Skip to content

Secesná Žilina Multi-cache

Hidden : 11/7/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Secesná Žilina

 

Tvár mesta Žilina koncom 19. a začiatkom 20. storočia výrazne formovala secesia - tiež známa aj ako Art Nouveau či Jugendstil. Reprezentuje nielen pozitívny vzťah k modernej dobe využívaním na tú dobu pokrokových materiálov ako železobetón, ale tiež prírodnou ornamentalikou a narušovaním pravouhlých tvarov.

Žilinu tento štýl zasiahol práve v čase, keď sa v meste začali budovať priemyselné podniky a rozvoj nabral na obrátkach. Preto v tomto štýle vznikali nielen verejné budovy, ale aj súkromné vily či priemyselné haly. Mnohé z nich sa do dnešných čias nezachovali, ďalšie prešli rekonštrukciou až na nepoznanie, inde sa zachovali len typické okná, zábradlia či schodiská. Pri prechádzke mestom sa dajú identifikovať najmä ornamentálne prvky na fasádach.

Pozývam vás preto na asi hodinovú prechádzku po širšom centre mesta, pri ktorej spoznáte známe aj menej známe budovy, ktorých ráz ovplyvnilo toto obdobie. Spolu s nimi sa v krátkosti zastavíme aj pri ich projektantoch, majiteľoch, osudoch či zaujímavých účeloch. A ak zostane trochu energie, na konci bude čakať aj keška.

A

📍 Grand Bio Universum

Budova dnes známa aj ako Dom umenia Fatra bola postavená v rokoch 1919 - 1921 Jánom Rufínusom Stejskalom ako kino a divadlo. Ponúkala javisko a veľkú sálu s dvoma galériami. Po kolaudácii tu bola priemiéra prvého hraného slovenského filmu Jánošík. Dnes slúži Štátnemu komornému orchestru.

📋 Budovu chráni aj kamerový systém. Spočítaj, koľko kamier je pri hlavnom vchode.
B

📍 Stará radnica

Budova, ktorá má dlhú históriu a dnes by sme ju mohli nazvať skôr eklektickou. Pôvodnú (ešte) staršiu radnicu nahradila v roku 1894 práve barokovo-secesná budova, ku ktorej sa postupne pridávali ďalšie prvky. Po dlhé roky však slúžila nielen mestu, ale aj ako múzeum pre drotársku expozíciu či múzejný depozit. Primátor sa do nej vrátil v roku 1990, neskôr pribudla zvonkohra, zasadacia sieň zastupiteľstva či výstavné priestory.

📋 Na rohu budovy sa nachádzajú elektrické skrine. Koľko červených bleskov sa tu nachádza?
C

📍 Dom Árona Lipnera

Áron Lipner z Terchovej bol svojho času jedným z najbohatších obyvateľov Žiliny. Aj preto okolo jeho domu aj dnes prechádzajú mnohí obyvatelia aj návštevníci cez úzku Farskú uličku. Okrem rozsiahlych obytných priestorov tu svoje miesto našli mnohé obchodné prevádzky, mnohí žilinčania spomenú na vôňu kávy šíriacej sa z prvého poschodia či jednu z prvých predajní bicyklov v našom meste.

📋 Spočítaj koľko lámp (menších aj väčších) sa nachádza na oboch stranách tejto rohovej budovy.
D

📍 Dom Františka Koštiala

Na začiatku 20. storočia sa v našom meste nachádzala iba jedna lekáreň - na Mariánskom námestí č. 6, ku ktorej patril aj zadný pozemok siahajúci na Horný val. Práve na tomto pozemku nechal lekárnik Koštial postaviť dvojpodlažný dom, kam sa presťahoval s rodinou. Projekt mu vypracoval Mikuláš Rauter pôvodom z Talianska. Medzi týmito budovami sa nachádzal dvor a studňa, ktorú objavili pri rekonštrukcii v roku 2004 a dnes tvorí časť interiéru prechodnej pasáže spojených domov.

📋 Pri jednom z vchodov sa nachádzajú nad sebou tabuľky s písmenami Š a H. Koľko ich je?
E

📍 Braunov dom

Vznik tohto domu nebol ľahký - tiahol sa od vypracovania projektu v roku 1909 po ukončenie v roku 1921. Mohla za to najmä jeho špeciálna lokalita a spor o stavebnú líniu, pretože sa nachádzal na rozhraní vznikajúcich a pre Žilinu extrémne dôležitých ulíc - Farských schodov, Hlinkovho námestia a prípojky na ulicu Kálov. Advokák Braun tu postavil nielen obytný dom, ale aj priestor pre obchody, predovšetkým banky, ktoré tu mali svoje pobočky popri zubároch či odevných predajniach. Po odvlečení majiteľov do koncentračného tábora tu sídlili posádkové veliteľstvá aj vedenie komunistickej strany. Neskôr tu vznikla prvá samoobslužná predajňa obuvi a dnes tu objavíme opäť banku.

📋 Aktuálna banka v rámci firemnej identity prelepila niekoľko okenných tabúľ modrou farbou. Spočítaj, koľko je takýchto celomodrých okien na dome.
F

📍 Považská galéria

Na prvý pohľad moderná budova má svoje secesné korene ešte v roku 1911, keď bola pre potreby žilinských žandárov postavená podľa projektu Karola Kocha. Pieskovožltá budova s dvoma podlažiami slúžila Uhorskému kráľovskému pohraničnému policajnému kapitanátu (áno, mali zmysel pre krátke názvy..), neskôr tu pôsobilo okresné četnícke veliteľstvo. Okrem úradovní tu bolo 11 bytov pre četníkov, neskôr škola, redakcie novín a od roku 1972 pod rôznymi formami slúži najmä umeniu, ako múzeum či galéria. V podkrovných priestoroch môžeme nájsť stálu expozíciu poprednej osobnosti slovenského výtvarného umenia 20. storočia Vincenta Hložníka.

📋 Dnešný moderný nápis nad hlavným vchodom pozostávajúci z dvoch častí držia skrutky. Spočítaj, koľko viditeľných skrutiek drží prednú časť písmena "a" (je jedno, ktorého).
G

📍 Franklov dom

Čerstvý obchodný potenciál vtedy formovanej ulice Lajosa Kossutha spájajúcej železničnú stanicu s centrom mesta správne odhadol obchodník Samuel Frankl, ktorý prišiel do Žiliny z Komárna a práve na tomto mieste kúpil nehnuteľnosť, v ktorej predával textil. Vchod do obchodu bol vtedy ešte z pasáže medzi domami, kým prízemie tvorilo obchodnú prevádzku, ďalšie dve poschodia slúžili ako obytné priestory. Ako mnohé iné, aj túto budovu poznačila II. svetová vojna, nachádzal sa tu napríklad sekretariát finančného úradu, ubytovávali sa tu nemeckí vojaci a po ich odchode a smrti majiteľov v koncentračnom tábore začal chátrať a meniť svoju podobu. Dom textilu, ktorý po desaťročiach našli dediči, zmenil charakter budovy na úplne obchodný a ten zotrváva až do dnešných dní.

📋 Nad niektorými oknami sa nachádzajú trojuholníkové kamenné tvary. Koľko ich je?
H

📍 Uhorské kráľovské ministerstvo orby

Dnes by sme povedali Ministerstvo poľnohospodárstva, v čase vzniku v roku 1904 však určená už od prvopočiatku pre štátnu organizáciu. Eklektická stavba, neskôr nadstavená pre rozšírenie priestorov slúžila nielen úradníkom, ale aj obchodníkom s nábytkom, reštaurácii a v roku 1918 aj Ministerstvu s plnou mocou pre správu Slovenska - takže vlastne slovenská vláda na čele s Vavrom Šrobárom.

📋 Koľko schodov vedie k bočnému (nie rohovému!) vchodu z Národnej ulice?
I

📍 Kráľovský okresný súd

Podobne ako vedľajšiu budovu ministerstva orby aj za budovou pre Kráľovský okresný súd stojí stavebný podnikateľ Július Grün. Od roku 1906 do 1939 slúžila súdu, ktorý sa vtedy presťahoval na Hviezdoslavovu ulicu, kde ho nájdeme aj dnes. Budova tak prechádzala rôznymi obchodníkmi, bankármi, našli by sme tu aj Poštový úrad, Colný úrad, Potravinové družstvo a v prístavbe aj väzenie prislúchajúce súdu - to pretrvalo dlhšie, než samotný súd, dnes tam sídli hotel.

📋 Nad hlavným vchodom na ulici Jána Milca sa nachádza výrazný nápis. Aká je prvá číslica v nápise?
J

📍 Ripperov dom

Budovu vlastnil od roku jej vzniku liehovarník Móric Ripper. Hoci sa samotná výroba alkoholu realizovala na ulici Petra Rátha, tu sídlila najmä administratíva spojená s produkciou špeciálneho nápoja - "Ripperovka - žalúdkové medicinálne horké" a tiež "Ripperovej medicinálnej borovičky". Tá sa vyrábala ešte dlhé roky pod touto značkou, hoci neskôr prešla do úplne iného vlastníctva. Neskôr sa zriadil na prvom podlaží aj výčap s reštauráciou a na tú dobu aj ojedinelá rekonštrukcia - izolácia stien korkovými platňami, kvôli hluku a sťažnostiam susedov.

📋 Pivničné priestory sú vetrané a tiež chránené mriežkami, ktoré je vidieť pri prechode Národnou ulicou. Koľko mriežok sa nachádza na tomto dome?
K

📍 Hotel Rémi

Najreprezentačnejší hotel Žiliny už v čase svojho vzniku patril Henrichovi Rémimu. Už pred vojnou totiž do desaťtisícovej Žiliny prichádzalo množstvo obchodníkov a tak sa stala táto budova hneď oproti železničnej stanici významným miestom obchodných stretnutí. Izby totiž ponúkali ústredné kúrenie či elektrické osvetlenie. Vznikla tu tiež kaviareň v ktorej sa zvykli stretávať aj slovenskí národovci. Hotel sa postupne rozvíjal, nadstavoval, pribudla terasa aj samoobslužná reštaurácia.

📋 Pri vchode do hotela od Hviezdoslavovej ulice na úrovni chodníka vidíme aj okná chánené mrežami. Zisti, koľko "špicov" je na mreži okna najbližšie ku vchodu do hotela.
L

📍 Remeselnícky dom

Túto budovu začal stavať Žilinský priemyselný zbor, no neskôr si vyslúžila pomenovanie "Remeselnícky dom Gabriela Barossa". Išlo o pamiatku na rodáka z Pružiny, ktorý bol uhorským ministrom verejných prác a dopravy a práve vďaka nemu sa rozvíjala a modernizovala železničná doprava v celom Uhorsku. V Žiline tiež stál za vznikom súkennej továrne. Budova má dva reliéfy s postavami znázorňujúcimi rôzne remeslá a momentálne tu nájdeme expozitúry banky.

📋 Koľko okien na budove je úplne prelepených červenou fóliou?
M

📍 Murínova vila

Vedľa obľúbeného parku sa nachádza jedna z najkrajších secesných budov - vila lekárnika Mateja Murína z Námestova. Ako obchodný riaditeľ továrne na celulózu, rytier Rádu sv. Gregora a člen správnych rád niekoľkých bánk sa rozhodol postaviť svoju vilu pri vtedajšom Milléniovom parku, cez ktorý voľne tiekol potok Všivák (dnes vedený potrubím pod chodníkom). Po vyvlastnení domu v roku 1942 a smrti v koncentračnom tábore tu bol armádny klub, materská škola, domov dôchodcov či detské jasle. Dnes slúži ako penzión.

📋 Vo dvore sa nachádza aj fontána viditeľná z ulice. Koľko samostatných objektov je vo fontáne umiestnených?
N

📍 Mrázov dom

Dom mestského lekára Fridricha Miloslava Mráza z roku 1906 sa nachádza hneď vedľa Murínovej vily. Okrem obydlia pre jeho rodinu sa tu nachádzala aj jeho ordinácia, keďže Žilina nemala až do roku 1913 vlastnú nemocnicu. Dom po smrti pôvodného majiteľa prenajímali rôznym spoločnostiam, ktoré sa ho snažili vyvlastniť - a tak sa nakoniec aj stalo. Poslední obyvatelia dostali náhradný byt a dom sa zmenil na materskú školu, po jej zrušení začala chátrať a dnes po rekonštrukcii slúži najmä obchodným spoločnostiam.

📋 Zisti koľko kamier je viditeľlných na prednej fasáde od parku.
O

📍 Vykopalov dom

Hoci na Kálove existovala zástavba už od stredoveku, svoj ráz naplno rozvinula až na začiatku 20. storočia. Medzi budovani na tejto ulici vyniká dom žilinského fotografa významných spoločenských udalostí mesta aj jeho obyvateľov - Jána Vykopala. Tej dominuje fasáda s mozaikou ženskej postavy pripomínajúcej českého maliara Alfonsa Muchu - čo nie je náhoda, keďže k stretnutiu práve s týmto majstrom došlo v Paríži.

📋 Zisti koľko je pivničných okien smerujúcich do ulice.
P

📍 Hotel Karas

Áno, túto budovu určite poznáte pod iným menom. Pôvodne však patrila reštauratérovi a obchodníkovi s liehovinami Jozefovi Karasovi, po ktorom tu v hotelierstve začal pôsobiť žilinský starosta Vojtech Tvrdý. Po nútenom presťahovaní do Čachtíc tu bola známa vináreň a reštaurácia s cigánskou muzikou, projekčná kancelária oceľových konštrukcií a dnes sa tu opäť nachádza hotel nadväzujúci na pôvodnu tradíciu.

📋 Spočítaj koľko schodov vedie od vchodu do reštaurácie ku vchodu do kaviarne.
Q

📍 Mahrerov dom

Dnes banka, pôvodne však dom obchodníka so železom Benö Mahrera. Budova pôvodne vznikla ako nájomný dom s obchodnými prevádzkami na prízemí a aj napriek dlho zanedbávanej údržbe sa podarilo zachovať takmer pôvodný vzhľad. Neskôr tu sídlil známy obchod v ktorom sa predávali zahraničné výrobky za bony.

📋 Na žltom štítku "PLYN" sa nachádza označenie ON nasledované číslom. Akým?
R

📍 Dom Štefana Kucháreka

Rohový dom obdĺžnikového pôdorysu tvorí juhozápadné nárožie ulíc Dolný Val a Sládkovičova. Navrhol ho zrejme pôvodný majiteľ inšpirovaný budapeštianskou secesiou. Okrem vonkajšieho rázu sa pri viacerých rekonštrukciách nezachovali žiadne interiérové secesné prvky. Svoje obydlie tu našli mäsiari, neskôr inštitúcie, projekčný ateliér či banky. Dnes slúži obchodným účelom.

📋 Zisti koľko halogénových svietidiel sa nachádza nad vstupnými rohovými dverami?
S

📍 Parné kúpele Petrovský

Ľudovít Petrovský tu spolu s manželkou vybudoval parné kúpele - trojposchodovú budovu, ktorá ponúkala návštevníkom nielen kyselino-uhličité parné ale aj vaňové kúpele, neskôr masáže, pedikúru či holičstvo. Išlo o jedny z mála verejných kúpeľov u nás - mimo Bratislavy. Neskôr pribudla aj továreň na pranie a chemické čistenie, po prevzatí v roku 1950 tu sídlili komunálne služby mesta.

📋 Na budove môžeme vidieť vzor kvetu. Koľko celých (stonka + kvet) kvetov sa tam nachádza?
T

📍 Rosenfeldov palác

Dá sa vôbec hovoriť o secesnej Žiline bez Rosenfeldovho paláca? Budova z titulnej fotky tejto kešky bola postavená v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder. Pomenovali ho podľa majiteľa - obchodníka Ignáca Rosenfelda. Mnohí ho označujú za najkrajšiu budovu v tomto meste. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je po čerstvej rekonštrukcii podľa zachovaných dobových údajov a dnes sú v nej reprezentačné, kultúrne a výstavné priestory.

📋 Pred bránou budovy sa nachádza stĺp lampy a trolejového vedenia s výrazným čiernym číslom. Akým?
U

📍 Žilinská reálna škola

Reálka. Áčko. Vysoká dopravná škola. Aj takto sa dostanete pred tú istú budovu pôvodne Žilinskej reálnej školy. Vďaka starostlivému zaobchádzaniu má táto budova zachovaných veľa stavebných prvkov aj pôvodnej ružovej farebnosti. Pôvodný projekt bol vytvorený v roku 1909, no k realizácii sa dostal až v roku 1913. Momentálne ju miestna univerzita nevyužíva pre žiaden účel.

📋 Spočítaj ihličnaté stromy v blízkosti hlavného vchodu do budovy.
V

📍 Vila Jána Drobného

Vila právnika Jána Drobného z roku 1906 je ukážkou zaujímavo riešenej secesnej stavby s asymetrickým pôdorysom. Drobný sa stal v roku 1928 prezidentom Slovenskej krajiny, ktorá sa utvorila v rámci Československej republiky. Neskôr pri rekonštrukcii stratila časť svojich secesných prvkov, ale po návrate pôvodným potomkom sa dostala do aktuálnej podoby, ktorá v úzkej uličke prezrádza len málo o svojom pôvodnom význame.

📋 V prednej časti záhrady pri dome sa nachádza niekoľko kamenných oblúkov. Koľko?

Pre vyriešenie multiny je potrebné navštíviť všetky stage uvedené vo waypointoch a popísané v listingu vyššie. Prechádzka po meste bude trvať niečo cez hodinu, väčšina údajov je bez problémov zistiteľná aj v noci a nie je pri tom potrebné vstupovať do súkromných priestorov a interiérov. Trasa nie je dostupná autom pre viacero zákazov, preto odporúčam absolvovať multinu pešo alebo s bicyklom.

Súradnice vás privedú k budovám samotným, pre zistenie správnej odpovede je potrebné prečítať si zadanie k danému stage v listingu a nájsť správnu odpoveď. Počas zbierania indícií nie je potrebné nič špeciálne riešiť - finálne súradnice však získate prostredníctvom online generátora. V centre mesta sa nachádza viacero verejných wifi sietí, ktoré v prípade potreby poslúžia.

Po dosadení všetkých údajov získaných z popisu k stagom vytvor "dlhý" text, kde za sebou (bez medzier, pomlčiek, čiarok atď.) uvedieš všetky údaje zo stagov AV. Tento text potom vlož ako heslo do generátora a vydaj sa na finálne súradnice, kde na teba už netrpezlivo čaká keška:



⚙️ Získať súradnice

 

Pri love buď prosím opatrný, aby ťa niekto neželaný nevidel a po zápise a vybavení potrebností vráť kešku na miesto, odkiaľ si ju zobral. Často sa stáva, že krabica putuje a potom je zbytočne vystavená hrozbe vyhodenia. Ak hľadáš a nevieš si na mieste rady, tak poviem len, že hint ti bude nápomocný. Nezabudni dobre zatvoriť krabičku, aby nenavlhla.


Upozornenie autora: pri rieseni tejto mysterky je mozno potrebne otvorit webstranku, ktora sa nachadza mimo serveru Geocaching.com a teda moze byt rovnako nebezpecna, ako vase bezne surfovanie po internete. Pri rieseni nie je potrebne instalovat specialne programy ani spustat bubu nebezpecne skripty. A dokonca sa moze final nachadzat dalej, nez dovoluju pravidla. Alebo aj nemusi. A pozor, cestou vas moze trafit aj blesk.
 
 
Zdroje informácií a ilustrácií: Turistická informačná kancelária Žilina a ďalší vlastný prieskum autora.  Keška: 3.0 | Listing: 1.0.24

Additional Hints (Decrypt)

[Final] zntarg, cbq fgevrfxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)