Skip to content

Stromy L - R Multi-cache

Hidden : 4/29/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na výchozích souřadnicích můžete zaparkovat. Krabičku tam ale nehledejte.

Připravila jsem pro „kytkomilce“ (a doufám, že ne jen pro ně) čtyři multinky po šesti, resp. sedmi zastávkách s jedním bonusovým odlovem.

 Celá série obsahuje :                                       Stromy  A – F

                                                                             Stromy  G – K

                                                                             Stromy  L – R

                                                                             Stromy  S – Z

                                                                             Stromy – bonus Ž

BONUSOVOU  KEŠ  ODLOVÍTE  PO  ÚSPĚŠNÉM  ZDOLÁNÍ  VŠECH ČTYŘ  MULTIN. V KAŽDÉ  KRABIČCE  NA  VÁS  ČEKÁ  JEDNO BONUSOVÉ  ČÍSLO. NEZAPOMEŇTE SI HO OPSAT.

Mnozí z vás možná Třeboň znáte. Já bych vám chtěla představit své město z jiného pohledu. Pohled „kytkomilce“, který chce, abyste si při svých procházkách všimli těchto našich zelených přátel. Rostliny nás provází od pravěku, kdy se lidstvo z pouhých sběračů stalo pěstiteli a poté i chovateli. Při procházce také můžete jeden prehistorický strom objevit v další z mých (kytko) keší – Třeboňské stromy GC7CE14. Odlovy můžete samozřejmě spojit dle své libovůle.

Aby to byly opravdu jen stromy rostoucí v Třeboni, musela jsem pro pár jedinců použít jejich latinská jména. Moje výjimka z pravidla  je pár kousků z internetu, protože některé stromy tu prostě  fyzicky nejsou a několik keřů. Některé odpovědi jsou k dohledání pouze na internetu. Pokud to tak je, je to vždy uvedeno u otázky. Třeboň je rájem cyklistů, každá trať se dá objet na kole. Jen s výjimkou zámeckého parku. Tam prosím svá jednostopá přibližovadla odstavte. Místo X  (takový strom jsem nenašla) máte bonusovou zastávku Ž, jinak jsem háčky z důvodu množství zastávek vynechala.

Ještě bych chtěla upozornit botaniky profesiolály, že jsem pouhým amatérem v tomto oboru. Může se tedy stát, že ne všechna rodová jména jsou určena (přes všechnu snahu) úplně správně. Doufám, že mi odpustíte drobné prohřešky, vše jsem dělala jen z lásky k rostlinám v podstatě všeho druhu a k propagaci tohoto krásného oboru. Připomínky- opravy samozřejmě vítám.

Ještě pro úplnost otvírací doba zámeckého parku: jako obrázek v galerii

V parku se prosím pohybujte po svých - nejezděte na kole!

Neberte to prosím na lehkou váhu, již několik nešťastníků musela z parku vysvobozovat městská policie. Vejdete bránou, která je ještě otevřená, ale správce parku už ve směru od zámku park zamyká. A než se dostanete obloukem k jiné výchozí bráně, je již zamčeno a vy jste uvízli jak kapři v síti. Správce většinou cinká na zvonek, ale v tom městském hluku a při zaujetí….(městská policie má tel. 156)  

A teď už k samotnému odlovu:

L - Lípa stříbrná Tilia tomentosa
 

N 49° 00.119 E 014° 45.977

Náš národní strom musí znát opravdu každý! Jedná se sice zřejmě o lípu srdčitou, ale to už je drobnost. Lípy jsou velké, rozložité a dlouhověké stromy, viz mnoho jedinců napříč republikou 300 i více letých. Když začala dcera kdysi zpracovávat pro školní účely herbář ze stromů, bylo pro mě velkým překvapením, kolik druhů lip existuje! Z nich najdete v Třeboni asi 6 druhů- kromě dvou výše zmiňovaných ještě malolistou, zelenou, velkolistou, plstnatou (zámecký park, u Husovy kaple). Lip je na 40 druhů, těch nejznámějších asi 7, také kvetou v různou dobu od půlky června do konce července. Pokud si chcete natrhat kvítky na výborný léčivý čaj, musíte si „tu svou“ dobře pohlídat! Zastavte se někdy pod kvetoucím stromem a zaposlouchejte se do bzukotu nad hlavou. To je koncert! A ta vůně! Když byla řeč o čaji - lípa je potopudná léčivka, pomáhá s dalšími bylinkami zahnat nemoci z nachlazení. Sbírá se květ i s listenem z lípy malolisté(srdčité) a velkolisté.

 K získání stage L potřebujete zjistit, kolik bílých pruhů má přechod pro chodce nejblíž lípě.  

Zimní varianta: naproti lípě je dřevěný plůtek s 8 poli. Na kolik dílů je rozděleno jedno pole třemi vzpěrami? 

 

M -  Mišpule  obecná Mespilus germanica
 

N 49°00.183  E 014°46.045 

    

Koruny mišpulí jsou nízké a široké, kompaktní a velmi pohledné. Je používána jako okrasná rostlina pro nápadné květy a plody. Plody - malvičky - můžeme  konzumovat jako ovoce, zrají po prvních mrazech. Je považovaná za cenné ovoce pro obsah vlákniny, jenž působí proti rakovině tlustého střeva a může snížit i riziko vzniku žlučových kamenů, zvyšuje mikrobiální činnost ve prospěch bifidogenních bakterií. Ze zralých, změklých plodů lze snadno vyrobit velmi chutnou zavařeninu. Tento strom zná skutečně málokdo. Květy jsou velmi podobné jabloni, jen barva je bílá. Však jsou také z jednoho rodu. Tento jedinec- asi jediný v Třeboni- má velmi zajímavý habitus.

Pro odlov stage M vás čekají dvě možnosti:

sahá-li část větví stromku níže než 1m od země, je M=5,

sahají-li všechny větve výše, než 1m od země, je M=10

 

  N  - Nahovětvec dvoudomý Gymnocladus dioicus
 

       

     

Pro nalezení odpovědi budete muset asi zapátrat v síti . V Třeboni tento jedinec není.* Je to  statný listnatý opadavý strom, má zvláštní habitus pokroucených silných větví. U nás ho můžete „potkat“ např. v Plzni v Kopeckého sadech nebo botanické zahradě, už 160 let roste v Praze ve Stromovce a třeba v Lednickém parku. Celkem je v ČR asi 40 starších stromů, které kvetou a vytváří semena.

* Tato informace od 21.9.2018 neplatí! A já z ní mám velkou radost! Nahovětvec byl tohoto dne vysazen v Komenského sadech, naproti české poště - přesněji na souřadnicích N 49°00.328 E 014°46.048. A je to ještě lepší! je to jeden z 85 stromů vysazených na počest Olgy Havlové, která by se letos dožila 85 let. Děkuji MÚ Třeboň za tuto zásluhu

Pro nalezení stage N potřebujete vědět, kolik je druhů rodu nahovětvec na světě? To je vaše hledaná hodnota.

 

O - Ořešák černý   Juglans nigra
 

N 49° 00.146  E 014° 46.144

 

Ořešáky černé jsou mohutné stromy s rovným, válcovitým kmenem a metlovitou korunou. Solitéry mají kmen krátký s košatou korunou. Stromy dosahují až 45 m výšky, průměru kmene až 1,5 m a dožívají se věku přes 250 let. Od ořešáku královského, který známe z našich zahrad, ho odlišuje tvar listů a hlavně plody. Listy ořešáku černého jsou výrazně užší. Jeho plody jsou sice jedlé, ale vydlabat semeno chce kus trpělivosti. Plod je velmi tvrdý a jeho vnitřní uspořádání vám také získání semene-tedy ořechu- neusnadní. Trpělivé kutily a šikuly by mohlo zajímat, že příčným i podélným řezem ořechu můžete získat prásný a originální šperk (po patřičných úpravách, samozřejmě). Nejvíce tento strom zajímá na podzim veverky. Jejich ostrým zoubkům plody neodolají.

Stage O pro vás představuje spočítat okna v suterénu budovy, která vidíte od ořešáku.( 3 stěny budovy) a přičíst 13.Jedno okno je v létě pokryté vegetací, počítejte i s ním.

Úprava stage O (nikoli její hodnoty!) pro nepřesnost 28.11.2018

 

  P  - Platan  západní Platanus occidentalis
 

N 49° 00.184  E 014° 46.202  

 

         

 

  

Platany jsou v Třeboni zastoupeny několika jedinci, v zámeckém parku a Komenského sadech. List mají dost podobný javoru, ovšem jeho plody jsou tak odlišné, jak to jen jde. Plody javoru- okřídlené nažky (nosy)- známe z dětských let asi všichni. Plody platanu je vlastně souplodí, celkem velké „koule“ visící na 5-7cm dlouhé stopce. V botanickém názvosloví jsou to nažky, které jsou uspořádány do dvou až třech kulovitých hnědých, pichlavých hlávek. Mimochodem velmi dekorativní… Zajímavá je bezesporu i jejich borka. Hladká, šedo hnědá „kůra“ se samovolně odlupuje a je dobrým znakem k určení druhu stromu. Vzrostné krásné jedince jsem viděla v parku Lednického zámku.  

K získání stage P potřebujete zjistit počet silných větví stromu, které se oddělují z kmene ve dvou nejnižších patrech- tj zhruba v 5 a 6m. ( No není krásný?)   

 

    

R - Ruj vlasatá Cotinus coggygria
 

N 49°00.645  E 014°45.410

 

 

Ruj je spíše keř, než strom, patří mezi ledvinovníkovité.V řadě vysazených různých keřů můžete najít hned zkraje (od schodů) její červeno listou variantu (1. a 4. jedinec v řadě). Dorůstají obvykle výšky okolo tří metrů. Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin, urushiolu a dalších látek může způsobit podráždění pokožky, kdy se u zvlášť citlivých osob může toto podráždění rozrůst až v puchýře.Tyto nedostatky rostlina vynahrazuje svou krásou díky zabarvení listů, které u všech kultivarů mění před opadem barvu do oranžova až žluta nebo vínova. Velmi nevšedně vypadají květenství uspořádaná v latách měnících se v takzvané „vlásky“. Květy jsou drobné zelenkavé až nažloutlé,objevují se na dlouhých stopkách v květnu až červnu a vytvářejí bohatě větvená koncová květenství. Plodem těchto rostlin jsou peckovičky. Na stopkách předčasně opadaných květů vyrůstají v plodenstvích dlouhé červenavé chlupy, to je důvod, proč se jí říká vlasatá  

 

Stojíte u areálu Střední školy rybářské a vodohospodářské  Jakuba Krčína v Třeboni. U krytého průchodu jsou informační a zákazové tabule. Ke keši resp.  stagi R  vás dovede počet písmen obecného názvu elektronického přístroje, který je na jedné z nich vyobrazen. Např.televize -8, telefon- 7…atp. 

                                  

 

 

Pokud máte všechny části, hurá na výpočet finálky. Nezapomeňte na bonusové číslo! 

                

N 49°   (M*N)- (O-M) . (R-L)   [ ( P*N ) + O + ( L*3) + 2 ]

E 014° O + L + P + 4 . (O*N) - (P*3) - 2

 

1.6.2020 Velká oprava zámeckého parku - Změna uložení finálky, výpočtu a hintu.

Hodnoty se nemění. Pokud máte spočteno ( do konce května 2020), ale neodloveno, přidejte si k vypočteným souřadnicím finálky 222 m v úhlu 121°.

17.5.2021 Reaguji na oprávněné výtky a přidávám alespoň součtové ověřovátko: Výsledek součtu všech indicií : 58

15.7. finálka z důvodu neustálých ztrát přemístěna asi 10 m západně. Změna hintu / Fotohint

22.1.2023 ke st. L přidána "zimní varianta"

             

                                                                                                 

Additional Hints (No hints available.)