Skip to content

8kPL#05 - Lhotse Mystery Cache

Hidden : 2/24/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.

Lhotse, czwarta góra świata - położona przy Mount Evereście. Ma wspólną z Mount Everestem bazę główną i pierwszych kilka obozów (przy trasie klasycznej).

Polska historia Lhotse zaczyna się w 1974 roku, kiedy to mocno opóźniona jesienna wyprawa próbuje zdobyć szczyt. Od początku zakładano że z opóźnienia wyprawy skorzystają i będzie to częściowo zimowa wyprawa, może uda się zrobić pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik.
Niestety z powodu pogody szturm załamuje się i dwójka szturmowa zawraca będąc kilkaset metrów od szczytu.
Mimo wszystko ustanowiony został zimowy rekord wysokości, jak wysoko dotarli Andrzej Zawada i Andrzej Heinrich?
Rożnie źródła różnie podają więc widełki są szeroko.
8050 m - A=3
8250 m - A=6
8450 m - A=9

W czasie wyprawy na lodowcu Khumby zginął 17 grudnia reżyser Stanisław Latałło, który brał udział w wyprawie jako operator filmowy. Krzyżyk przekazany przez jego matkę zostanie później wniesiony na Mount Everest podczas pierwszego zimowego wejścia.

Pierwsza polska wyprawa na Lhotse zakończyła się tragicznie, mimo wszystko dostarczyła bardzo cennych informacji o zimie w Himalajach (zaskoczenie - w Himalajach w zimie jest mało śniegu ale dużo lodu), wymaganym sprzęcie i trudnościach w warunkach zimowych. To wszystko przydało się później przy zimowym zdobywaniu Mount Everestu.

Gdyby wyprawa w 1974 roku się udała i Polacy zdobyliby szczyt, które byłoby to wejście na szczyt?
2 - B = 3
3 - B = 6
4 - B = 9

Druga polska wyprawa na Lhotse odbyła się w 1979 roku i zakończyła się pełnym sukcesem.
4 października 1979 roku na szczyt weszło czterech uczestników wyprawy Andrzej Czok, Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Janusz Skorek.
Pięć dni później na wierzchołku stanęli również Janusz Baranek, Adam Bilczewski, Stanisław Cholewa, Robert Nikłaś.
Dla większości z nich to był pierwszy zdobyty ośmiotysięcznik, w tym dla Jerzego Kukuczki który od Lhotse rozpoczął zdobywanie korony Himalajów i Karakorum.

Kto był kierownikiem jesiennej wyprawy w 1979 roku?
Adam Bilczewski - C = 5
Andrzej Zawada - C = 2
Krzysztof Wielicki - C = 9

Po siedmiu latach, 14 maja 1986 na szczycie Lhotse stają Aleksander Lwow i Tadeusz Karolczak.

W 1988 roku Herman Detienne, kierownik belgijskiej wyprawy na Everest i Lhotse zimą 1988 roku, zaprosił do udziału w niej trójkę polskich alpinistów: kierownika zimowej wyprawy na Everest Andrzeja Zawadę oraz dwójkę zdobywców szczytu – Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego.
Niestety na Everest wejść się nie udało, zmarł jeden z Szerpów i 23 grudnia Belgowie postanowili zakończyć akcję.
Polacy jednak zostali bo nie po to przyjechali aby się poddawać bez walki.
27 grudnia współpracy odmówili Szerpowie i chcieli zwijać obozy, po kłótni udało się ich przekonać aby tego nie robili.
28 grudnia poprawiła się pogoda i można było wznowić działalność górską. Niestety okazało się że Leszek Cichy miał wysoką gorączkę a Andrzej Zawada miał pierwsze objawy infekcji więc byli wyłączeni z akcji górskiej.
Krzysztof Wielicki na wyprawę pojechał kontuzjowany, 3 miesiące wcześniej załatwił sobie kręgosłup na Annapurnie. Lekarze zakazali mu wspinania ale nie posłuchał i pojechał w góry. Chodził w gorsecie ortopedycznym. Pomimo tego ruszył samotnie do góry.
30 grudnia dotarł do obozu III (7300 m), w ostatni dzień roku 1988 wyruszył o godzinie 4:20 przy świetle księżyca do ataku szczytowego omijając obóz IV.
31 grudnia 1988 roku o godzinie 10 stanął samotnie na szczycie Lhotse!

Jest jedynym himalaistą który samotnie zdobył ośmiotysięcznik zimą przy pierwszym wejściu. Dotychczas nikt inny nie dokonał takiej sztuki (jest jeszcze szansa na K2).
W 1979 roku cała polska wyprawa przez 2 miesiące szturmowała Lhotse w zimie bez powodzenia. W 1988 Wielicki samotnie w 2 dni wchodzi na szczyt (i 2 dni schodzi).
Po tym wejściu Krzysztof Wielicki jest jedynym himalaistą który zimą zdobył trzy z czterech najwyższych gór świata (K2 nadal niezdobyte zimą) w dodatku jako pierwsze wejście.

Podczas schodzenia z Lhotse Wielicki miał problemy, kontuzjowany kręgosłup przy wchodzeniu nie przeszkadzał, przy schodzeniu zaczęły się problemy, musiał przystawać i kłaść się co kilkanaście kroków. Gdy się kładziesz po takim wysiłku trzeba się mocno pilnować aby nie zasnąć bo sen znaczy śmierć. Pomimo tego zdarzało się że przysypiał, zejście się przeciągało. W tym czasie z obozu II do obozu III pomimo choroby wyruszył Leszek Cichy aby wesprzeć partnera z Everestu. Widząc światełko poruszające się z obozu II do III Wielickiemu było dużo łatwiej schodzić. Gdy dotarł do obozu III Cichy już na niego czekał z herbatą - niestety bez prądu pomimo tego że to był sylwester.

Zdobycie Lhotse w zimie zakończyło złotą dekadę dla polskich himalaistów.
Po ilu latach Polacy wrócili w zimie na szczyt ośmiotysięcznika?
6 - D = 1
12 - D = 8
17 - D = 4

Jerzy Kukuczka po zakończeniu zdobywania korony Himalajów i Karakorum we wrześniu 1987 na Sziszapangmie szukał nowych wyznań. Z Lhotse miał na pieńku bo z całej korony Himalajów i Karakorum tylko Lhotse zdobył drogą klasyczną, wszystkie pozostałe szczyty zdobył nowymi drogami lub w zimie.
Więc zaatakował południową ścianę Lhotse, ogłoszoną “problemem XXI wieku”. To jedno z najwyższych urwisk ścianowych w Himalajach, od dziesięcioleci kusi wspinaczy. Ściana była atakowana przez kilkanaście wypraw, w tym cztery Polskie. Jerzy Kukuczka próbuje zdobyć tą ścianę razem z Ryszardem Pawłowskim. Niestety, 24 października 1989 na wysokości powyżej 8000 m Jerzy Kukuczka odpada od ściany i spada w przepaść.
Lhotse okazało się być pierwszym i ostatnim ośmiotysięcznikiem Kukuczki i to w ciągu zaledwie 10 lat.

Ryszard Pawłowski sam musiał zejść ze prawie z samej góry południowej ściany, co nie było takie proste, szczytu nie zdobył.
Wrócił na Lhotse po 5 latach jako lider brytyjskiej wyprawy. Gdy dotarł na wysokość 7700m załamała się pogoda. Samotnie czekał w namiocie przez sześć dni w strefie śmierci na zmianę pogody. W końcu pogoda się poprawiła i zdobył Lhotse.

Kiedy Ryszard Pawłowski zdobył Lhotse?
23 września 1994 - E = 3
11 października 1994 - E = 5
3 listopada 1994 - E = 7

Pierwszą Polką na szczycie Lhotse, 10 maja 2001 roku, była Anna Czerwińska, która weszła na szczyt razem z Dariuszem Załuskim.
Z kolei w 2012 roku na wierzchołku stanęły kolejno 24 maja Anna Lichota i 25 maja Kinga Baranowska.

Dodatkowe zadanie - na szczycie Lhotse chcemy zrobić herbatę.
Wiem że nikt na szczycie tego nie robi ale sprawdźcie co ta wysokość robi z wodą.
Jaka jest temperatura wrzenia wody na szczycie Lhotse (stopnie Celsjusza)?
72 - F = 9
83 - F = 5
100 - F = 2

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 44.ABC
E 18 07.DEF

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.

Additional Hints (Decrypt)

ehen

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)