Skip to content

Vsichni zapomneli 4 (Zbrane) Mystery Cache

Hidden : 6/24/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jsou události, na které se zapomenout nedá. Třeba na tenhle příběh si moje generace, pro kterou zůstal srpen 1968 celoživotním traumatem, určitě pamatuje. Ale místo, kde k téhle události došlo, to odvál čas. Takže: Bylo to tady.

Ještě v roce 2004, po 36 letech, řekl v rozhovoru pro český časopis Dějiny a současnost (4/2004, str. 7-11) slavný polský generál Wojciech Jaruzelski, v roce 1968 polský ministr obrany, v roce 1981 likvidátor Solidarity, v roce 1989 polský prezident: "A tehdy jsme si vzpomněli, jak nás v roce 1968 naši starší bratři z Moskvy informovali o nálezu skladišť zbraní v Československu. Že nám tehdy posílali zprávy, podle nichž po území Československa křižovali nacističtí důstojníci bundeswehru převlečení za turisty. Byly to konkrétní informace, které na mě, na vojáka, dělaly v roce 1968 velký dojem".

O čem to tehdy mluvil? Jak to s těmi skladišti zbraní bylo ve skutečnosti?

O jaru 1968 v Československu toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Nutnost ekonomických změn skomírajícího hospodářství v satelitních státech byla už v tu dobu zřejmá i sovětskému vedení, co ale to slaboučké a nenápadné hospodářské uvolnění vyvolá mezi lidmi, to patrně nebylo očekáváno ani sovětskými, ani československými komunisty. Ti byli najednou vláčeni událostmi, které vrcholily dříve nepředstavitelnými činy: zakládáním organizací neovládaných komunisty (KAN, K 231, pokus o obnovení sociální demokracie). 26. června byla zrušena cenzura, den nato byl v několika novinách zveřejněn manifest občanské společnosti "Dva tisíce slov". Pro komunisty šlo do tuhého. A v tuto chvíli vstoupila do dějin jedna zatáčka na silnici číslo 6. A taky oni "nacisté z bundeswehru" (viz výše).

9. července odpoledne oznámil anonym německy telefonem na obvodní oddělení Veřejné bezpečnosti v Karlových Varech, že v kanále u silnice Sokolov - Cheb jsou ukryty zbraně. Místo bylo označeno přesně, na VB tehdy uměli německy, takže lokalita byla prohlédnuta, ale nic tam nebylo nalezeno. Téhož dne byl z pošty v Karlových Varech odeslán anonymní dopis psaný opět německy a adresovaný veliteli Lidových milicí OV KSČ v Karlových Varech (!!! - jak symptomatické), ve kterém se ohlašovalo ukrytí většího množství zbraní, dovezených agenty z NSR, na stejném místě. Pánové z VB se nenechali předchozím nezdarem odradit, znovu vyrazili do terénu a tentokrát byli úspěšnější:

V propustku pod vjezdem na pole ze silnice Sokolov - Cheb mezi Arnoltovem a Mýtinou nalezli 12. července večer 5 plátěných batohů s 20 kusy samopalů Thompson model 1928 používaných za 2. světové války, s 30 kusy německých pistolí Walther, 40 zásobníky k samopalům s 840 náboji, plechovou krabicí se 755 samopalovými náboji a několika prázdnými zásobníky k pistolím. Nález byl převezen na krajské velitelství SNB v Plzni a začalo vyšetřování. Odbornou expertizou Kriminalistického ústavu bylo zjištěno (posudek z 25. července):

Ze samopalů bylo nedávno stříleno a nebyly pak vyčištěny. Z pistolí nebylo stříleno. Vše bylo schopno střelby a nebylo opotřebováno. Samopaly byly označeny americkými, pistole německými značkami z 2. světové války. Batohy byly opotřebovány, jeden vyroben v Kanadě, dva v Gale Prostějov, na jednom byl vymazaný nápis v azbuce s letopočtem 1968. Chemickou analýzou použitých konzervačních prostředků na zbraních bylo zjištěno, že se jednalo o sovětskou konzervační vazelínu "Smazka pušečnaja" dle sovětské normy GOST 3005-51 používanou vojsky Varšavské smlouvy v letním období, která nebyla starší než rok.

Reakce na nález ze strany států Varšavské smlouvy byla neobvykle rychlá. Už 19. července se v sovětské Pravdě objevil článek o nálezu zbraní československé kontrarevoluce u Sokolova. 20. července již bulharský list Rabotničesko delo uvedl, že bylo nalezeno mnoho skrýší zbraní, že se u nás prohánějí západní revanšisté převlečení za turisty a že se situace v Československu blíží situaci před Mnichovem 1938 (!). Zpráva o nálezu pak proletěla i světovými sdělovacími prostředky.

Údaje o výsledcích expertiz měla údajně k dispozici i československá delegace při jednáních v Čierne nad Tisou na přelomu července a srpna, netroufla si však jimi dráždit Leonida Brežněva a jeho soudruhy. Stejně by to bylo zbytečné, už bylo o všem rozhodnuto. Přišel 21. srpen a pak už to nezajímalo nikoho ani u nás. Zpráva o zbraních se ještě objevila v tzv. Bílé knize k událostem v Československu, vydané na podzim 1968 v Moskvě a odůvodňující zásah vojsk. Vyšetřování na české straně bylo v říjnu 68 přerušeno a už nebylo obnoveno. V březnu 69 ve zprávě pro ministerstvo vnitra byl nález a zpráva v našem tisku o něm označen za diskreditační kampaň neznámých osob vůči Sovětskému svazu. To už začínalo nejhnusnější období moderních československých dějin - NORMALIZACE.

(zpracováno podle článku Vladimíra Bružeňáka: Akce NORD - nález zbraní u obce Mýtinka na Sokolovsku v červenci 1968 a jeho vyšetřování. Sokolovsko č.2/2011 str. 15-19 a dobového tisku).

K nálezu došlo u známé zatáčky na silnici č. 6 ze Sokolova do Chebu mezi Březovou a Arnoltovem. Trochu pod zatáčkou směrem k Sokolovu v prudkém klesání po levé straně v propustku pod nájezdem na pole. Dnes už není místo přesně identifikovatelné, protože zatáčka byla od té doby minimálně dvakrát rovnána a sklon svahu změněn. Takže od značky cache je to tak plus mínus 30-50m. To ale nehraje příliš roli. Stejně na to místo všichni zapomněli.

Cestu ke krabičce najdete vyluštěním krátkého kvízu o roce1968. Pro toho, kdo tu dobu pamatuje, je to luštění na několik vteřin. Kdo tu dobu nepamatuje, musí sehnat pamětníka nebo se podívat do informačních zdrojů. Není to problém.

KVÍZ:

1. Kde strávil své dětství Alexander Dubček:

v Kirgizii (A=7), v Tádžikistánu (A=5), na Slovensku (A=6), na Ukrajině (A=8)

2. Který z aktivních členů Varšavské smlouvy se nezúčastnil vpádu do Československa:

Jugoslávie (B=7), Rumunsko(B=8), Bulharsko (B=5), zúčastnili se všichni aktivní členové (B=6)

3. Kdo byl v době vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa předsedou československé vlády:

Alexander Dubček (C=2), Arnošt Černík(C=3), Evžen Erban(C=4), nikdo z nich (C=5)

4. Který z československých politiků odmítl podepsat potupný moskevský protokol:

Ludvík Svoboda (D=1), František Kriegel (D=4), Alexander Dubček (D=7), podepsali všichni přítomní (D=0)

5. Kdo byl prosazován na jaře 1968 studentskými hnutími jako protikandidát Ludvíka Svobody na prezidenta:

Jaroslav Heyrovský (E=5), Otto Wichterle (E=8), Josef Smrkovský (E=7), Čestmír Císař (E=6)

6. Který významný sovětský politik pobýval na jaře 1968 na léčení v Karlových Varech a řídil odtud kroky mnoha svých podřízených:

Leonid Brežněv (F=9), Nikolaj Podgornyj (F=3), Lavrentij Berija (F=4), Alexej Kosygin (F=0)

7. Kolik měsíců od srpna 1968 nás chránili před námi sovětští vojáci na našem území:

116 (G=0), 230 (G=9), 256 (G=7), 274 (G=8)

Cache najdete na souřadnicích:   N 50°0A.BCD  E 012°3E.FG2

 

ZAPAMATUJTE SI, JAK VYTAHUJETE CACHE Z ÚKRYTU, A ZPĚT JI DÁVEJTE PŘESNĚ OPAČNÝM ZPŮSOBEM. POKUD TOHO NEJSTE SCHOPNI,VŮBEC TAM NECHOĎTE. ZBYTEČNĚ BYSTE OSTATNÍM KAZILI HRU.

 

Additional Hints (Decrypt)

Oyímxb xnzrar. Arobwgr fr gnz fáuabhg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)