Skip to content

Prochazka - Tvrdonicke polesi Multi-Cache

Hidden : 5/2/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LUZNI LES:

(luh) je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody a záplavovým cyklem. Tento dříve běžný biotop mizí s rostoucí regulovaností vodních toků[zdroj Wikipedie]
Regulace řeky Moravy pod obcemi Kostice a Tvrdonice proběhla v letech 1976 až 1977.
Byl tak výraznou měrou narušen hydrologický režim podzemních vod a fungování biotopu. Dalším zásahem bylo zřízení jímacího území pro skupinový vodovod Podluží. Posledním zásahem pak byla revitalizační opatření na polesí Tvrdonice realizovaná v letech 1993 až 1999, tj vybudování a obnova zavlažovacích kanálů o délce 19,4 km s 18 stavidly.


Lesní hospodářství a a ochrana přírody v Tvrdonickém polesí:


Území polesí Tvrdonice tvoří pravobřežní niva Moravy o rozloze cca 2412 ha. .[zdroj lesycr.cz, hydrologie-luzniho-ekosystemu.pdf]
V minulosti se zde hospodařilo pasečným způsobem a obnova probíhala sadbou nebo síjí. Zalesňovalo se i házením žaludů do vody, které při povodních zakrylo bahno. Nedá se říct, že by to byl oficiální způsob. Přirozená obnova se nedařila. Především bylo o žaludy hodně zájemců (myši a divočáci). Obrovským problémem je buřeň, která v lužním lese velmi rychle roste, a než žalud vyklíčí, tak už ho v buřni nenajdete. Byly zde požadavky, aby se po těžbě nedělala celoplošná příprava půdy a na ploše se nechávaly pařezy, kde by se mohli vyvíjet roháči nebo tesaříci. Na druhou stranu ruční vyžínání v těchto podmínkách je nákladné a velmi náročné. A když na jaře porost zaplavila dvakrát voda, buřeň rychle vyrostla a asimilační systém sazenic vyrůstal v zástinu. Potom, koncem května nebo začátkem června, kdy se mohlo v porostu vyžínat, znamenalo náhlé oslunění likvidaci prakticky celé výsadby. Z hlediska těžby zde byla kategorie porostů tzv. trvale nepřístupných. Do částí, které byly zamokřené, se technika dostala třeba jednou za několik let. Dnes je to něco jiného, toky jsou ohrázované a tím pádem sušší. [zdroj silvarium.cz]V současné době je preferována těžba s ponecháním výstavku.
Dalším vývojem udržitelného hospodaření v lesích, je tzn. přírodě blízké hospodaření.

Pasečné hospodaření : je jednorázové nebo etapní vykácení všech stromů v určené lokalitě. Ve vytěženém místě vzniká paseka.
Výstavky: jsou stromy, ponechané záměrně na porostní ploše po mýtní těžbě. Důvodem může být semenná obnova porostu, produkce jakostních sortimentů, estetické hledisko nebo zájmy ochrany přírody.
Ponechávání výstavků má nesmírný význam zejména pro hmyz a ptáky. Ptákům mohou sloužit jako potravní zdroj (pro hmyzožravé druhy – šplhavce nebo různé druhy pěvců), odpočinkové místo (dravci, čápi, volavky) i hnízdiště („doupné stromy“). Když okolní nově založený mladý porost svou výškou doroste ponechané výstavky, což může být již ve věku kolem 40–60 let, mohou na vhodně vybraných výstavcích zahnízdit i ptáci, kteří obvykle preferují porosty ve stáří minimálně 100 let. Jsou to např. čápi černí nebo vzácné druhy dravců (luňák hnědý nebo červený, orel mořský a další). Dokládá to řada případů např. z jižní Moravy a je to zároveň jeden z hlavních důvodů, proč je takové výstavky nutno ponechávat i uprostřed plochy těžené paseky, nejenom u krajů, cest či alejí, přestože ponechávání na ploše přináší lesníkům určité provozní komplikace při obnově a výchově porostů.[zdroj casopis.ochranaprirody.cz]

Přírodě blízké hospodaření:usiluje o přiblížení se stabilitě a odolnosti, jakou známe z přírodních lesů a zároveň o dosažení trvalého a uspokojivého ekonomického výsledku. Využívá k tomu především spontánní přírodní procesy a zachovává principy: žádné holoseče (nebo jen výjimečně), přirozená obnova smíšených porostů, pestrá druhová skladba, vysoká strukturalizace porostů a únosné počty zvěře.
Aby byl přírodě blízký les trvalý, je nutné netěžit podstatu, ale jen produkt – tedy běžný přírůst. Zároveň se přírůst nemá těžit najednou v jedné, nejstarší věkové třídě. Daleko vhodnější je vybírat zralé stromy – nejlepší jedince – v momentě, kdy jejich průměrný věkový přírůst kulminuje. Současně nesmí v přírodě blízkém lese chybět na každé ploše dostatek různě velkých a různě starých stromů.[zdroj hnutiduha.cz;prirode_blizke_hospodareni_infolist.pdf]

Součástí Tvrdonického polesí je přírodní rezervace Stibůrkovská jezera. O nich si můžete krátce přečíst v listingu keše GC30HMB.


VLASTNÍ KEŠ:

Jedná se o klasickou MULTI-Cache.

Na úvodnich souřadnicích (a na každé další zastávce) naleznete PET-preformu s fotografií, souřednicemi a hintem pro další stage.
Dohromady Vás čeká 6 zastávek a finálka.
Délka trasy od startovni pozice je přibližně 7,9 km.
Cca 70 % trati je po asfaltových cestách.
Všechny cesty jsou využívány rybaři, hlavní trasy i turisty, proto lovte s opatrností.

Finálová krabička je velikosti Regular(střední).

Několik málo pravidel:
CWG měňte kus za kus.
Travel bugy a geocoiny odepisujte ihned, nebo jakmile přijedete domů.
Ostatní vložené věci měňte poctivě.
Pokud nevíte co a jak se mění, raději nic neodnášejte.

Prosím, pri lovu dbejte sve osobni bezpečnosti.
Do lesa nedoporučuji chodit při silném větru či bouřce.
Zato doporučuji obléci se co nejvíce viditelně.
Doporučuji silnou vrstvu repelentu proti komárům. Tyto krvelačné bestie dokaží pěkně potrápit.
Dále bych všechny rád požádal o dodržování čistoty, popř. pokud naleznete nějaké odpadky a bude to ve vašich silách, ukliďte je. (Toto samozřejmě neplatí o finální keši a stageových PET preformách:-)) Mnohokrát děkuji.


Keš je součástí malé série, která je zakončena bonusem.
Opisujte si bonusová čísla, písmena, obrazce, popřípadě všechny kombinace co naleznete.

Nebudu vám lhát, není to jednoduchá multinka.
Preji prijemny odlov.

Additional Hints (Decrypt)

Yrmvpv xzra h prfgl. I zrmrer zrmv qirzn cbybivanzv, iyrib.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)