Periodická tabulka prvků, nebo též Periodická soustava prvků, ale také jí známe jako Mendělejevova tabulka, je nám dobře známa ze základní školy z předmětu CHEMIE.
Proto jsem se rozhodl udělat Chemickou sérii, která bude možná pro některé pamětníky trochu oříšek, ale věřím, že to tak hrozné nebude. Tak teď trochu povídání a pak se hned pustíme do luštění.
Dmitrij Ivanovič Mendělejev
Narození : 8. února 1834 - Tobolsk
Úmrtí : 2. února 1907 - Petrohrad
Stal se objevitelem periodického zákona prvků z roku 1869. Svou první tabulku prvků publikoval v časopise Ruské chemické společnosti v roce 1869 o rok později pak předložil tabulku přesnější, doplněnou o další prvky. Práce z roku 1870 měla název Přirozená soustava prvků a její použití k udání vlastností prvků dosud neobjevených.
Jeho jménem je nazván rozlehlý impaktní kráter Mendělejev na odvrácené straně Měsíce, dále minerál mendelevit a 101. prvek mendelevium. Mezi další místa nesoucí jeho jméno patří stratovulkán, podmořský hřbet, planetka hlavního pásu ( 2769) Mendeleev, objevená N.S. Černychem v roce 1976.
Periodická tabulka prvků, je uspořádání všech chemických prvků v podobě tabulky podle jejich rostoucích protonových čísel, seskupených podle jejich cyklicky se opakujících podobných vlastností. Řídí se tzv. periodickým zákonem, který roku 1869 publikoval Dimitrij Ivanovič Mendělejev, jenž seřadil prvky podle rostoucí hmotnosti jejich atomů. Rovněž používaný název Mendělejevova tabulka prvků je striktně vzato pouze názvem původní Mendělejevovy tabulky.
Mendělejevova tabulka - zavedl Dmitrij Mendělejev a Lothar Meyer v roce 1869.
V současné době je v tabulce 118 známých prvků, z nichž 94 se přirozeně vyskytuje na Zemi, zbylé byly připraveny pouze uměle a zatím nebyl objeven žádný jejich stabilní izotop.
Tak teď k samotné chemické sérii, tato série obsahuje 41 kousků včetně 4 bonusů a 1 superbonusu, oproti mým předešlým sériím, kde bonusy nebyli. V minulosti při mých začátcích jsem byl atakován, že jsem poházel krabičky od oříšků někde u silnice. Tak teď jsem poházel krabičky po lese J . Po 3 letech keškování jsem posbíral nějaké zkušenosti a tak tato série snad zahřeje i ostatní kačery, kačerky a i káčátka.
Chtěl jsem udělat jednoduchou a nenáročnou procházku přírodou, kde bude celá série jako okruh od vozidla až k vozidlu, to se mi skoro povedlo. Nechtěl jsem aby jste museli někde dohledávat keše 50 metrů od cesty, což se mi také nelíbí, to se mi také skoro všude povedlo.
Samotné luštění je někdy těžké a někdy legrační, to záleží na úhlu pohledu a znalostí z chemie.
Nikde nehledejte BONUSOVÉ ČÍSLA, celou sérii si vyluštíte doma v teple u počítače, přepíšete a hurá do přírody.
Snažil jsem se udělat různé obtížnosti a různé terény, pro rozmanitost. Pro ty kteří si vyplňují METRIX, to bude přínos, pro ostatní budu zase špatný, ale na to jsem si už zvykl.
UPOZORNĚNÍ :
Skoro celý okruh cca 10 Km vede po zpevněné – panelové cestě, ale pořád je to lesní cesta. To znamená, že na lesní cestu je vjezd motorových vozidel, ale i motocyklům a čtyřkolkám přísně zakázán i když zde není třeba dopravní značka ZÁKAZ VJEZDU.
Část keší je u silnice, kde se můžete přibližovat vozidly, pokud si uděláte domácí přípravu zjistíte si to na mapách.cz.
Nejsem a nebudu zodpovědný, když vás v lese nachytá s vozidlem lesní stráž. Při ukládání keší jsem byl 2 x kontrolován lesní stráží, kterou informovali dělníci – těžaři dřeva. Je možné, že potkáte několikrát lesní dělníky, kteří zde těží dřevo a mají své stroje na cestě, takže by jste stejně neprojeli dále a museli by jste celou trasu couvat.
strong>
V. Poděkování patří i mé dceři Čerča za velkou pomoc při zakládání této série.
Uhlík - Carboneum - C
Jaké je hmotnostní číslo Uhlíku ?
13,01 - N 50 16.365
- E 13 34.325
12,01 - N 50 15.365
- E 13 36.325