Skip to content

Návštěva domažlického podzemí 1 Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, January 19, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

19 January 2019, 09:15 - 14:15

Všechny zájemce srdečně zvu na návštěvu domažlického podzemí. Max. kapacita prohlídky je 15 osob ( i víc, budeme mít 2 průvodce ). Začátek eventu je v 9:15, 10:45 a 12:45, kdy se sejdeme na uvedených souřadnicích, pokecáme, předám zájemcům CWG a po 15 minutách přejdeme do vstupu do podzemí. Foto záměrně nepřikládám, aby to bylo pro všechny překvapení .-)

Doporučuji vzít s sebou baterku, popřípadě alespoň nabitý mobil :-) Vstupné je dobrovolné, ale jelikož spolek, který podzemí skoumá a i náš průvodce dělá vše ze svých financí a ve svém volném čase, navrhuji dobrovolný příspěvěk min. 20,- Kč za osobu. Děkuji.

Info o podzemí kopíruji ze zdroje "domažlický dějepis" autora textu a našeho průvodce podzemím, Radka Čáni:

Historické podzemí města Domažlice se nachází pod historickým centrem a sousedícími ulicemi v jeho okolí. Historické podzemí se rozumí nejen podzemní chodby, ale i sklepení nebo další podzemní prostory vytvořené našimi předky.

Východy z města

Z historického centra Domažlic vedlo několik východů mimo hrazené město. Prokázané východy byly směrem na východ do Husovi ulice, další vedly do ulice Komenského a Na ostrůvku. V této ulici se nachází v domě vchod do městského podzemí. Další vedla do ulice Poděbradova a do dnešních dní se též zachovala podzemní chodba do ulice Msgr. Staška, která je zcela kamenná, jak byla vystavěna a není vybetonována jako většina podzemních chodeb.

Většina podzemních chodeb, které vedli mimo hrazené město již zanikla, nebo již nejsou přístupná. Jedna z těchto chodeb vedla i směrem na Vavřinec. Většina těchto východů z městského podzemí buď končila přímo za městským opevněním nebo po pár desítkách maximálně stovkách metrů od města.

Sklepení

Téměř pod každým domem v historické části se nachází sklepní prostory. V dnešní době se většinou nachází pod domem jen jedno patro sklepních prostor. Podle archeologických a historických výzkumů zde byla až tři patra sklepů. Některá byla vytvořena z kamenů, další byla vyzděna a některá byla jen vyhloubena v zemi. První sklepy vznikaly při výstavbě historické části města. Stěny byly z kamene někde z cihel a strop byl tvořen vodorovný z trámů. Až v pozdější době byly sklepy tvořeny nebo přestavovány do klenutí.

Podzemní chodby

Kdy podzemní chodby začaly vznikat nelze prozatím s jistotou určit. Pravděpodobně se vznikem sklepení, která se začala propojovat, nejdříve sousední domy a časem přes náměstí nebo ulici. Takto je prokopána většina historického centra města. V původní spleti chodeb se dalo projít pod celým historickým centrem. Chodby, které byly vyhloubeny v zemi byly vyztuženy buď kameny, cihlami nebo obojím. Nejstarší chodbu nelze určit, nejmladší chodba vznikla v roce 1745 v západní části města. Chodby se nacházely od 2 do 8 metrů pod zemským povrchem, jejich šířka byla od 1 metru do 5 metrů a na výšku měli kolem 1,8 až 2 metry. Na délku měřily přibližně 3 500 metrů. Po zřícení domů na náměstí Míru č. p. 123, 124 a 125 k němuž došlo 11. ledna 1964 přibližně ve 22 : 00 hodin. Byl proveden podrobný průzkum historického podzemí Domažlic a v letech 1968 až 1970 došlo nákladem šest milionů korun na jeho zpevnění. Sklepení pod zřícenými domy bylo zabetonováno a ostatní podzemní prostory na náměstí, v ulicích Vodní, Hradská, Spálená, Školní, Branská a Kostelní bylo zpevněno betonovou injektáží. Betonovými injekcemi byla zpevněna i šikmá věž arciděkanského chrámu na náměstí. Tuto práci provedli pracovníci Geoinsdustrie Praha, závod Stříbro.

Studny

Přibližně v každém pátem domě se nacházela studna ve sklepení, do tohoto domu chodily i lidé ze sousedních domů. Dnes je většina studní zasypána nebo uzavřena.

Účel chodeb

Chodby sloužily nejen pro únik obyvatel města za jeho hradby, ale používaly se  i jako skladiště pro zeleninu, ovoce, maso, sudů piva místních pivovarů a pálenky z místních palíren.

Zajímavosti

Podle výpovědí svědků při zřícení domů v roce 1964, nejprvé slyšely obyvatele hukot a pak začaly praskat a hroutit se zdi. Na místě zasahoval Sbor dobrovolných hasičů Domažlice. Při této události nedošle k žádným zraněním obyvatel těchto domů.

Při vyklízení sklepů jednoho ze zřícených domů, bylo nalezeno třetí podlaží sklepení. První sklep byl suchý ve druhem bylo bahno a ve třetím nalezenem sklepení bylo sucho.

V některých domech protékal sklepem potůček, podle obyvatel kde tyto sklepy byly se zde nacházela  uskladněná zelenina i ovoce neustále čerstvé.

V jednom ze sklepů pramení studánka a potůček z ní odtéká dále do podzemí.

Některé chodby lidé, ale i sklepení si obyvatele domů rozšiřovaly ještě v druhé polovině 20. století.

Additional Hints (No hints available.)