Skip to content

8kPL#01 - Broad Peak Mystery Cache

Hidden : 2/9/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polacy na ośmiotysięcznikach czyli bardzo wybiórcza historia polskich wejść na ośmiotysięczniki.

Jednym z celów polaków w latach 70-tych było zdobywanie niezdobytych jeszcze szczytów.

W roku 1975 w końcu wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Karakorum, celem był jeden ze bocznych szczytów Broad Peaka. W końcu szczyt powyżej 8000 metrów.

Który szczyt był celem wyprawy w 1975 roku?
Rocky Summit - A = 8
Broad Peak North - A = 6
Broad Peak Central - A = 3

Zespół Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk, Andrzej Sikorski 28 lipca 1975 zdobył szczyt, pierwszy ośmiotysięcznik dla Polski.
Jednak nie obyło się bez problemów, podczas wchodzenia by przyspieszyć wejście zespół zostawił na przełęczy część sprzętu - 3 plecaki i jak się okazało dużo później jedną z dwóch lin. Po zdobyciu szczytu załamała się pogoda, zaczął padać śnieg, wiać wiatr, widoczność spadła do 2 metrów. Zejście trwało trzy dni i dwie noce - dwa biwaki bez sprzętu, tylko pod folią, bez jedzenia i picia. Pierwszego dnia Bohdan Nowaczyk spadł w przepaść razem z liną. W ciągu kolejnego dnia zginęli również Marek Kęsicki i Andrzej Sikorski, przeżyła tylko dwójka zdobywców szczytu.
Tragedia przesłoniła sukces sportowy - zdobycie pierwszego ośmiotysięcznika przez Polaków, w dodatku jako pierwsze wejście.

Na zdobycie kolejnego ośmiotysięcznika przez Polaków musieliśmy poczekać 4... dni. Już 1 sierpnia 1975 Polacy stają na Gaszerbrum II.

W 1982 Wanda Rutkiewicz zorganizowała kobiecą wyprawę na K2, do której (oficjalnie jako fotografowie) dołączyli Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka.
Wanda nie chciała aby kręcili się oni w okolicy K2 bo wyprawa miała być kobieca. Przenieśli się więc w celu aklimatyzacji pod Broad Peaka i podchodzili pod górę aby złapać aklimatyzacje.
Tak sobie podchodzili, podchodzili aż nie było gdzie podchodzić bo weszli na sam szczyt. Wejście było całkowicie nielegalne, nie mieli pozwolenia ani opłat na wejście.

Kogo spotkali schodząc ze szczytu:
Wandę Rutkiewicz - B = 2
Reinholda Messnera - B = 7
Pakistańskich żołnierzy - B = 9

W kolejnym roku, 1983 mała dwuosobowa wyprawa kobieca atakuje szczyt.
Kto jest pierwszą kobietą na szczycie Broad Peaka?
Anna Czerwińska - C = 3
Krystyna Palmowska - C = 7
Wanda Rutkiewicz - C = 0

W 1984 Broad Peak przeżywa prawdziwe polskie oblężenie.

14 lipca 1984 na szczycie stają Ryszard Pawłowski, Janusz Majer i Walenty Fiut. Sukces! Jednak dla niektórych "zwykłe" wejście na szczyt to było za mało.

Krzysztof Wielicki atakuje szczyt w ten sam dzień co powyższa trójka (na szczyt dociera godzinę po nich). Jednak gdy oni startują z obozu szturmowego pod szczytem, Wielicki startuje z bazy (z 4950m!). Koledzy wracają do obozu szturmowego, Wielicki biegnie na dół do bazy. Udało się!
To pierwsze w historii zdobycie szczytu ośmiotysięczniego baza-szczyt-baza w ciągu 1 doby. Uznawane za pierwsze wejście w stylu ultralekkim, czyli bez sprzetu i wyposażenia.

Kukuczka i Kurtyka mają inny, jeszcze ambitniejszy plan - przejścia całego masywu Broad Peaka. Nikomu to się nie udało, nie bez powodu nazwa Broad Peak oznacza Szeroki Szczyt. Tym razem idą legalnie ;-)
Przejscie w czystym stylu alpejskim, bez tlenu - wszystko czego potrzebowali nieśli ze sobą. W ciągu 5 i pół dnia przeszli całą 10 kilometrową grań zaliczając trzy szczyty Broad Peaka.
Przejście zostało powtórzone dopiero po 11 latach przez japończyków, trzecie przejście po kolejnych 15 latach przez zespól baskijski.

Którego lipca stanęli na szczycie Broad Peaka ?
15 - D = 9
16 - D = 5
17 - D = 2
Była to ostatnia wspólna wyprawa Kukuczki i Kurtyki, po tym przejściu dream team się rozpadł.

Rok 1988 to już zimowy atak na Broad Peak a właściwie to na K2.
Zimowa wyprawa na K2 po miesiącach oczekiwania decyduje się spróbować szczęścia na Broad Peaku którego ciągle widzą z bazy pod K2 i na którym jest lepsza pogoda niż na K2.
Zespół szturmowy przenosi się na Broad Peaka i na szczyt rusza Maciej Berbeka i Aleksander Lwow.
W fatalnych warunkach podejście jest bardzo wolne, gdy staje się jasne że przed zmrokiem nie wrócą do obozu Lwow zawraca, Berbeka idzie dalej. Dociera do szczytu, w drodze powrotnej musi nocować w śnieżnej jamie.
Skrajnie wyczerpany dochodzi do obozu gdzie Lwow ratuje go od śmierci i pomaga w zejściu do bazy.
W świat idzie informacja o zdobyciu kolejnego ośmiotysięcznika w zimie.
Jednak w obozie okazuje się że to nie był szczyt. Berbeka żałuje że ze szczytu nie zabrał kamienia na dowód.
Problem w tym że na szczycie Broad Peak kamieni nie ma, tylko śnieg. Kamienie są na przedwierzchołku i to tam dotarł Berbeka. Jednak i tak było to zinowy rekord wysokości w Karakorum - utrzymał się aż do 2011 roku.

Kto ujawnił światu pomyłkę?
Andrzej Zawada - E = 0
Maciej Berbeka - E = 4
Aleksander Lwow - E = 7

Kolejna odsłona Polskiego Broad Peak to rok 2013.
Pierwsze polskie wejscie na Broad Peak było sukcesem i tragedią, pierwsze (polskie) wejście zimowe okazuje się być podobnie jak tamto sukcesem i tragedią.
Zespół szturmowy jest wyjątkowo duży bo liczy aż 4 wspinaczy, w drodze na szczyt peleton mocno się rozciąga, wszyscy jednak osiągają szczyt.
W drodze powrotnej giną Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Zginęli podczas najtrudniejszej części wspinania czyli zejścia ze szczytu.

Kto był kierownikiem wyprawy w 2013 roku?
Andrzej Zawada - F = 0
Krzysztof Wielicki - F = 2
Leszek Cichy - F = 9

Skrzynka oczywiście nie znajduje się na współrzędnych startowych. Właściwe współrzędne to:
N 50 42.ABC
E 18 08.DEF

Additional Hints (Decrypt)

fnzbgan xrcn qemrj

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)