Skip to content

Partnerské obce Kanianka - Fryšták Mystery Cache

Hidden : 3/26/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ľudia su tvor spoločenský, a táto vlastnosť sa prejavuje na mnohých úrovniach. Od rodinných väzieb, cez priateľov, po rôzne kluby a záujmové spoločenstvá - však aj my, kešeri, sme také spoločnestvo.  Ani tu však nemusí byť a ani nie je koniec. Na najvyšších úrovniach by sme mohli hovoriť o spoločenstvách štátov, napr. rôzne pakty, EÚ, alebo OSN. Ale táto keška sa bude venovať niečomu medzi tým, niekde v strede – iste ste si všimli, že aj obce majú svojich kamarátov – svoje partnerské či družobné obce. Rovnako je to aj v prípade Kanianky a Fryštáku. A toto partnerstvo sme sa rozhodli využiť na vytvorenie tohto špeciálneho typu kešky, výstižne nazvanej „teamwork cache“.

K tomu sa vrátime neskôr, najkôr si prečítajte o tom, ako a kde toto partnerstvo medzi Fryštákom a Kaniankou vzniklo. Z článku na obecnej stránke Kanianky vyberáme:

V sobotu 17.5.2008 popoludní o 16.00 hod. sa v Brezovej pod Bradlom uskutočnil svojím spôsobom ojedinelý akt. Na pamätnom a nádhernom mieste, akým mohyla gen. M.R.Štefánika je, bola podpísaná „Zmluva o spolupráci a partnerstve“ medzi mestom Fryšták, ležiacom v Zlínskom kraji v ČR a obcou Kanianka. Táto bola uzatvorená za účelom rozvoja vzájomných vzťahov, nadštandardnej spolupráce mesta , obce a ich obyvateľov dvoch susediacich štátov, ich organizácií, a inštitúcií.

Predmetom spolupráce bude okrem iného spoločná tvorba a realizácia projektov za účelom využívania prostriedkov Európskej únie. Spoločnou vôľou sa chcú obe obce vzájomne spoznávať, v tomto duchu porozumenia spolupracovať a vzájomne poznávať tradície oboch partnerov. Okrem už spomínanej tvorby a relalizácie projektov v rámci EÚ si budú obaja partneri vymieňať skúsenosti z práce samosprávnych orgánov, budú spolupracovať pri ochrane životného prostredia, v oblasti vodného hospodárstva, dopravnej a technickej infraštruktúry, v oblasti rozvoja cestovného ruchu, turistiky a športu, k čomu majú obaja partneri vytvorené priaznivé podmienky. Taktiež sa vzájomná spolupráca zameria na hospodársku činnosť malých a stredných podnikateľov, oblasť školstva, propagácie kultúry, hlavne v záujmovo-umeleckej činnosti, hosťovanie umeleckých skupín, poriadanie výstav a ďalších foriem kultúrnej činnosti.

Miesto podpisu zmluvy nebolo vybrané náhodne. Navrhla ho česká strana. Ich želaním bolo, aby sa zmluva podpísala práve v Brezovej p/Bradlom – pri mohyle gen.M.R.Štefánika, ako zakladateľa spoločného štátu Čechov a Slovákov. Podľa slov primátorky mesta Brezová p/Bradlom, ktorá sa tiež podpísala pod úspech akcie, sa takýto akt na tomto pietnom mieste ešte neuskutočnil. K dôstojnosti akcie prispeli kultúrne telesá, ako DH Maguranka z Kanianky, DH Fryštácka Javorina a Folklórna skupina Košovan z Kanianky. Prítomní boli tiež poslanci a členovia hasičského zboru z oboch partnerských strán. Celý akt svojím moderátorským majstrovstvom sprevádzala p. Mgr.Ľudmila Húsková.

Zmluvu svojím podpisom spečatili: starosta mesta Fryšták p. Mgr. Lubomír Doležel a starosta obce Kanianka p. Emil Mendel.

A ešte niečo z histórie oboch partnerských obcí:

KANIANKA

Obec Kanianka vraj svoje pomenovanie získala od niekdajšieho panského baču Kaňana, ktorý tu mal postavenú kolibu. Vizuálny vzhľad názvu dediny bol síce rôzny, ale jeho podstata stále rovnaká. Od Kanyanka, Kányafalva, Kánya Hegy, Kanyalfalwa, dokonca i Kamenka až po Kanianka, ktorý ju sprevádza od roku 1918.

Dátum vzniku obce nie je možné presne určiť, nakoľko žiadny záznam o jej založení neexistuje. Z roku 1463 pochádza listina vydaná svätobeňadickým konventom, v ktorej si šľachtic Martin Sary s rodinou nechal potvrdiť zálohovanie svojich majetkových dielov v nitrianskej stolici, a to v obci, ktorá sa v označovala ako Kanyafalwa. Od roku 1475 vzniklo bojnické panstvo a Kanyafalwa kráľovským majetkom. V roku 1489 ho kráľ Matej Korvín dal svojmu synovi, kedy sa obec už nazývala Kanyanka. Podľa prvého portálneho súpisu z roku 1531 obec bola vo vlastníctve Alexeja Turzu, kedy sa uvádza ako Kanenka.

Históriu obce dokumentuje aj najstaršie pečatidlo z 18. storočia. Bola v ňom vyrytá svätica s krížom. Kruhopis pečatidla znie: Posessio (!) Kananka. Z Kanianky poznáme aj pečatidlo, ktoré vzniklo v roku 1781. V strede jeho početného poľa je vyrytý poľnohospodársky motív – lemeš medzi dvomi k sebe obrátenými kosákmi.

Obec patrila medzi menšie sídla. V roku 1600 sa napočítalo 17 domov. V jednom dome bývalo 6-8 osôb, v Kanianke teda žilo približne 150 ľudí. V roku 1778 vykonala Nitrianska stolica na príkaz najvyššieho župana Mikuláša Forgáča súpis všetkých obcí, podľa ktorého žilo v Kanianke 265 „duší“ v 40 domoch. Na začiatku Bachovej éry, v roku 1850, mala Kanianka 306 obyvateľov, za krátku dobu nastal značný úbytok a v roku 1880 žilo v Kanianke už len 222 ľudí.

V roku 1896 bola dokončená železničná trať Prievidza – Veľké Bielice, čo zvýšilo mobilitu obyvateľstva. Na základe štatistiky z toku 1910 žilo v Kanianke už 393 ľudí. Uhorské štátne orgány sa snažili o šírenie maďarského jazyka. Slovensky znejúce názvy obcí pomaďarčili. Kanianka sa zmenila na Kányahegy. Napriek zhoršovaniu sa ekonomickej situácie sa z Kanianky za zárobkom do Ameriky nevybral nikto. I napriek tomu nastal určitý úbytok obyvateľov. V roku 1930 tu trvalo žilo 362 obyvateľov.

Pod neďalekou obcou Koš sa nachádzali ložiská hnedého uhlia a lignitu, na základe čoho došlo v druhej polovice 20. storočia k jej postupnej likvidácii. V roku 1987 sa z Koša do Kanianky vysťahovalo 549 obyvateľov a v roku 1990 celkom 2301 obyvateľov, v Koši zostalo len 850. Kanianka je v súčasnosti najväčšou hornonitrianskou modernou obcou, v ktorej žije 4030 obyvateľov.

FRYŠTÁK

 

První zmínka o existenci Fryštáku pochází z poloviny 14. století z doby panování Karla IV. Lucemburského. Původní osídlení Fryštácka má kořeny mnohem starší a existují archeologické nálezy z pravěku, z doby neolitické. Podle listiny z roku 1382 prosperovala ve Fryštáku cechovní výroba a obchod. Název města je možné najít v písemných dokumentech také jako Freistat, Freystat, Frisstak, Freistadtl, Frysstak, atd.

Fryšták jako tržní osada se postupně měnil ve středisko řemesel a obchodu. Zároveň se stal podhradím zeměpanského sídla hradu Lukova a tvořil tak spolu se Slušovicemi důležitý opěrný a ekonomický bod lukovského panství a tím i obranné linie českého státu. Opevnění města dodnes dokládají názvy městských částí Hrádek, Sichrov, Bašta, Na Valech, Na Purku a Souhrady.

Roku 1841 byl Fryšták zasažen velkým požárem. Po této události bylo celé město přestavěno, čímž se ztratila původní dřevěná zástavba.

V současnosti má Fryšták více než 3700 obyvatel. Má status města, leží v okrese Zlín ve Zlínském kraji, cca 7 km severně od Zlína, na okraji Hostýnských vrchů a na rozhraní Valašska a Hané.

zdroj: wikipedie

Úlohy:

  1. nájdite kešera/kešerku v oblasti Fryštáku, aby vám zistil odpoveď na otázku z waypointu v tamojšej partnerskej keške
  2. zadajde odpoveď podľa zadania vo waypointe tamojšej kešky do checkra. V checkri sú uvedené súradnice finálu aj hint

OVEROVAČ



Nech sa páči, kto má čas a chuť na takúto kešku - nie ľahký, ani rýchly bodík – ale kešku ponúkajúcu možnosť s niekým sa zoznámiť. Takže príjemný odlov a ešte predtým úspešné hľadanie nového geokamaráta u našich susedov :-)

  • prosím, neobracajte sa s prosbou o pomoc na ownerov týchto teamwork keší. Niežeby sme nechceli pomôcť, ale účel týchto kešiek je úplne iný. Takže nám, prosím odpustite, že na otázky ohľadom riešenia týchto teamwork keší vám nebudeme odpovedať. Ďakujeme za porozumenie
  • rovnako tak by ste sa nemali obracať s prosbou o pomoc na geokolegov, ktorí už túto kešku majú odlovenú. Zmyslom týchto keší je nájsť niekoho vo Fryštáku a okolí – skrátka na Morave, a s ním spolupracovat. Záleží na vašom zmysle pre fair play a na vašom svedomí.

Hrať fair play nie je žiadna drina a ani hanba. Je to životný štýl.

BONUS: aby ste nepovedali, ze vzniká nepomer medzi vynaloženým úsilím a počtom dolovených keší, je tu pre vás aj bonusová keška. Nebude to síce nič jednoduchého, ale práve odlovenie oboch týchto spriaznených keší (alebo spolupráca na nich) vám umožní odloviť TÚTO BONUSOVKU. Veľa šťastia!


Keška patrí do „teamwork“ minisérie:


Partnerské obce Kanianka – Fryšták

Partnerské obce Fryšták - Kanianka

Partnerské obce BONUS


Additional Hints (Decrypt)

i birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)