Skip to content

8kPL#04 - Mount Everest Mystery Cache

Hidden : 2/9/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.

Mount Everest - najwyższa góra świata.
Niektórzy twierdza że ta góra jest świadectwem istnienia Boga. Chodzi o to że ma idealną wysokość dla człowieka. Gdyby Mount Everest był wyższy o zaledwie 300-400 metrów byłby niedostępny dla człowieka - zbyt niskie ciśnienie które uniemożliwia oddychanie, nawet przy wspomaganiu tlenem.
300 metrów więcej i do zdobywania potrzebne byłyby skafandry kosmiczne.

Średnie ciśnienie na poziomie morza na ziemi wynosi 1013,25 hPa, jakie jest ciśnienie na szczycie Mount Everestu?
310 hPa - A = 7
620 hPa - A = 3
830 hPa - A = 1

Mount Everest zawsze najbardziej rozpalał wyobraźnie zdobywców, Polacy również od zawsze chcieli tam wejść. Niestety aż do lat 50-tych wyłączność na zdobywanie tej góry mieli Brytyjczycy - Nepal to stara kolonia Brytyjska. Dopiero w roku 1949 dopuszczono inne narody ale tylko jedną wyprawę na rok.

W końcu 29 maja 1953 Hillary i Tenzing stanęli na szczycie Everestu. Niestety, Polska była wtedy za żelazną kurtyną i nie było szans na wyprawę w himalaje.

Który Polak jako pierwszy wspinał się na Mount Everest?
Janusz Kuliś - B = 9
Jerzy Surdel - B = 4
Wanda Rutkiewicz - B = 0

Polacy zaczęli poważnie myśleć o Mount Evereście w latach 70-tych. Rosło ciśnienie na organizację narodowej wyprawy na najwyższą górę świata. Aspirowaliśmy do grona najlepszych wspinaczy na świecie więc zdobycie najwyższej góry świata to była podstawa.

W roku 1974 Polacy byli pod Mount Everestem ale celem było Lhotse, w dodatku wyprawa była tak mocno opóźniona że była to właściwie wyprawa zimowa, chociaż oficjalnie nie było wtedy sezonu zimowego w Himalajach. Wyprawa poniosła klęskę ale doświadczenia zdobyte w jej trakcie przydały się później.

Niespodziewanie rywalizację o miano pierwszego Polaka na najwyższej górze świata wygrała Wanda Rutkiewicz w 1978 roku.
Wzięła udział w wyprawie niemieckiej, miała pomóc Niemce zdobyć Mount Everest - stawką był tytuł pierwszej Europejki na szczycie i pierwszej Niemki więc było ciśnienie. Niemka nie dała rady wejść i Wanda miała sprowadzić ją na dół ale zbuntowała się poszła na szczyt sama.
Zdobyła szczyt jako trzecia kobieta, pierwsza Europejka i pierwszy Polak!
Wywołało to duże zamieszanie (a nawet wściekłość) w środowisku polskich wspinaczy, gdy oni organizowali wielką narodową wyprawę na ME Wanda zdobyła ten szczyt przed nimi.

Na poważnie wrócił więc temat który krążył wśród polskich wspinaczy od kilku lat - zdobycia ośmiotysięcznika zimą!
Nikt tego nie dokonał wcześniej, poza Polakami nikt nie wierzył że to jest możliwe.
Letni zdobywcy ośmiotysięczników twierdzili że w zimie powyżej 7000 metrów nie ma warunków do życia i niemożliwe jest zdobycie tych szczytów w zimie.
Dla Polaków nie była to jednak sama fantazja, zdobyliśmy już w zimie szczyt powyżej 7000 m (Noszak), byliśmy już w zimie powyżej 8000 m (na zboczu Lhotse), więc mieliśmy uzasadnione podstawy że możliwe jest zdobycie ośmiotysięcznika w zimie.

Długo trwało przekonywanie władz Nepalu aby oficjalnie uznali zimę za sezon wspinaczkowy, dotychczas były tylko dwa sezony - wiosna i jesień (właściwie przed i po monsunie). Wreszcie 22 listopada 1979 roku zapadła korzystna dla Polaków decyzja – w Himalajach Nepalu otwarto sezon zimowy i polska wyprawa narodowa jako pierwsza otrzymała zezwolenie na zaatakowanie Everestu.

Lata 1979-80 to niemal ciągła obecność Polaków w obozie pod Mount Everestem/Lhotse. W 1979 letnia wyprawa na Lhotse, w zimie 1979/80 zimowa wyprawa na Mount Everest, wiosna 1980 kolejna wyprawa na Mount Everest.

Wyprawę zimową poprowadził Andrzej Zawada, człowiek legenda wśród wspinaczy. Genialny przywódca i kierownik wypraw, również bardzo dobry wspinacz - zimowy zdobywca Noszaka, pierwszy człowiek który przekroczył granicę 8000 m w zimie w Himalajach. Całkowicie był oddany wyprawie, nie liczyły się dla niego jego osobiste sukcesy, tylko całej wyprawy.

Ile ośmiotysięczników w swojej karierze zdobył Andrzej Zawada?
0 - C = 0
2 - C = 2
4 - C = 4

Wyprawa zimowa jest długa i ma wiele trudnych chwil. Po 2 miesiącach walki nie udaje się zdobyć szczytu i 15 lutego kończy się pozwolenie, wyprawa prosi rząd Nepalu o przedłużenie pozwolenia na atak szczytowy.

Wyprawa zimowa w 1980 roku otrzymała przedłużenie okresu na atakowanie szczytu:
o 2 dni - D = 5
o tydzień - D = 2
do końca lutego - D = 8

Do końca nie było wiadomo kto zaatakuje szczyt, wszyscy krążą pomiędzy obozami, łapią kontuzje i tracą formę. W końcu, po wielu problemach do ataku szczytowego ruszają Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.
Po ciężkim podejściu 17 lutego 1980 roku stają na najwyższej górze świata. W zimie!

Pomimo tego że do dzisiaj na szczycie stanęło już kilka tysięcy osób, wejścia zimowe wykonało tylko kilka osób.

Ile ośmiotysięczników zdobyli w sumie Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki przed swoim zimowym wejściem na Mount Everest?
0 - E = 0
1 - E = 3
2 - E = 6

Władze Nepalu miały problem z wystawieniem oficjalnego świadectwa zdobycia szczytu, na druku nie było opcji zima, były tylko wiosna i jesień. Ostatecznie skreślono obie opcje i dopisano ręcznie "winter".

Ekipa zimowa się zwinęła i wróciła do kraju a jej miejsce zajęła wyprawa wiosenna. 19 maja 1980 roku na szczycie stanęli Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok (wejście nową drogą).

Który to był ośmiotysięcznik dla Jerzego Kukuczki?
2 - F = 1
4 - F = 3
6 - F = 5

Mount Everest rozpoczął polską złotą dekadę ale niestety ją również bardzo dramatycznie zakończył.
W 1989 roku na zachodniej grani Mount Everest wydarzyła się jedna z większych tragedii w polskim himalaizmie.
Zespół Andrzej Marciniak, Mirosław Gardzielewski, Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba spadli z lawiną.

Dzisiaj Mount Everest to już nie to samo co jeszcze kilkadziesiąt lat temu, obecnie to bardzo (bardzo) popularny cel wyprawowy.
19 maja 2012 roku na szczycie stanęło ponad 200 osób! W jednym dniu. Większość z nich weszła jedną i tą samą drogą, przeszkadzając sobie wzajemnie, wyprzedzając się lub idąc tempem najwolniejszego, czekając w kolejkach! Czas oczekiwania na pokonanie uskoku Hillarego pod szczytem wynosił 2 godziny. 2 godziny stania i czekania na swoją kolej do liny w strefie śmierci.
Tego dnia zginęło 6 osób.

Niestety, jest coraz gorzej, ludzie oczekują że jak zapłacili to muszą zdobyć szczyt, nie słuchają przewodników i Szerpów, idą do góry pomimo tego że nie mają sił i są zbyt wolni aby dotrzeć na szczyt przed południem. Przyjmuje się że na szczyt trzeba dotrzeć do południa aby bezpiecznie zejść. Jak ktoś wie że nie zdąży powinien zawracać. Tylko wytłumaczcie to ludziom którzy wydali 100 tys dolarów i są 200m pod szczytem. Oczywiście, pokonają te 200m i wejdą na szczyt ale jest duże prawdopodobieństwo że już nie wrócą - to jest największy problem, najtrudniejsze jest zejście a nie wejście, kto tego nie wie zostaje na górze na zawsze.

=======

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 44.ABC
E 18 07.DEF

Pytania nie są specjalnie trudne, wystarczy troszkę poszukać i wszystkie odpowiedzi się znajdą.

Additional Hints (Decrypt)

orgba, prtyn, qerjab, fxemlaxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)