Skip to content

Rodný domek a muzeum Františka Křižíka v Plánici Multi-cache

Hidden : 6/8/2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš u rodného domku velikána české elektrotechniky Františka Křižíka.

František Křižík - z nuly až na vrchol

motto
Kdo z Čechů by neznal jméno František Křižík? Tento plánický rodák se mimořádným způsobem zasloužil o to, že se v českých zemích elektřina z přítmí školních kabinetů a kouzelnických pódií rozšířila doslova všude - do průmyslu, domácností i veřejných prostor a způsobila tak zásadní přerod společnosti od osvětlované svíčkami a plynovými lampami k té dnešní, kde delší výpadek dodávky elektrického proudu může vést až k fatálním problémům).


Narodil se 8.července 1847 jako syn chudého ševce a posluhovačky. V dětství a mládí to vůbec neměl jednoduché, máte-li zájem, přečtěte si podrobný a s láskou napsaný životopis na webu města Bechyně, kam v roce 1903 přivedl první plně elektrifikovanou železnici z Tábora a získal tak prvenství v celém Rakousku-Uhersku (viz série keší Okolo kolem elinky).

Předtím ale mezi lety 1873 až 1878 stihl zdokonalit nebo navrhnout řadu telegrafních, signalizačních a zabezpečovacích zařízení též zejména pro železnice, kde začínala jeho profesní kariéra.

František Křižík
Plzeňská lampa
Ve spolupráci s plzeňským podnikatelem Ludvíkem Piettem, majitelem papírny, zdokonalil Jabločkovu elektrickou obloukovou lampu (spatřil jí v roce 1878 na výstavě v Paříži), vybavil jí diferenciálním elektromagnetickým regulátorem, což vyřešilo problém nestability výsledného světla. V roce 1881 získala tato lampa první cenu na mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži a byla patentována v Anglii, Francii, USA, Německu a dalších zemích.

Finanční zisk z těchto patentů a výroby obloukovek v mnoha zemích umožnil vynálezci zřídit si vlastní podnik.Ten založil v Plzni, ale brzy jej přestěhoval do Prahy - Karlína a získal zakázku na elektrické osvětlení Žofína. Vybudoval rovněž elektrárny a městské osvětlení v četných městech (Písek, Jindřichův Hradec, Žižkov, Karlín a mnoho dalších).


Jak patrno z motta v záhlaví listingu, byl velkým vlastencem (m.j. odmítl několik lukrativních pracovních nabídek od zahraničních firem) a proto se i jeho zásluhou uskutečnila v Praze v roce 1891 tzv. Jubilejní výstava , konaná na památku stého výročí první průmyslové výstavy v Praze. Křižík na výstavišti ve Stromovce zařídil osvětlení, postavil světelnou fontánu a vybudoval první elektrickou dráhu na Letnou. Následovala elektrická tramvajová doprava (1896 Florenc-Karlín-Libeň-Vysočany, 1897 Královské Vinohrady - Žižkov).
první elektrická dráha na Vinohradech

plzeňská tramvaj č.18

V roce 1899 zprovoznil elektrické dráhy v Plzni (plzeňský dopravní podnik stále udržuje v provozuschopném stavu originální vůz č.18 a občas s ním vyjede na nostalgickou jízdu).
Zavedl elektrickou tramvajovou dopravu v řadě dalších měst nejen u nás, ale i v zahraničí. Dělal i pokusy s elektromobily, sestrojil dokonce funkční hybrid, ale zřejmě kvůli neexistenci vhodných akumulátorů zůstalo jen u prototypů.


V druhé polovině 90.let 19.století mu vyrostla silná konkurence v osobě o 15 let mladšího Emila Kolbena, který předtím v Americe spolupracoval v Edisonových laboratořích s Nikolou Teslou. Kolben pochopil zásadní výhody střídavého proudu, především schopnost transformace napětí podle potřeby a z toho vyplývající možnosti přenosu elektrické energie na velké vzdálenosti s malými ztrátami ve vedení. Tak byl položen i základ k vytvoření celorepublikové a celoevropské energetické přenosové soustavy.

Křižík sice postupně ztrácel velké komplexní zakázky, ale firmu udržel a dokonce rozšířil s tím, že poněkud proměnil její zaměření, dnes by se řeklo, že se přeorientoval na výrobu komponent. Pořídil ocelárnu, slévárnu, kabelovnu, výrobnu lustrů, elektromotorů, generátorů (i střídavých !), atd...

Elinka Tábor - Bechyně

Vše o čem se tu píše, je ale jen zlomek jeho aktivit, jen těch elektráren (vodních i parních) bylo hodně přes sto, pivovarů 31 a elektrických drah pak třináct. Jeho životní příběh je vyjímečný i tím, že svoje průmyslové impérium dokázal vybudovat doslova z nuly.

Křižíkovy brýle
Zemřel v požehnaném věku 94 let 22.ledna 1941 u syna ve Stádleci u Tábora.

Jeho pohřeb v Praze na Vyšehradském Slavíně (jediný technik mezi českou uměleckou a humanitní elitou!) se v protektorátní atmosféře stal velkou národní manifestací.

Křižíkovo muzeum v Plánici

Rodný domek Františka Křižíka hostí Křižíkovo muzeum od roku 1957. Pro zchátralost musel být v roce 2007 ze dne na den uzavřen. Zásluhou plánických patriotů hrdých na svého slavného rodáka, ale i řady dalších jednotlivců, institucí a podniků byl po tříleté celkové rekonstrukci znovuotevřen v červnu 2010.
rodný domek Fr.Křižíka

expozice

Základem expozice vytvořené pracovníky Národního technického muzea je funkční oblouková lampa z roku 1884 napojená na stále funkční energetické soustrojí, které bylo Křižíkem v roce 1901 instalováno v čachrovské elektrárně. Obsahuje dynamo, olejový regulátor otáček a rozvodnou desku. Na ní si návštěvníci mohou lampu vlastnoručně rozsvítit. Je zde i místnost, kde se promítá film o Křižíkově životě.


Keš

Bývala zde keš GC1TQQ6, její owner pezik1 se ale odstěhoval, nemohl jí dál udržovat a po poslední ztrátě jí archivoval. Proto jsem si dovolil dát sem novou krabičku. Požádal jsem o souhlas průvodkyni i vedení města, aby tady bylo možno legálně umístit schránku důstojně připomínající tohoto skutečného českého génia.

Tato keš zde byla nějakou dobu jako tradička, někdo jí ale systematicky ničil, proto byla ve spolupráci s RW změněna na krátkou multikeš. Na výchozích souřadnicích na muzeu visí bronzová deska s Křižíkovým reliéfem a jediným letopočtem, jednotlivé cifry letopočtu označte ABCD .

Nová krabička velikosti mikro je trochu dál od muzea, najdete jí na souřadnicích

N49° 23.(A+C) (D-A) (D), E13° 27.(B-C) (B) (B-D)

Doporučuji si ale odlov naplánovat podle otevírací doby, která je pohříchu poměrně skromná, expozice i životopisný film jsou velice zajímavé a vstupné symbolické.

květen a říjen: jen po tel. domluvě, 10 a víc návštěvníků
červen a září: sobota 9 až 15:15 hod, jinak po tel.domluvě 10 a víc návštěvníků
červenec a srpen: středa, sobota a neděle 9 až 15:15 hod.

tel. 605 153 261

  Přeji dobře naladěnou průvodkyni a bezproblémový nález 

Additional Hints (Decrypt)

Zabubfgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)