Skip to content

Stromy v nasem okoli #1 /Trees in our neighborhood Multi-cache

This cache has been archived.

Elis_H: Díky! 3 roky tu byla, byla moje první.
Odnešeno, a třeba se na místě objeví nějaká nová, zajímavá krabička.

More
Hidden : 3/21/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Toto je moje první keška, případné připomínky ráda přivítám!!

Betatest provedli moucha71 a mkay171. Děkuji!

Na úvodních souřadnicích kešku nehledejte!!

POZOR!! Finálka dne 18.4.2019 zmizela. Proto jsem ji o den později ukryla na nové místo. Bohužel už nebude tak originální jako původní. Nyní je to klasická pet cache. Výpočet pro finální souřadnice upraven!

Na úvodních souřadnicích kešku nehledejte!!

Přestože se tomuto oboru již řadu let nevěnuji (mám vystudovanou zahradnickou školu), chci Vám ukázat pro mě věc velice blízkou. A to jsou dřeviny. Zaměřím se tedy na stromy v mém/ Vašem okolí.

Trasa je cca 1km dlouhá a vede přes Park Přátelství, který leží na sídlišti Prosek mezi stanicemi metra Prosek a Střížkov. Parku jako takovému se ale věnovat nebudeme, podíváme se však na věci, bez kterých by park nebyl parkem... a to jsou STROMY!!

Stromy jsou základní kámen života na zemi. Víte, jaký vliv mají stromy na náš život a co všechno dělají? Někdo si vybaví produkci kyslíku a někdo si vybaví těžbu dřeva ať už na stavební materiál, nebo na topení či pro další zpracování. Věděli jste, že vzrostlý strom může zásobovat až 10 lidí kyslíkem, nebo že na sebe strom dokáže navázat prach a spotřebovává oxid uhličitý z ovzduší? Stromy mají na náš život a na naše okolí velký vliv i v mnoha dalších směrech. Pojďme se tedy zaměřit na stromy v našem okolí a poznat jednotlivé druhy.

Stage 1 - Start - Habr:

Start je na souřadnicích N 50° 7.365' E 14° 29.770', kde se nachází jeden za vstupů do parku. Můžete zde i nedaleko zaparkovat.

V těsné blízkosti místa, kde právě stojíte roste habr obecný. V jaké podobě zde roste?

Keř zastřihovaný do kulovitého jehlanu … A= 15

Živý plot... A= 4

Soliterní strom … A= 1

Habr obecný, latinsky Carpinus betulus je známý také pod německým názvem Habrzettl. Je to statný strom dorůstající výšky až 25m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle vejčité, na okraji pilovité, v mládí nápadně zřasené a hedvábně chlupaté. Květy vykvétají současně s rašením listů, tedy v dubnu až květnu. Samčí květy jsou uspořádány v převislých, 4 až 6 cm dlouhých jehnědách, samičí jehnědy jsou válcovité, řídké, 2 až 3 cm dlouhé, vyrůstají po 2 v úžlabí listenu. Plodem je oříšek, který dozrává v říjnu a opadává během zimy. Využití má široké- v parcích, zahradách, do živých plotů i jako nádherná solitera zahrady.

Poznámka pod čarou - pokud chcete vidět habr v podobě stromu, objevila jsem jej při svých toulkách po sídlišti. Zřejmě půjdete okolo při plnění cache Stromy v našem okolí #2. Habr - strom se nachází na souřadnicích N 50°7.58323' E 14°29.55397'

Další souřadnice zjistíte výpočtem:

N 50° 07.(A-2)(A+5)(A+3)

E 14° 29.(Ax2)(A-3) A

 

Stage 2 – Borovice:

Stojíte před skupinkou borovic. V parku i jeho blízkém okolí roste borovic spousta, zastoupena je v různých druzích. Vašim úkolem je spočítat, kolik borovic rostě ve skupině před Vámi.

Počet borovic = B

Borovice, latinsky Pinus jsou neopadavé stálezelené lehličnaté stromy někdy i keře. Stromy dorůstají do výšky 30-50m Jehlice rostou ve svazečcích většinou po 2-5 jehlicích. Šišky jsou většinou kulaté až vejčité, u některých druhů ale mohou být podlouhle válcovité. Semena mají blanitá křidla.

Borovici lesní (Pinus sylvestris), borovici černou (Pinus nigra) nebo borovici vejmutovku (Pinus strobus) můžeme vidět v našich lesích nebo parcích, kde dosahuje výšky několik desítek metrů. Tyto stromy se pro zahrady nehodí. Zde jsou vhodnější zakrslé druhy a kultivary, jejichž velikost a tvar pěstitelé vyšlechtili. Mezi dalším druhem přirozeně se vyskytujícím v ČR je borovice kleč (Pinus mugo). Jedná se o kosodřevinu, vyskytuje se tedy na horách nad horní hranicí lesa.

 

Souřadnice pro stage 3 zjistíte výpočtem:

N 50° 07.(B-5) B (Ax2)

E 14° 29.(B+1) B (A+1)

 

Stage 3 – Topol

Stojíte před alejí vetrolamů. Tak se také přezdívá topolům. Z tohoto místa byste je měli mít téměř v zákrytu. V aleji občas nějaký strom chybí, přerušeno je nejen cestami.

Hodnota C je celkový počet stromů v aleji.

C=11 .... dle informace jsou nějaké topoly opět pokáceny. Zajdu zkontrolovat a upravím výpočet.

Na našem území se můžeme setkat se 4 původními druhy rodu topol, latinsky Populus: topol černý (P. nigra) , topol bílý (P. alba), topol osika (P. tremula) a topol šedý (P. canescens).

Před vámi je Populus nigra var. italica, česky topol černý vlašský, popis se tedy bude týkat právě jeho. Je to opadavý, dvoudomý až 30m vysoký strom. Koruna je štíhlá, sloupovitá, a tento druh podle koruny poznáte zcela určitě. Listy jsou ve tvaru kosočtvrce a mají dlouhý řapík. Květenství u tohoto stromu je pouze samčí, jedná se o načervenalé jehnědy. Var. italica je pouze samčím klonem. Plody tedy tento topol netvoří.

 

Souřadnice k další stagy zjistíte opět výpočtem:

N 50° 07.(A-2) B A

E 14° 29.(C-A) (B-2) (C-B-A)

 

Stage 4 – Dub

Když se na místě, kam jste nyní došli, otočíte čelem vzad (směr metro Prosek), je chodník po pravé straně = na straně od silnice lemován mladými stromky (spolu s keři).  Jedná o novější výsadbu. Jsou to mladé duby.

Na tomto místě je poslední dub v řadě a naproti němu stojí lampa. Z číselného označení této lampy proveďte ciferaci tak, abyste získali jednociferné číslo. Tato číslice je D.

D= ciferace evidenčního čísla lampy

Dub, latinsky Quercus je opadavá nebo i stálezelená dřevina. Většinou dorůstá maximálně do 30m výšky, jsou však i druhy, které mohou být vyšší. U nás se přírodě nejčastěji vyskytuje dub letní (Q. robur) a dub zimní (Q. petraea). Jejich listy jsou střídavé, typicky laločnaté. Plodem je žalud, jedná se o velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na stopkách.

Zajímavost: Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod.

 

Další souřadnice si opět vypočteme:

N 50° 07.(B-A) (D-1) (A/2)

E 14° 29.(C-A) (D-2) (D-A-1)

 

Stage 5 – Vrba

Nedaleko vás je vodní kaskáda. Z tohoto místa ji ale asi neuvidíte. Museli byste dojít pod vrbu, která roste nad touto kaskádou. Jedná se o převislý kultivar vrby bílé, tzn. smuteční vrba.

Počet kmenů, které má tato vrba je hodnota E.

Vrba (Salix) má velký počet druhů a mnoho forem, které vznikly křížením. Určování vrb je nesnadné pro jejich velké množství. V ČR se například vyskytují druhy: vrba bílá (S. alba), vrba košíkářská (S. viminalis), vrba křehká (S. fragilis) nebo třeba hojně rozšířená vrba jívá (S.caprea).

Pojďme se ale věnovat druhu, u kterého stojíte.

Vrba bílá (Salix alba) je opadavý, dvoudomý strom. Dorůstá až do výšky 30m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté, dlouze zašpičatělé, na okraji pilovité, na svrchní straně tmavě zelené a lesklé, na spodní straně stříbřitě chlupaté, sivě bílé. Květy jednopohlavné jehnědy. Kvete v IV až V, současně s rašením listů.

 

Následující stage je na souřadnicích

N 50° 07.A (D-A-E) D

E 14° 29.(D+E) B (D-E)

 

Stage 6 – Lípa

Stojíte před sochou básníka Jiřího Wolkera. Kvůli ní tu ale dnes nejme. Za sochou rostou naše národní stromy – lípy. Kolik jich za sochou je? To je hodnota F.

F= počet líp za sochou

Ve výčtu stromů nemůžeme opomenout na náš národní strom – lípu (Tilia). V ČR je nejčastěji zastoupeným druhem lípa srdčitá nebo také malolistá (T. cordata), která je zde domácí. Najdou se zde ale i další druhy jako lípa stříbrná (T. tomentosa), lípa zelená (T.euchlora) nebo lípa velkolistá (T.platyphyllos).

Lípa srdčitá je mohutný strom dorůstající výšky až 30m. Listy jsou srdčité, po okraji pilovité, na rubu jsou šedozelené a v paždí žilek mají rezavé chloupky. Lípa kvete v červnu až červenci a květy jsou žlutavě bílé a je srostlé s podpůrným listenem. Lípa je významnou medonosnou rostlinou. Plodem je oříšek.

Lípy vynikají jako solitérní strom, jsou často vysazovány do alejí. Jsou však také stálou součástí smíšených podhorských a horských lesů. Nejsou vyjímkou ani staré lípy, které patří mezi naše přírodní památky.

 

Finální stage:

Krabička je umístěna na souřadnicích

N 50° 07.A (D-E) (C-D)

E 14° 29.(B-F) D (AxF)

 

Krabička je umístěna v klidnější části parku, přesto je zde zvýšený výskyt různě se pohybujících osob (i zvířat :-))

Krabička je umístěna v dutince stromu, který byl již popsán výše.

V krabičce by měla být tužka, alespoň já ji tu nechávala :-) .

Prosím pečlivě maskujte, ať zde dlouho vydrží.

Obrázky poskytl strýček google, text povětšinou z vlastních poznámek ze školních let.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

AJ

In English I only prepared a shortened version. This version only contains a description of tasks. Sorry, my English is not good. Perhaps you will understand what I wanted to say.

Stage 1 - Start - Hornbeam:

start is at coordinates N 50° 7.365' E 14° 29.770' . Here is one of the park entrances.

A hornbeam (latin Carpinus betulus) grows near you. In what form?

shrub cut into conical pyramid … A= 15

hedge... A= 4

solitary tree … A= 1

Next stage is on:

N 50° 07.(A-2)(A+5)(A+3)

E 14° 29.(Ax2)(A-3) A

Stage 2 – Pines:

You stand in front of a group of pines (Latin Pinus ). How many pines are growing here?

number of pines = B

Next stage is on:

N 50° 07.(B-5) B (Ax2)

E 14° 29.(B+1) B (A+1)

Stage 3 – Poplar

You stand in front of an alley of windbreaks. That's how poplars are called. Sometimes the tree is missing in the avenue, the avenue is interrupted not only by the roads.

C = the total number of trees in the alley

C = 11

Next station is on:

N 50° 07.(A-2) B A

E 14° 29.(C-A) (B-2) (C-B-A)

Stage 4 – Oak

When you face backwards, the sidewalk on the side of the road is lined with young trees. They are young oaks (lat. Quercus).

At this point there is the last oak in a row and a lamp stands opposite it. Perform the numerical identification (add all the numbers until you get a one-digit number) of this lamp. This digit is D.

Next stage is on:

N 50° 07.(B-A) (D-1) (A/2)

E 14° 29.(C-A) (D-2) (D-A-1)

Stage 5 – Willow

There is a water cascade nearby. But you may not see it from this place. You would have to come under a willow tree ((lat. Salix) that grows above this cascade. It is an overhanging cultivar of white willow, ie. weeping willow.

The number of strains that this willow has is the value of E.

Next station is on:

N 50° 07.A (D-A-E) D

E 14° 29.(D+E) B (D-E)

Stage 6 – Linden tree

You stand in front of the statue of the poet Jiří Wolker. Behind the statue are our national trees - linden trees ((lat. Tilia). How many are behind the statue? That's F.

Final stage is on:

N 50° 07.A (D-E) (C-D)

E 14° 29.(B-F) D (AxF)

The box is located in a quieter part of the park, yet a lot of people are moving there. So be careful! The box is pet-cache, placed in a tree cavity just above the ground. It is a tree that has already been described here. There should be a pencil in the box.

Additional Hints (Decrypt)

Fgneg - nav nyrw nav fgebz i bxbyí/ ab inyrl, ab gerr Fgntr 2 - Qbwqv nž an xbarp fgebzbenqí (yvpué pífyb)/bqq ahzore fgntr 1,3 nž 6 - aácbirql argeron/ ab uvag svaáyxn - "qhavan" fgebzh - qho/gerr pnivgl - bnx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)