Skip to content

Městská knihovna Přelouč Mystery Cache

Hidden : 3/31/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítej "kačere" u naší druhé kešky. Rád bych Tě pozval do naší krásné knihovny, kterou i my často navštěvujeme. Letos slaví knihovna již 130 let od svého založení a to je, myslím si, dobrý důvod pro založení keše. Nejprve bych poděkoval paní ředitelce Ladislavě Hývlové a jejímu kolektivu za vstřícnost a nadšení pro tuto hru, do které se ochotně zapojili.

Děkuji též i našim přátelům Krvesajkám za provedený betatest.

 

 

A nyní pár vět z historie.

V roce 1863 bylo v Přelouči rozhodnuto o zřízení městské knihovny z původního čtenářského spolku. Místní rodák Adolf Potůček věnoval knihovně do začátku přes 100 knih z Matice české a odběrní lístek na další svazky, které opatrovali v Občanské záložně. Dr.Ladislav Quis byl členem ředitelství, ovlivnil tehdejšího správce Jana Dítěte, který uvolnil měsíční dotace na nákup knih. Knihovna se rozrůstala. Na návrh Dr.Ladislava Quise byla knihovna dne 12. listopadu 1889 dle zápisu městské rady převzata do městského vlastnictví. Cituji: „Městská rada přijímá novou knihovnu jakožto obecní, požádá však výbor Občanské záložny, by úředník tohoto ústavu p.Karel Čermák, vedení knihovny dle schváleného knihovního řádu převzal. Podepsaní jsou: Jan Dítě, Jos. Černík, Jan Šmoranz, Václav Blažek." Na počátku měla knihovna asi 250 děl ve 300 svazcích. Knihovnu vydržovala Občanská záložna v Přelouči společně s městskou obcí a přechovávala ji prozatím v místnostech záložny. V roce 1894 měla knihovna již 3360 svazků. Od roku 1900 sídlí knihovna v paláci Občanské záložny ve dvou místnostech, v roce 1929 se podstarně rozšířila o třetí místnost přesídlením Sokola do nově postavené Sokolovny. Koncem roku 1910 vlastnila knihovna 1017 svazků, čímž se zařadila na 5. místo v Čechách. Roční přírůstek činil asi 300 svazků.

23.března navštívil knihovnu T.G.Masaryk a podepsal se do kroniky. 

Městské zastupitelstvo dne 19.5.1939 schválilo nový název Městská knihovna Dra. Ladislava 50. výročí založení knihovny, z něhož je citováno. Quise v Přelouči. V této době v knihovně působil Václav Mysliveček, který sepsal buletin k

V době 2.světové války se knihovna stěhovala na různá místa poblíž náměstí. Dnes jsme vděčni, že se zachoval celý původní fond. 

Dalším významným obdobím pro knihovnu byl rok 1960. Knihovně byla přidělena místnost po Státní bance, která tak získala celé levé křídlo přízemí. Postupně byla knihovna vybavena novým nábytkem. V roce 1968 začala tříletá adaptace celé budovy, zavedlo se ústřední topení, renovovaly se odpady a vodovody. V knihovně se vybudovalo ocelové patro, které slouží jako skladiště knih. V 70 letech získala knihovna místnost v domě paní Bryknerové, kam byl umístěn výměnný fond. Městská knihovna má regionální střediskovou funkci, metodicky řídí knihovny integrovaných obcí a dalších 13 napojených knihoven. 

Ke 100. výročí založení knihovny jí byly v roce 1989 přiděleny prostory po LŠU v pravém křídle Občanské záložny. Byl sem přestěhován výměnný fond, který v nevytápěné místnosti trpěl. Do adaptovaných prostor bylo umístěno dětské oddělení, vybavené novým nábytkem. Slavnostní otevření bylo 1.4.1990. Dospělým čtenářům zůstaly tři místnosti. Oddělení beletrie, naučné literatury a čítárna časopisů. 

V roce 1991 bylo rozhodnuto, že celou pravou stranu přízemí získá Komerční banka. Po necelých dvou letech se opět stěhovalo do současných prostor. V polovině roku 1992 získala knihovna právní subjektivitu. Stala se samostatnou příspěvkovou organizací, zřizovatelem je město Přelouč. Městský úřad financuje provoz celé budovy Občanské záložny a mzdy pracovnicím knihovny. 

A nyní nechám promluvit samotnou keš.

Ahoj. Jsem keš. Vlastně ne, jsem kniha. Dokonce Velká kniha citátů. Ale prý jsem keš. Jsem z toho celá popletená. Povím Vám to radši od začátku. Sedávala jsem takhle s holkama na polici v knihovně a sledovala čtenáře, co si nás chodili vypůjčit. Občas se některá z nás dostala do zajímavé rodiny a potom bylo o čem drbat. Představte si, že někteří lidé dokonce čtou při jídle. Jednou se nám vrátila knížka celá upatlaná od hořčice. Ta vypadala. Ani jsme ji už mezi sebe nechtěly. No a jak šel čas, přicházely nové a nové knihy a my starší jsme byly odnášeny na půdu, kde jsme na policích čekaly, jestli si na nás ještě někdo vzpomene. Až jednou přišla za námi paní ředitelka, že prý jsou tu nějací Bobšíci a shánějí pěknou knížku na keš. A vybrala mě. Já jsem houby věděla, do čeho jdu, ale byla jsem ráda, že jsem se dostala na světlo. Pak jsem ho uviděla. "To nejsou žádní Bobšíci paní ředitelko. To je Pavel. Pravidelně ho vídám z police. Ale on je samá válečná literatura, nebo historické romány, ale citáty, to nééé. Ty ho nezajímají." A už jsem se chtěla vrátit zpátky na půdu. Jenže on mě vzal, pohladil a povídal, že to je přesně to co hledal.Takovou fešandu.. A tak jsem nakonec skončila u něj doma.

Já myslela, co se nebude dít, ale on si na mě přinesl bedničku s nářadím, vytáhl nějaké svěrky a začal mě do nich upínat. Chtěla jsem utéct, ale už to nešlo. Svěrky držely pevně. Pak mě začal natírat lepidlem. To prý aby mi držely listy pohromadě. Chtěla bych vidět, jestli on udrží všechno, až mu bude tolik co mě. Jenže to nejhorší teprve mělo přijít. Ostrým nožem do mě začal vyřezávat otvor. Považte, bez narkózy! No, ale dala jsem to a čekala, s čím zase přijde. "Červená ti bude slušet," slyšela jsem ho, když něco hrabal ve skříni a za chvíli přinesl nějaký hadr. Bránila jsem se, ale když mě přesvědčil, že to opravdu nejsou jeho spartakiádní trenýrky z mládí, nechala jsem se polepit. Hóóólky, mě to slušelo! Ani mě nenechal se nakrucovat před zrcadlem a šli jsme zpátky do knihovny.

Paní ředitelce a knihovnicím jsem se moc líbila, tak jsem brzy zapomněla na bolest, kterou mi ten chlap způsobil. A protože jsem se chtěla všem, co k nám do knihovny chodí ukázat, vybrala jsem si ..................... A taky jsem chtěla být nablízku děvčatům, jak jim my knížky říkáme. Ona jsou děvčata moc hezká a sympatická. Vždyť se na ně přijďte podívat. Ale Pavel mi povídal, že prý za mnou budou chodit "kačeři" a dávat do mě poklady. O kačerech vím, že to je drůbež. To mě nadrbaly holky z vedlejšího regálu. Ale poklady? Snad to nebude něco nevábného? Ale potom mi to Pavel vysvětlil a já už se moc těším. Jo a až za mnou přijdete, musíte říct děvčatům heslo, aby věděla, o koho jde. Takže, heslo zní - " ..................... ". No a potom už jen, hledej "kačere."

Jo a ještě něco. Slíbila jsem Pavlovi, že mu pomůžu s hádankami, které Tě ke mě zavedou. Na revanš. A co jiného, než citáty. Tak pá.

Omluvte prosím sloh mé ukecané kešky. Je to její prvotina. 

 

Knihovnu lze navštívit pouze v úředních hodinách.

Pondělí  8 - 18 hod.

Úterý    12 - 16 hod.

Středa    8 - 18 hod.

Čtvrtek 12 - 16 hod.

V červenci a srpnu lze navštívit knihovnu v tyto dny.

Pondělí 8-12 13-18 hod.

Středa 8-12 13-18 hod.

Na první tři čekají opět netradiční FTF, STF a TTF.  

Vaším úkolem bude zjistit uložení stage, otázky k jejímu nalezení najdete níže. V dané stagi pak naleznete neúplné souřadnice finálky, heslo a místo uložení keše. Pro doplnění finálních souřadnic jsou další otázky.  Odpovědi na tyto otázky si raději připravte již doma, umožní vám rozluštit postup k finálnímu uložení kešky.

STAGE 1

A   Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.

Jan Neruda        A = 4

Jan Werich         A = 5

Jan Palacký       A = 6

B   Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.

John Lennon       B = 1

Karel Čapek      B = 2

Victor Hugo       B = 3

C   Dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost.

Václav Havel     C = 5

Colette               C = 6

Albert Einstein   C = 7

D   Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Sigmund Freud  D = 7

Seneca              D = 8

Dante Alighieri   D = 9

E   Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.

Moliere               E = 3

Sofoklés             E = 4

Dalajláma           E = 5

F   Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.

Mark Twain         F = 8

A.C.Clarke          F = 9

Oscar Wilde        F = 0

A teď k souřadnicím. Stage 1 naleznete na  N 50° 02.ABC E 015° 33.DEF 

 

FINÁLKA

Do neúplných souřadnic na STAGE 1 doplň následné vyluštění. 

A   Zápisné pro dospělé čtenáře činí na rok. 

      100 Kč = 2    150 Kč = 3   200 Kč = 4 

B   Zápisné pro dětské čtenáře činí na rok. 

      50 Kč = 6    60 Kč = 7   70 Kč = 8

C   Internet pro čtenáře

     Není = 2   Je zpoplatněn = 3   Je zdarma = 4

D   Knihovna pořádá pravidelná setkání a hrátky s knihou pro rodiče s dětmi ve věku od 1,5 roku do 3let tzv. BOOKSTART.

      Ano = 6   Ne = 7   Výhledově = 8

E   Městská knihovna je na Facebooku.

      Ano = 9   Ne = 0   Výhledově = 1

F  Městská knihovna poskytuje základní informace a podmínky o studiu Virtuální Univerzity třetího věku.                                      

      Ano = 3   Ne = 4   Výhledově = 5

Kontrola checkeru je pro finálku. A to je ode mne vše. Přeji úspěšný lov.

 

 

12.1.2022   Z důvodu vymudlení STAGE 1 měním úkryt. Pozor změna souřadnic stage1.

18.5.2023    Aktualizovány informace vedoucí k finálce.  

.

   

 

Additional Hints (Decrypt)

FGNTR 1 - Fgeíšxn mrfcbqh. Zntarg. SVAÁYXN - sbgbuvag, armncbzra urfyb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)