Skip to content

8kPL#06 - Dhaulagiri Mystery Cache

Hidden : 2/24/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.
Zapraszam do Geocachingu ścianowego - czyli do pokonania ściany... tekstu.

Niewiele zabrakło a Dhaulagiri byłoby pierwszym polskim ośmiotysięcznikiem i to w dodatku zdobytym w pierwszym (naprawdę pierwszym) wejściu. W 1958 roku w wyprawie Szwajcarskiej wziął udział Jerzy Hajdukiewicz jako lekarz wyprawy. Wyprawa szczytu nie zdobyła ale Hajdukiewicz sprawdził się jako lekarz więc Szwajcarzy wzięli go na kolejną wyprawę w 1960 roku. Przez pewien czas była wersja że będzie to wyprawa Polsko-Szwajcarska ale jednak wyprawa została oficjalnie Szwajcarską chociaż skład miała międzynarodowy. Poza Hajdukiewiczem w wyprawie wziął udział Adam Skoczylas.

Kto był kierownikiem wyprawy Szwajcarskiej w 1960 roku?
Ernst Saxer - A=4
Hugo Weber - A=2
Max Eiselin - A=3

Wyprawa była nietypowa, na wyposażeniu miała mały samolot, który mógł lądować w górach. W czasie wyprawy lądował na przełęczy Dampush Pass (5200 m) oraz na przełęczy Północno-Wschodniej (5700 m - rekord wysokości lotu i lądowania małym samolotem wpisany do księgi rekordów Guinnessa).
Możliwość użycia samolotu spowodowała że podjęto nietypową decyzję - uczestnicy wyprawy byli transportowani samolotem z Bhairawy (200 m) na przełęcz Dampush Pass (5200 m), gdzie miała stanąć baza aklimatyzacyjna. Okazało się to jednak zbyt dużym szokiem dla organizmu i wszyscy zapadli na chorobę wysokościową. Polski lekarz miał przez to pełne ręce roboty a u Dienera, Skoczylasa i dwóch Szerpów choroba była na tyle poważna że trzeba było ich przetransportować na dół. Przez to drugi z polaków został wyłączony z akcji górskiej.

Szczyt został zdobyty bez bezpośredniego udziału polaków ale kierownik wyprawy wysoko oceniał polski wkład w wyprawę i jej ostateczny sukces.

Na polaków na szczycie musieliśmy poczekać 20 lat. W 1980 roku na Dhaulagiri wyrusza niewielki czteroosobowy polsko-szwajcarsko-brytyjski zespół. Cel jest niezwykle ambitny - nowa trasa środkiem wschodniej ściany Dhaulagiri. Trasa ta zasługuje prawdopodobnie na miano pierwszego bigwalla pokonanego w stylu alpejskim na ośmiotysięczniku. Dwa biwaki wypadły na ścianie - na wysokości 6400 i 7200 m. Trzeci biwak wypadł na grani na wysokości 7700 m. Ściana została pokonana, nowa trasa wyznaczona, jednak pogarszająca się pogoda spowodowała odwrót spod szczytu, nie udało się zdobyć Dhaulagiri.

Kto był kierownikiem wyprawy w 1980 roku?
Alex Mac Intyre - B= 1
Ludwik Wilczyński - B= 4
René Ghilini - B= 5
Wojciech Kurtyka - B=7

Jednak tak łatwo nie odpuścili, po zejściu do obozu, odpoczynku i poprawie pogody zaatakowali szczyt ponownie. Tutaj doszło do ciekawej dyskusji oddającej idealnie charakter wspinaczy - Kurtyka chciał powtórzyć wejście wschodnią ścianą i z niej zdobyć szczyt. Jednak pozostali uczestnicy odmówili i na szczyt weszli drogą pierwszych zdobywców.

Którego dnia wyprawa w 1980 roku stanęła na szczycie Dhaulagiri?
6.05.1980 - C=7
8.05.1980 - C=5
18.05.1980 - C=2

Trzy lata później na Dhaulagiri staje wyprawa KW z Torunia i Trójmiasta, szczyt zdobywają Mirosław Gardzielewski, Jacek Jezierski, Tadeusz Łaukajtys i Wacław Otręba.

21 stycznia 1985 na szczycie stają Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka - to pierwsze wejście zimowe. Podejście jest bardzo ciężkie i szczyt zostaje zdobyty bardzo późno - około godziny 15. Zejście jest dramatyczne, mróz -40, wiatr, brak jedzenia i picia. Nie dają rady zejść do obozu i muszą spędzić noc bez namiotu na wysokości 7800 m. Nie jest do przyjemna noc, nie ma szans na sen czy regeneracje sił, czekasz tylko do świtu. W końcu nadchodzi świt i mogą schodzić dalej, dochodzą do namiotu i dopiero wtedy mogą połączyć się z bazą. Pozostali uczestnicy wyprawy również mieli bardzo ciężką noc bez kontaktu z dwójką szturmową. Kierownik wyprawy z nerwów powrócił do palenia po 17 latach przerwy.

Niżej wcale nie jest lepiej, gubią drogę i rozdzielają się. Kukuczka drugą noc spędza poza obozem i bez namiotu. W końcu docierają do bazy i można świętować zdobycie dla Polski kolejnego ośmiotysięcznika w zimie.
Dla Kukuczki nie był to jednak koniec wspinaczki, po zejściu z Dhaulagiri ruszył atakować kolejny ośmiotysięcznik.

Którym ośmiotysięcznikiem zdobytym zimą było Dhaulagiri?
3 - D=4
5 - D=5
9 - D=3

Na wiosnę 1990 na szczyt wszedł samotnie Krzysztof Wielicki w stylu ultralekkim, miał tylko plecak z dwoma litrami napojów, kilka cukierków, walkie-talkie, aparat fotograficzny, cztery śruby lodowe i 30m linę która zresztą stracił podczas wejścia. Rozpoczął wspinanie o godzinie 23 i w ciągu 19 godzin zdobył szczyt - w większości tą samą trasą co 10 lat wcześniej wyprawa polsko-szwajcarsko-brytyjska. W różnych źródłach podaje się że była to nowa trasa ale wynika to z wielokrotnie powielanego błędu, była to niewielka modyfikacja trasy polsko-szwajcarsko-brytyjskiej (głównie w dolnej części).

Krzysztof Wielicki ciekawie przygotował się do zdobywania wschodniej ściany - w ramach aklimatyzacji wszedł na Dhaulagiri drogą pierwszych zdobywców i po zejściu rozpoczął wspinanie na wschodniej ścianie.

Kiedy Krzysztof Wielicki stanął na szczycie Dhaulagiri?
24.04.1990 - E=9
1.05.1990 - E=6
23.05.1990 - E=1

26 września 1994 na szczycie Dhaulagiri stanął Piotr Pustelnik i Józef Goździk. Po tym wejściu Dhaulagiri musiało długo czekać na kolejnych polskich zdobywców.

Dopiero w 2008 roku Dhaulagiri przeżyło oblężenie polskich wypraw, spotkały się 3 wyprawy:
Dhaulagiri Women Team - Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska
Wyprawa śladami Wandy Rutkiewicz - Anna Czerwińska, Aleksandra Ichnatowicz, Jurek Natkański i Piotr Szkarłat.
HiMalajska Wyprawa - Bogdan Kaszycki, Ryszard Pawłowski, Piotr Snopczyński, Robert Szymczak i Artur Hajzer.
Wszystkie wyprawy działały jednocześnie i planowały wejście drogą pierwszych zdobywców. Z tych trzech wypraw dwie zdobyły szczyt, w sumie trzy osoby. Była wśród nich jedna kobieta która została pierwszą polką na Dhaulagiri (i jak dotąd jedyną).

Która wyprawa NIE zdobyła Dhaulagiri?
Dhaulagiri Women Team - F=5
Śladami Wandy Rutkiewicz - F=2
HiMalajska Wyprawa - F=9

Rok później z Dhaulagiri nadeszły bardzo smutne wieści, podczas aklimatyzacji zginął Piotr Morawski, najwybitniejsza postać młodej generacji polskiego himalaizmu, zdobywca 6 ośmiotysięczników, pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy.

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 4A.BC7
E 18 0D.EF0

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.
Do sprawdzenia poprawności współrzędnych macie checkera.

Additional Hints (Decrypt)

qmvhcyn 2z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)