Skip to content

Dvory Mystery Cache

Hidden : 3/8/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zde nic nehledej
posaď se a přemýšlej



Na úvodních souřadnicích se keš samozřejmě nenachází.
Stojíte před sokolovnou a restaurací, můžete se zde posadit a vyřešit sudoku - nebo ho máte vyřešené z domova?
Sudoku s údaji pro výpočet souřadnic, najdete v závěru listingu.


Keš budiž můj dárek holčičkám, dívkám, slečnám i ženám - kačerkám k MDŽ,
neboť položena byla právě 8.března


Obec Dvory leží pouhých pět od Nymburka, můžete ovšem na cestě do této vísky strávit mnohem více kilometrů, např. pokud se vydáte do obce s tímto jménem v okrese Prachatice, či budete-li hledat podrobně i části obcí můžete najít Dvory jako část města Karlovy Vary či Loket. A to nemluvím o Nových, Hruškových, Dolních či nějakých jiných dvorech, ostatně podívejte se sami. My se však budeme věnovat těm v okrese Nymburk, které jsou opravdu za humny.

Jistě se nebudete divit, že od doby, co jsem se z Prahy přestěhoval na důchod do Nymburka, jsem přes tuto obec projížděl nesčíslněkrát. Možná, že nějací kačeři tudy již projížděli při návštěvě některým mých keší: Čílec, Straky, Všejany či Zbožíčko.



Trocha historie nikoho nezabije:
První písemná zmínka o obci Dvory pochází z roku 1545, kdy je obec nazývána Dvorové Velelibští. Z této doby je v knize „Důchodců městských" uváděno sedm usedlostí, které patřily bud' záduší nebo usedlíkům velelibským.
Do roku 1547 patřily Dvory městu Nymburk. Krátce spadaly pod Poděbrady, kde je v poděbradském urbáři název osady změněn na Dvory Velryby. Název byl asi odvozen od velkých rybníků, které se kolem obce vyskytovaly.
Nynější zkrácené jméno Dvory je spojeno s prvotním účelem, že totiž na místě osady byly dvory. V roce 1558 byly Dvory spolu s Veleliby postoupeny panu Jindřichu z Donína. Tím se dostaly k panství benáteckému. Obec se odjakživa nacházela při silnici do Nymburka. Ležela však mnohem východněji. Její hranice začínala u dnešní bytovky statku pana Vladimíra Pokorného a končila u křížku, který tvoří rozcestí cest do Velelib a Nymburka. Nejstarší dochované plány obce jsou roku 1840, kdy bylo ve Dvorech 36 statků. Východní část obce tvořily dvory, poblíž „křížku" a západní část sahala až ke kovárně ve směru do Čilce, dnešní čp. 106. Osídlování obce bylo poznamenáno především třicetiletou válkou, kdy v soupisu gruntů z roku 1654 je pouze pět osídlených statků, ostatní byly zapsány jako pobořené či vypálené. V roce 1862 skoupil majitel třineckého velkostatku baron Moric Bethmann 14 usedlostí i s pohostinstvím v obci. Již v uvedeném roce začala stavba nynějšího statku a všech 14 usedlostí bylo postupně zbouráno. Stavební materiál z pobořených domů byl použit na výstavbu velkostatku. Zbouráním tolika usedlostí se Dvory rázem staly nevýznamnou skupinou domků kolem rybníka.
Po 1. světové válce byl velkostatek prohlášen za zbytkový a statek zakoupil pan Vladimír Pokorný. Největší proměny zaznamenala obec ve třicátých letech minulého století. Počet novostaveb se od roku 1920 do roku 1930 zdvojnásobil a obec měla v roce 1930 113 domů. Do tohoto období patří i stavba „Kampeličky" a „Sokolovny".V těchto letech byla většina zdejších obyvatel zaměstnána u Československých státních drah. Po parcelaci velkostatku získali půdu i obyvatelé obce a tak pro několik dalších desetiletí vznikla nová profese-kovozemědělec. Rozšíření obce dalo i vznik nových živností. V obci byl pekař, kovář, obuvník, holič, dva hostince, dva obchody se smíšeným zbožím, dvě řeznictví a spořitelna.

S historií obce je úzce spojeno školství. Již roku 1805 je první zmínka o úsilí obce Dvory, Čilce, Zdonína a Velelib vybudovat pevnou školu. V té době se uvádí, že již delší dobu mají obce soukromého učitele, který po staveních učil vice jak 30 dětí. Přes neochotu zemského úřadu byla z iniciativy místních obyvatel postavena kamenná škola. 17. listopadu 1844 byla škola děkanem a vikářem Antonínem Zichem vysvěcena. Teprve po deseti letech trvání školy byla škola ve Dvorech schválena jako Exkurendo¬Unterlehrerstation, tj. místo pro samostatného trvalého podučitele.

Významným rokem pro školu byl rok 1883. Škola byla rozšířena na dvojtřídku a učitel Josef Bína byl 1. ledna 1884 jmenován ředitelem školy. Vyučování během celého trvání kamenné školy i v nejtěžších dobách světových válek nebylo přerušeno. Během dvou století se ve škole vystřídala řada obětavých učitelů, kteří byli i významnými nositeli kulturního života. Život v obci byl ve 20. století spojen s ochotnickým divadlem. První písemná zpráva o divadelním představení pochází z roku 1898. Představení byla hrána pod hlavičkou spolku Čtenářská beseda v místní škole.

I. světová válka znamenala přerušení divadelní činnosti. Slavnostní otevření nové divadelní scény proběhlo v roce 1924 Jiráskovou Lucernou v hostinci u Černých. To již byla Česká beseda jako původní nositel ochotnického divadla nahrazena Dělnickou tělovýchovnou jednotou. Divadlo se hrálo i pod hlavičkou přátel církve Československé nebo hasičského sboru.

V roce 1929 postavily členové Sokola vlastní budovu a utvořili i divadelní soubor. V obci byly dva ochotnické spolky a stálá kapela. Sjednocení tělovýchovy po II. Světové válce znamenalo sloučení Dělnické tělovýchovné jednoty a Tělovýchovné jednoty Sokola v jeden celek. Společným místem tělovýchovy a ochotnického divadla se stala místní Sokolovna.

V roce 1960 byla zahájena přístavba Sokolovny s cílem vybudovat stálou divadelní scénu a potřebným zázemím. Slavnostní otevření divadla proběhlo v roce 1964 divadelní hrou Marie Kubátové „Jak přišla basa do nebe". Poslední hrou 20. století byla v roce 1968 hra se zpěvy „Česká polka" v režii Aloise Kořínka. Divadelní prkna ožila až po 34 letech, kdy se v obci opět hrálo divadlo.

Dominantou obce je pomník padlých. Byl postaven na pamět' obětem I. Světové války. Vytesaná jména padlých 22 spoluobčanů na pomníku dokládají hrůzy války. Pomník postavený na návrh sochaře Vojtěcha Věcheta z Nymburka je pro obec i památkou vzácné spolupráce občanů. Náklady na prójekt, sochařské práce a materiál byly hrazeny ze sbírky po domech, darech spolků a vstupném při slavnostním odhalení pomníku. Pěkně upravený park s majestátními lipami, vysázenými v roce 1932, tvoří důstojné zátiší pomníku padlých.


Než se pustíte do řešení sudoku, prohlédněte si několik obrázků
Dvory - sokolovna
sokolovna
Dvory - pomník
pomník padlým
Dvory - křížek
křížek
Dvory - požární nádrž
požární nádrž

Tak a nyní se můžete pustit do řešení sudoku:
Souřadnice získáte po vyřešení diagonálního sudoku.
Klasické sudoku jistě znáte - diagonální( někdy též úhlopříčné) je jeho varianta: žádná číslice se nesmí opakovat v žádném řádku, sloupci, tučně ohraničeném čtverci, ani v žádné z uhlopříček.
Dvory - diagonální sudoku
Kontrolní součet: D + V + O + R + Y = 20
Finalové souřadnice:
N 50° DV.ORY' E 14° (V+Y)(R+D).OOD'

V keši není tužka - přineste si, prosím, svoji


Informace pro listing převzaty z webu obce - http://www.dvory-veleliby.cz/ a publikace Region Nymburk - Města a obce, kterou jsem si zapůjčil v nymburské knihovně.
Fotografie vlastní.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Keš je součástí rodící se skupiny keší: Region Nymburk - Města a obce,
nezapoměňte si opsat bonusové číslo, může se Vám později hodit.
Aktuální seznam keší ve skupině najdete zde:
01 GC8200G Straky https://coord.info/GC8200G A=
02 GC82KEW Zbožíčko https://coord.info/GC82KEW B=
03 GC839AZ Kluk https://coord.info/GC839AZ C=
04 GC83EC7 Čilec https://coord.info/GC83EC7 D=
04 GC83EC7 Čilec https://coord.info/GC83EC7 D=
05 GC83QK0 Dvory https://coord.info/GC83QK0 E=
06 GC84E7A Písková Lhota https://coord.info/GC84E7A F=
07 GC8500H Šnepov https://coord.info/GC8500H G=
08 GC8843H Mečíř https://coord.info/GC8843H H=
09 GC87WV6 Vrbová Lhota https://coord.info/GC87WV6 I=
10 GC8B7JC Křinec https://coord.info/GC8B7JC J=

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Historie: 29.3.2019 - kontrola a odstranění problému s matičkou

Additional Hints (Decrypt)

?ÝAEO ÍEGF Ý YNZA RQRW?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)