Skip to content

DCP #50 - Osmero zastaveni unhostskych Multi-cache

Hidden : 4/22/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


První písemné prameny, vztahující se k historii Unhoště, pocházejí z druhé poloviny 13. století, kdy Přemysl Otakar II. daroval pozemky ve vsi Unhošti obyvatelům Pražského podhradí, jejichž domy musely ustoupit stavbě opevněného Nového města pod Pražským hradem – Malé Strany. Na počátku 14. století je unhošťská osada uváděna již jako městečko – oppidum. V této době roku 1329 daroval Jan Lucemburský zdejší farnost Řádu křížovníků s červenou hvězdou. Tento řád, na jehož založení se podílela sv. Anežka, zde od 17. století dodnes nepřetržitě zajišťuje duchovní správu. V roce 1489 získala Unhošť privilegium od Vladislava II. Jagellonského, které umožnilo jeho politický a hospodářský růst. Mezi lety 1783–1790, v době osvícenských reforem, získala Unhošť konečně status města, kterým je dodnes.

V Unhošti nalezneme hodnotné kulturní památky. Jednou z největších je původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, který byl počátkem 18. století upraven v barokním slohu. Zvenku zasazen do jižní zdi kněžiště kostela sv. Petra a Pavla nalezneme náhrobník panny Justýny. Je to pískovcová deska, s reliéfně vytvořeným oválným vavřínovým věncem, ve kterém je vtesán nápis. Pod ním jsou umístěny dvě lebky se zkříženými kostmi, také vytesané reliéfně.

V severní části unhošťského hřbitova najdeme menší památku, stojí zde hřbitovní kaple, o které se Dr. Ant. Podlaha ve své knize Posvátná místa Království českého (díl VII, Vikariát Slánský, str. 269) zmiňuje překvapivě jen třemi řádky textu: " Kaple sv. Barbory, na hřbitově u města, jest prosté, obdélníkové stavení, kryté šindelovou střechou s vížkou. Vystavěna byla roku 1702 a 21. června 1703 posvěcena."

Mimo to najdeme ve městě celou řadu dalších, menších církevních památek. V Melicharově vlastivědném muzeu jsou umístěny dva křížové kameny, kterým je věnováno šestnácté zastavení série - DCP #16. Tento listing má za cíl ukázat další památky z cyklu "drobných církevních památek" - DCP. Navštívíme celkem osm míst, což je na tak malé městečko úctyhodný počet. Celou trasu můžete absolvovat nejlépe na kole, či jako pěší výlet. Indicie lze samozřejmě objet i autem, ke keši budete muset ale už po svých..

 

První zastavení

Jednoduchý kamenný kříž s podstavcem, na jehož čelní straně je zasazena deska s věnováním: "Náhlou smrtí uchvácen dokonal tu běh života svého JOSEF DVOŘÁK důstojný farář unhošťský dne 13. června 1867. Věnováno od jeho ctitelů."

Indicie A:
Číslo vpravo od písmene R na šedé rozvodné skříni (vlevo nahoře), jeho ciferace = indicie A

 

 

Druhé zastavení

Dva metry vysoký litinový kříž s korpusem Krista je zasazen do dvoudílného pískovcového podstavce. Ramena kříže jsou zakončena liliemi. Kromě nápisu INRI nad hlavou Krista se na kříži nedochoval původní text věnování.

Indicie B:
Naproti křížku přes hlavní silnici hledej betonový sloup. Na něm je ve výši cca 2.5m štítek. Indicie B je poslední číslice v řádku "TYP".

 

Třetí zastavení

Barokní socha je umístěna na 2m vysokém pískovcovém podstavci. Zpodobňuje sv. Václava v knížecí zbroji s dlouhým pláštěm. V levé ruce drží korouhev se zlaceným praporcem se znakem přemyslovské orlice. V pravé ruce třímá maršálskou hůl. Datum vzniku sochy je kolem roku 1750 a do Unhoště byla přemístěna roku 1882.

Indicie C:
Čtyřmístné číslo vpravo dole na tmavomodré smaltované desce, umístěné na zdi kostela, napravo od vstupních dveří, ve výši cca 180cm, třetí číslice zleva = indicie C

 


Čtvrté zastavení

Barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého je od roku 1938 umístěna v zahradě mezi budovou fary a kostelem sv. Petra a Pavla. Původně stála na Svatojánském náměstí. Podstavec, na kterém socha stojí, byl ozdoben mnoha nápisy, dnes již bohužel nečitelnými. Vznik sochy je datován kolem roku 1730.

Indicie D:
Štítek na kovové lampě veřejného osvětlení (po pravé straně od kříže, vedle parkovacího automatu), poslední trojčíslí, jeho ciferace = indicie D

 

 

Páté zastavení

Tři metry vysoký, v kladenském okrese zcela jedinečný, kotvový pamětní kříž z růžového mramoru s nápisem IHS (latinský výraz Iesus Hominum Salvator, tedy Ježíš, Spasitel lidí). Ve spodní části kříže je uvedeno datování 1850.

Indicie E:
Světlešedá elektroskříňka na betonovém sloupu elektrického vedení, první číslice od konce (zprava) = indicie E

Za obnovu tohoto kříže se zasloužil pan Marian Krucký z Melicharova vlastivědného muzea, více informací se zájemci mohou dozvědět v informačním zpravodaji MěÚ Unhošť - Unhošťské listy 5/2013.

 

Šesté zastavení

Jednoduchý, zřejmě betonový kříž na pískovcovém soklu. Sokl nese známky zdobení.

Indicie F:
Co se nachází cca 1m v zemi za křížem?
- žulový geodetický bod (výškové bodové pole), pak F = 5
- kámen v zemi, oválného půdorysu (vystupující nad zem cca 15cm), pak F = 6
- černá trubka se žlutými pruhy v betonovém soklu, pak F = 4

 

 

Sedmé zastavení

Bohatě zdobený, litinový kříž se spodní částí ve tvaru kaple, v níž se nachází světec s křížem a pohárem, nad ním je umístěn korpus Krista. Ve spodní části kříže nápis INRI. Sokl z pískovcového kamene.

Indicie G:
Modrá tabulka s písmenem V, pod symbolem T vyryto číslo, druhá číslice zprava = indicie G

 

 

Osmé zastavení

Necelé 2m vysoký kamenný kříž s rameny, která jsou zakončena polovinou jetelového trojlistu. Umístěn v mírném svahu u hrany pole mezi náletovými akáty.

Indicie H:
Prostřední dvířka rozvaděčové skříně, číslo vpravo nahoře, první číslice zprava = indicie H

Za obnovu tohoto kříže se také zasloužil pan Marian Krucký z Melicharova vlastivědného muzea, více informací se zájemci mohou dozvědět v informačním zpravodaji MěÚ Unhošť - Unhošťské listy 6/2013.

Za doplňující informace o rekonstrukci křížů moc děkuji Petrovi, kterého zde všichni známe pod nickem ATIP.

 

 

Finále pak najdeš na:

N 50° E.GDC' E 14° B.FAH'

 

Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP):
Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše a volby DCP v kladenském okrese.

Do série Drobné církevní památky patří tyto keše:

Additional Hints (No hints available.)