Skip to content

Z historie Nespek Letterbox Hybrid

Hidden : 5/19/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tento letterbox má za cíl Vám ukázat zajímavá známá i méně známá místa v Nespekách, na kterých plynula historie. Některá místa dokonce pamatují císaře Ferdinanda I. Habsburského, jiná jsou historicky poměrně mladá. Celá trasa měří něco málo přes kilometr, nicméně započítáme-li přesun na výchozí souřadnice a volbu trasy při hledání finálky, počítejte spíše s délkou kolem dvou kilometrů. Terén je z velké části trasy 1,5, ale při závěrečné cestě k vytouženému pokladu se asi trochu zapotíte.
První písemné zmínky o Nespekách sahají až do 14. století, kdy obec připadala do farního obvodu Ledce. Nacházely se na významné císařské silnici Praha-Tábor-Linec, která kdysi vedla směrem na Prahu přímo přes kopec Hránovice. Doby, kdy koňské povozy za pomoci přípřeže zdolávaly toto stoupání, pamatuje poměrně zachovalý kamenný mostek, kterému se věnuje naše první založená keška, a několik kamenných patníků u cesty. O významnosti této obce svědčí také jedna z nejstarších (ne-li vůbec nejstarší) poštovních stanic v Čechách (nyní obecní úřad). Do dnešní doby se zachovala i budova současné Staré hospody s číslem popisným 1. Ovšem nelze opomíjet ani období minulého století. Nespeky byly velmi oblíbené Pražany ve 30. letech. Architektonicky významnými objekty jsou bezesporu vily od architekta Jaroslava Fragnera (mimo jiné se podílel na obnově Betlémské kaple či dostavbě Karolina), které také během cesty navštívíte. Více informací včetně historických a současných fotografií můžete nalézt na oficiálních stránkách obce Nespeky.
Na úvodních souřadnice se od parkování v listingu doporučujeme dostat ulicí U Jezu, poté podél řeky Sázavy až na úroveň ulice V Loučkách a zpět Frágnerovou ulicí. Uvidíte vily i z druhé strany a nemusíte se poté vracet stejnou cestou.
domek FragneraOrvila
Stojíte před první z Fragnerových vil, vilou Orvila pana Orlického z roku 1940 (č.p.73), která je typická kombinací kamenných a dřevěných prvků a velmi nadčasovým designem. Vy si povšimněte dřevěného sloupu napravo od vrat, na kterém je bílá elektrická budka se třemi čísly oddělenými lomítkem (formát A/19). První číslo je tedy A.
Pokračujte dále Frágnerovou ulicí zpět směrem k doporučenému parkovišti. Dorazíte k malému „parčíku“, u nějž jsou další dvě vilky; první je architektonicky méně zajímavý domek Jiřího Fragnera (český chemik a příbuzný Jaroslava Fragnera) z roku 1940, č.p. 47, druhá je moderně laděná vila Movila Judr. J. Moráka z roku 1933, č.p. 48, u níž je část horního patra podepřená úzkými sloupy, což má evokovat lehkost či vzdušnost. V současné době je vila bohužel viditelná jen omezeně z boku. Pro účely keše vás bude zajímat zmíněný „parčík“ nalevo od ulice. Spočítejte tu vzrostlé lípy a dostanete číslo B (lípy mimo parčík nepočítejte).
MilčaMovila
Poté pokračujte dál Frágnerovou ulicí až k domku s č.p. 49. Jedná se o letní domek Milči Majerové (významná česká tanečnice a choreografka) se soláriem. Je zde patrná inspirace typickou řeckou architekturou a volbou barev. Vás bude zajímat číslo na bílé elektrické budce, umístěné naproti vilce na křižovatce s ulicí Morákova, ve formátu RC5. Třetí indicií je tedy číslo C.Od domku Milči Majerové pokračujte až na konec ulice Frágnerovy, poté se dejte doprava ulicí k Sázavě, následně odbočte doleva ulicí Sokolská.
KapličkaPomník
Kousek před křižovatkou s hlavní silnicí (ulice Benešovská) uvidíte napravo od vás pomník obětem 1. světové války z roku 2006. Zde na pamětní desce spočítejte počet padlých pocházejících z Nespek. Získáte tak číslo D. Pokračujte podél hlavní silnice, dokud nedojdete ke kapličce z poloviny 19. století, u které byla kdysi keška, nyní archivovaná. Nade dveřmi si všimněte malého kulatého obrázku, na kterém je E postav. Na stejném místě se otočte směrem přes silnici. Díváte se na budovu současného obecního úřadu, dříve poštovny, jejíž historie sahá až do 16. století. Prý se plánuje na místě zřídit poštovní muzeum. Počet zazděných oválných oken budovy směrem k silnici je F.
HostinecPoštovna
Vaše poslední zastavení před odlovem finálky je u objektu dnešní Staré hospody, dříve zájezdního hostince. Na straně budovy směrem k Vám uvidíte několik letopočtů, vás bude zajímat ten starší ve formátu 182G. Posledním číslem je tedy G.

FINÁLNÍ SOUŘADNICE JSOU: N49°5(C-E).(A-E)EF E014°3G.(D-1)(F+B)F


Ciferace souřadnic se rovná 6. Pro přístup velmi doporučujeme využít jeden z pomocných waypointů. Kratší, ale strmější výstup s horším terénem začněte na souřadnicích, které vytvoříte úpravou finálních souřadnic: N-30, E-53. Jděte nahoru po pěšince; jakmile spatříte chaty, odbočte z cestičky doleva do svahu. Druhá varianta je delší, zato s lepším terénem. Pro výpočet waypointu použijte úpravu finálních souřadnic: N+22, E-93. Dojděte po pěšince až téměř k chatám, poté se vydejte doprava do svahu.
Finální souřadnice vás přivedou na tajemné místo, na kterém se také odehrávala historie. Nachází se mimo jakékoliv cesty v poměrně strmém a nepřístupném terénu, berte to prosím v potaz. Na místě může trochu létat signál, tak použijte i fotohint. RAZÍTKO JE SOUČÁSTÍ KEŠE, TO PROSÍM NEBERTE (po opakovaných krádežích již bez razítka...)!! PŘÍSTUP Z VÝCHODNÍ STRANY NENÍ MOŽNÝ, TAK SE O NĚJ ANI NEPOKOUŠEJTE!!!

Doufáme, že se procházka líbila a budeme rádi za každý pěkný log :-). Nespoilujte prosím příliš o umístění, fotky jsou ale vítány :-). Lovu zdar! Koryfej Team

Zdroje: Wikipedia, Oficiální stránky obce Nespeky, Divnopis 2, Archiweb.cz, Idnes.cz

Additional Hints (Decrypt)

Cbq zrpurz cbebfgylz iryxlz onyinarz ppn 10 zrgeh cbq bowrxgrz, an xgreý wr urmxl ivqrg, sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)