Skip to content

6. Výstup na Vodárenskou věž Event Cache

This cache has been archived.

Startik: Už je dost času po eventu :). Archivace

More
Hidden : Saturday, May 26, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


6. Výstup na Vodárenskou věž

 

 SLEDUJTE LISTING PRO PŘÍPADNÉ ZMĚNY !

Něco o věži:

Stoupající spotřeba vody během rozvoje Loun za první republiky nutila město ke snahám o navrtání dalších pramenů, např. v roce 1925 ze čtyřicetimetrového artéského vrtu u řeky vytryskl silný proud až do výšky tří metrů. Silně železitý zdroj ale zanášel potrubí a tento ani další pokusy stejně nezajistily dostatek kvalitní vody. Počátkem 30. let proto muselo město přistoupit ke stavbě zcela nového vodárenského systému. Mezi sedmi nabídkami zvítězil projekt pražské firmy ing. Vladimíra Chmelíka, který navrhl postavit nový vodovodní řád a zemní vodojem s obsahem 400 m3, čerpající vodu z devíti vrtů na břehu Ohře. Systém doplnila 36 metrů vysoká vodárenská věž s nádrží na 100 m3 vody, která byla v provozu od 21. 6. 1936. Tato výrazná dominanta na návrší zvaném kdysi Balasy je nejen zajímavou ukázkou dobového technického důmyslu, ale také kvalitním zástupcem funkcionalistické architektury orientované na praktičnost a střídmost. Stavitelské práce zajistil lounský stavitel František Hieke a strojní vybavení dodala firma Českomoravská - Kolben - Daněk. Obyvatelům města stačila tato voda až do roku 1948, kdy bylo rozhodnuto postavit jak novou vodárnu, tak nový vodovod.

V současné době je věžový vodojem již mimo provoz a slouží několika společnostem jako vysílač či zesilovač signálu (mobilní telefon, televize). Jakožto dominanta jižního okraje města je osvětlen. 
Zároveň existuje projekt na využití vodojemu jako rozhledny a to v podobě venkovních ramp v nejvyšších podlažích věže. Cesta vzhůru by měla být na vrcholu zakončena vyhlídkovou konzolou. Poslední rameno spirály bude delší stranou směřovat na hlavní výhled (Krušné hory a České středohoří) a nabídne tak i při své malé šířce dostatek místa pro více návštěvníků. Na vrcholu vyhlídky budou panoramatické mapy. Realizace projektu je otázkou budoucnosti. Předpokládané náklady jsou bezmála devět milionů korun. 

V těsné blízkosti Vodárenské věže můžete odlovit několik cache : 1)  Traditional Cache Vodarenska vez                                                                                                                                                           2) Traditional Cache Vzdaleny vyhled na Ceske stredohori

 

K eventu :

 Vodárenská věž je otevřena jednou za rok v Den evropského dědictví, ale pro nás je otevřena i v tento den. Sejdeme se na úvodních souřadnicích kde budeme čekat na pan průvodce. Hned na začátku uděláme společné foto, tak prosím doražte včas :).  Rozdělíme do skupinek (každá max. po 5 lidech) a potom vyrazíme směr nahoru. Na nejvyšší místo na věži musíme zdolat celkem 266 schodů a 62 schodů na žebříku. Jedno doporučené parkoviště jsem vymazal, protože je tam vyhrazeno parkování pro zaměstance. 

 

Po eventu: Je zajištěna prohlídka moštárny, která se nachází přímo pod Vodárenskou věží. Prohlídka bude začínat kolem 10:00 hod. (po eventu). Samozřejmě bude možno zakoupit vynikající mošty :). 

                                 

KDY - 26.5.2018

KDE - na úvodních souřadnicích

KDO - kačeři kterým se nedělá nevolno ve výškách

V KOLIK - v 9:00 hod.

DÉLKA EVENTU - min. 1 hod.

Na event je připraveno cca 50 ks CWG, kdo bude chtít tak ať to napíše do logu.1 ks/10 Kč,-

Doufám, že počasí nám bude přát a event bude co nejkrásnější. S pozdravem Startik

Additional Hints (No hints available.)