Skip to content

Milujeme Slovensko Event Cache

This cache has been archived.

Galky: Este raz dakujeme vsetkym za ucast a gratulacie, vidime sa nabuduce 😊😊

More
Hidden : Friday, December 28, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Milujeme Slovensko na 30 spôsobov. Všetky jeho zákutia, mestá, prírodu, hmotné aj nehmotné kultúrne dedičstvo. Slovensko je známe aj svojím ľudovým odevom-krojom, ktorého modernejšie prevedenia-oblečenie s ľudovými výšivkami je v súčasnosti veľmi populárne. Poďme si v slovenskom duchu posedieť 30 minút, alebo viac a príjemne ukončiť kešerský rok. Naplánovať budúci- nové výlety aj za 30-timi keškami, navštevy neznámych krajín, alebo si len tak posedieť a užiť si pekný čas. Do atmosféry môžete prispieť svojím oblečením. Posedenie bude v reštaurácií, preto poprosíme uviesť počet ľudí na nick (minimálne 2 týždne pred eventom musíme nahlásiť približný počet, žeby nás bolo 30? :-) ) a aj záujem o swg.



Kedy: 28.12.2018 o 12:00. (min 30min.)

Kde: Pizza bar Baterista

Občerstvenie: Vo vlastnej réžií, podnik má fajn výber minimálne z 30 položiek :-)




SLOVENSKÝ ĽUDOVÝ ODEV – KROJ

V dejinách každého národa významné miesto patrí ľudovej kultúre ako nositeľke najvýraznejších etnických špecifík. Spomedzi javov ľudovej kultúry osobitné postavenie má tradičný odev - kroj, ktorý púta laických pozorovateľov, ako i umelcov a odborníkov - etnografov. Prvých pre svoju farebnosť a malebnosť, druhých pre svoju výpovednú hodnotu o kultúre a spôsobe života ľudu, ktorý ho vytvoril.



Predpokladá sa, že odev mužov i žien mal pôvodne košeľový charakter. Časť odevných súčiastok základného i vrchného odevu mala pravdepodobne spoločné formy pre mužov i ženy. Až v období tredoveku sa začal postupne formovať do podoby, ktorú už poznáme z dobových dokladov z konca 18. a začiatku 19.stroročia. V najstaršom období mali na tradičný odev veľký vplyv geografické prostredie a klimatické podmienky. Tie určovali základné  materiály, ľanové alebo konopné plátno, súkno či kožušinu, z ktorých bol zhotovený, a jeho celkový charakter.



Základnou funkciou odevu, a teda i kroja je ochrana tela. Túto funkciu plnili hlavne odevné súčiastky  základného a vrchného odevu. Súčasne je odev jedným z kultúrnych znakov na rozlíšenie muža a ženy. Najúčelnejšie prispôsobený prírodným podmienkam a súčasne pracovnému procesu bol pracovný odev. Predpokladá sa, že v dávnej minulosti sa pracovný a sviatočný odev skladal z rovnakých súčiastok, ktoré boli z podobných materiálov. Len pozvoľným vývojom sa vytváral osobitný sviatočný odev, ktorý sa od pracovného odlišoval novým a drahším materiálom a rozsiahlejšou i náročnejšou výzdobou. Práve výzdoba, nákladnosť i spôsob úprav odevu sa stali charakteristickými znakmi sviatočného odev. Jeho konkrétnu podobu ešte bližšie určovala v prvom rade národná, lokálna a náboženská príslušnosť a v druhom rade, vek, stav a spoločenské postavenie nositeľa odevu. Na sviatočný odev nadväzoval obradový odev, ktorého základnou funkciou bolo označenie úlohy jednotlivca alebo skupiny ľudí v príslušnom obrade. Najvýraznejšie sa to odrazilo pri svadobnom a smútočnom odeve.



Základ pláteného odevu mužov tvorili plátené gate, košeľa s o širokými rukávmi zástera. Súkenný odev tvorili úzke súkenné nohavice a košeľa so širokými rukávmi. Keprový odev bol zložený z úzkych keprových nohavíc a košele bez rukávov, rukávce v podobe krátkej košele, sukňa a zástera. Základ košeľového odevu tvorila dlhá košeľa s rukávmi, sukňa a zástera. K základnému odevu mužov i žien patrili ešte živôtky, lajblíky, kabátiky, pásy a opasky. Často sa používalo, najmä u žien, zdvojené i viacnásobné nosenie základných súčiastok naraz, napr. pri sukní. Vrchný odev obsahoval kabanice, haleny a rôzne formy kožuchov. V odeve žien našli uplatnenie i šatky a odevné plachty.



Neoddeliteľnou súčasťou odevu bola úprava hlavy a obutie. Účes spolu s pokrytím hlavy tvorili jeden celok, ktorý bol jedným z charakteristických znakov tradičného odevu. U vydatých žien to bol čepiec a šatka. Slobodné dievčatá chodili prostovlasé alebo v šatke. Muži, slobodní i ženatí, vždy nosili na hlave klobúk alebo v zime kožušinovú čiapku. O druhovej rozmanitosti tradičnej obuvi podáva obraz hlavne pracovná obuv, ktorá sa nosila v lete alebo v zime. Pre západné a juhozápadné Slovensko boli charakteristické pantofle, na strednom Slovensku súkenné papuče a kapce hlavne v zime a v lete krpce. Vo východnej časti Slovenska prevládali krpce. Najrozšírenejšou sviatočnou obuvou na Slovensku čižmy. Začiatkom 20. storočia sa začali vo väčšej miere nosiť i šité topánky a u mužov hladne baganče.



K najväčšej diferenciácii krojov dochádza v 19. storočí, pretože pribudli nové materiály, farby, vyšívacie priadze, stužky, čipky a pod. Vtedy sa ľudový odev začal odlišovať nielen podľa oblastí, ale aj podľa funkcie podľa toho, kedy sa nosil. Približne od polovice 19. storočia sa v ľudovom odeve stretávame s rozlišovaním na praktický denný odev a sviatočný, reprezentatívny kroj. Práve kroj prináša prvky sviatočné, príležitostné a špecializované podľa situácie a prostredia, iná farba výšiviek sa využívala na Vianoce, iná na Veľkú noc, pribúdali ozdobné prvky, farebnosť, honosnosť a finančná náročnosť. Slovenský ľudový odev, resp. kroj sa prvýkrát predstavuje na národopisnej výstave v Moskve v roku 1867. Práve na tejto výstave získal mužský a ženský kroj z Liptovskej Lúžnej dokonca striebornú medailu.



Na medzinárodnej výstave vo Viedni v roku 1873 vzbudili neobyčajný obdiv bohaté slovenské kroje, výšivky a čipky a ich tvorkyne si želala spoznať osobne aj cisárovná. Výstavku slovenských výšiviek v roku 1887 usporiadal spolok Živena, spolok slovenských žien v Martine. Výstava sa stala skutočnou národnou manifestáciou. Zhromaždilo sa na nej 1676 výrobkov od 149 zberateľov a 580 majiteľov, a to nielen z územia dnešného Slovenska, ale aj od Slovákov z Dolnej zeme (dnes Maďarsko), z Moravy a Čiech. Exponáty výstavy sa stali základom zbierok Slovenského národného múzea v Martine. V Prahe sa v roku 1895 konala významná Národopisná výstava československá, kde okrem výšiviek, krojov a tkanín reprezentovali Slovensko aj dedinské domy z Čičmian a Oravy.



Zdroj:

http://www.vuctektradiciam.szm.com/3.pdf

Additional Hints (No hints available.)