Skip to content

Švehlův most [TAK.2018] Multi-cache

Hidden : 11/3/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nenáročná multinka, která Vás seznámí s táborským obloukovým mostem. Umístění finálky je voleno tak, aby nebylo v kolizi s jinými kešemi  v okolí. Proto není keš umístěna blíže u mostu.

Jak to začalo

Švehlův most je silniční most přes řeku Lužnici v západní části Tábora, pod hradem Kotnov, na silnici I/37 směrem na Malšice a Sudoměřice u Bechyně. Již koncem dvacátých let 20. století začala být silniční komunikace z Tábora směrem na západ, vzhledem k rozmachu silničního provozu již neúnosná, zejména v zimním období. Silnice vedla z prostoru u železničních „Černých mostů“ dolů do údolí a zde v užším toku řeky Lužnice po také již málo vyhovujícím mostě do protilehlé obce Čelkovice, odtud serpentinami do značného vrchu přes obec Horky dál směrem Týn nad Vltavou nebo Bechyně. V rozhodování o vybudování nové komunikace s tímto mostem sehrála velkou roli aktivita starosty města Václava Soumara a jistě přispěly také otázky potřeby československé armády při plnění úkolů obrany státu.

Projekt mostu je dílem Štěpána Ješe, spolumajitele firmy Brázdil a Ješ, a to za spolupráce architekta Slavíka. Štěpán Ješ byl táborský rodák, asistent profesora Klocknera na stavební fakultě ČVUT v Praze. Mimo tohoto díla projektoval hlavně mosty, inženýrské stavby a podílel se i na stavbě Orlické přehrady. Podle jeho článku ve zvláštním vydání Technického obzoru , ročník 1935, byl projekt mostu vypracován již v roce 1931 a v říjnu 1933 předložen okresnímu zastupitelstvu v Táboře, které projekt schválilo. Aby alespoň částečně vyřešilo tíživou nezaměstnanost v Táboře a okolí, rozhodlo se zadat stavbu firmě, která zaručí, že přijme do práce nezaměstnané z Tábora a blízkého okolí. Tuto podmínku splňovala firma Brázdil a Ješ spolu s firmou Hlaváček a Müller, kterým pak byla usnesením z 25.května 1934 stavba přiklepnuta. Firmy tak daly práci 120 až 200 nezaměstnaným.

Se stavbou se začalo koncem června 1934, ukončena byla 18.října 1935 (celá stavba trvala tedy 16 měsíců). Slavnostně otevřen byl 28. října 1935. Most byl pojmenován po bývalém předsedovi československé vlády Antonínu Švehlovi. Náklady na stavbu včetně příjezdových komunikací činily asi 4 miliony korun, avšak na příjezdových komunikacích bylo dosaženo úspory asi 300 tisíc korun. Most má délku 167 m, celkovou šířku 9 m (šířka vozovky je 6 m) a oblouk ve výšce cca 25 m nad hladinou řeky. Silnice ve směru od Tábora stoupá sklonem 5 %, rozdíl výšky obou předmostí je tedy přibližně 850 cm. Betonování dutých hlavních pilířů o tloušťce stěny 20 až 60 centimetrů se provádělo pomocí posuvného bednění současně s obloukem. Skruž pro hlavní oblouk se začala stavět začátkem března 1935, betonování oblouku se provádělo od 1. do 6. června 1935. Betonování mostovky, která má tloušťku 80 centimetrů, ale je vyztužena žebry o výšce 130 centimetrů, se provádělo od 5. do 13. srpna 1935. Zvláštností mostu je rozdělené zatížení mezi oblouk a mostovku. Na stavbě byly použity pouze tři elektrické míchačky a jedna betonovací pumpa. Ostatní mechanizaci nahradila ruční práce vzhledem k vysokému počtu pracovníků.

Fotografie z této stavby naleznete na webu v digitálním archivu Šechtl-Voseček. K nahlédnutí zde:

https://sechtl-vosecek.ucw.cz/cz/cml/dir/building_svehla_bridge.html

 

TOP 12 obloukových mostů v ČR (stav k roku 2008)

Švehlův most se zařadil mezi TOP 12 největších obloukových mostů v ČR.  Je sice až na dvanáctém místě při porovnání rozpětí  81,6 m.  Na druhou stranu je druhý nejstarší z této dvanáctky. Největší  z nich je podolský most  s rozpětím oblouku 150 m. Nejstarší obloukový most je přes Lužnici v Bechyni (z roku 1928 s rozpětím 90 m).

Ze světa

se mně líbí například čínský most Jiangjiehe přes řeku Wu  s úctyhodným rozpětím oblouku 330 m a výškou 256 m. Zkuste si představit vedle sebe tento most s naším Švehlovým.

Mnoho dalších informací o obloukových mostech, jejich vývoji, konstrukci, technologii výstavby atd. naleznete na: http://www.betontks.cz/sites/default/files/2008-5-12_0.pdf

 

Rekonstrukce Švehlova mostu

Velkou rekonstrukci začala 1.4.2016 firma SDS Exmost s cílem dokončit vše kompletně do konce roku 2016. Během roku se však firma dostala do finančních potíží  a nakonec se práce zastavili úplně.  Most byl chvíli zakonzervován, do doby než se našla další firma. V dubnu 2017 stavbu převzala firma Firesta-Fišer a ta ji také zdárně v srpnu 2017 ukončila. Celkové náklady byly něco málo přes 29 milionů korun. Celá rekonstrukce nejvíce zatížila obyvatele Čelkovic, kteří si opravdu oddechli, když byl most opět po 17 měsících otevřen. 

Zde si dovolím poukázat na časové srovnání doby stavby mostu a doby jeho rekonstrukce, která trvala o měsíc déle, než vlastní stavba před více než 80 lety.  

 

Jak na Keš

Na úvodních souřadnicích hledejte ceduli: Nejtěžší vozidlo xx tuny" - viz fotohint . Nenechte se zmást dopravní značkou.  Nejtěžší vozidlo AB tuny.

Po zjištění AB přejděte most na jeho druhou stranu na stage 2. Ocitnete se pod kamennou vyhlídkou, na kterou vystoupáte po CD kamenných schodech (počet schodů je sudé číslo). Pozor nesestupujte dolů k nové vyhlídce (pokud si tedy nechcete most prohlédnout z jiného úhlu). Ke zjištění potřebných indícií to není nutné. Z listingu zjistíte E (Rozpětí  mostu je 8E,6 m). Na vyhlídce je lavička, kde se můžete posadit a vypočíst finální souřadnice.

N49°24.(C)(2*A+B)(D)

E014°38.(D+2*E)(B)(D+A)

Použité zdroje:

http://www.betontks.cz/sites/default/files/2008-5-12_0.pdf

www.wikipedia.cz

týdeník Táborsko

 

Additional Hints (Decrypt)

Cnerm ppn 3 z bq prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)