Skip to content

I ♥ Ostrava !!! Wherigo Cache

Hidden : 7/1/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POZOR ZMĚNA !!!

Dne 29.8. 2023 jsem změnil umístění finálky. Důvod pro změnu je ten, že v bezprostřední blízkosti finálky za sloupkem u keše si bezdomovci udělali "sklad". Odlov finálky už nadále není bezpečný. Kačer nemůže mít tušení, co se děje za sloupkem, nevidí za něj kvůli křoví a může být nemile překvapen. Pro odlov finálové keše na nové pozici si prosím od původní souřadnice odečtěte u N 022 a u E 010. Nový hint: A31c. Dlažební kostka u země.
Hráčům, jenž mají rozehranou hru, ponechám původní keš na původním místě cca půl roku, aby mohli hru dohrát. Koncepce Wheriga bohužel neumožňuje, aby se dověděli o změnách v průběhu hry.

OSTRAVA !!!

Strategicky výhodnou polohu zakládání sídel poblíže vodních toků využívali naší předkové nejen v naší zemi, ale vůbec všude ve světě. Založení Ostravy, soustředěné kolem posléze vystavěného strážného hradu, mělo dané do vínku dokonce řeky dvě. Lučinu a Ostravici. Lépe řečeno, jejich soutok. Ostravice se tehdy, dle nápisu na Nové radnici, jmenovala Ostrava a byla prý impulsem pro pojmenování města. Jeho počátky se vážou k roku 1267 a vděčí za svůj vznik olomouckému biskupu Brunovi, který pro tento účel nechal vymýtit zdejší lesy. Město postupně získávalo na svém významu připojováním několika sídel, které vznikaly kolem dalších blízkých řek původního města. Řeky Odra a Ostravice a Odra a Opava mají soutoky na hranicích nynějšího města a tak se rozvoji Ostravy nelze divit.

Ostrava - Pohled na noční řeku Ostravici a budovu Nové radnice v pozadí

Nejbouřlivější vývoj asi proběhl po objevení uhlí v okolí města. Jeho těžba navázala na sebe vznik hutního a později i chemického průmyslu. Rozvoj všech těchto odvětví však měl za následek, že Ostrava se stala „černou“ a to doslova. Prach z hald, koksoven, hutí a lanovek, které zhruba 100 let přepravovaly uhlí od šachet ke koksovnám přímo přes město, byl prostě vidět všude. Ostravané v té době prakticky neznali v zimě bílý sníh. Tohle platilo až do období, než se několik let po revoluci v r. 1989 začaly postupně uzavírat veškeré ostravské šachty.

Z Ostravy se tímto krokem skoro „přes noc“ stala z ošklivého káčátka celkem solidní labuť. Některé areály bývalých dolů či chemičky byly zdemolovány, nebo začaly sloužit jiným účelům, podstatně přívětivějším k životnímu prostředí. Omezení hutní výroby a naopak zkvalitnění a instalace dalších odlučovačů prachu a jiných škodlivin, přispěly k lepšímu ovzduší. Je to opravdu velký rozdíl Ostrava v minulosti a dnes. Ve městě se nachází spousta zelených ploch, včetně parků. Je zde daleko více zeleně, než v mnoha jiných městech. Naprosto výmluvný je pohled z haldy Ema. V něm se Ostrava přímo topí v zeleni. Ostravanům se zlepšil život i díky širokým možnostem sportování a relaxace v parcích. Nezanedbatelnou roli hraje i klidová zóna s cyklostezkami kolem řeky Ostravice. Třeba úsek od Slezskoostravského hradu až po Landek každým rokem nabízí víc a víc možností, jak zde příjemně strávit čas.

Ostrava - Evangelický Kristův kostel

Ostravané dokázali neskutečně plusově ve svůj prospěch využít prostory odstavené hutě ve Vítkovích. Lokalita, nesoucí název Dolní oblast Vítkovice, se stala hodně turisty navštěvovanou industriální památkou, známou u nás i v Evropě. Krom fanoušků industrie má obrovský ohlas u fanoušků festivalů, zejména kvůli nejvyhlášenějšímu Colours of Ostrava. Netradiční průmyslové kulisy Dolní oblasti využívají i jiné festivaly, v létě se v těsné blízkosti bývalých vysokých pecí válčí o medaile v plážovém turnaje, v zimě zase na běžkách. Prostě nyní je Ostrava taková, která má příchozímu co nabídnout. Je na čase odhodit dávno neplatné, zažité předsudky z černého města a prostě Ostravu zařadit mezi místa, které stojí za to vidět.

 

Co musíš udělat proto, abys mohl hru hrát:

Nemusíš mít obavy, že hra vyžaduje mít on-line připojení na net. To je nutné pouze při stažení cartrige (hry), které si můžeš provést už doma. Odkaz pro stažení cartrige se nachází ZDE a nebo jej najdeš v závěru listingu. V terénu postačí být off-line, pouze je nutné mít zapnutou GPS a postarat se, ať GPS stále „běží.“

Na jakém přístroji hrát?

Doporučuji mít staženou aplikaci WhereYouGo, většinou se objekt načte krátce po vstupu do zóny. Hra byla testována na Androidu Samsung 41A a na iPhone SE. 

Zadání hry:

Hra je vytvořena jako turistické wherigo. Má za úkol tě provést po památkách Ostravy. Obejít všechny, které si to zaslouží, by trvalo dlouho a tak přednost dostaly především ty v centru města. Do výběru jsem zařadil také industrii nebo cihlovou architekturu ve Vítkovicích, většinu kostelů v příměstských částech Ostravy a některé z bývalých ostravských dolů. Klidně se může stát, že než dojedeš z okraje Ostravy do centra, tak cestou natrefíš na tři - čtyři  památky, možná i více.

Wherigo obsahuje bohatý výběr 100 ostravských památek. Abys získal přístup k finálním souřadnicím, musíš vstoupit do zón u 15 z nich. Za každou z nich dostaneš 1 bod. Tvým úkolem je nasbírat 15 bodů. Všech 100 vybraných objektů jsem vyfotil do Fotogalerie. (Odkaz níže). Tak se tam podívej a naplánuj trasu. Při dobré strategii budeš mít kešku v ruce do 50 minut.

 

FOTOGALERIE PAMÁTEK, ZAŘAZENÝCH DO HRY
 

8.2. 2023 jsem ve hře rozšířil okruh možných navštívených památek ze 90 na rovných 100.

Je jedno, kterou z památek začneš. Úkol hráče není památku přímo navštívit, ani vstupovat do objektu. Stačí když hráč přijde do blízkého okolí památky, do tzv. zóny objektu. Před vstupem do zóny objektu si hráč zapne hru a se zapnutým displejem počká, zda hra zachytí daný objekt. Někdy satelity nemají "svůj den" a tehdy se hodí buď kousek projít po zóně, nebo chvíli počkat, až se GPS "chytne". V momentě kdy hra objekt "zachytí", projeví se to na dispeji ukázaním obrázku objektu současně i se zvukovým signálem. Prohlédni si obrázek, pod ním jsou informace o objektu a úplně dole je ikonka „OK“. Na tuto ikonku MUSÍŠ "kliknout" a tímto se ti památka uloží do inventáře hry. Info o objektu číst NEMUSÍŠ, ale můžeš, pokud se chceš dozvědět něco o objektu. Nečekej žádný test na závěr wheriga.

Doporučuji mít v kolonce „ÚKOLY“ přehled o počtu objektů před návštěvou a po návštěvě objektu. Je to nejrychlejší, přehledná kontrola. Hned uvidíš, zda objekt hra vzala a nebo ne. (obr. níže, modrá šipka) Poté proveď uložení hry. (obr. níže, červená šipka). Hru lze uložit a pokračovat za týden, nebo měsíc atd. (Vyobrazení na přístrojích s Androidem)



Tímto způsobem budeš postupovat památku po památce, až jich budeš mít v inventáři (resp. v úkolech) 15. Za každou z nich dostaneš 1 bod. Po získání 15 bodů ti hra napíše, že ti chybí "0" památek. Jako odměnu za tvou píli ti pak hra zviditelní souřadnice finálky a nabídne ti navigaci do finální zóny. Může se ti stát, že cestou k finálce projdeš kolem dalších památek ze hry. Počítadlo ti je vygeneruje jako -1 ev.-2,-3 památka. Na hru to už nemá žádný vliv a opravdu nemusíš hledat odznova.

Doporučuji hrát hru tak, ať při dovršeni požadovaného počtu povinných bodů skončíš v okoli Slezskoostravského hradu. Jednak je zde velice dobrá možnost parkování (navíc i bezplatného) a hlavně je v okolí hradu ukryta finálka.

V inventáři si můžeš zobrazit kolik ti ještě chybí objektů a také i všechny, kde si již dosud byl. Posléze, až obdržíš odemykací kód, tak i ten. Nemusíš jej do zálohy fotit ani opisovat.

Odemykací kód

Logování hry Wherigo se líší od logování běžných keší tím, že je zaužíváno krom logu na Geocaching. com ještě dodatečné logování na stránce Wherigo. com. Je to stejná stránka, odkud si doma stáhneš cartrige této hry. Logování se provádí přes Odemykací kód. Ten se ti ukáže až PO VSTUPU do finální zóny. Může se stát že GPS, dle které je hráč naváděn do finální zóny ještě zónu neregistruje a hráč už uvidí úkryt finálky. Hráč si vyzvedne schránku, zaloguje nález, ale dle GPS vstup stále ještě nemusí být dosažen. Takže odemykací kód neobdrží. V daný moment si to nemusí všimnout a pátrat po něm začne až bude od úkrytu daleko. Je to malý detail, ale někdo z toho může být nesvůj, že "nedokončil" hru. Za sebe můžu napsat, že u tohoto wheriga logování pomocí ODEMYKACÍHO KÓDU NEPOŽADUJI.

Uložení keše

Finálka je ukrytá způsobem, že víc jak 5 cm sněhu značně ztíží přístup ke schránce. Větší množství sněhu..znamená více hrabání. Finálka je ve hře popsána detailně a přesné jsou i souřadnice. Schránka je uložená poblíž frekventovaného místa, ale domnívám se, že lze její odlov provést vcelku nenápadně.

Listing by nebyl úplný bez úpřimného poděkování původnímu tvůrci hry 05 Martinku. Ten ji vytvořil jako I ♥ Opava. Po roce a půl ji pak poslal do archivu. Po dohodě s ním jsem použil podklady ze hry k vytvoření tohoto wheriga a pěti podobných.

I ♥ Opava II
I ♥ OSTRAVA !!!
I ♥ Tesin-Cieszyn
ZÁMKY a  HRADY MORAVSKOSLEZSKA
ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)

TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU


Pohled na Sýkorův most

 



Hru si můžeš stáhnout na WHERIGO.COM. Za neocenitelné dobré rady v betatestu a za provedený test moc děkuji Hanka70 a karelkilian.

 

Tato keš získala za rok 2018 ocenění Nejlepší wigo v kategorii Velká města. Velký dík patří 05Martinku, který vytvořil programovou část této hry.

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:
(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTEVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) -   DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

Další mé keše a wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) -   LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) -   FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) -   CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) -   IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) -   IOSTRAVA !!!
(CZ) -   ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) -   ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) -   TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) -   I ♥ TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD

Flag Counter

 

Additional Hints (Decrypt)

29.8. 2023 Mzran fbhenqavp v uvagh. Mzran wr cbcfnaá i úibqh yvfgvath.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)