Skip to content

8kPL#07 - Annapurna Mystery Cache

Hidden : 3/1/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.
Zapraszam do Geocachingu ścianowego - czyli do pokonania ściany... tekstu.

Annapurna to bardzo ciekawy szczyt. Nie jest specjalnie wysoka, należy do niskich ośmiotysięczników, zdobycie samego wierzchołka również nie jest trudne, jednak jest to jedna z najtrudniejszych gór. Problemem jest otoczenie głównego szczytu. Sama Annapurna ma 3 wierzchołki, wszystkie powyżej 8000 m, wokół tych trzech wierzchołków znajduje się 13 szczytów powyżej 7000 m i 16 szczytów powyżej 6000 m. Całość tworzy ogromny masyw górski o długości 55 km. Samo dotarcie pod główny szczyt jest sporym wyzwaniem.
Annapurna jest najmniej uczęszczanym szczytem, na szczycie stanęło najmniej osób ze wszystkich ośmiotysięczników. Annapurna ma również najwyższy odsetek ofiar śmiertelnych w porównaniu do ilości zdobywców. Dużo więcej niż K2 czy Nanga Parbat.

Którym szczytem ziemi jest Annapurna?
9 - A = 1
10 - A = 2
11 - A = 3

Pomimo tych trudności to właśnie Annapurna jest pierwszym szczytem ośmiotysięcznym zdobytym przez człowieka. Została zdobyta przez pierwszą wyprawę, co może wydawać się proste ale wcale nie było. Nepal otworzył granice w 1949 roku a wyprawa na Annapurnę odbyła się w roku 1950. Największym problemem tej wyprawy było... szukanie szczytu i drogi na szczyt. Wyprawa miała tylko mapy indyjskie, które mocno odbiegały od rzeczywistości i kilka zdjęć ze zwiadu lotniczego z 1949 roku.
3 czerwca 1950 roku człowiek stanął po raz pierwszy na szczycie ośmiotysięcznika. Niestety, dwójka która zdobyła szczyt była za słabo przygotowana i ubrana, zdobycie ośmiotysięcznika przeżyli tylko dzięki pomocy reszty wyprawy ale okupili ją amputacjami i nigdy już nie wrócili do wspinaczki.

Pierwsi Polacy pojawili się na Annapurnie w 1981 roku. Wyprawa KW Zakopane wytyczyła nową drogę na Annapurnie.
23 maja 1981 roku Maciej Berbeka i Bogusław Probulski stanęli na jednym z wierzchołków Annapurny.
No dobrze, właściwie wcześniej była wyprawa KW Jelenia Góra w 1979 roku, w czasie której zginęły 3 osoby ale ta wyprawa atakowała szczyt 7000 m, więc nie liczy się jako ośmiotysięcznik.

Który wierzchołek Annapurny zdobyła wyprawa z 1981 roku?
wierzchołek główny - B = 3
wierzchołek środkowy - B = 6
wierzchołek wschodni - B = 9

Polacy wracają na Annapurnę w zimie 1987 roku. Szczyt w zimie atakowało wcześniej bez powodzenia aż siedem wypraw.
Polska wyprawa jest mała ale biorą w niej udział znani himalaiści - Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Artur Hajzer i Ryszard Warecki.
Zanim wszystkie ładunki dotarły do bazy głównej himalaiści ruszyli w górę zakładać obozy. Korzystając z tego że niedawno wchodzili na inne ośmiotysięczniki i mieli aklimatyzację obozy zostały założone w dziwnej kolejności.

Jaka była kolejność zakładania pierwszych obozów podczas wyprawy w roku 1987?
III, II, I - C = 7
II, I, III - C = 4
I, III, II - C = 1

1 lutego czwórka wspinaczy znajduje się w obozie IV. Z uwagi na braki sprzętu i jedzenia na szczyt może wchodzić tylko dwójka, w dodatku Wanda jest niedysponowana i trzeba ją sprowadzić na dół. Oczywiście na szczyt ciągnie Kukuczka i rzuca pytanie kto z nim idzie. Zanim Wielicki zdążył się zastanowić zgłosił się Hajzer. W ten sposób chociaż raz Hajzer wyprzedził Wielickiego w drodze na szczyt bo zwykle było odwrotnie.

3 lutego Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer stanęli jako pierwsi w zimie na szczycie Annapurny.

Który to był ośmiotysięcznik do korony dla Jerzego Kukuczki?
10 - D = 4
13 - D = 5
14 - D = 3

Krzysztof Wielicki wraca na Annapurnę 4 lata później w 1991 roku z jesienną wyprawą. 21 października szczyt zdobywają Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski. Dzień po nich na szczycie staje Wanda Rutkiewicz kontuzjowana podczas wchodzenia.

Pięć lat później pod Annapurną staje wyprawa KW Trójmiasto. Wyznaczają nową drogę na północno-zachodniej grani Annapurny.
20 października 1996 roku Andrzej Marciniak i Władysław Terzeul o godz. 15.30 stają na wierzchołku.

Kto był kierownikiem wyprawy na Annapurnę w 1996 roku?
Andrzej Marciniak - E = 1
Waldemar Soroka - E = 3
Wojciech Litwin - E = 6

W XXI wieku Annapurnę atakuje Piotr Pustelnik. Annapurna stawiała opór, koniecznych było 5 wypraw w ciągu 6 lat. Dwie pierwsze próby nie udały się bo jak sam przyznał nie był dobrze przygotowany.
W 2006 roku, przy trzeciej próbie wejścia z Piotrem Morawskim miał pecha bo po zdobyciu wschodniego wierzchołka Annapurny musieli zawrócić aby pomóc tybetańskiemu himalaiście który doznał ślepoty śnieżnej.

Jaką wysokość ma wschodni wierzchołek Annapurny?
8010 m - F = 1
8051 m - F = 3
8091 m - F = 6

W 2008 roku razem z Piotrem Morawskim i Peter Hamorem zawrócili 150 m od szczytu z powodu fatalnej pogody. Schodzili w burzy uderzani przez pioruny. Na YT jest film z tej wyprawy - "Annapurna na lekko", ostatni film z Piotrem Morawskim.

27 kwietnia 2010 na szczyt weszli (w końcu!) Piotr Pustelnik, Peter Hamor i Kinga Baranowska. Dla Pustelnika był to 14 (ostatni!) szczyt do korony Himalajów i Karakorum, dla Kingi dokładnie połowa korony, 7 ośmiotysięcznik. Na szczycie zabrakło niestety Piotra Morawskiego, który zginął rok wcześniej na Dhaulagiri.

Peter Hamor jest jedyną osobą która dwukrotnie zdobyła Annapurnę.
Po zdobyciu korony Piotr Pustelnik zapowiedział że na ośmiotysięczniki już nie wróci.

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 4A.BC7
E 18 0D.EF0

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.
Do sprawdzenia poprawności współrzędnych macie checkera.

Additional Hints (Decrypt)

fxemlaxn an jlfbxbfpv 1z an pubvapr, bobx 2 oembml, an cbqjlmfmravh. Avr gemron jpubqmvp j tnfmpm.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)