Skip to content

Arboristika a fytopatologie Mystery Cache

Hidden : 8/23/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tuto keš vyrobila a listing zpracovala Lucka z týmu rozsi pro svého muže k narozeninám. My ji pod svým nickem pouze publikujeme, aby si ji Jirka mohl odlovit :)

Arboristika a fytopatologie

Upozornění ze začátku: Úvodní souřadnice, jak jinak, značí pouze místo, kde mužská část Rozsi provádí pracovní činnost, finálové souřadnice jsou jinde, ovšem nevedou o 20 km na druhou stranu Brna, ale jsou poměrně blízko! (To nechť slouží coby motivace 😉) A taktéž je na místě upozornění číslo dva: Nejedná se o vychloubačné sebeukájení mužské části Rozsi, ale o dar z lásky ženské části Rozsi, vypracována je za značné spolupráce současných majitelů Lipovi 😉

Tato keš je věnována významnému odborníkovi v oblasti arboristiky a fytopatologovi se zaměřením na dřevokazné houby Ing. Jiřímu Rozsypálkovi, který svou kariéru odstartoval a neustále v ní pokračuje zde na Mendelově univerzitě v Brně. A hlavně, který den před publikací keše (tedy 23. 8.), oslavil své významné jubileum! 30 LET! A jelikož práce v oboru arboristika a fytopatologie tuto významnou osobnost naplňuje a činí mu radost, bylo by fajn, aby se i laické geopublikum dozvědělo, jaképak profese se mohou nacházet uvnitř její geobubliny 😊
Nebudu Vás zde zatěžovat odbornými řečmi na pomezí fyto fiction, jen zlehka vysvětlím, co to ta arboristika a fytopatologie vlastně kurňa je?! A vy pak odpovíte na pár otázek, které však nebude třeba zjišťovat během studia na Alma mater fytopatologa a arboristy Jiřího Rozsypálka.

Jirka

Něco málo o arboristice

Arboristika je moderní mezioborová věda, kterou můžeme zařadit zhruba mezi lesnictví a okrasné zahradnictví. Specializovaní a certifikovaní odborníci, mezi které patří například arborista znalec či stromolezec, se věnují především dřevinám rostoucím v urbanizovaném prostředí, solitérním jedincům, popřípadě stromům a okrasným dřevinám rostoucích u památek. Arboristé musí mít velmi dobré znalosti v oblasti dendrologie, pedologie, fytopatologie, fytologie a spoustě dalších souvisejících oborech. Musí například vědět, jak správně, bezpečně a kdy provést řez tak, aby se dřevina mohla na stanovišti ještě dlouhodobě vyskytovat. Jak ošetřit stromy, které jsou provozně nebezpečné a rozpoznat ono potenciální nebezpečí například v okolí frekventovaných ulic či hřišť. Jsou na stromě suché větve? Jsou na něm otevřené dutiny? A co ty uzavřené, co nejsou vidět? Jak se o nich dozvědět? To vše a mnohem více musí arborista znalec poznat a na základě zadání pohledávky pak arborista stromolezec provede zásahy vedoucí k šetrnému ošetření dřeviny, popřípadě rizikovému kácení. Někdy (poměrně často, bohužel) je zapotřebí se o stromy postarat i během stavební činnosti tak, aby nedošlo k jejich fatálnímu poškození, kvůli kterému následně dřevina odumře. Pokud k tomu dojde, je zapotřebí také vědět, jakým způsobem jej nahradit novou dřevinou a že to je věda taky! Celá tato věda nese v anglicky hovořícím prostředí název „urban forestry“, tedy městské lesnictví.

Něco málo o fytopatologii

Jinými slovy jde též o rostlinolékařství či ochranu rostlin. Odborníci v tomto oboru většinou studují a pracují na zemědělských univerzitách, kde pozorují, jak fungují a vzájemně se ovlivňují živé organismy a snaží se zjistit příčiny i léčbu na všemožné choroby rostlin. Je zapotřebí zjistit, které stresory negativně ovlivňují rostlinu/dřevinu a vymyslet jí léčbu na míru. Stresory mohou být jak abiotické (neživé – sucho, vítr, teplota, pH půdy, emise, pesticidy, apod.), tak biotické (dřevokazné houby, xylofágní hmyz, bakterie či parazitické rostliny, apod.) a na odbornících je tedy zjistit, které stresory rostlinku/strom ubíjejí a snaží se jí pak pomoci. V arboristice je pak například možné injektovat jírovec maďal (kaštan) pesticidem, který je schopen cíleně vyhubit klíněnku jírovcovou, jež způsobuje zahnědnutí listů již v letní sezóně, a strom pak není efektivně schopen přijímat energii ze slunce.

Lípa po bouřce

Něco málo o dřevokazných houbách

Jelikož se Jiří Rozsypálek úžeji specializuje na dřevokazné houby, nebylo by od věci napsat si něco i k tomuto tématu. Ono totiž, když se řekne choroš, lidé si vybaví houbu rostoucí na stromě a spojí si to se všemi těmito houbami. Jen jedna jediná se však jmenuje choroš a vypadá nejspíš jinak, než si ji zrovna teď představujete 😊 Jde o choroš šupinatý (první obrázek), ale s velkou pravděpodobností se Vám na mysli vytane obrázek jiné dřevokazné houby, a to troudnatce kopytovitého (druhý obrázek)! No schválně! Ovšem nic na tom nemění fakt, že dřevokazné houby způsobují hnilobu dřeva (například bílou či hnědou, atd.), která často vede k postupnému chřadnutí až odumření dřeviny. Každá houba se však chová jinak a odborník podle nalezené plodnice či hniloby dokáže správně určit, co už je a co ještě není provozně nebezpečné. Známý je například případ pádu pajasanu žláznatého ve Zlíně, na kterém nebyla vidět plodnice dřevomoru kořenového, a který se bez povšimnutí známek přítomnosti plodnice vyvrátil a zranil 5 lidí a dva chlapce zabil. Tato houba totiž napadá kořenový systém a plodnice jsou viditelné nad zemí velmi zřídka a mnohdy až v případě, kdy je dřevina fatálně napadena a neschopna stabilně se udržet v půdě.
Toto vše tedy musí arborista fytopatolog mít v merku! A za to zaslouží nejen obdiv manželky 😊

Choroš  Troudnatec  

 

Nyní tedy přichází na řadu malý kvíz, který Vás dovede k toužebným finálním souřadnicím a který jen zlehýnka naznačí, čemu mne můj milovaný manžel naučil 😊

1. Lesklokorka lesklá není jen „božská houba nesmrtelnosti“, jak ji rádi nazývají léčitelé tradiční čínské medicíny. Je to i významný dřevní parazit, jehož výskyt poukazuje na to, že hostitel (strom) má něco v nepořádku s ligninem. Jak se tato houba nazývá latinsky?
Ganoderma lucidum – A = 6
Ganoderma applanatum – A = 7
Ganosperma lufikum – A = 8

2. Ve městě se lze často setkat se stromem, na němž byl proveden tzv. „řez na hlavu“, co ve skutečnosti tento pojem znamená?

Se stromy to nemá nic společného, jedná se o kadeřnickou hantýrku. B = 9
Řez na hlavu se provádí v pravidelných intervalech tak, aby se efektivně vytvořila a udržovala koruna v požadovaných mezích. B = 2
Řez na hlavu je řez, který slouží k tomu, aby byla pod stromem dobrá podchodná výška a aby obyvatelé měst nebyli při chůzi po chodníku obtěžováni dlouhými větvemi. B = 5

3. Dutina ve stromě může značit mnoho věcí. Předně jde o místo, kudy dříve vnikla do daného jedince hniloba a nejspíše se konkrétní dřevinou šíří či bude šířit i dále. Mohou se zde usídlit nejen houby, datlové, sovy či veverky, ale v neposlední řadě jde často i o významný příbytek pro zvláště chráněné druhy hmyzu. Který z následujících jedinců není KRITICKY ohrožen?

Chrobák pečlivý – C = 0
Kudlanka nábožná – C = 4
Tesařík obrovský – C = 6

4. Když arborista znalec zjistí, že památný strom v parku (dejme tomu) u dětského hřiště neodpovídá provozní bezpečnosti, nemůže jej jen tak pokácet. Musí vymyslet, jak jej udržet v provozuschopném stavu, aniž by v budoucnu někomu ublížil. Náš potenciální jedinec má sníženou vitalitu, dutiny a výletové otvory datlovitých ptáků na kosterních velkých větvích. Naštěstí plodnice dřevokazných hub (v tomto případě troudnatce kopytovitého) jsou na větvích, které nesměřují přímo nad dětské hřiště. Co v tomto případě může arborista znalec zadat stromolezci ku práci?

S památným stromem nesmí dělat nic a na hřiště je potřeba instalovat tabuli, že hrozí smrt při pádu této dřeviny. D = 5
Provést obvodovou redukci koruny, aby nebyl kladen při větrném počasí takový nápor na kosterní větve, které jsou oslabené a mohou se vylomit a spadnout přímo na hlavičky či nožičky přítomných dětí. Zajistit větve dynamickou vazbou a sledovat vývoj infekce dřevokaznými houbami. D = 1
Strom zabalit do sítě, která nejúčinněji zbrzdí pád větví, vždyť suché dřevo je lehké, na to síť stačí. D = 8

5. A když už jsme u těch stromolezců… Ti, aby si mohli začít instalovat vazby do korun stromů a jen tak si je v pohodičce kácet, musí získat certifikát. Jak se tento certifikát jmenuje?

Certifikovaný stromolozec – E = 7
Český certifikovaný arborista – stromolezec – E= 2
Certifikát o oprávnění podnikání v oboru stromolezectví – E= 0

6. No a když stromolezec pokácí letitou dřevinu uprostřed rozhlehlého starého parku, může onen jedinec vyslat signály o této pro něj neblahé situaci kamarádům v okolí. Myslíte, že to není možné? Pak jste na omylu, stará dřevina má totiž s ostatními jedinci speciální propojení pomocí vlákének hub. Již dříve jim tak třeba posílal zprávy ze života a sem tam něco k snědku :D Jak se tato vlákénka připomínající internet mezi stromy jmenují?

Mykohryza – F = 4
Myškohryza – F = 0
Mykorhiza – F = 7

Kešku najdete na souřadnicích N 49° 12.ABC E 16° 37.DEF.


Při hledání keše nemusíte mít strach, že by na Vás vyběhli majitelé blízkého objektu, o její existenci totiž vědí, ba rádi se pobaví 😊 Dávejte však pozor na mudlí obyvatele procházející/projíždějící kolem, u těch člověk nikdy neví… K večeru se Vám keš bude lovit lépe, neb je zde přes den čilý ruch. Na keš buďte opatrní, ať co nejdéle vydrží, táhněte jemně nahoru. K logbooku se dostanete rozšroubováním. Držte při šroubování keš pouze za PLASTOVÉ části.

Děkujeme S@fikovi, že se vzdal boje o FTF a provedl betatest! :)

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw BPVZN ybtb TP n nm anwqrf BCNGEAR ilgnuav.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)