Skip to content

PM #23 Plzenske geocoiny Mystery Cache

This cache has been archived.

Dennyšák_a_Baty: Z důvodu neochoty obnovovat ukradenou schránku archivace. Zloděj šel najisto, musel mít nářadí, protože násilím urvat nešla. Protože v tomto případě schránka zmizela a fyzicky tedy není na místě, nebudou uznávány archivní logy.

More
Hidden : 3/27/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, foxcpg, Honomichlojc, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.


  1. Radyně Castle (2007)
  2. Brewery Gate (2008)
  3. Skoda Works (2009)
  4. St. Bartholomew Catedral (2010)
  5. Bory Prison (2011)
  6. Great Synagogue (2012)
  7. Kladruby Monastery (2013)
  8. New Theater (2014)
  9. Svihov Water Castle (2015)
  10. Saint´´ s Peter and Paul Rotunda (2016)

Přestože plzeňských geocoinů je deset (viz seznam výše), listing se věnuje jen prvnímu z nich, legendární Radyni, protože text o všech deseti by zabral mnohonásobně více místa a současně je Radyně nejzámější z nich.

Historie vzniku Pilsen – Radyne Castle Geocoinu (2007)

Převzato z článku na www.gc-plzen.net. Sepsal MichalS z týmu MichalS & Flower, do podoby FB dokumentu převedl, odkazy aktualizoval, obrázky dohledal a upravil, a tak vůbec redakční práce provedl Venca68.

Když jsem se rozhodl sepsat tuto historii, musel jsem zapátrat hodně v paměti, abych si vybavil úplné počátky této myšlenky. Možná mne někdo s lepší pamětí opraví, ale první náznak něčeho, čemu se velice vzdáleně dalo říkat diskuse o plzeňském geocoinu, se odehrálo při úplně prvním setkání geocacherů v čajovně a kavárně Kačaba v druhé polovině roku 2006. Vzpomínáte :-) ? Nejenže Kačaba položila základ pozdějším pravidelným setkáním v čajovně na geočajích, ale také se zde do širšího okruhu lidí rozšířila myšlenka vlastních trackovacích coinů. Proč píši o rozšíření myšlenky a ne o zrodu? Je to jednoduché. Všechno totiž souvisí se vším, a tak i myšlenka na vlastní geocoin vzešla postupným vývojem od CWG, přes Poníkovy a JPAgeovy ražené mince bez možnosti trackování, až k debatě, jak tyto mince trackovat a jakým způsobem by se dalo do tohoto procesu zapojit více lidí. Je tedy jasné, že se nedá přesně určit, kdy a koho to napadlo jako prvního. Každopádně základy položili právě Poník a JPAgeo. Ale zpět do čajovny Kačaba. Zde se velice živě diskutovalo, jakým způsobem dostát podmínkám Groundspeaku pro nákup trackovacích čísel a ikonky a zároveň snížit náklady na přijatelné minimum. Naše debata o vzhledu tenkrát vycházela z Poníkových a JPAgeových ražených mincí. Myšlenka byla ponechat lícovou stranu stejnou a rubovou měnit podle jednotlivých vlastníků s tím, že by to byla jedna série. Prostě princip CWG jen v kovovém provedení a s trackováním na gc.com. Dobrá myšlenka však v té době měla hodně překážek v podobě podmínek Groundspeaku pro přidělování čísel a schvalování vzorů. Pak se dostala veřejná diskuse o geocoinu opět do ústraní. Oživení rozhovorů na téma geocoin měl na svědomí znovu Poník a to, když se na chatu 21. 2. 2007 v 15:45:27 objevil tento příspěvek: „Už delší dobu si pohráváme s myšlenkou udělat Plzeňský geocoin... až bude logo, bude ta myšlenka ještě výraznější... prostě by to něco chtělo... podumejte o tom, zda byste do nějakého takového společného projektu šli a byli byste jej ochotni finančně podpořit“. První reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a zanedlouho se objevila i první předběžná cenová rozvaha. Zároveň se začal utvářet i první seznam osob ochotných se na financování geocoinu podílet. Tento seznam podílníků čítal 8 jmen. V té samé době se odehrávala diskuse o logu Plzeňských geocacherů. Pokud to někoho zajímá, tak historie vzniku loga je podrobně sepsána v článku Historie loga Plzeňských geocacherů. Tato diskuse byla pro vznik geocoinu velice důležitá, protože měl-li vzniknout Plzeňský geocoin, bylo nezbytné mít logo Plzeňských geocacherů, které by tvořilo základ tohoto geocoinu. Skutečně intenzivní práce na vzniku geocoinu a jeho finálním vzhledu začaly na Plzeňském GeoTea(m)u, který se uskutečnil 26. 7. 2007. Z návrhů, námětů a debaty nad nimi Venca68 v neděli 29. 7. 2007 zveřejňuje první návrh jak by mohl geocoin vypadat.

V návrhu bylo použito logo Plzeňských geocacherů, Radyně - jako základ našeho loga. Zadní strana pak vycházela z původního návrhu Poníkovy a JPAgeovy ražené mince. Nad návrhem se rozpoutala velice vášnivá diskuse. Z ní se postupem času začaly utvářet další názory na vzhled geocoinu, který se začal postupně měnit. Zároveň s prvním návrhem byla upřesněna i cenová kalkulace. Na základě této kalkulace a toho, jak vznikala grafická podoba geocoinu, začala se řešit i otázka financování a spolufinancování coinu jednotlivými kešery. Řešila se otázka, za co si ještě připlatíme a co je zbytečně drahé a není zas tak efektní, jako například obloučky na okraji mince nebo text po obvodu. Ty byly nakonec pro svou finanční náročnost zamítnuty.

Ukázky zvažovaných „zušlechtění“ coinu – obloučky na hraně a text po obvodu.

Diskutoval se také způsob 3D rytí s ohledem na motiv Radyně a loga. Bylo zvažováno 2D a 3D rytí včetně barevného pojednání některých částí. Debata se vedla i o tvaru, velikosti, materiálu, barvě a povrchové úpravě. Objevovaly se různé návrhy a praktické ukázky, jak by coin mohl vypadat.

Řešili jsme také problém, kde si coin nechat vyrobit. Hned v prvopočátku byla zamítnuta varianta "amatérského" ražení mince s doražbou zvlášť zakoupených čísel. V úvahu tedy připadaly dvě možnosti. Buď si nechat vyrobit coiny přímo v Americe, nebo si nechat zprostředkovat jejich výrobu přes tuzemského zprostředkovatele. Nakonec zvítězila varianta tuzemského zprostředkovatele. Cenově byly obě nabídky celkem srovnatelné, ale tuzemský zprostředkovatel nabídl mnohem lepší servis, což pro nás znamenalo méně starostí. Výraznou změnu vzhledu geocoinu v té době prodělala strana, na které byl vyobrazen obrys republiky. K té bylo nejvíce připomínek a podnětů, jak jí změnit. Nakonec se na ni dostalo velké logo Plzeňských geocacherů s trackovacím číslem a na druhé straně zůstala Radyně. V průběhu debaty se také řešilo to, která strana je líc a která rub, tedy, co je avers a co revers. Nakonec jsme se dohodli na označování stran podle toho, co se na nich nachází. Na stranu s logem a na stranu s Radyní. Postupem času, jak geocoin a debata kolem něj dostávala konkrétnější obrysy, přibývalo i podílníků (akcionářů) Plzeňského geocoinu. Byl také stanoven předběžný termín uvedení coinu do prodeje. Tím se stal datum 4. Plzeneckého geopotlachu, tedy listopad 2007. Začátkem srpna do celého procesu vstoupil "dvorní" grafik Plzeňské geocomunity - Jéňa (mimo jiné i autor loga) jemuž všechny návrhy a podněty předal Venca68 a i nadále s Jéňou spolupracoval. První Jéňův návrh byl představen 30. 8. 2007 na Plzeňském GeoTea(m)u. Zde byly provedeny drobné úpravy a předběžně odhlasován vzhled geocoinu s tím, že je pár drobností ješte k další debatě. 2. 9. 2007 založil Venca68 na gc-plzen.net samostatné vlákno věnované Plzeňskému geocoinu. Pro tento článek použiji jen některé rozhodující události. Začnu ukázkou návrhu geocoinu z čajovny.

První návrh reálné podoby geocoinu od Jéni.

Asi není co dodávat od prvního Vencova návrhu se podstatně liší :-). Byla také upřesněna celková cena za 250 ks geocoinů, plánované termíny i předběžná pravidla pro prodej geocoinů. K tomuto dni čítal seznam podílníků 15 jmen. Z návrhu bylo patrné, že je potřeba ještě doplnit povinný nápis „Trackable at geocaching.com“. Na základě připomínek Jéňa dopracovává další dvě varianty.

Jako další variantu Poník navrhuje zmenšení okénka pro trackovací číslo. Řeší se souřadnice (kam mají ukazovat - Radyně nebo námestí) a také, zda Pilsen nebo Plzen. Zároveň probíhá mezi podílníky anketa o tom, která varianta bude ta finální. O obou variantách se velice vášnivě debatuje a začínají padat i další návrhy na doplnění textů na minci. Poprvé zde zazní názor, že by bylo dobré vyrazit jméno Radyně přímo na coin. K 12. 9. 2007 má coin již 17 podílníků.

13. 9. 2007 dochází v debatě k zásadnímu obratu. Na základě Poníkových připomínek a debatě mezi MichalSem a Vencou68 dochází k oddělení obou stran a tedy k úplně novému rozložení textů na geocoinu. Oddělení stran spočívalo v tom, že strana s Radyní bude „Plzeňská“ a motivy na ní se mohou měnit a strana s logem bude čistě komunitní a bude na všech coinech v sérii stejná. Přibylo také označení Radyně a její souřadnice. Na komunitní straně pak jsou souřadnice náměstí Republiky v Plzni jako centra Plzeňské geocommunity.

Tato nová varianta nahradila předchozí dvě a stala se jedinou variantou pro další úpravy. Stále se totiž debatovalo o některých nápisech a jejich přesném znění. Projednávacím procesem prošel i formát souřadnic. Strana s Radyní byla již v podstatě odsouhlasena a dále jsme řešili jen stranu s logem.

Nakonec zvítězil delší nápis. Tím přešel návrh geocoinu z grafického stadia do výrobního. Zde se musela zohlednit veškerá specifika vlastní výroby geocoinu. Tuto část měl na starost Venca68. S výrobcem coinů si vyměnil několik návrhů, až nakonec byla varianta V05 určena jako konečná. Tu Venca68 dne 14. 10. 2007 definitivně odsouhlasil. Vypadala takto:


Dne 25. 10. 2007 byla prvně zveřejněna fotografie hotového coinu. Při pohledu na něj bylo jasné, že se práce a starosti vyplatily a vznikl pěkný geocoin, který se za své grafické ztvárnění a uspořádání nemusí vůbec stydět. Nakonec měl geocoin 17 akcionářů, kteří si mezi sebe rozdelili 155 ks z celkového počtu 320 ks. Pro přímý prodej bylo určeno 160 ks.

V systému geocaching.com má coin název Pilsen – Radyne Castle Geocoin a vlastní ikonku.

Oficiální představení a zahájení prodeje proběhlo dne 24. 11. 2007 na 4. Plzeneckém geopotlachu. Do budoucna se plánuje vydání dalšího geocoinu z této série. Jak již bylo uvedeno strana s logem zůstane beze změn a na druhé straně vystřídá Radyni jiný pro Plzeň charakteristický objekt. Předběžně se uvažuje o chrámu sv. Bartoloměje, pivovarské bráně,... Každopádně nám geocoin udělal velikou radost a nezbývá, než poděkovat všem, kteří se na jeho vzniku podíleli. Zvláště pak Jéňovi, Vencovi68, Poníkovi a mnoha dalším, kteří konstruktivně přispěli do diskuse a celého dění kolem coinu. Také bych chtěl poděkovat všem podílníkům, bez jejichž finanční spoluúčasti by coin pravděpodobně nikdy nevznikl. Shrnu-li tuto historii, tak zrod coinu – od první debaty v Kačabě, až po jeho oficiální představení na 4. Plzeneckém geopotlachu – trval jeden celý rok. Během něj se muselo udát mnoho dalších věcí s coinem zdánlivě nesouvisejících, ale bez kterých by coin v této podobě vůbec nevznikl.




Additional Hints (Decrypt)

pvzpnenenpvzpvzpvz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)