Skip to content

Dworzec w Kędzierzynie (Bahnhof Kandrzin) Mystery Cache

Hidden : 3/27/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dworzec w Kędzierzynie (Bahnhof Kandrzin)

W końcowych latach pierwszej połowy XIX wieku została podjęta decyzja o przebiegu linii kolei żelaznej z Opola do Świętochłowic prawym brzegiem Odry, a także lokalizacja przystanku w mało znanej w owym czasie wiosce Kędzierzyn (Kandrzin). To spowodowało powstanie w tej miejscowości w dalszych latach ważnego węzła kolejowego, a tym samym wpłynęło na szybki wzrost znaczenia tej miejscowości. Bez podjęcia tej ważnej decyzji nie istniałby dzisiejszy Kędzierzyn z ruchliwym węzłem kolejowym i rozwiniętym przemysłem chemicznym.

Powołane do życia 5 kwietnia 1841 roku Towarzystwo Kolei Górnośląskiej zatwierdziło zaproponowany przez władze rejencji opolskiej wstępny projekt przebiegu linii kolejowej z Opola przez Gogolin do Mysłowic. Linia z Opola z uwagi na koszt budowy i zgodnie z regulaminem armii pruskiej została poprowadzona w odległości 6 km od miasta fortecznego Koźla, z lokalizacją stacji w osadzie Kandrzin.

Pierwszy dworzec kolejowy, znany jako przystanek Koźle (Anhaltepunkt Cosel), zlokalizowany był pomiędzy obecnym II a III peronem. Dojazd oraz dojście do placu postojowego przed dworcem, na którym zatrzymywały się dorożki z zaprzęgiem dwu-, a nawet czterokonnym, dowożące przyjezdnych do pobliskich miejscowości i wiosek, możliwy był zarówno od strony obecnej Alei Jana Pawła II, jak i ulicy Kozielskiej. Prowadziła tamtędy ślepa uliczka z kierunku Gliwice i Racibórz do placu przed dworcem.


widokówka Bahnhof Kandrzin z połowy XIX w.

Takie rozwiązanie - dojścia przez tory i dalej do dworca przy wzrastającym ruchu pociągów stwarzało coraz większe niebezpieczeństwo oraz wiele utrudnień dla podróżujących. Po wielu zmianach koncepcji dojazdu do dworca, na początku XX w. wzniesiony został nowy budynek dworca, który służy podróżnym do chwili obecnej.

współczesny obraz dworca w Kędzierzynie-Koźlu


Źródło:  Alfons Rataj "Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina"


Współrzędne początkowe nie wskazują miejsca ukrycia skrytki, lecz główne wejście na dworzec. Aby poznać lokalizację skrytki, należy odpowiedzieć na kilka pytań.

Zapraszam do odwiedzenia współczesnego dworca w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie odnajdziesz kilka odpowiedzi na zadane poniżej pytania, potrzebne do obliczenia koordynatów fizycznej skrytki. Niezbędne może okazać się również odwołanie do historii Kędzierzyna - zwanego "miastem kolejarzy".

Pytania
A. Liczba peronów obecnej stacji w Kędzierzynie-Koźlu.
5 A=4, 4 A=6, 3 A=5.

B. Ilość kasetonów na łuku, pod którym znajdowały się barierki peronowe, przy których kiedyś konduktorzy sprawdzali bilety (dziś pozostał tylko zegar).
22 B=2, 18 B=7, 24 B=9.

C. Rok powstania polichromii w holu dworca, związany z pewnym wydarzeniem z okresu PRL.
1953 C=5, 1950 C=2, 1956 C=8.

D. Ilość skib odłożonych przez pług na dworcowej polichromii.
6 D=7, 9 D=9, 7 D=4.

E. Rok powstania pierwszej stacji kolejowej w Kędzierzynie.
1841 E=5, 1845 E=1, 1849 E=8

F. Data otwarcia dworca w obecnym budynku.
1.04.1915 r. F=3, 15.04.1924 r. F=6, 27.04.1933 r. F=9


N 50° 20.ABC'

E 018° 12.DEF'


Additional Hints (No hints available.)