Skip to content

Stromy S - Z Multi-Cache

Hidden : 5/5/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 Na výchozích souřadnicích můžete zdarma zaparkovat.          

 

Připravila jsem pro „kytkomilce“ (a doufám, že ne jen pro ně) čtyři multinky po šesti resp. sedmi zastávkách s jedním bonusovým odlovem.

 Celá série obsahuje

                                                                              Stromy  A – F

                                                                              Stromy  G – K

                                                                              Stromy  L – R

                                                                              Stromy  S – Z

                                                                              Stromy –  bonus Ž

Mnozí z vás možná Třeboň znáte, já bych vám chtěla  představit své město z jiného pohledu. Pohled „kytkomilce“, který chce, abyste si při svých procházkách všimli těchto našich zelených přátel. Rostliny nás provází od pravěku, kdy se lidstvo z pouhých sběračů stalo pěstiteli a poté i chovateli. Při procházce také můžete jeden prehistorický strom objevit v další z mých (kytko) keší – Třeboňské stromy GC7CE14. Odlovy můžete samozřejmě spojit dle své libovůle.

      Aby to byly opravdu jen   stromy rostoucí v Třeboni, musela jsem pro pár jedinců použít jejich latinská jména. Moje výjimka z pravidla  je pár kousků z internetu, protože některé stromy tu prostě  fyzicky nejsou a několik keřů.Máte také více či méně částí k domácí přípravě. Třeboň je rájem cyklistů, každá trať se dá objet na kole. Jen s výjimkou zámeckého parku. Tam prosím svá jednostopá přibližovadla odstavte. Místo X  (takový strom jsem nenašla) máte bonusovou zastávku Ž, jinak jsem háčky z důvodu množství zastávek vynechala.

BONUSOVOU  KEŠ  ODLOVÍTE  PO  ÚSPĚŠNÉM  ZDOLÁNÍ  VŠECH ČTYŘ  MULTIN. V KAŽDÉ  KRABIČCE  NA  VÁS  ČEKÁ  JEDNO BONUSOVÉ  ČÍSLO.

Ještě bych chtěla upozornit botaniky profesiolály, že jsem pouhým amatérem v tomto oboru. Může se tedy stát, že ne všechna rodová jména jsou určena (přes všechnu snahu) úplně správně. Doufám, že mi odpustíte drobné prohřešky,vše jsem dělala jen z lásky k rostlinám v podstatě všeho druhu a k propagaci tohoto krásného oboru.Připomínky-opravy samozřejmě vítám. 

Ještě pro úplnost otvírací doba zámeckého parku: Jako obrázek v galerii

V parku se prosím pohybujte po svých - nejezděte na kole!

Neberte to prosím na lehkou váhu, již několik nešťastníků musela z parku vysvobozovat městská policie. Vejdete bránou, která je ještě otevřená, ale správce parku už ve směru od zámku park zamyká. A než se dostanete obloukem k jiné výchozí bráně, je již zamčeno a vy jste uvízli jak kapři v síti. Správce většinou cinká na zvonek, ale v tom městském hluku a při zaujetí….(městská policie má tel. 156)

 

 

S - Smrk ztepilý Picea abies

N 49° 00.611   E  014° 45.468  

 

   

Co se dá ještě zajímavého říci o smrku? Spolu s borovicemi nejznámější jehličnaté stromy. O jejich úloze o vánocích pomlčím. (aniž bych ji chtěla jakkoli snižovat !) Co se botaniky týká, má i smrk několik variant – pichlavý, stříbrný… Jedním ze společných znaků všech jsou podlouhlé šišky s ukrytými semeny. Možná nevíte, že i smrk je léčivá rostlina. Silice obsažené v jehlicích pomáhají při onemocnění horních cest dýchacích, při táboření vám mohou posloužit třeba k uvaření čaje. Dá se z nich uvařit sirup, nebo je použít k dochucení pokrmů nejen z divočiny. O pálence nemluvě, ale na tu je „odborník“ jiný jehličnan… 

Jestliže jste si prohlédli tohoto krasavce, spočítejte patra rohového domu (bez podkroví), v  jehož blízkosti strom stojí. Ulovili jste stage S.                         

 

T – Tisovec dvouřadý Taxodium distichum

 N 49° 00.156   E 014° 46.068

 

Tisovce jsou dalším - méně známým – druhem opadavého jehličnanu, který se k nám dostal z jižních států Ameriky. Lidově se této dřevině přezdívá „bahenní cypřiš“ a je skutečně velmi vlhkomilná.Patří k dlouhověkým rostlinám, dožívá se průměrně 500 až 600 let, výjimečně 1 000 a více.Ve své domovině je to jedna z významných hospodářských dřevin. Její dřevo se využívá na vodní stavby atd., protože je odolné k napadání houbami a velmi trvanlivé. V zahradnictví se využívá jako solitera do parků i zahrad, zejména na vlhká stanoviště.Tisovce jsou krásné dlouho do zimního období. Dokud loňské jehlice drží na stromech (téměř do jara), mají stromy krásný rezavý tón. Ve skupince jsou nepřehlédnutelné.

 

K odlovu stage T musíte zjistit  počet jedinců na obou stranách chodníku (sudé číslo).                      

 

U - Ulmus glabra jilm horský

N 49° 00.403  E 014° 46.045

 

Jilmy jsou opadavé, až 40 m vysoké dlouhověké stromy.Dožívá se věku až 500 let a plodit začíná ve stáří 30 až 40 roků. Květy jsou menší,vyrůstají ve stažených květenstvích po 15 až 30, jsou krátce stopkaté, okvětní lístky na okraji rezavě brvité, tyčinky výrazně vyčnívající z květu, blizny načervenalé. Plodem je křídlatá nažka se semenem umístěným přibližně ve středu. Kvete v březnu až květnu ještě před rašením listů.I jilm je léčivá rostlina, sbírá se kůra brzy na jaře. Působí svíravě a protizánětlivě, užívá se při poruchách trávení, proti průjmu nebo při překyselení žaludku.Zevně ji lze použít při ekzémech, hnisavých kožních zánětech nebo na hemoroidy, ve formě kloktadla pak při zánětech dutiny ústní a hrtanu.(zdroj-Herbář Wendys)

Na tomto stanovišti jsou stromy různých druhů vedle sebe, ale o lepším tu nevím. Na obrázcích můžete porovnat s habrem, s nímž se jilm velmi lehce splete. Nejrychleji a nejsnáze rozlišíte oba druhy podle semen resp. tvaru plodenství. No posuďte sami.  

    tohle je habr

K odlovu stage U musíte zjistit počet samohlásek na nejbližší dopravní značce           

 

 

V – Vilín japonský Hamamelis-japonica

N 49° 00.381   E 014° 45.822

 

Vilín japonský je okrasný opadavý keř podobný lísce z čeledi vilínovitých, jehož listy se na podzim krásně zbarví dočervena.Uprostřed zimy nás překvapí voňavými žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Barva květů závisí na druhu.

Tento jedinec je tu od podzimu 2017.Vypadá to,že se mu tu bude líbit,protože už kvetl – a to koncem LEDNA. Opravdu už v lednu! Nemůžete si ho splést s ničím jiným, vše ostatní v této době spí hlubokým zimním spánkem. Snad i vzhledem k tomu, jak brzo kvete, jsem na něm viděla květy ještě koncem března.

Jste u Husovy kaple Evangelické církve metodistické.Vlevo od vchodu je žulový kámen s letopočtem. Ciferací číslic dostanete hledanou hodnotu V.

29.7.2019 změna v získání st.V


                                                              

 

W - Wisteria floribunda Vistárie květnatá 

N 49° 00.345   E 014° 46.231 

 

 

Vistárie jsou liánovité dřeviny, z čeledi bobovité.Potřebují velmi pevnou oporu, jsou velmi agresivní a bujné. Zahradníci pro nás vyšlechtili i bíle nebo růžově kvetoucí druhy, tyto jsou ale „klasicky“ fialové (jako na obr). Vistárie pocházejí z Asie a z Ameriky, existuje jich kolem deseti druhů. 

Procházíte kolonádou u starší z budov našich dvou lázeňských komplexů. Vistárie jí dělají velmi pěknou kulisu. Všimněte si i zajímavého tvaru „lusků“ se semeny. Ale pozor na ně, jejich krása je jedovatá!

Jedna osobní příhoda. Pro svou potěchu se zabývám i aranžováním květin. Jednou o vánocích jsem do svícnu použila  i lusky vistárie. Asi po týdnu jsem byla večer sama doma, děti spaly, klídek u televize. Najednou rána! Samozřejmě jsem se lekla, vyskočila, sebrala něco do ruky na obranu a šla obhlédnout byt. Nic! Za další 2-3 dny se rána ozvala zas. To už jsme pátrali s manželem oba. Já si všimla prasklého lusku na svícnu(polovina zůstala ležet na stole) a manžel objevil prasklé zrcadlo a semena na zemi. Semena dolétla asi 2m a ještě měla dost energie rozbít sklo! Tak pozor na ně!  

Zastavte se u vchodu do lázní Berta. Pro získání stage W zjistíte z pamětních desek období, ve kterém se budovala Zlatá stoka. Z obou letopočtů sečtete poslední dvojčíslí.

  

 

Y – Yuka filamentosa  Juka vláknitá
 

 

Tohle bude asi chtít třeba „tetičku Wiki“. Juky jsou z čeledi chřestovitých. Je to krásná rostlina pocházející z teplých a nikoli pouze suchých oblastí jižní části USA. Botanicky se řadí ke stálezeleným keřům, přestože spíše připomíná travinu nebo sukulentní rostlinu. Tvoří přízemní růžici vzpřímených, mečovitých listů, které při okrajích keře zčásti poléhají. V druhé polovině června vykvétá skvostnými, krémově bílými květy ve tvaru boubelatých zvonků – tak trochu jako obří konvalinka. Stonky jsou až 180 cm dlouhé a velice pevné. Jednotlivých květů je hodně a nakvétají postupně, jejich uspořádání na stonku je velmi efektní. Juky jsou také léčivky, jejich účinné látky lze využít zejména k vyplavování toxických látek z těla. Severoameričtí indiáni ji ale využívali mnohem intenzivněji-z vláken v listech se dají třeba smotat pevné provazy.

Pro získání stage Y si musíte najít:

jestli lze juku nebo její části využít k praní, je Y = 11,

pokud si z ní můžete uvařit čaj proti chřipce, je Y = 22

 

Z - Zerav západní   thuja

 N 49°00.473   E 014°45.460

 

 

Zeravy jsou ukázkovým příkladem toho, jak některá latinská jména přejdou do češtiny… Kolik majitelů pozemků a zahrádkářů má na svém pozemku „túje“…? Bezpočet. Když se jich  však budete ptát na zerav, budou mnozí z nich na vás nechápavě zírat. Zeravy jsou botanicky širokým druhem, najdete jedince zakrslého habitu, modré i panašované-jako v tomto případu. Zeravy nemají listy v botanickém slova smyslu, jejich asimilačním orgánem jsou ploché šupinaté jehlice. Představovat tuto rostlinu blíže snad není třeba.Výborně zvládá řez,proto je s oblibou často vysazován do živých plotů, v zahradách a parcích. Krásná je ale i jako solitérní rostlina. Dřevo je pro své trvanlivé vlastnosti vhodné například pro stavbu člunů.

Pár zajímavostí..."Rostlina je jedovatá a preparáty z ní podomácku připravené se nesmí užívat vnitřně. Jed thujon, který je hlavní jedovatou složkou rostliny, může po požití vyvolat zvracení, průjem, křeče, poruchy vidění a údajně i smrt. Zevně může dráždit kůži a vyvolat ekzémy. Indiáni používali zerav proti horečce nebo kašli. Osadníci ze Severní Ameriky jej používali proti revmatu. Ve formě léčiv se dnes používá při infekcích dýchacích cest, k průvodní terapii při ošetření antibiotiky či při infekcích oparu. Známé je i použití tinktury při léčbě bradavic. Zkoumají se také jeho protivirové, protizánětlivé a protinádorové účinky." (zdroj Pyly.cz) 

 

K odlovu  stage Z spočítáte „rožmberské růže“ mezi kapry na kruhovém objezdu v dohledu.

Nyní byste měli mít všechny indicie k výpočtu finálky pohromadě. Tady je vzorec pro výpočet:

N 48° [(Z*S)+W+T].U (W-T)

E 014° [(Y*4)+1]. (S*3)  [(S*Z)+V+2]

        

7.11.2018 změna hintu z důvodu vymudlení krabky

26.9.2019 změna hintu

15.11. 2022 změna himtu

17.5.2021 Reaguji na oprávněné výtky a přidávám alespoň součtové ověřovátko: Výsledek součtu všech indicií : 74

Additional Hints (Decrypt)

Arwfrz ubhon, nav zrpu. Qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)