Skip to content

Cmentarz komunalny w Kłodzku Mystery Cache

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Dzień dobry,

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony zarchiwizować tę skrytkę.

Silesian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 10/13/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zapraszam na spacer po zakątkach Kłodzka, dziś cmentarz komunalny.


Pierwsza wzmianka o istnieniu grodu obronnego o nazwie Kłodzko (Cladzco) pochodzi z 981 roku. Czeski kronikarz Kosmas odnotował wówczas, wymieniając ziemie, których właścicielem był zmarły w tym roku Sławnik, ojciec św. Wojciecha, że: "(...) również posiadał od strony północnej, ku Polsce, gród Kłodzko, położony przy rzece Nysie." Biorąc jednak pod uwagę usytuowanie miasta, przez które przebiegał "bursztynowy szlak" oraz znalezione w trakcie nielicznych prac archeologicznych rzymskie monety, należy jednak przypuszczać, ze gród istniał już znacznie wcześniej. 

Strategiczne położenie Kłodzka - na szlaku z Czech do Polski, w znaczący sposób wpłynęło na historię miasta - w wieku XI-XIII stało się ono przedmiotem licznych wojen i przetargów polsko-czeskich. W roku 1114 gród został niemal doszczętnie spalony przez czeskiego księcia Sobiesława. On również, już jako władca Czech odbudował w roku 1129 miasto i wzniósł nową warownię. Na mocy układu pokojowego, który podpisali w 1137 roku Sobiesław i król polski Bolesław Krzywousty, Ziemia Kłodzka stała się własnością Czech. 

Niestety, nie istnieje dokument lokacyjny Kłodzka - źródła niemieckie podają, że Kłodzko ulokowane zostało na prawie niemieckim pomiędzy 1253, a 1278 rokiem. Przywilej miejski z 1334 roku, wydany przez Jana Luksemburga, potwierdza jakąś wcześniejszą lokację. Nie zmienia to faktu, że własnie od momentu uzyskania przez miasto praw miejskich, Kłodzko, dzięki licznym przywilejom nadawanym kolonistom, kupcom i rzemieślnikom oraz sprowadzonym do miasta zakonnikom, bardzo szybko się rozwija. W 1342 roku odnotowano pierwsze wzmianki o ratuszu kłodzkim, w 1341 powstaje miejska cegielnia, a od 1366 roku obowiązuje ordynacja przeciwpożarowa. Od 1329 roku miasto posiada dwie miejskie łaźnie, a od 1376 roku brukowe nawierzchnie z kostki granitowej podobnej do nawierzchni powstałego w 1390 roku mostu gotyckiego nad Młynówką wzorowanego na słynnym moście św. Karola w Pradze. 

Warto nadmienić również, ze w 1399 roku w klasztorze augustianów powstał "Psałterz floriański" - jeden z najstarszych i najobszerniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa. 

Rozwój miasta trwa nieustannie aż do wybuchu wojen husyckich w XV wieku, które przynoszą ogólne wyludnienie i zubożenie miasta, pogłębione licznymi pożarami, epidemiami oraz niebezpiecznymi wylewami Nysy. Dopiero wiek XVI przynosi ponowny rozkwit Kłodzka - miasto wybudowało wówczas wodociągi (1540), szpital, przebudowało ratusz miejski (1549) oraz wybrukowało pozostałe ulice śródmieścia. Rozwinęło się budownictwo mieszczańskie - wzniesiono liczne kamienice w stylu renesansowym oraz przebudowano wiele już istniejących. 

Do XVII wieku zmiany następujące w życiu religijnym mieszkanców miasta nie miały znaczącego wpływu na jego materialny i kulturalny rozwój - rysujący się jednak rozłam pomiędzy miastem, a feudalnym ziemiaństwem daje o sobie znać w czasie wojny trzydziestoletniej (1619-1649). Jej bilans jest dla Kłodzka straszliwy. Z istniejących w mieście w 1617 roku 1300 domów przeszło 900 zostaje zniszczonych - zwłaszcza w rejonie śródmiasta, bombardowanego w trakcie oblężeń z ciężkich dział. Ludność miasta, licząca na początku wojny ok. 7 tys. mieszkanców zmniejsza się o przeszło połowę. Kłodzko traci większość przywilejów nadanych w wiekach wcześniejszych i pogrąża się w trwającym prawie półtora stulecia letargu. 

Wiek XVIII przynosi zapoczątkowaną przez Austriaków, a kontynuowaną przez Prusaków przemianę miasta w warowną twierdzę. Zabudowa miasta zostaje podporządkowana rozbudowie twierdzy i fortyfikacji - kosztem rozbudowy przedmieść (ograniczenia zniesione zostają dopiero w 1877 roku) powstają nowe bastiony oraz fort Owcza Góra po drugiej stronie rzeki Nysy. Koszty tej modernizacji w postaci różnego rodzaju danin dostarczyć musi miasto, co nie przyczynia się do odzyskania dobrobytu jego mieszkańców, którzy w miarę możliwości je opuszczają. 

Na początku XIX wieku Kłodzko zaczyna powoli dźwigać się z upadku - nie jest to jednak jednoznaczne z rozkwitem i powrotem do dawnej świetności. Miasto zamieszkane było głównie przez średnią i niższą burżuazję, urzędników, uczącą się młodzież oraz wojsko. Przywrócony został przywrócony samorząd obsadzony jednakże osobami z kasty urzędniczo-wojskowej, co nie wpływało korzystnie na rozwój handlu czy przemysłu - to drugie utrudnione było również przez brak źródeł energii i bazy surowcowej. Dopiero kontrybucja wpłacona w 1871 roku przez Francję wpływa na rozwój drobnego przemysłu, handlu i rzemiosła, a nade wszystko budownictwa - w tym czasie powstają liczne kamienice stylizowane na gotyk i renesans, a istniejące zabytki ulegają przebudowom. Z inwestycji miasta w drugiej połowie XIX wieku wymienić należy rozbudowę połączeń kolejowych i budowę dworca miejskiego, uruchomienie gazowni (1864) i elektrowni (1880) oraz budowę nowoczesnego wodociągu i kanalizacji miejskiej (1886). Jako, że Kłodzko straciło na znaczeniu obronnym, w latach 1880-1911 rozebrano bramy miejskie oraz znaczną część murów obronnych. 

Okres II wojny światowej w Kłodzku jest nierozerwalnie związany z twierdzą, w której mieściło się najbardziej osławione na Dolnym Śląsku więzienie podległe początkowo Abwehrze, a później Gestapo. W 1944 roku twierdza kłodzka mieściła przeniesioną z Łodzi fabrykę zbrojeniową AEG. Wraz z zakończeniem wojny Kłodzko, podobnie jak inne miasta na terenie Dolnego Śląska, przeżyło masową wedrówkę ludności - napływowi mieszkańcy miasta w znaczący sposób przyczynili się doukształtowania życia w mieście. 


enlightened- KESZ NIE JEST UKRYTY NA TERENIE CMENTARZA!

Znalezione obrazy dla zapytania geocaching typy skrytekTen kesz jest zagadkowy. Mikro. Na starcie pojemnik zawiera tylko logbook.

Aby odnaleźć finał należy przeczytać historię Kłodzka i odpowiedzieć na poniższe pytania, wtedy ukształtują się właściwe współrzędne.

 

 

 

Współrzędne: N 50° aa.aaa E 016° bb.bbb 

aa.aaa = Z którego roku pochodzi pierwsza wzmianka o istnieniu grodu obronnego Kłodzko?

a.) jeżeli z 981 roku to aa.aaa = 26.389

b.) jeżeli z 918 roku to aa.aaa = 26.354

bb.bbb =  W którym roku w klasztorze augustianów powstał "Psałterz floriański" - jeden z najstarszych i najobszerniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa?

a.) jeżeli w roku 1999 to bb.bbb = 38.547

b.) jeżeli w roku 1399 to bb.bbb  = 38.577

 

ZAPRASZAM DO SZUKANIA!

 

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Cybg, cbmn grera pzragnemn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)