Skip to content

8kPL#08 - Makalu Mystery Cache

Hidden : 3/1/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.
Zapraszam do Geocachingu ścianowego - czyli do pokonania ściany... tekstu.

Makalu, piąta góra świata, należy do tzw ośmiotysięczników wysokich czyli 5 gór powyżej 8500 m lub blisko 8500 m. Co ciekawe technicznie najłatwiejszym do zdobycia ośmiotysięcznikiem wysokim jest... Mount Everest.

Jaką wysokość ma Makalu?
8481 - A = 3
8492 - A = 2
8516 - A = 4

Pierwsza polska wyprawa na Makalu odbyła się w 1978 roku pod kierownictwem Janusza Kurczaba. Próba wejścia północno-zachodnią granią nie powiodła się, dotarli do 7400 m.

Kolejnym polakiem wspinającym się na Makalu był Wojciech Kurtyka, wiosną 1981 roku razem z Alexem Mac Intyre wspinają się trudną i niezdobytą ścianą zachodnią. Niestety muszą zawrócić na wysokości 6700 m.

Wracają na jesień i atakują ponownie zachodnią ścianę, razem z Jerzym Kukuczką. Po aklimatyzacji na trasie normalnej (docierają do 8000 m) ruszają na zachodnią ścianę, zabierają żywność na 6 dni, plecaki ważą po 25 kg. Po 5 dniach na ścianie docierają do 7900 m i muszą się zastanowić co dalej, wspinanie się jest trudne i bardzo wolne, do szczytu potrzebują 3-5 dni a żywności mają tylko na 2 dni (a jeszcze trzeba zejść). Ponownie muszą zawrócić, zejście trwa dwa dni, dla Kurtyki i Mac Intyre wyprawa jest skończona bo ich celem było zdobycie zachodniej ściany.
Dla Kukuczki celem jest jednak zdobycie ośmiotysięcznika, 2 dni w bazie zastanawia się co zrobić, w końcu postanawia zaatakować szczyt samotnie, bierze zapasy i rusza do góry. Wchodzi drogą klasyczną, z nowym wariantem w dolnej części i pomimo problemów z pogodą dociera na szczyt w 4 dni. To pierwsze polskie wejście na Makalu - samotnie, pierwsze wejście solo na ośmiotysięcznik w Nepalu.

Kiedy Kukuczka zdobywa szczyt Makalu?
30.09.1981 - B = 8
11.10.1981 - B = 2
15.10.1981 - B = 6

W 1982 roku ścianę zachodnią atakuje duża polsko-brazylijska wyprawa. Wybierają trochę inną drogę niż wyprawa z 1981 roku, omijają środek skalnej części urwiska. Na wysokości 7400 m umiera Tadeusz Szulc, akcja jednak jest kontynuowana.
W końcu Andrzej Czok, Andrzej Machnik i Janusz Skorek ruszają do ataku szczytowego. Machnik wycofuje się z podejścia, Czok i Skorek docierają pod sam szczyt (ok godziny do szczytu). Niestety huraganowy wiatr zmusza ich do odwrotu, Skorek doznaje odmrożeń. Po nocy Machnik i Skorek schodzą w dół, Andrzej Czok samotnie próbuje zdobyć szczyt. O godzinie 12.45 staje na szczycie Makalu. Kolejne samotne wejście Polaków na Makalu.

W 1986 roku na Makalu rusza międzynarodowa wyprawa kierowana przez Krzysztofa Pankiewicza. W składzie tej wyprawy jest Krzysztof Wielicki. Do wyprawy dołącza się Marcel Reudi, który proponuje Wielickiemu szybką dwójkową akcję w stylu alpejskim. W końcu ruszają do ataku szturmowego z biwaku na wysokości 7800m. Wielicki jest szybszy, idzie pierwszy i oddala się od Reudiego, który idzie po jego śladach. Wielicki samotnie zdobywa szczyt, Reudiego nie widać, zapada zmierzch i nie może dłużej czekać - zaczyna schodzenie. 20 min drogi od szczytu spotyka wchodzącego Reudiego, który nadal chce iść na szczyt, Wielicki przekazuje ma termos z herbatą i idzie do namiotu w obozie szturmowym.
Reudi nigdy do namiotu nie dociera... jakoś dziwnie podobna ta historia do Kanczendzongi i Wandy Rutkiewicz, na ośmiotysięcznikach prawdziwym problemem jest zejście, nie wejście. Trzecie polskie samotne zdobycie szczytu.

Kiedy Wielicki zdobywa szczyt Makalu?
4.09.1986 - C = 9
14.09.1986 - C = 5
24.09.1986 - C = 1

W 1988 roku na Makalu działa międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Anny Czerwińskiej. Na szczyt droga normalną wchodzi Tomasz Kopyś. Prawdopodobnie wszedł również Ryszard Kołakowski, ale zaginął więc nie wiadomo czy było to w drodze na szczyt czy już przy zejściu (co bardziej prawdopodobne).

W 1990 na Makalu wraca Krzysztof Wielicki, który próbuje samotnie zdobyć Makalu w zimie. Marzy o zdobyciu w zimie wszystkich ośmiotysięczników wysokich (ma już na koncie 3 z 5 zimowych ośmiotysięczników wysokich), niestety przeliczył się z siłami i warunkami - zawraca na wysokości 7300 m.

W 2002 roku Makalu zdobywa Piotr Pustelnik drogą normalną.

W 2006 po raz trzeci atakuje Anna Czerwińska. Działa w małej dwuosobowej wyprawie razem z Jerzym Natkańskim. Współpracują z większą międzynarodową wyprawą ale działają samodzielnie. W końcu ruszają do ataku szczytowego, z bardzo nisko założonego obozu szturmowego - na 7600 m. Wyruszają za późno - o godzinie 5 rano a nie o 3. Po kilku godzinach okazuje się że nie zdążą przed nocą zdobyć szczytu. Natkański, który miał słabszą aklimatyzację wraca do obozu, do namiotu dociera już po zmroku. Czerwińska idzie dalej, w końcu pod szczytem postanawia przeczekać do świtu, trudno to nazwać biwakiem, siedzi w płytkiej jamie na plecaku, bez śpiwora, bez namiotu, bez płachty i bez maszynki (czyli bez jedzenia i picia). Starając się nie zasnąć i nie zsunąć się po zboczu przeczekuje 10 godzin do świtu i o 5:30 rusza dalej. Zdobywa samotnie szczyt o 9:30 i zaczyna schodzić, co też nie jest proste, z odwodnienia zaczynają się halucynacje, na szczęście dociera do namiotu. Jest pierwszą polką na Makalu.

Kiedy Anna Czerwińska zdobyła Makalu?
19.05.2006 - D = 3
25.05.2006 - D = 4
4.06.2006 - D = 5

W lutym 2009 roku Makalu zostaje zdobyte w zimie - w końcu wśród pierwszych zimowych zdobywców ośmiotysięcznika nie ma polaków. Można żałować ale z drugiej strony dobrze się stało, nikt nie może teraz powiedzieć że to Polacy wymyślili sobie zimowe wejścia i że nikogo to nie interesuje.

W 2011 roku na Makalu działa wyprawa unifikacyjna w ramach projektu Polski Himalaizm Zimowy - wybór tej góry dla młodych himalaistów trochę dziwi bo nie jest to łatwa góra.
Do ataku szczytowego z wysokości 7800 o godzinie 2 rusza 4 himalaistów - Artur Hajzer, Adam Bielecki, Maciej Stańczak, Tomasz Wolfart. Po 6 godzinach z wysokości 8000 m zawraca Stańczak, który nie może rozgrzać palców. O godzinie 14:30 szczyt zdobywa Bielecki i niedługo po nim Hajzer. Chwilę spędzają na szczycie i szybko zaczynają schodzenie. Wolfart nadal wchodzi, na szczyt dociera dopiero o godzinie 15:30, zejście się przedłuża i musi spędzić noc w jamie na wysokości 8200 m. Do obozu dociera dopiero o godzinie 11 następnego dnia, co opóźnia zejście niżej całego zespołu.
Dalsze zejście jest dramatyczne, Bielecki i Hajzer schodzą szybciej, Stańczak i Wolfart łapią jeszcze jeden nieplanowany biwak bez namiotu powyżej obozu II.
W końcu docierają do nich Szerpowie i sprowadzają ich do bazy skąd śmigłowiec zabiera ich do szpitala.
W wyniku odmrożeń Wolfart straci 4 palce, Stańczak wszystkie palce u rąk. Nie tak miało być.

Skąd pochodzi Maciej Stańczak?
Opole - E = 8
Kraków - E = 4
Zakopane - E = 1

Jak się później okaże Makalu jest ostatnim zdobytym ośmiotysięcznikiem Artura Hajzera, zginie 2 lata później na Gaszerbrumie I.

Który to był ośmiotysięcznik dla Adama Bieleckiego?
pierwszy - F = 3
drugi - F = 7
trzieci - F = 0

W 2018 roku czyli jakby nie patrzeć całkiem niedawno Makalu atakowała mała, dwuosobowa rodzinna wyprawa czyli Polish Family Expedition Makalu 2018.
Lech i Wojciech Flaczyńscy są doświadczonymi himalaistami, chociaż bez zdobytych ośmiotysięczników ale kilka razy mieli pecha - atak terrorystyczny na obóz pod Nanga Parbat (przeżyli bo byli w obozie II) czy trzęsienie ziemi i lawiny pod Lhotse.
W czasie ataku szczytowego na Makalu Lech wycofuje się przed szczytem, blisko przedwierzchołka. Wojciech staje na szczycie, wraca do ojca i zaczynają wspólne schodzenie. Zapada zmrok, pogarsza się pogoda. Zaliczają nieplanowany biwak na wysokości 8200 m. W kolejny dzień docierają do obozu IV gdzie silny wiatr zatrzymuje ich na 3 noce. Kolejny dzień to obóz III i dzień później obóz II. Niestety w obozie II zaczynają się problemy zdrowotne u Lecha (z powodu bólu nie może się ruszać) i muszą wezwać śmigłowiec. Mają ogromne szczęście że problemy pojawiły się w obozie II gdzie może dotrzeć śmigłowiec, gdyby zdarzyło się to wyżej doszłoby najprawdopodobniej do tragedii. Drobna uwaga - Lech Flaczyński ma 70 lat, dotarł prawie na sam szczyt Makalu!

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 4A.BC8
E 18 0D.EF2

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.
Do sprawdzenia poprawności współrzędnych macie checkera.

Additional Hints (Decrypt)

Qemrjb, avfxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)