Skip to content

158 - POLICIE Multi-cache

Hidden : 6/8/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


JMÉNEM ZÁKONA
od četníků k policii ČR


Organizace bezpečnostní služby v Československé republice byla spjata s výkonem správy bývalé Rakousko-uherské monarchie. V roce 1754 zřídila císařovna Marie Terezie ve Vídni úřad policejních komisařů, který byl v roce 1772 císařem Josefem II. pozměněn na policejní ředitelství. Podle vzoru tohoto úřadu byla v roce 1784 zřízena policejní ředitelství na území následně vzniklé Československé republiky a to v Praze, Brně a Bratislavě. V Olomouci bylo zřízeno policejní komisařství. V ostatních městech a na venkově příslušel výkon bezpečnostní služby vrchnosti a městským obcím. Obecním zřízením českým z roku 1864 byl výkon bezpečnostní služby uložen obcím. V 50. a 60. letech 19. století bylo na území bývalé rakouské monarchie organizováno četnictvo. V nařizovacím listě z 18.6.1850 bylo systematizováno 16 četnických pluků.
Četnictvo bylo tehdy podřízeno nejvyššímu policejnímu a dvorskému úřadu při ministerstvu vnitra. Na této základně byla budována organizace bezpečnostního aparátu Československé republiky.

Československé četnictvo
bylo vojensky organizovaným bezpečnostním sborem, plnícím bezpečnostní úkoly na celém území státu. Definitivní podobu nabyla organizační struktura vydáním zákona o četnictvu č. 299/1920 Sb. z. a n. ze dne 14. dubna 1920. Tímto zákonem bylo četnictvo republiky Československé definováno jako: „Vojensky organizovaný sbor strážný, jenž určen jest k tomu, aby podle stávajících zákonný předpisů a podle nařízení příslušných úřadů státních udržoval v celém území Československé republiky veřejný pořádek a veřejnou bezpečnost.“ Četnictvo podléhalo vojenským trestním zákonům a soudům a platil pro ně vojenský služební řád. Disciplinární předpisy pro ně stanovilo Ministerstvo Vnitra. Službu konající četník měl zákonem stanovená práva stráže civilní i vojenské a současně i oprávnění použít zbraň. Současně byli oprávnění proti osobě, proti níž zakročovali, užít slov „ve jméno zákona“ a této výzvě byl každý, včetně osoby vojenské, povinen uposlechnout. Později si však mohl na jednání četníka stěžovat.



Činnost četnictva od roku 1939
Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se četnictvo stalo součástí okupační správy. Až na nemnoho kariéristických jedinců se příslušníci čs. četnictva zapojili buď do odboje, nebo vykonávali službu formou pasivní rezistence. V květnu 1945 se stali velmi významnou složkou květnové povstání. Jednacím jazykem byla čeština a němčina.
Po osvobození se četnictvo transformovalo do Sboru národní bezpečnosti, ve kterém měla stále větší vliv KSČ, která tento sbor do roku 1948 ovládla zcela.

Četnická stanice ve Frýdku byla ukončena k 10. červnu 1943,
pravděpodobně po sloučení měst i okresů byla sloučena s místeckou četnickou stanicí.


Prvorepubliková policie
po roce 1918 byly tak jako u četníků přebrány i policejní složky z modelu bývalé monarchie. Oproti četníkům však fungovaly pěší služby i jízdní oddíly. V bezpečnostních složkách poválečného období panovala značná decentralizace, která vedla ke snahám o sjednocení uniformovaných a neuniformovaných složek. Ke změně došlo až v 30. letech, kdy byl vytvořen jednotný uniformovaný (pochůzky, poskytování první pomoci, atd.) a jednotný neuniformovaný sbor (vyšetřování, kancelářská, pátrací práce, aj.), plně podřízeny ministerstvu vnitra.

Celostátní působnost byla přidělena státní policii. Policejní ředitelství působílo v Praze a Brně, policejní komisařství v Plzni a Moravské Ostravě a pohraniční policejní komisařství v Podmoklech, Chebu a Bohumíně. Podle zákona č. 165/1920 Sb. z. a n., o zřizování nových státních policejních úřadů pak mohla vláda se souhlasem obce zřizovat státní policejní úřady. Jejich úkolem bylo mimo jiné pečovat o klid a bezpečnost osob a majetku. V roce 1928 existovalo již 29 státních policejních úřadů.

V roce 1919 byla zřízená dopravní stráž. V roce 1920 již existoval zvláštní cyklistický oddíl a v roce 1927 byla modernizována založením motorového oddílu, který byl vybaven mimo jiné motocykly i s přívěsným vozíkem. Automobily byly přiděleny až v roce 1936.

Prvorepublikovou policii popularizoval seriál Hříšní lidé města pražského

Zřízení vlastní obecní stráže patřilo výhradně do obecní kompetence, zejména starostovi, který byl v nejvyšší instanci podřízen ministerstvu vnitra. Komunální policejní sbor byl financován z prostředků obce. Policie měla povinnost pomáhat četnictvu. Postupem času docházelo k zestátnění komunální policie (posilování policie státní na úkor policie komunální).
Kvůli nárůstu kriminality byla v roce 1929 zřízena Všeobecná kriminální ústředna při policejním ředitelství v Praze, která měla za úkol evidovat zločince či řešit padělání platidel, pátrat po nezvěstných osobách a dalších. V rámci rozrůstání státní policie vznikla i Ochranná zpravodajská služba, která měla za úkol sledovat kriminalitu nebezpečnou pro stát – politická extrémní uskupení, nacionalistická hnutí apod.

Sbor národní bezpečnosti (SNB)
historie SNB se začala psát 17. dubna 1945, kdy československá vláda Národní fronty schválila vznik nového bezpečnostního aparátu. Na základě nařízení Ministerstva vnitra došlo nejprve ve dnech 12.-17. června 1945 k rozpuštění všech ozbrojených jednotek, které byly mimo rámec SNB a armády, a poté 30. června 1945 došlo výnosem Ministerstva vnitra k rozhodnutí o vytvoření jednotného SNB.

SNB nahradil prvorepublikové četnictvo, uniformovanou státní policii a obecní policii a tvořily ji tři složky:
Veřejná bezpečnost (VB) - byla uniformovanou složkou, která se podílela na udržování veřejného pořádku
Kriminální policie (KP) - neuniformovaná složka složkou na stíhání kriminální činnosti a pátrací práce
Státní bezpečnost (StB) - byla tajnou politickou složkou sboru s rozsáhlou sítí spolupracovníků-agentů

K popularizaci činnosti SNB a ideově žádoucímu vylíčení jeho historie byl v 70. letech natočen televizní seriál Třicet případů majora Zemana

Vznik SNB probíhal od samého počátku pod taktovkou KSČ. Ministerstvo vnitra totiž od roku 1945 řídil komunista Václav Nosek. KSČ dosazovala do rozhodujících velitelských míst a řídících funkcí své členy či sympatizanty, až jej zcela ovládla.

Sbor národní bezpečnosti zanikl v roce 1991 a byl nahrazen Policií České republiky.


Modrá vozidla policie s bílým pruhem a nápisem HLÍDKA VB byla používána od roku 1958,
později byl nápis změněn na VEŘEJNÁ BEZPEČNOST.
Po roce 1975 byla postupně nahrazena žlutými auty s bílými kapotami a dveřmi s černými písmeny VB.
V roce 2004 jsou felicie nahrazeny octavii, která má od roku 2008 současné reflexní provedení.

Nová budova SNB ve Frýdku-Místku
V pátek 30.září 1982 byla slavnostně předána do užívání nová budova okresní správy Sboru národní bezpečnosti v našem městě, který až dosud sídlil spolu s Okresním Národním Výborem v jedné budově na ulici Palackého 115. Slavnostního aktu byl přítomen ministr vnitra ČSR ing.Josef Jung, náčelník krajské správy SNB ing.pplk.František Kincl, vedoucí tajemník OV KSČ Albín Peterek a další představitelé veřejného a politického života našeho okresu a zástupci stavebních organizací.

Ministr vnitra ČSSR soudruh Jung pak slavnostně odhalil sochařské dílo akademického sochaře Miroslava Rybičky před hlavní budovou. Na výstavbě nového objektu se podíleli pracující Pozemních staveb Ostrava, závod Třinec, vojenského projektového ústavu Praha, Ateliér Brno, Stavomontáží spolu s krajskou správou SNB Ostrava a okresní správou SNB ve Frýdku-Místku. Soudruh ministr si potom prohlédl prostory nové budovy a zúčastnil se besedy s příslušníky okresní správy SNB ve Frýdku-Místku.

Zdroj informací: web MV, Wikipedia atd.

Jak na keš

Na úvodní souřadnici najdeš dílo sochaře M.Rybičky, prohlédni si ho a spočítej na něm:

A = počet psů      B = počet civilistů    C = počet žen
D = počet dětí      E = počet koček       F = počet všech postav

Co ti vyjde doplň do: N 49°40.ABC   E 018°20.DEF


Výpočet je zcela jednoduchý, ale po zkušenostech z jiných keší dávám ověřovač!!

Additional Hints (Decrypt)

cb birerav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)