Skip to content

SPANKOVA - #2 APNOE Traditional Geocache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 3/15/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POPIS SPÁNKOVÉ APNOE

Syndrom spánkové apnoe je poměrně časté onemocnění patřící mezi poruchy spánků. Je to onemocnění charakterizováno poruchou dýchání projevující se zástavou dechu.
Je provázeno chrápáním a sníženou zásobou těla kyslíkem během spánku. Zástavy dechu, tzv. apnoické pauzy bývají delší než 10 sekund a bývá jich víc než 10 za hodinu.


...

Příčina vzniku spánkové apnoe
Syndrom spánkové apnoe (SSA) se dělí na tři typy. První je obstrukční spánková apnoe, je nejčastější. Představuje až 90% všech SSA. Příčina tkví v horních dýchacích cestách. Při nádechu je normálně v oblasti hltanu negativní tlak, podtlak, který má tendenci zužovat průsvit hltanu. Průsvit je u zdravého člověka udržován svaly v stěně hltanu, jejich svalovým tonem (napětím). Tento svalový tonus je ale u nemocných snížen, což muže vést ke kolapsu hltanu.
Významnou roli hraje i velikost měkkého patra a patrového čípku (uvula) ve smyslu jejich zvětšení, zvětšené mandle, vzácněji tumory, omezeně průchodná nosní dutina a nosohltan, které tak zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu.br /> U části pacientů je rozhodující zmenšení oblasti za kořenem jazyka, které je dáno např. vrozenou menší spodní čelistí, nebo uložením jazyka, který je více vzadu.
Také větší depozita tuku v podkoží krku jsou jedním z uplatňujících se činitelů.
Jednotlivé faktory se mohou různým způsobem kombinovat. Hlavní důvod vzniku potíží tkví v tom, že tyto okolnosti působí jako překážka dostatečnému průchodu vzduchu.
Druhý typ je centrální při postižení centrálního nervového systému. U tohoto typu chybí vlastní aktivita nádechových (inspiračních) svalů. Příčinou je různými mechanizmy (např. zánětem, mechanicky, farmakologicky nebo cévními onemocněními) poškozeno dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše.
A pak existuje ještě třetí typ, tzv. smíšený, který je kombinací předchozích dvou.
Výskyt onemocnění v populaci se udává v rozmezí od 1 do 10%. Objevuje se většinou nad 40 let věku a častěji u mužů než u žen. Přibližně 21% mužů a 9% žen. Dle různých studií se poukazuje na genetickou souvislost vzniku onemocnění. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž příbuzní prvního stupně (tj. rodiče, pokrevní sourozenci) touto nemocí trpí.

Rizikové faktory spánkové apnoe
Mezi rizikové faktory patří mužské pohlaví, pro jeho častější spojitost s onemocněním než u pohlaví ženského. Velice významným faktorem je obezita s vyšším BMI (=body mas index, poměr tělesné hmotnosti k druhé mocnině tělesné výšky), větší obvod krku, vyšší věk (nad 4O let).
Mezi rizikové faktory patří dále výše zmíněné anatomické změny, anomálie (malá spodní čelist, větší a ochablé měkké patro, zvětšené mandle, atd.), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik, myorelaxancií (léky uvolňující svaly).

Prevence spánkové apnoe
Prevence SSA spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě ).
Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.
Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.

Příznaky a projevy spánkové apnoe
Během noci je nápadné hlasité chrápaní (ronchopatie). Při částečně zúženém průsvitu hltanu proudí vzduch uvnitř trubice turbulentně a rozvibruje některou část hltanu, což se projeví charakteristickým zvukem- chrapotem. K tomu dochází i u obyčejného prostého chrápání, kde je ale překážka jen částečná.
U spánkového apnoického syndromu je obstrukce kompletní, dojde k úplnému uzávěru hltanu a vzduch přestane proudit do plic. Vzniká apnoická pauza, u které nemocný někdy déle než 10 sekund nedýchá.
Nedostatkem kyslíku a přebytkem oxidu uhličitého, kterého se tělo u apnoické pauzy nezbavuje, se organizmus alarmuje, aktivací sympatiku se pacient probere ze spánku (sám si to ale někdy neuvědomuje, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usne) a hlasitě se nadechne, zrychlí se mu dechová frekvence, stoupne tlak.
Tento cyklus se může u pokročilejšího onemocnění opakovat i víc než desetkrát za hodinu. Následkem takto nekvalitního spánku a odpočinku se pacient budí ráno unaven, s pocitem nedobrého a málo osvěžujícího vyspání se, s bolestí hlavy, suchostí v ústech a krku, špatnou náladou až depresívními stavy.
Během dne se vyskytuje únava, poruchy koncentrace, myšlení. Je snížená výbavnost paměti, také je snížená pracovní výkonnost. Vyskytují se epizody mikrospánku, usínání, hlavně při monotónní činnosti, což zvyšuje nebezpečí úrazů. Je až několikrát zvýšené riziko dopravní nehodovosti.

Léčba spánkové apnoe
Kromě konzervativních postupů v léčbě kladoucích důraz na dodržování zásad životosprávy, a to redukce nadměrné hmotnosti, nekouření, vyhýbání se alkoholu před spaním, správné spánkové hygieny (atd. viz prevence), je nejefektivnější metodou volby použití nazální přetlakové ventilace (CPAP).
Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Zabraňuje se tak kolapsu ochablých stěn hltanu. Pacient používá přístroj v domácím prostředí každou noc a jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje jeho smrtnost.
Léčba léky má za cíl vyléčení komplikací a onemocnění, jejichž vznik je spojen se syndromem spánkové apnoe.
Další možnost představuje u některých nemocných chirurgická léčba. Zahrnuje postupy, které vedou k odstranění překážek v dýchacích cestách a tím zlepšují jejich průchodnost. Patří sem například plastika nosní přepážky, odstranění mandlí, plastika patrového čípku a měkkého patra (tzv. uvulopalatopha­ryngoplastika), což je výkon nejčastěji prováděný u lehčího až středně těžkého obstrukčního spánkového apnoického syndromu. Má vysokou úspěšnost. Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle.
Začátkem 90. let byly vypracovány laserové metody, které mohou být prováděny i ambulantně. V současnosti bývají používané i u prostého chrápání.
K chirurgickým metodám je třeba zmínit i techniku, která je vyhrazena až jako poslední možnost, a tou je tracheostomie, kdy se průdušnice uměle vyústí na kůži povrchu těla.

Jak si mohu pomoci sám
V první řadě klást důraz na dodržování správné životosprávy- redukce nadměrné hmotnosti, přestat kouřit, jíst naposled několik hodin před spánkem.
Nepít alkohol před spánkem, s mírou užívat hypnotika či sedativa.
Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Komplikace spánkové apnoe
Prosté chrápání samo o sobě obtěžuje hlavně pacientovo okolí. Nemá na zdraví pacienta následky. Horší je to ale u syndromu obstrukční spánkové apnoe. Je prokázán vztah spánkové apnoe hlavně k onemocněním kardiovaskulárního systému.
Pacienti trpící apnoí- apnoici, trpí častěji vysokým krevním tlakem (hypertenzí). Pozoruje se u nich vyšší výskyt infarktu myokardu, ischemických srdečních onemocnění, poruch srdečního rytmu (arytmií) a srdečního selhání.
Popisuje se i významně vyšší výskyt cévních mozkových příhod (mrtvic), které souvisí s nízkou dodávkou kyslíku do mozku během apnoických pauz.
Také bývají přítomny poruchy periferních nervů projevující se změnami citlivosti a hybnosti.
Apnoici, kromě toho, že už většinou nadváhou trpí, následkem této choroby svoji hmotnost dále zvýšují, mají zvýšené množství tuků v krvi a pozoruje se zvýšený sklon k rozvinutí cukrovky.
Nemoc vede i k významnému narušení architektury spánku, tím že dochází k častým buzením, je spánek fragmentován. To pak spěje k různým poruchám myšlení, intelektuálních a sexuálních funkcí- hlavně poruchy potence.

V neposlední řadě to všechno vede k problémům a neshodám v rodinné a společenské sféře.


K vlastní keši.

V keši je bonusové číslo, pečlivě opisujte, jistě se bude hodit! E = ???

Additional Hints (Decrypt)

preabfrql, zntarg ;) ienprg an zvfgb xqr qemv cbzbpv zntargh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)