Skip to content

Panorama na Kotlinę Kłodzką LETTERBOX Letterbox Hybrid

Hidden : 11/2/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rozwój cywilizacyjny poszczególnych terenów w dużej mierze uzależniony był od wymiany gospodarczej i kulturalnej. Położenie geograficzne, szlaki handlowe oraz drogi wodne warunkowały wymianę towarów i przemieszczanie się ludności. Przy szlakach handlowych, (jednym z takich szlaków był szlak bursztynowy, prowadzący przez Nachod, Kudowę, Kłodzko do Wrocławia, Kalisza i nad Bałtyk) oraz przeprawach przez rzeki powstawały osady i grody, których załogi pilnowały bezpieczeństwa kupców i gwarantowały egzekwowanie opłat celnych. Takie były prawdopodobnie przesłanki zbudowania przez czeskich Sławnikowiców Kłodzka- grodu nad Nysą, o którym wspomina kronikarz Kosmas.

 

 

Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój

W X i XI wieku Ziemia Kłodzka była przedmiotem rywalizacji czeskich Przemyślidów i polskich Piastów. Kres tej rywalizacji położył pokój Zielonoświątkowy podpisany w 1137 roku w Kłodzku przez Sobiesława I i Bolesława Krzywoustego. Od tego czasu Ziemia Kłodzka należała do Czech. W roku 1278, książę polski Henryk IV Probus, władający Ziemią Kłodzką, jako czeski lennik nadał prawa miejskie dla Kłodzka, Radkowa i Lądka nadając im. przywilej handlu solą z Wieliczki. W roku 1458 panujący w Czechach Jerzy z Podiebradów ustanowił suwerenne Hrabstwo Kłodzkie. W latach 1471 - 1526 Hrabstwo Kłodzkie wraz z Królestwem Czech pozostawało pod panowaniem Jagiellonów, natomiast po śmierci Ludwika Jagiellończyka , przez ponad 200 lat było pod panowaniem Habsburgów. Do najstarszych gałęzi wytwórczych na Ziemi Kłodzkiej zalicza się tkactwo, rozwijające się od czasów prehistorycznych, budownictwo, górnictwo, szklarstwo.

 

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój

Druga połowa XIII wieku i wiek XIV to okres silnego rozwoju gospodarczego będącego wynikiem gospodarczej działalności zakonów: joannitów i cystersów i silnej kolonizacji niemieckiej ułatwianej przez niemiecką dynastię Luksemburczyków panującą w Czechach. Lata dwudzieste XV wieku przyniosły duże zniszczenia wskutek wojen husyckich. Po wojnach husyckich nastąpił dalszy rozwój gospodarki, rozwój budownictwa i górnictwa skalnego :marmury w Dusznikach i Międzylesiu, piaskowiec w Długopolu, Radkowie i w Starej Bystrzycy, złoto i srebro w Złotym Stoku, rudy żelaza w Dusznikach i Nowej Rudzie oraz miedzi. Trwający 200 lat rozwój tych ziem zahamowała wojna trzydziestoletnia (1618-48) i epidemie, co spowodowało wyludnienie (straty do 30%), oraz zrujnowanie miast i wsi. W dalszej jednak perspektywie poniesione straty okazały się ożywczym wstrząsem. W krajach niemieckich uległ przyśpieszeniu rozpad systemu feudalnego, nastąpiła szybka odbudowa zniszczonych miast. Intensywny ruch budowlany inspirowany przez kościoły i rady miejskie ułatwił ożywienie gospodarcze, dając zatrudnienie tysiącom ludzi.

 

 

Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój

W wyniku wojen śląskich w połowie XVIII wieku król pruski Fryderyk II odebrał Austrii Śląsk, a Hrabstwo Kłodzkie kupił i włączył w granice administracyjne Dolnego Śląska. W ten to sposób zatarte zostały prastare granice oddzielające Ziemię Kłodzką od Dolnego Śląska. W XIX wieku gospodarka tych ziem opierała się na wykorzystaniu surowców lokalnych (skały, lasy, węgiel, rudy miedzi i żelaza). Budowa linii kolejowych i połączenia Kłodzka z Wrocławiem, Wałbrzychem, Międzylesiem nadały nowe tempo gospodarcze i umożliwiły rozwój nowych branż opartych na sprowadzanych surowcach. Na przełomie XIX i XX wieku powstały nowe gałęzie gospodarcze wykorzystujące od dawna znane uzdrowiska (Kudowa, Duszniki, Lądek) jak i walory krajoznawcze terenów górskich dla wchodzącej w modę turystyki.

 

 

Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój

O przyznaniu Ziemi Kłodzkiej Polsce zadecydowano po drugiej wojnie światowej. W latach 1945 - 1946 na Ziemi Kłodzkiej, podobnie jak na pozostałych terenach przyznanych Polsce, miały miejsce przesiedlenia ludności niemieckiej i zasiedlanie tych ziem przez repatriantów głównie z kresów wschodnich. W okresie powojennym, od roku 1946 do końca lat 80-tych, rozwijano przejęte formy przemysłu i wielkotowarową produkcję rolną. Wprowadzono i rozwijano przemysł elektrotechniczny i hutnictwo szkła. Uogólniając - rozwijano wielkie socjalistyczne formy przemysłu, rolnictwa i usług uzdrowiskowych i turystycznych. Likwidacji uległa prywatna baza turystyczna i drobny przemysł zlokalizowany również we wsiach.

 

 

Kłodzko
Kłodzko

Rozwój prywatnych przedsiębiorstw, bazy turystycznej i uzdrowiskowej oraz usług był skutecznie blokowany przepisami i pozaprawnymi metodami działania. Kryzys lat 80 - tych dotknął przede wszystkim: przemysł wydobywczy, głównie górnictwo węglowe, włókienniczy, przetwarzający miejscowe surowce, elektromaszynowy, wielkotowarowy rolnictwa uprzemysłowionego, uzdrowisk- centralnie zarządzanych kompleksów.

 

Ponadto nastąpiło wyludnienie wsi górskich, spadek produkcji rolnej, upadek przemysłu przetwarzającego płody rolne (np. mleczarnie).

 

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój

W końcu lat 90 - tych zauważalny jest rozwój przemysłu na bazie lub z udziałem kapitału zachodniego, prywatnych usług w zakresie handlu, gastronomii, zdrowia, turystyki oraz przemysłu wydobywczego materiałów budowlanych.

 

 


oświecony- Do skrzynki pocztowej skrytka, czyli taka, która zawiera pieczątkę. Nie szukaj skrytek na podanych kordach. Aby poznać współrzędne należy rozwiązać łamigłówkę opracowaną do historii Ziemi Kłodzkiej.

 

Współrzędne: N 50° aa.aaa E 016° bb.bbb   

            

aa.aaa = Od czego uzależniony był rozwój cywilizacyjny poszczególnych terenów?

a.) jeśli był on uzależniony od gospodarki i spotakń kulturalnych to aa.aaa = 25.964

b.) jeśli był on uzależniony od położenia geograficznego to aa.aaa = 26.872

c.) jeśli byłon uzależniony od przemysłu to aa.aaa = 27.056

d.) jeśli był on uzależniony od wymiany gospodarczej i kulturalnej to aa.aaa = 27.110

 

bb.bbb = O przyznaniu Ziemi Kłodzkiej Polsce (kiedy zadecydowano).

a.) jeśli zadecydowano o tym po pierwszej wojnie światowej to bb.bbb = 40.021

b.) jeśli nie ma takiej informacji w historii to bb.bbb = 40.265

c.) jeśli zadecydowano o tym po drugiej wojnie światowej to bb.bbb = 40.465

Kesz mały, posiada własną pieczątkę, KTÓREJ NIE WOLNO ZABIERAĆ. Na starcie zawierał: pieczęć, logbook, cerytykitak FIRST TO FIND. Jest w nim miejsce na fanty na wymianę. 

Additional Hints (Decrypt)

Jlfbxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)