Skip to content

Nez dozraji svestky... Mystery Cache

Hidden : 12/6/2018
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


„Než dozrají švestky...                          

             ... budeme zpátky doma!“

Těmito slovy se loučili se svými blízkými vojáci odjíždějící do války v létě roku 1914. Netušili, že výprava proti Srbům, kteří „nám zabili Ferdinanda“, přeroste ve světovou válku a že ještě pětkrát uzrají švestky, než se ti šťastnější z nich budou moci vrátit domů.

 

Situace na frontách 1. světové války v roce 1916 

Uplynuly dva roky první světové války. Německá strategie bleskové války selhala a boje se přeměnily v zákopovou válku. Mohutná palebná síla použitím kulometů a děl byla tak veliká, že útočící pěšák byl proti nim bezbranný. V bitvě u Verdunu (únor 1916 až prosinec 1916) padlo na obou stranách 300 000 vojáků! Tamější krajina byla totálně zničena a stopy války nese dodnes. Do další bitvy (na řece Sommě – od 1. července do 18. listopadu roku 1916) spojenci přivedli přibližně 50 divizí a ztratili při tom 792 tisíc vojáků. Němci nasadili cca 40 divizí a ztratili 538 tisíc vojáků. Tato krvavá bitva přitom přinesla spojencům územní zisk pouhých tří kilometrů. Bitva se stala symbolem krveprolití na západní frontě; např. jen v prvním dni této bitvy ztratili Britové téměř 60 000 mužů (z toho bylo 19 000 padlých), což je vůbec nejvíc za jeden den v celých dějinách britské armády. Všem bylo jasné, že se vojenské umění dostalo do slepé uličky. Koncem roku 1916 byla vojska ústředních mocností (hlavně Německa a Rakousko-Uherska) na všech frontách hluboko na nepřátelském území, ale neměla už síly na rozhodný útok. Nastala patová situace. Německo se obrátilo na Dohodu s mírovým návrhem, který však Dohoda (V. Británie, Francie, Rusko a další) rozhodně odmítla. 

Zimmermannův telegram z 17. ledna 1917

Na evropském válčišti zuří krutá válka, žádná ze stran nemůže získat rozhodující převahu, v zákopech umírají naprosto zbytečně statisíce lidí. Anglie žádá USA o pomoc. Spojené státy by však nejraději zůstaly neutrální, aby i nadále mohly zásobovat obě strany konfliktu nedostatkovými potravinami, zbraněmi i kapitálem. Anglii a Francii je přitom jasné, že vstup USA do války by zásadním způsobem ovlivnil její průběh a konečný výsledek. Němci naopak chtěli, aby se USA ve válce vojensky neangažovaly.

Zlom nastal, když se novým německým ministrem zahraničí stal Arthur Zimmermann. Německo připravovalo novou ofenzívu a  rozhodlo se zintenzívnit ponorkovou válku, ale německé velení se obávalo reakce USA. Zimmermann proto vymyslel plán, jak odvrátit pozornost USA od dění v Evropě. Chtěl využít dlouhodobých rozporů mezi Mexikem a USA o společnou hranici. Oznámil proto mexické vládě, že Německo započne v nejbližší době totální ponorkovou válku, znamenající především blokádu Anglie. A že Německo má zájem, aby se vojska USA neobjevila na evropském válčišti. Nabídl tedy Mexiku dostatečné dodávky zbraní a jiného materiálu za slib, že Mexiko v případě, že by se Spojené státy chtěly zapojit do války v Evropě, zaútočí na jejich jižní hranici. Tehdejší USA ještě nebyly tou velmocí jakou jsou dnes a navíc přesun vojenských jednotek na evropské válčiště by byl komplikovaným technickým problémem. Amerika by pak pravděpodobně zůstala ve válce o svou hranici s Mexikem a v Evropě by se vojensky neangažovala.

Šifrovaný telegram (na obrázku vlevo, kliknutím na něj obraz zvětšíte) s touto nabídkou byl 17. ledna 2017 odeslán radiotelegraficky z Berlína na německé velvyslanectví do Washingtonu. Zde byl přepsán a poslán dálnopisem na zastupitelství Německa v Mexiku a následně předán mexické vládě. Britové však již uměli luštit zprávy šifrované touto metodou (v tomto případě podle kódové knihy č. 13042: např. kód 5905 znamenal válku, 13347 vypuknutí, 14936 neomezená, 39689 USA, 98092 ponorka, 97556 Zimmermann atd.) a text telegramu rychle rozluštili. Problém ovšem byl v tom, že kdyby dešifrovaný text zveřejnili, tak by tím prozradili, že německou přísně utajovanou diplomatickou šifru prolomili. Němci by pochopitelně hned vyměnili kódové knihy a britská výhoda by tak byla ztracena. Proto museli Američany i Němce přesvědčit, že telegram získali v otevřené (dešifrované) podobě. Britové si proto vymysleli, že se jej podařilo získat až Mexiku od podplacených státních úředníků. Jenže zachycená a Brity rozluštěná „rádiová“ verze zprávy se mohla v detailech lišit (a taky se lišila) od „dálnopisné“ verze poslané z USA do Mexika. Anglie proto rychle úkolovala svého informátora v Mexiku (známého jako pan H ). Pan H. se vloupal do sídla telegrafní společnosti Western Union v Mexiku a zde skutečně kopii příslušného (šifrovaného) telegramu poslaného z Washingtonu získal. Anglie poté (23. 2. 1917) předala telegram vládě USA spolu s dezinformací, jak jej získala. Američané i Němci legendě uvěřili. Vypuklo velké pozdvižení. Zpočátku se sice prezident Wilson domníval, že jde o nějakou provokaci sloužící k zavlečení USA do války v Evropě, jenže když ministr zahraničí Zimmermann připustil, že telegram je pravý, daly se události do pohybu a USA během šesti týdnů skutečně vstoupily do války. Z války v Evropě se tak stala první válka světová.

Vstup USA do války a její průběh v letech 1917 –1918

6. dubna roku 1917 vstoupily USA do války proti Německu. Tím se vytvořila velká materiální i lidská převaha na straně Dohody. Ta se pochopitelně nemohla projevit ihned. První větší americký kontingent vojsk pod velením generála J. Pershinga přistál ve Francii 24. června a do konce roku bylo do Francie přepraveno 180 000 amerických vojáků. Zatímco Američané finančně a hospodářsky Dohodu vydatně podporovali, jejich vojenská účast hrála zpočátku především symbolickou roli. Generál Pershing totiž kategoricky odmítl naléhání francouzského ministerského předsedy Georgese Clemenceaua a britského premiéra Davida Lloyda George, aby použil americké jednotky na posílení jejich krvácejících armád. Nehodlal hnát nedostatečně vycvičené a vyzbrojené mužstvo na jatka. Při této strategii není divu, že první tři Američané zahynuli v boji až 3. listopadu 1917 a v prvních deseti měsících od vstupu do první světové války tu USA ztratily pouze 136 zemřelých v boji, 134 při nehodách a 670 následkem nemocí, zatím co ztráty Francie a Britského impéria se ve stejném období počítaly na statisíce. První větší přímý vojenský příspěvek Američanů k válečnému úsilí Dohody můžeme zaznamenat až v květnu 1918, když dvě americké divize pomohly francouzské 6. armádě na řece Marně. V září 1918 zahájila více než půlmiliónová 1. armáda u Saint-Mihielu první ryze americkou ofenzívu této války. V másko-argonské operaci (26. září až 11. listopadu 1918), do níž USA vrhly postupně 1 256 478 vojáků, utrpěli Američané těžké ztráty: 26 277 padlých, 95 786 raněných a 5000 nezvěstných a zajatých.

Úhrnným počtem mrtvých vojáků USA sice stály až na desáté příčce mezi ostatními zeměmi, ale i tak zaujala první světová válka množstvím zmařených amerických životů třetí místo (po občanské a druhé světové válce) v historii Spojených států. Na západní frontě Američané ztratili 278 983 vojáků, z toho bylo 48 909 padlých a zemřelých na zranění. Pokud započítáme i úmrtí vojáků na infekce – hlavně španělskou chřipku, dostaneme se k počtu 116 516 mrtvých ze všech příčin (údaj Pentagonu z roku 2010).

Na celém světě bylo mobilizováno přes 60 miliónů mužů. Ve válce zahynulo přes 18 milionu lidí, z toho téměř deset milionů vojáků. Čechů a Slováků padlo na obou stranách konfliktu kolem 200 000. 

Pro nás skončila 1. světová válka vyhlášením samostatné Československé republiky 28. října 1918, ale za její konec se pokládá a ve světě oslavuje 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na všech frontách příměří (11. 11. v 11 hodin). Tento den se na celém světě (v ČR od roku 2001) připomíná jako Den válečných veteránů; jeho symbolem je květ vlčího máku.

Válka neskončila kvůli drtivému vojenskému vítězství na bitevním poli, ale vyčerpáním válčících stran. Zvítězily velmoci, které mohly zmobilizovat větší lidské i materiální zdroje a kterým důležitým způsobem pomohlo otevření nové fronty v Itálii a Řecku a peníze a vojáci Spojených států. Německo a Rakousko-Uhersko nebyly v pravém slova smyslu vojensky poraženy. Přesto se s nimi naložilo v mírových jednáních způsobem, který zanechal hodně hořkosti a otevřel cestu revanšistickému snění a náladám vedoucím až k rozpoutání 2. světové války.

Jak najít keš

Je jasné, že v armádách se citlivé informace musejí šifrovat. V době 1. světové války užívaly všechny armády nějaké šifrovací metody. Rakousko-uherská armáda užívala hlavně kódových knih, stejně tak Rusové, Francouzi a další. V německé armádě se zpočátku používaly i Fleissnerovy otočné mřížky (později šifra ÜBCHI a pak ADFGX), Britům se zase osvědčila jednoduchá a tehdy ještě spolehlivá šifra Playfair.

Buďme tedy styloví. Rozluštěte tyto dvě šifrované zprávy:

Zpráva č. 1

6Z3O5 PO5LE 3SN2U 1OT53 OE31J

Použijte Fleissnerovu otočnou mřížku  5 × 5. Mřížkou otáčejte doprava a text v jejích otvorech čtěte po řádcích zleva doprava. Vyjde vám heslo (viz hint) pro dešifrování zprávy č. 2 a za ním souřadnice.  „0“ zde znamená nulu. 

Zpráva č. 2

Dešifrujte text metodou Playfair (abeceda v tabulce 5 × 5 bez „Q“ [ před šifrováním se „Q“ – pokud se v textu vyskytne – nahradí písmenem „K“].  „O“ je písmeno,  ne nula). Použijte heslo z rozluštěné zprávy č. 1.

VLVES FEZOX WFMEX JGKRI KNBZA
ULBZR BKGZN ZZRHZ UZKLU BEZZX
RIZEG ZRVNZ MJRIK OWOKO TEREC
VPXKI XMZYX

Ještě kontrola...

...a je to!      

Poznámky

  • Obě výše uvedené šifry se za 1. světové války skutečně používaly. Mřížku v této podobě vymyslel plukovník Fleissner von Wostrowitz v r. 1881. Za války se používala jen několik měsíců, protože hrozilo nebezpečí, že dostane-li se některá mřížka do rukou nepřítele, bude šifra prozrazena. Šifru Playfair vymyslel Ch. Wheatstone v r. 1854. Používala se v obou búrských válkách a v 1. světové válce v britské armádě; v australských jednotkách dokonce ještě za 2. světové války.

  • Umístění otvorů v mřížce si musíte určit sami . Ostatní si najděte na internetu.

  • Základní souřadnice jsem zvolil u pomníku obětí 1. světové války v Modlanech. Jsou na něm jména 94 padlých vojáků z Modlan, Srbic a několika přilehlých obcí; v roce 1910 v nich žilo celkem 4038 obyvatel.

  • 27. 2. 19 přidáno ověření v GeoChecku, hlavně kvůli fotohintu umístění finálky.

  • Existují různé verze příběhu Zimmermannova telegramu.

  • Literatura a odkazy:
    VONDRUŠKA, Pavel. Kryptologie, šifrování a tajná písma. Albatros, 2006. 340 s. 
    První a druhá fotka (autor H. D. Girdwood) jsou volná díla, třetí je od agentury Reuters.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Somm%C4%9B
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1lka
    https://technet.idnes.cz/zimmermannuv-telegram-poslal-usa-do-valky-fjg-/software.aspx?c=A041226_135705_bezpecnost_brz
    https://www.irozhlas.cz/historie/pred-100-lety-vstoupily-usa-do-prvni-svetove-valky-ztratily-115-tisic-muzu_1704060647_
    a další.

Konec

GC0DGT – verze 1.3 z 26. 2. 2022

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl, 2018

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Nglcvpxl moneiral žvibpvpu. Uyrqrw qbyr, nyr qbyh yrmg arzhfvf. Uns!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)