Skip to content

7# Kostel Nejsvětější Trojice Mystery Cache

Hidden : 7/9/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Série Církevní památky Vyškova

 

7# Kostel Nejsvětější Trojice

 

Jednoduchá mysterka, která Vás při počítání donutí obejít a prohlédnout si kostel

 

Římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice v místní části města Vyškova Dědicích je barokním kostelem z roku 1753.

Kostel byl postaven na místě staršího kostela ze 14. století zničeného při velkém požáru v roce 1731 způsobeného úderem blesku. Farníci tehdy spolu s tehdejším farářem P. Karlem Leopoldem Felixem (1727–1750) ihned začali s opravou a zvýšili věž, která zůstala zachována, o dva sáhy (asi 3,5 m). V roce 1750 byla věž stržena, protože se farníci rozhodli vystavět zcela nový kostel. Farář byl tímto záměrem nadšen a na tento účel věnoval celé své jmění.

Stavba byla zahájena 6. března 1752. Během ní došlo k četným neshodám mezi zedníkem Vrbou a tesařem Schpannwaldem a vlivem jejich nesmiřitelné řevnivosti byla střecha špatně zaizolována, takže během sedmi let všechny trámy včetně krovu ztrouchnivěly a celá střecha musela být opravena. Celá stavba byla díky ochotě farníků dokončena bez vnitřní výzdoby a jakéhokoli vybavení o rok později v roce 1753.

O vnitřní výzdobu se zasloužil P. Jan Spáčil, který byl dědickým farářem ustanoven v roce 1761. Byl pořízen hlavní oltář s obrazem Nejsvětější Trojice od brněnského malíře A. Sterna (1773), oltář sv. Kříže, P. Marie Bolestné, sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny, křtitelnice, kazatelna, nezbytné liturgické nádoby, svícny, plachty. Všechno včetně varhan bylo pořízeno v celkové hodnotě 8401 zlatých 19 krejcarů, což na tu dobu byla částka nesmírně vysoká. Vysvěcení se kostel dočkal 18. června 1780.

Zeď kolem kostela byla odstraněna v roce 1915. V roce 1923 byl dědický kostel opraven. Elektrické osvětlení bylo zřízeno v roce 1929. Na konci 2. světové války byl chrám poškozen, ale následky se podařilo odstranit. Celkovou rekonstrukcí fasád prošel v 90. letech 20. století kdy byla v interiéru instalována křížová cesta od řezbáře Ladislava Vančury z Valašské Bystřice. Na výzdobě interiéru se podíleli např. malíř František Korompay či sochař a řezbář Ondřej Schweigl (hlavní oltář, kazatelna, křtitelnice, výzdoba varhan z doby kolem roku 1770). Celkový obraz okolí kostela dotvářejí sochy ukřižovaného Krista, patronů Moravy i celé Evropy sv. Cyrila a Metoděje a sv. Jana Nepomuckého. Mešní roucha i liturgické nádoby pocházejí ze zrušeného tišnovského kláštera.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Autor: cs:User:PernakVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Keš hledejte na:

 

  • počet písmen jména světce na "sousoší" vlevo x počet věží a věžiček
  • počet soch v "sousoší" x počet písmen jména světce (česky) na "sousoší" vpravo
  • počet dřevěných křížů v okolí kostela + počet vchodů do kostela x počet písmen jména světce na "sousoší" vlevo
  • počet písmen jména světce (česky ) na "sousoší" vpravo
  • počet zamřížovaných oken + počet písmen jména světce (česky) na "sousoší" vpravo
  • počet střešních oken + počet hodin na věži
  • počet zamřížovaných oken + počet střešních oken + počet vchodů do kostela
  • počet hodin na věži + počet písmen jména světce (česky) na "sousoší" vpravo
  • poslední písmeno anglické abecedy
  • počet věží a věžiček + počet písmen jména světce na "sousoší" vlevo

Additional Hints (No hints available.)