Skip to content

Hradisko Chochel a upir v kostoliku Mystery Cache

This cache has been archived.

TTturista: Prečítal som si znova všetky logy, zaujímalo ma, nakoľko zaujala kešerov história tohto miesta. Dá sa to približne z logov posúdiť, vychádza mi to na 44:23 v neprospech záujmu o miesto a jeho históriu a v prospech prevedenia krabičky. Počet pridelených obľúbených bodov 19 je tiež viac za krabičku.
Aj pomer z geocheckeru 107:107 hovorí, že polovica kešerov ani listing nečítala, tie tri jednoduché otázky zodpovedané v listingu, iba zatipovala.

Ten kto na dané miesto prišiel, má vzhľadom na odľahlosť kešky vážnejší záujem o geocaching, príležitostní kešeri sem neprišli, to vidieť na počte nájdených kešiek u jednotlivých hladačov.
Za 3 roky nízky počet návštev- 67, prekvapil, hlavne keď je to takmer v katastri mesta Trenčín.

Takže moja otázka, či sa oplatí zakladať takto koncipované kešky, je v tomto prípade nezodpovedaná. Nie je to najhorší stav, aj keď úplne seriózny záujem nik neprejavil, na samotné hradisko, jeho súradnice sú uvedené v listingu, už nik nešiel.

Čiže toto všetko som bral do úvahy, keď ma reviewer vyzval na údržbu tejto kešky. Jazdím tadiaľto na chalupu, takže občas sa na blízkom diaľničnom parkovisku zastavím, no teraz pre covid sa to nedalo, a po uvoľnení opatrení boli prvoradé dôležitejšie veci. Neviem, kedy by som tu prišiel, takže obe blízke kešky dávam do archívu.

Až sa tam dostanem, krabičky zlikvidujem, prípadne, ak to urobí niektorý kešer a dá mi o tom info, budem tomu rád.

More
Hidden : 5/1/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keška z cyklu Neobjasnená história


Hradisko Chochel a upír v kostolíku

Ozaj bol vo vnútri svätyne na hradisku Chochel pochovaný upír?

Na kresbe sú všetky najdôležitejšie atribúty veľkomoravského hradiska – palisády, strážne veže, kostolík, obytné a hospodárske stavby. Obrázok prevzatý zo stránky http://velka-morava.eu/cs/lokality/znojmo-hradiste a upravený.


Stručná história:

Pozvoľna klesajúci terén od vrcholu Skalky bol odpradávna využívaný obyvateľmi tohto okolia pre svoju obrannú funkciu. Na tejto vyvýšenine o rozmeroch približne 190 x23-39m, ľudovo nazývanej Chochel, bolo vybudované hradisko už v dobe bronzovej, neskôr tu bolo keltské sídlo ľudí púchovskej kultúry, po nich v dobách rímskych tu bývali Germáni:

Letecká snímka vrchu Skalka s vyznačením priebehu hradiska

Z obdobia raného stredoveku, kedy územie Považia obývali Slovania našli archeológovia základy kostolíka, cintorín a menšie sídliskové objekty. V strednej časti lokality bol vybudovaný sakrálny objekt- približne štvorcový kostolík polblúkovitým výklenkom- absidou, kde býval umiestnený oltár. Pre predrománske a románske obdobie sú typické veľmi malé rozmery tohto priestoru, kde bolo miesto len pre kňaza.

Objavená kamenná podmurovka sakrálnej stavby na Chochli            Hypotetická rekonštrukcia kostolíka podľa R. Erdélyi a B. Vachovej

Objekt sa zachoval v podobe jedného až dvoch riadkov základového muriva, vybudovaného z lomových kameňov, spájaných maltou. Dlážka bola pokrytá plochými pieskovcovými kameňmi. Podľa nálezovej situácie sa predpokladá, že steny sakrálneho objektu boli vybudované z dreva a omietnuté. Kostol bol pravdepodobne postavený už v období existencie Veľkej Moravy v 9. storočí a v priestore za jeho apsidou sa začalo pochovávať:

Veľkomoravský pohreb na hradisku

Viaceré okolnosti okolo kostolíka na hradisku sú tak trochu záhadou. Okrem už spomínaných nejasností okolo jeho veku, konštrukcie, najväčšou je hrob starca nachádzajúci sa vo vnútri svätyne.

Základy kostolíka s pochovaným nebožtíkom

Významnejších jedincov v danej dobe bolo zvykom pochovávať do sakrálneho objektu. Opomenieme lákavú, no nepravdepodobnú možnosť, že tu spočinul svätý Benedikt, pustovník z jaskyne na Skalke, vzdialenej odtiaľto iba 800m. Tu pochovaný nebožtík mal však po smrti z hrobu odstránenú lebku s krčnými stavcami a jeho trup bol zaťažený jedenástimi kameňmi. Aj pohanskí Slovania boli presvedčení o existencii iného sveta, v ktorom žijú duše mŕtvych. Ak sa nebožtík zaživa dopustil niečoho zlého, alebo spáchal sebevraždu, hrozilo nebezpečie, že sa bude vracať na náš svet. Preto účelom podobných protiupírskych praktík bola snaha zaistiť, aby nebožtík nemohol vstať z hrobu a páchať zlo na živých.


Ale stále sú to iba dohady, písomnosti z tej doby nič nehovoria, a naši archeológovia tiež nepovedali rozhodné slovo. Aj preto, ako s obľubou hovorieval spisovateľ Pavel Dvořák:
„A možno to bolo všetko inak!"


Po dokončení listingu vytvoril Dwarf digital archeology vydarenú vizualizáciu tohto kostolíka



Informácie čerpané:
  • http://www.hradiska.sk/2011/10/skalka-nad-vahom.html
  • http://www.ohrozenekostoly.sk/db/
  • http://putnickemiestoskalka.sk/wp-content/uploads/2017/07/OKNO-2017-WEB-verzia.pdf

Ako na kešku

Na úvodných súradniciach je stred hradiska, ktoré je však zarastené. Kešku nájdete na mieste, odkiaľ je pekne viditeľný zalesnený vrchol tohto opevnenia.
Jej súradnice si vypočítate, keď odpoviete na otázky:

  • Kedy bol pravdepodobne postavený kostolík na Chochli: 9. stor.- A=0, 12. stor.-A=4, 16.stor.-A=8
  • Absida je: okno-B=3, oltár-B=5, výklenok-B=8
  • Akú plochu mal približne vnútorný priestor kostolíka (viď obrázok): 18m2- C=2 , 28m2- C=5 , 48m2- C=8

Finál je na súradniciach: N 48°55.ABC E018°04.230

Additional Hints (No hints available.)