Skip to content

8kPL#12 - Nanga Parbat Mystery Cache

Hidden : 3/17/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.
Zapraszam do Geocachingu ścianowego - czyli do pokonania ściany... tekstu.

Nanga Parbat, pomimo że nie jest specjalnie wysoka to jeden z trudniejszych ośmiotysięczników. Problemem jest tu położenie góry, z dala od wysokich łańcuchów górskich. Szczyt stoi samotnie i jest narażony na wiatr, dlatego bardzo trudno na tej górze o dobrą pogodę. W dodatku baza główna położona jest tutaj najniżej ze wszystkich ośmiotysięczników. Góra ma fatalne statystyki wejść na szczyt do zgonów podczas wejścia/zejścia, gorsze mają tylko Annapurna i K2. Średnia zgonów do wejść to 20%. Na 5 osób na szczycie jedna osoba ginie.

Jaka jest odległość pomiędzy Nanga Parbat a najbliższym ośmiotysięcznikiem w Himalajach?
110 km - A = 1
510 km - A = 2
1100 km - A = 3

Nanga Parbat jest jedynym ośmiotysięcznikiem zdobytym w pierwszym wejściu przez jednego wspinacza. Hermann Buhl dokonał tego 3 lipca 1953.
Którym zdobytym ośmiotysięcznikiem jest Nanga Parbat?
1 - B = 3
3 - B = 5
5 - B = 7

Polacy wielokrotnie próbowali zdobyć Nanga Parbat, jednak pierwsze polskie wejście udało się dopiero w 1985 i to od razu podwójne, szczyt zdobyły dwie polskie wyprawy.

Wyprawa KW Kraków wchodziła od południa flanką Rupal (4000 m wysokości), druga - kobieca wyprawa wchodziła od północnego-zachodu flanką Diamir (3500 m wysokości).

Męski zespół powoli posuwał się do góry pomimo dużych opadów śniegu. 10 lipca pomiędzy obozami I i II w lawinie zginął Piotr Kalmus. Podjęto jednak decyzję o kontynuowaniu wyprawy. Został utworzony zespół szturmowy - Jerzy Kukuczka, Andrzej Heinrich, Sławomir Łobodziński oraz Meksykanin Carlos Carsolio (to on będzie ostatnim który widział Wandę Rutkiewicz). 11 lipca zespół rusza do góry z obozu IV i zakłada obóz V. 12 lipca ruszył atak szczytowy, który został przerwany przez burzę z wyładowaniami elektrycznymi - zespół spędził noc w jamie śnieżnej. 13 lipca już bez większych problemów stanęli na szczycie. W końcu Polacy stanęli na Nanga Parbat.

Kto był kierownikiem wyprawy KW Kraków na Nanga Parbat w roku 1985?
Andrzej Zawada - C = 9
Jerzy Kukuczka - C = 6
Paweł Mularz - C = 0

W tym samym czasie zespół kobiecy powoli wspinał się do góry. Do ataku szczytowego kobiety ruszyły 2 dni po mężczyznach - 15 lipca. W skład zespołu szturmowego wchodziły Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz. Pod szczytem zespół się lekko rozsypał, Palmowska poszła jako pierwsza i weszła na szczyt. Rutkiewicz miała problemy zdrowotne i na 8000 m przez pół godziny odpoczywała na leżąco, pilnowała jej Czerwińska. W końcu Rutkiewicz ruszyła, Czerwińska poszła szybciej i zdobyła szczyt jako druga, Rutkiewicz weszła godzinę po nich. Oczywiście nie czekały na nią tylko rozpoczęły schodzenie, trudno się dziwić - czekać ponad godzinę na szczycie ośmiotysięcznika to nie jest dobry pomysł.
Był to pierwszy zespół kobiecy na szczycie!

W roku 1992 na szczyt wchodzą Józef Goździk i Piotr Pustelnik (to jego drugi szczyt w koronie), w 1993 roku na szczycie stają Ryszard Pawłowski, Bogdan Stefko i Mirosław Konewka.

W 1996 roku Krzysztofowi Wielickiemu zostały tylko 2 ośmiotysięczniki do korony, niestety same trudne - K2 oraz Nanga Parbat. Postanowił zdobyć je w jednym sezonie.
Zdobywanie K2 się przedłużyło ale w końcu 10 sierpnia 1996 udaje się go zdobyć razem z Włochami i do korony zostaje tylko Nanga Parbat. Działa na niej polska wyprawa pod kierownictwem Jacka Berbeki. Po zejściu z K2 kontaktuje się nimi i tutaj klops, z powodu fatalnej pogody wyprawa poddała się i zwinęła się spod góry. Wielicki jednak nie rezygnuje i udaje się pod Nanga Parbat.
Nie jest dobrze, bazy nie ma, została zniesiona do miejscowości Kotigali, a w ścianie zostało parę namiotów i trochę żywności.
Jednak Wielickiemu nie daje spokoju góra pod którą stoi, rodzi się szalona myśl aby zdobyć Nanga Parbat solo, dla kogo jak kogo ale dla Wielickiego to całkiem normalne. Bije się z myślami i szuka pretekstu aby nie atakować szczytu - jednak pogoda jest idealna, czas jest, siły są - nie ma żadnego pretekstu aby zrezygnować z wchodzenia.

Więc ruszył sam na ośmiotysięcznik, w bazie nikogo, na górze nikogo - był tylko on i Nanga Parbat. Miał aklimatyzację z K2 więc mógł od razu wchodzić do góry, pierwszy biwak zrobił na 4700 m, drugi na 5800 m gdzie spędził cały dzień lecząc antybiotykami wrzód. Po dniu przerwy ruszył dalej i dotarł do 7100 m gdzie odkopał częściowo zniszczony namiot z polskiej wyprawy. Kolejnego dnia zaatakował szczyt i o 10:30 stanął na szczycie Nanga Parbat, korona została zdobyta! Jest 5 człowiekiem który tego dokonał. Po co cała wyprawa jak przyjdzie Wielicki i sam sobie wejdzie na szczyt.

Kiedy Krzysztof Wielicki zdobył Nanga Parbat?
25 sierpnia - D = 3
1 września - D = 4
4 września - D = 5

W 1996 roku był jedynym człowiekiem który stanął na szczycie Nanga Parbat. W dodatku w tak niesamowitym stylu, to solowe zdobycie Nanga Parbat jest chyba najlepszym podsumowaniem całej korony Wielickiego, z 14 szczytów 6 zdobył w solowej akcji, również w zimie.

Po wejściu Wielickiego następuje dłuższa przerwa w polskich wejściach. Kolejne dopiero w 2007, na szczyt wchodzą Piotr Morawski i Kinga Baranowska. Kolejne wejścia to rok 2010, 23 czerwca Artur Hajzer i Robert Szymczak a 2 lipca Marcin Kaczkan.

Nanga Parbat bardzo długo opiera się zimowym zdobywcom, pierwsza zimowa wyprawa to oczywiście Polacy w roku 1988/89, wyprawa nieudana. Do zdobycia szczytu w zimie w 2016 roku góra opiera się ok 35 wyprawom! Jak widać nie jest to prosta sprawa (Mount Everest został zdobyty zimą już przez pierwszą wyprawę).

Od 2010 rozpoczyna się maraton Tomasz Mackiewicz - Nanga Parbat. Mackiewicz wielokrotnie atakuje górę w zimie, początkowo wszyscy mają go za szaleńca i amatora ale po tym jak w 2012 dociera w zimie na 7400 m zyskuje uznanie himalaistów, ktoś kto wchodzi na 7400 m w zimie na Nanga Parbat nie jest amatorem i wie co robi. W 2014 Mackiewicz wpada w szczelinę i doznaje urazu żeber i nogi, udaje mu się jednak zejść z góry.

W 2016 roku Nanga Parbat zostaje w końcu zdobyta w zimie przez Simone Moro, Muhammada Ali oraz Alexa Txikona. Mackiewicz jednak kolejny raz atakuje w zimie 2018 roku, razem z Elisabeth Revol. Zdobywają szczyt ale niestety Mackiewicz nie daje rady zejść. Revol również ma ogromne problemy ale zostaje cudem uratowana przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubko przerzuconych śmigłowcem spod K2 odległego o 200 km.

Ile razy Tomasz Mackiewicz atakował Nanga Parbat:
3 - E = 3
5 - E = 5
7 - E = 7

W 2013 roku w bazie pod flanką Diamir doszło do ataku terrorystycznego. Z bazy działało 50 wspinaczy, większość z nich była jednak w czasie ataku w wyższych obozach. Uzbrojeni ludzie podający się za talibów rozstrzelali w obozie 11 wspinaczy, oszczędzili pracowników obozu.
Działali tam również Polacy ale w czasie ataku wszyscy byli w wyższych obozach i nic im się nie stało. Wszystkie wyprawy zostały jednak przerwane, na teren wkroczyła armia pakistańska. Wszystkich pozostałych przy życiu wspinaczy ewakuowano śmigłowcami.

Podczas jednej z wypraw w XXI wieku na zboczu Nanga Parbat odnaleziono Klimka 73-04, to polski radiotelefon, który służył wielu polskim wyprawom. 73 oznacza rok produkcji a 04 to numer produkcji w danym roku. Nadal nie ustalono kto go zgubił pod Nanga Parbat. Swoją drogą historia powstania Klimka też jest bardzo ciekawa.

Kto przywiózł do Polski Klimka 73-04 odnalezionego pod Nanga Parbat?
Krzysztof Wielicki - F = 3
Lech i Wojciech Flaczyńscy - F = 8
Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol - F = 0

=======

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 4A.BC2
E 18 0D.EF6

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.

Additional Hints (Decrypt)

qemrjb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)