Skip to content

Sipkovy event „O pohar Vilema Tella“ Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Thursday, September 20, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Šipkový event „O pohár Viléma Tella“


Pohár pro vítěze

Zveme vás všechny na další soutěžní event tradičně pořádaný v Zámecké zahradě v Teplicích (za muzeem)  

dne 20. září 2018  (čtvrtek) od 17.00 do 18.00 hodin

Program:

  • Krátký historický úvod věnovaný vzniku Švýcarské konfederace a příběh jejího národního hrdiny Viléma Tella. 

  • Prezentace soutěžících

  • Soutěž v hodu šipkami do terče

  • Vyhlášení výsledků a předání cen

O šipkách

Hráli jste někdy šipky? Nebo aspoň zběžně znáte pravidla? Tak to budete mít jednoduché. Ale ti, kteří o šipkách skoro nic nevědí, nebo ti, kteří si myslí, že vyhraje ten, kdo zasáhne ten nejmenší kroužek ve středu terče, by si raději měli pozorně přečíst listing a zvláště pak pravidla.

Už od pravěku člověk něčím někam (resp. po někom) házel, aby si obstaral potravu a také aby napadal příslušníky jiné tlupy nebo se jim bránil. Z doby kamenné jsou doloženy oštěpy, luky a šípy; kameny ale určitě házel už dávno před tím. Jistěže už tenkrát se dospělí i děti trénovali v zasahování cílů. Protože se člověk za ty tisíce let své existence v podstatě nezměnil, tak se dodnes baví házením nebo střelbou na vhodné i méně vhodné terče. 

Někdy ve středověku asi nějaké vojáky napadlo zkrátit si pár šípů zhruba na 30 cm a házet jimi – nejlépe v hospodě – do vhodného terče. Nejdříve se užívala dna ze sudů, později kotouče z jilmového dřeva. Teprve ve 30. letech 20. století vznikl návrh terče v hlavních rysech používaného dodnes (britský patent č. 407336 z r. 1932). V polovině 20. století se tato hra masově rozšířila (za 2. světové války patřila k oblíbené relaxaci britských a amerických vojáků) a její obliba stále roste, k čemuž přispěla i velkovýroba papírových i elektronických terčů různé kvality zaplavujících naše hypermarkety. 

Pravidla naší soutěže  (změna!!!)

Jak se hrají utkání v šipkách, stručně uvádím zde. My však tolik času mít nebudeme a proto – též na počest Viléma Tella – budeme hrát tuto hru:

  • Budeme házet šipky na terč zavěšený na stromě.

  • Střed terče bude ve výšce 173 cm nad úrovní terénu. Linie odhodu bude vzdálená 237 cm od svislice procházející přední stranou terče. 

  • Každý soutěžící hodí čtyři šipky, ale počítají se pouze dvě s nejvyšší bodovou hodnotou. Body se počítají standardním způsobem až na to, že celé (!) středové Bull's eye („jablko“) budeme počítat za 50 bodů (místo standardních 25 nebo 50 bodů), ostatní dle hodnoty na terči včetně dablů a triplů. Při rovnosti bodů se pokračuje dalším kolem (opět čtyřmi šipkami) až do rozhodnutí.

  • Terč a šipky přineseme. Pokud si přinesete svoje soft šipky, tak plastové hroty trochu na smirkovém papíru zbrušte do špičky, ať nám neničí papírový terč. Steelky nevadí, pokud neváží přes 24 g.

Historické ohlédnutí

Ve 13. až 16. století patřilo území dnešního Švýcarska do svazku Svaté říše římské. Její znak vidíte na obrázku vlevo. Tato říše představovala nadstátní útvar, jehož smyslem byla především společná obrana před vnějším nepřítelem (Araby, Tatary, Turky...), případně likvidace nepřátel uvnitř Říše (nebezpečných sekt nebo českých husitů). Jednotlivé země Říše měly původně značnou autonomii. Formální hlavou Říše byl římský král nebo císař (ač v Římě nesídlil), kterým byl zvolen většinou některý významný panovník (nebo aspoň šlechtic). Volba byla složitá mocensko-politická hra, kde se střetávaly zájmy šlechty různých zemí a římskokatolického duchovenstva v čele s papežem. Volitelé se nazývali kurfiřti a mezi nimi odedávna zaujímal přední místo i český král v hodnosti arcičíšníka. 

V roce 1273 se opět volil římský král. Ve Střední Evropě existovala spousta menších či větších státních celků – království, vévodství, knížectví atd. Zdaleka nejrozsáhlejším (od Baltu až po Jadran) a nejvýznamnějším státním útvarem Svaté říše římské v té době bylo české království v čele s králem Přemyslem Otakarem II. Ale jak to už v mezinárodní politice bývá, tak mocný panovník, jakým byl Přemysl Otakar II. („král železný a zlatý“), budil značné obavy a tak byl římským králem raději zvolen poměrně nevýznamný šlechtic Rudolf Habsburský. On ale, oč byl bezvýznamnější, o to byl drzejší a bez meškání započal expanzi nově získané moci směrem na západ. Vojensky si podrobil také důležité švýcarské kantony, kde ihned likvidoval místní samosprávy a místo nich tam dosazoval své místodržící. A když porazil r. 1278 na Moravském poli svého konkurenta na funkci římského krále a svého úhlavního nepřítele Přemysla Otakara II., tak už touze tohoto povedeného Habsburka po ovládnutí velké části Evropy prakticky nic nestálo v cestě.

To se hrdým Švýcarům samozřejmě nelíbilo. Když v létě roku 1291  Rudolf I. Habsburský zemřel, tak se představitelé tří švýcarských kantonů (Uri, Schwyz a Unterwalden) sešli na louce Rütli na břehu Luzernského jezera (samozřejmě je tam keš) a odpřisáhli si spojenectví v odboji proti rakouským uchvatitelům a boji do vítězného konce. Od té doby se používá další z názvů Švýcarské konfederace – Švýcarské spříseženství, které můžete vidět na historických mapách z 13. až 16. stol. Na památku této slavné přísahy se 1. srpen slaví ve Švýcarsku jako státní svátek. (Značka CH na autech nebo .ch na webu znamená Confederatio Helvetica).

Jenže to nešlo tak rychle. Do kantonů Uri a Schwyz byl jmenován zástupcem panovníka Svaté říše římské (tj. místodržícím) jistý Albrecht (Hermann?) Gessler, člověk zlý, ješitný, arogantní a posedlý touhou po moci. Sídlil v Altdorfu na břehu Luzernského jezera a na svěřeném území nastolil kruté pořádky, aby přiměl obyvatelstvo k poslušnosti. Jaké metody používal, to vám předvedeme v historickém úvodu. Ve stylu kramářské (jarmareční) písně jsme připravili plakát s výjevy z jeho hrůzovlády, z jeho zaslouženého potrestání a z porážky a vyhnání rakouských okupantů r. 1315. Ale nebojte se, zpívat nebudeme...

Fotku plakátu (ještě ho trochu upravím) najdete zde, text k obrázkům je  zde 

Závěr

Ceny budou opět sladké a tradiční pohár pro vítěze s (fiktivním) portrétem V. Tella vidíte na úvodním obrázku. Bude se zas nalévat  káva od žida;  ze spolku ne, o tu nebyl minule zájem a hodně jí zbylo...

*  *  *

Na vaši účast se těší

Albrecht G. a Vilém T. alias Láďa a Helča

*  *  *

GC7WX09 – verze 1.6 z 18. 9. 2018

(B) Beerware ladislavappl 2018

Document made with Nvu Document made with KompoZer

Additional Hints (No hints available.)