Skip to content

LDN Bílovice Traditional Geocache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LDN Bílovice

Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) na katastru obce Bílovic nad Svitavou leží nedaleko železniční zastávky Babice nad Svitavou, která je od stejnojmenné obce vzdálena přibližně kilometr členitým bezmála horským terénem opačným směrem než léčebna. Běžně se proto lze setkat s oběma názvy LDN Babice i LDN Bílovice. Léčebna stojí na osamělém místě u řeky v lese a v roce 2017 byla opuštěná, hlídána a zabezpečená proti vniknutí. V listingu této keše je pravděpodobně více fotek a informací, než na celém internetu :-D

Historie


Do roku 1848 v lesích na místě dnešní léčebny nebylo takřka nic. Pouze vozová cesta v jinak téměř nedotčeném údolí řeky Svitavy a nekonečné stráně plné údolíček a hřbítků. Pak prorazila z obou stran kopce železnice a mezi dvěma tunely byla později zbudována malá zastávka Babice nad Svitavou (Babitz). I ta byla na dlouho jediným osamělým domem na dně hlubokého údolí - vlak vyjel z tunelu, zastavil (nebo taky ne) a zase v tunelu zmizel, nic víc. Poněkud zvláštní místo téměř úplně mimo civilizaci - až do dvacátých let (po malé epizodě v roce 1913). V roce 1924 bylo pravděpodobně právě díky své odlehlosti a čisté přírodě v okolí místo vybráno pro stavbuozdravovny Studentské kliniky v Brně. Budova otevřená v roce 1930 nesla oficiální název Masarykova zotavovna v Adamově, nicméně již v roce 1933 přestala sloužit studentům rekonvalescentům a byla v dražbě prodána a přeměněna v hotelové zařízení. Po záboru části československého pohraničí Polskem 4. října 1938 pak byla změněna na plicní léčebnu, která nahradila modernější a podstatně větší budovu sanatoria v Jablunkově. Léčenci s nemocemi plic pak přijížděli do lesů mezi Adamovem a Bílovicemi, aby zde bojovali a žel často také podléhali zejména v boji s jednou z nejzákeřnějších chorob před příchodem antibiotik - tuberkulózou. Příjemné prostředí adamovských lesů, na jaře křehce zelených, v létě stinných, na podzim prodchnutých všemi barvami a v zimě bezmála horských tak kontrastovalo se stálou přítomností smrti ve zdech velkolepě pojaté budovy.
Pravděpodobně v 90. letech 20. století se zaměření léčebny změnilo a jako součást Fakultní nemocnice Brno se z léčebny tuberkulózně-respiračních nemocí stala léčebna dlouhodobě nemocných. Čtyři patra pokojů a páté služební doplňovala prostorná jídelna s panoramatickým oknem obráceným do údolí a terasa, na které mohli léčenci ústavu protahovat svá těla i plíce po celý rok. Těm, kteří už cvičit nemohli, však musel posloužit kyslík z tlakových nádob v přízemí.
Tajemná stavba v lesích zůstává v majetku Fakultní nemocnice v Brně, která ji nabízí ostatním státním institucím, zatím ale bez většího zájmu. A tak tu mohutná stavba stojí prázdná a ztichlá, zapadaná sněhem a listím, a jen když fouká vítr, zdá se, že přes rámy starých oken, skulinami v podlahách, výtahových šachtách a trámovím krovů přichází pravidelně na návštěvu duše všech, pro které se stala babická léčebna branou, jíž opustili tento svět. V roce 2011 ji však na základě nařízení hasičů musela FN Brno uzavřít. Zřizovatel, kterým je Ministerstvo zdravotnictví, totiž neměl potřebných minimálně 55 milionů korun na výměnu výtahů, vybudování protipožárních propustí, únikového schodiště a další nezbytné úpravy. Od té doby budova chátrá a je terčem vandalů, sprejerů, zlodějů, ale i tzv. Urban explorerů.

Pohled od silnice
Pohled na LDN z dronu.
Celkový pohled.
Pohled na LDN z protějšího kopce.
Budova LDN zezadu.
Část budovy ze strany od silnice.
Menší budova vedle LDN.
Pohled na budovu od keše.
V roce 2014 byla budova už tři roky prázdná. Omšelá a osamělá působí zde, mimo obce obklopená jen lesem hrůzostrašně. V oknech je věčně tma.
Bělostná cedule dlí na domě hrůzy jaksi nepatřičně. U potemnělé a ztichlé budovy vyvolává nápis „nemocnice“ ponuré asociace. Cedule už byla ukradena.
Zezadu připomíná nemocnice velkoměstskou zástavbu na sebe namačkaných domů. Schůdky na střeše působí přímo stínadelsky.
Zaměstnanecké skříňky vypadají podobně v nemocnicích i továrnách. Navíc lze obvykle rychle rozeznat pohlaví majitele.
Z dílny jako by odešli pracovníci před hodinou. V ledničce je dokonce i v roce 2018 nedojezené jídlo.
Tady byla nejspíš prádelna. Budova mírně zavlhá, ale jinak je i v roce 2018 v technicky výborném stavu.
Dveře, kterými se vcházelo dovnitř, ven už však často ne.
Stísněný prostor zadního schodiště ze sklepa má svůj půvab. Tudy chodili kuchaři pro zásoby - budova měla rozlehlá skladiště potravin.
Léčebna je v roce 2014 vyklizená až na několik pozůstatků. Jedním z nich je historický rentgen (vlevo ve výřezu ovládací panel).
Velkolepá kuchyně je z části demontována, nepostrádá však nic ze svého půvabu. Jaké to asi bylo, vařit pacientům zde hluboko v lesích?
A to už je mrazírna, strádající nyní vlhkem a změnami teplot. Jaké by to bylo, kdyby teď někdo zabouchl dveře a spustil chlazení?
Budova svým městským stylem naprosto nezapadá do okolního lesa. Opuštěná, strašidelná, tajemná, v roce 2018 zdemolovaná a posprejovaná.
Nejzajímavějším fasádním prvkem je bezesporu panoramatické okno refektáře obrácené do údolí.
Jídelna v roce 2018.
Dnes již zazděnými dveřmi vycházeli pacienti na terasu před jídelnou, aby na slunci a čerstvém vzduchu prováděli prostná cvičení.
Caravaggiovské pohledy do někdejších ošetřoven byly působivé.
Pan inženýr architekt v místnosti, kde společně patrně sídlili asistentka primáře a server.
Ještě jednou kazetový strop a okno refektoráře s výhledem na řeku Svitavu, zastávku Babice a tunel. Jako bychom ozvěnou slyšeli z rohů místnosti zaléhat šum řeči pacientů, který se tu lomil mezi špaletami desítky let.
Západní polovina hlavní chodby ve 2. poschodí. Ročně léčebnou prošlo několik set pacientů.
Chodba ve 3. patře.

Legendární panáček v západní polovině chodby v 3. patře.


Lůžkový výtah.

Koupelny a toalety prošly rekonstrukcí nedlouho před zrušením léčebny. Kvalitou předčily domácí lazebny leckoho z nás.
Také místnosti vodoléčby byly zbrusu nově vybaveny. Přístroje a osvětlení však již slouží pacientům jinde.
Okna okolo dveří do pokojů sloužila k prosvětlení centrální chodby při zachování příjemné míry soukromí pacientů.
Firma J. Lichtenstern působila v Brně pravděpodobně již od 19. století. Jako specialisté na dlažby zanechali stopu v podobě této mosazné cedulky na mnoha budovách v Brně a okolí (žst Adamov, činžovní dům Soukenická 2 Brno aj.). Firma přežila 2. světovou válku a v roce 1948 byla znárodněna. Cedulky byly v podlaze v 2. a 3. poschodí, bohužel však byly odcizeny.
V nejvyšším patře (které sloužilo zaměstnancům) se prvorepublikový charakter budovy vytrácí přebit vestavbami z konce století. Prosluněné terasy se skleněnou střechou vyvolávají pocit zapomenutých výšin mezi střechami a vikýři.
Toto je výhled z chemické laboratoře. Věřím, že jej někdejším zaměstnancům museli chemici pracující třeba v bohunickém kampusu docela závidět.
A to už je samotná laboratoř. Prosvětlená, s výhledem na všechny strany do lesů.
Tady smrdí smrt.
Mezi střechami několika křídel budovy se ukrývá malý dvorek. Úplně jiný svět než dole na zemi. Sem mohli jen ptáci - člověk si připadá jako hlavní hrdina Machinaria, když vyšplhal přes všechna schodiště, šachty a výtahy do nejvyšší věže.

Prohlídku zakončujeme návštěvou strojovny výtahu, kterou jsme obdivovali při prvních pohledech zdola. Popřejme budově léčebny šťastný osud!


Současnost



V roce 2018 je budova opuštěná, není zabezpečena a je do ní několik vchodů. Vlastníkem je FN Brno, která budovu nabízí na prodej, nikdo ji však zatím nechce. Vedle budovy LDN je ještě jedna další, menší budova, která je též opuštěná. Téměř vše, co se dalo ukrást, už je ukradené, budova je posprejovaná zevnitř i zvenku a okna jsou vymlácené. Ještě v roce 2017 byla budova střežená security službou a zabezpečená proti vniknutí, teď už na to kašlou.

UPOZORNĚNÍ!!!


Ačkoliv lze do budovy vniknout zcela nenásilně a nikdo to nehlídá, vstup je ilegální. Prohlídka objektu stojí za to, ale zvažte sami, zda se na prohlídku objektu vydáte. KEŠ NENÍ UMÍSTĚNA V OBJEKTU LDN. V místě keše je špatný signál. Použijte hint.

!!! AUTOR KEŠE NERUČÍ ZA PŘÍPADNÉ ZRANĚNÍ ČI SMRT, KTERÉ SI MŮŽETE ZPŮSOBIT PŘI PROHLÍDCE OBJEKTU (např. pád ze střechy, pořezání o sklo apod.). VSTUP DO BUDOVY NENÍ PRO ODLOV KEŠE NUTNÝ A JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. !!! Pokud jdete z nádraží, použijte PODCHOD a nechoďte přes koleje.

Zdroje: https://brno.idnes.cz/kradez-radiatoru-v-byvale-ldn-d2c-/brno-zpravy.aspx?c=A141225_134658_brno-zpravy_mav http://spravnym.smerem.cz/Tema/LDN%20Bílovice%20nad%20Svitavou https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/lecebna-nabizela-utechu-nyni-dum-chatra-a-nikdo-ho-nechce-20140515.html https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/559-ldn-bilovice https://www.regionblanensko.cz/zpravy/aktualne/5849--Budova-byvale-LDN-se-stava-utocistem-pro-Urban-Explorery.html, Vlastní

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] Xberal iýiengh. [EN:] Ebbgf.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)