Skip to content

Růžencové schodiště - BLG Mystery Cache

Hidden : 6/17/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš typu BlueGEO
Více informací u tomto typu keše a způsobu odlovu najdete na konci listingu.
(Toto je první BlueGeo keš v Nové Pace a okolí.)

POZOR: 19.9.2020 byla finálka o kousek přemístěna, listing a záznam v BlueGeu upraven. Příchod k finálce při odchodu zase lehce zamaskujte.

CZ:
Růžencové schodiště ke klášternímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie.
Klášterní kostel postavil na počátku 18. století duchovní řád sv. Františka z Pauly. Svou architekturou patří k nejpokrokovějším stavbám pozdního baroka v Čechách. Díky němu se z Nové Paky stalo významné poutní místo. Po Růžencovém schodišti stoupaly kdysi dokonce tisíce poutníků, kteří město povznesli i ekonomicky.
Traduje se lidová pověst, že někdejší havíř Pavel Cimbulovský našel v první polovině 11. století v nedalekých dolech ve Stupné obraz, který následně zavěsil nad studánkou v lese a později jej přenesl do svého domu. Pražský biskup Šebíř (Severus) dal poté údajně svolení postavit pro obraz kapli, která měla stávat v místě nynějšího hlavního oltáře kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Skutečnost je samozřejmě jiná. Počátkem 15. století stávala na tomto místě kaple, snad zasvěcená Panně Marii, nahrazená později kostelíkem. Po třicetileté válce se tehdejší majitel kumburského panství Rudolf z Tiefenbachu zavázal v rámci rekatolizace povolat do Nové Paky řeholní řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly, paulány. Výstavba konventu se protáhla na téměř půlstoletí, vysvěcen byl až v roce 1701. Současný poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie potom v roce 1724.
K přístavbě krytého Růžencového schodiště došlo roku 1735. Nová Paka se tímto komplexem stala po Bozkovu druhým nejvýznamnějším poutním místem regionu, navíc v etnicky českém prostředí. Poutní tradici ale koncem 18. století výrazně utlumilo zrušení kláštera v rámci josefínských reforem. Schodiště přesto dále sloužilo zejména věřícím.
Schodiště mělo být i cestou pokory
Růžencové schodiště, které má padesát schodů rozdělených do pěti úseků, nechali pauláni postavit pro snadnější přístup věřících k chrámu, ale zároveň i symbolicky, s odkazem k růženci a k modlitbám, které poutník může odříkat, aby si „zasloužil“ vstoupit do velkolepého svatostánku. Mariánský kult místa původně na schodišti připomínaly obrazy ze života Panny Marie. Jejich autorem byl uznávaný novopacký malíř Josef Mühl. Dnes už ale obrazy schodiště nezdobí. Před nepřízní počasí a vandalismem byly přemístěny do klášterní chodby.
Návštěvníci se k Růžencovému schodišti dostanou z centra Nové Paky kolem místa, kterému se dodnes říká U žlábku. „Když pauláni přišli do Nové Paky, nejedli maso, jen ryby. A U žlábku, kde u vodního zdroje byly čtyři haltýře, je chovali. Místo je nepřehlédnutelné i dnes.

Schodiště je dnes v dost špatném stavu a vlastní ho město Nová Paka, které jej před nedávnem bezplatně získalo od římskokatolické církve s podmínkou, že zůstane přístupné veřejnosti. Novopacko je součástí Geoparku Český ráj, který patří pod UNESCO. Radní proto tuto památku zařadili do projektu Paleoparku Balka s naučnou geostezkou, a tedy s šancí získat dotační příspěvek na obnovu. Doufejme, že se tento projekt již brzy podaří realizovat a unikátní schody se objeví zase v plné kráse. Pokud dojde k zahájení rekonstrukce budou na konci listingu aktuální zprávy o postupu.

Jak odlovíte tuto keš?
BlueGEO je nový druh vysílače pro "hru" Geocaching. Možná už znáte typ keše zvané CHIRP, což je bezdrátový vysílač informace, který ale spolupracuje pouze s navigacemi Garmin s podporou protokolu ANT+. A právě tuto nevýhodu odstraňuje BlueGEO, jelikož se k němu dá připojit technologií "Bluetooth low energy", kterou disponují téměř všechny moderní mobilní telefony a navigace. Pro odlov BlueGEO cache je tedy potřeba použít telefon, který má Bluetooth minimálně ve verzi 4.0, někdy označován jako Bluetooth Low Energy (neboli BLE) nebo jako Bluetooth Smart Ready.

A jak tedy máte postupovat?
1) Stáhnete si aplikaci BlueGEO (na konci listingu máte odkazy na Google Play nebo App store).
2) Dojděte ke schodišti (výchozí souřadnice) a vystoupejte na jeho horní konec. Během rekonstrukce bude někdy vstup na schodiště omezen, ale do blízkého okolí horního konce byste se měli dostat sousedními ulicemi.
3) Můžete vyfotit nějakou zajímavou fotku z prostoru nebo okolí schodiště (případně zachytit rekonstrukci), ať máte něco na památku a také co přiložit ke svému logu.
4) Spustíte aplikaci a pokud jste v dosahu BlueGEO, dojde k jejímu vyhledání. Pokud se BlueGeo nehlásí, popocházejte mírně kolem (okruh cca 10m od horního portálu schodiště.
5) Po klepnutí na řádek s BlueGEO v seznamu se k němu připojíte a načte se Vám uložená informace. Zde získáte přímo souřadnice finální keše a hint k jejímu nalezení. Někdy je nutné vyhledání a načtení zopakovat, protože některé telefony mají odlišný proces aktivace a načtení dat z BlueGeo, ale daří se to prakticky ze všech.
Pozor. Na některých telefonech se výjimečně může stát že, v okamžiku kdy je signál z BlueGEO slabý, dojde k zamrznutí aplikace. Změňte tedy svou pozici o pár metrů, vypněte a spusťte aplikaci znovu. Pomůže také restart telefonu, pokud ho neděláte pravidelně v rámci údržby telefonu.
Výše uvedený postup je popsán podle androidí aplikace BlueGEO.

Finálka je umístěna nedaleko a podařilo se umístit poměrně slušnou krabici. Chvejte se opatrně ať se neprozradí. Proto bylo toto místo vybráno jako vhodné pro aplikaci BlueGEO. Bohužel krytý prostor schodiště láká některé pochybné partičky k posezení s cigárkem a lahví něčeho ostřejšího a často zde nechají pozůstatky po svém pobytu. Věřím že v budoucnu zde tento nešvar vymizí (díky chystanému kamerovému systému) a místo samo bude mít opět pouze svou vznešenou tajemnost a po opravě i původní krásu.

Při startu keše bylo vloženo 50 pamětních kartiček.

Užitečné odkazy:
Doporučená aplikace pro Android (zdarma a bez reklam):
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.sild.droid.bluegeo
Alternativní aplikace pro Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edodm85.bluetoothbleterminal.free
Doporučená aplikace pro iOS (iPhone, iPad):
https://itunes.apple.com/us/app/adafruit-bluefruit-leconnect/id830125974?mt=8
Více informací o BlueGEO najdtete na: http://www.waldi.cz/bluegeo

EN: BlueGEO cache.
More info about Bluetooth Low Energy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_low_energy
Application for Android phone:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.sild.droid.bluegeo
Application for iOS phone:
https://itunes.apple.com/us/app/adafruit-bluefruit-leconnect/id830125974?mt=8

Aktuální situace:

24.12.2021
Probíhá renovace a výměna dřevěných stupňů schodiště a jejich podkladu. Dokončení prací se předpokládá během roku 2022, kdy bude schodiště zase volně přístupné

19.9.2020
Střecha nad schody je již opravena a probíhá stavba drenáží základů a uzemnění pro hromosvody. Násladovat by měla kompletní rekonstrukce schodů a stavební části. Schodiště je zatím většinou přístupné i během rekonstrukce. Pokud by se dostupnost změnila, tak mne upozorněte v logu. Pokusím se keš zachovat lovitelnou i během stavebních prací.

28.10.2019
Od dubna 2019 probíhá rekonstrukce střechy nad schodištěm. Byly zkontrolovány všechny trámy krovu, zničené byly nahrazeny novými, ale většinu se podařilo zachránit a vrátit. Nyní probíhá oprava krytiny, kdy původní tašky se částečně také vrací zpět a nahrazují se jen zničené. Cílem je zachovat co nejvíce původních materiálů historické stavby. V příštím roce by mělo dojít na opravu vlastních schodů a v dalších letech dále pak na opravu stavebních prvků a fresek.

2.3.2019
Keš opět v provozu s novým Blue Geo PET. Zaznamenal jsem problémy s připojením z některých typů telefonů Huawei, kde telefon vůbec modul nevyhledá a nezobrazí jako dostupné zařízení. Doufám, že po aktualizaci firmware zase bude vše OK.
Schodiště se letos v dubnu začne opravovat - hurrááá!
Klášterní schody opraví firma Miroslav Zverec z Pecky za necelé čtyři miliony. Práce budou rozděleny po čtyři roky do čtyř etap, v té první je počítáno s opravou střechy. Asi největším zásahem bude renovace samotného schodiště, kde na prefabrikované stupně budou připevněny dřevěné dubové schody. Průchod unikátní stavbou bude omezen jen po dobu stavební činnosti.

Additional Hints (No hints available.)