Skip to content

Geodetika / Geodesic Mystery Cache

Hidden : 3/20/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[EN] You can find more information about this cache at the bottom of this page.

Rod

Úvodem


Zásadně nepoužívejte k odlovu sílu. Použijte nápovědu a blízkou pomůcku. Pokud je odcizena pomůcka, prosím, hlaste mi to. Ale i bez poskytnuté pomůcky si lze NENÁSILNĚ poradit - najděte, vyrobte či kupte si pomůcku vlastní. Při vracení keše se řiďte nápisem na schránce, obráceně schránka nefunguje a zasekne se!

Nebydlím nyní v Praze, takže pokud to zvládnete, prosím Vás, abyste se vždy pokusili keš dát do funkčního stavu. Může totiž trvat delší dobu, než bych se k opravě sám dostal a keš by musela být dlouhodoběji znepřístupněná. Předpokládaná výměna logbooku při počtu logů na webu: 370. Díky a hezkou zábavu!

Na úvodních virtuálních souřadnicích keš nehledejte. Finální souřadnice skrýše se počítají. Příběh ke keši doporučuji přečíst, protože o tom to vlastně je - nenásilnou formou podstrčit pár informací a navíc se vyhnout psaní třeba o historii ČVUT. :D Nicméně ČVUT je technickou univerzitou, takže příběh slouží spíše k humanitnímu obohacení zadání. Žádné zásadní chytáky nečekejte.

Tato mystery keš je věnována všem učitelům, absolventům a studentům studijního programu Geodézie a kartografie na Fakultě stavební, ČVUT v Praze. Zadání je přímočaré, luštění nenáročné, takže se do toho může pustit úplně každý. Pokud chcete, dáte to! Tímto heslem je potřeba se často hecovat při studiu geodézie a určitě i dalších oborů na ČVUT. :)

Flag Counter

Příběh


Jste dlouhodobě na svých cestách za poznáním krás i hrůz světa a máte tolik času, kolik si jen můžete přát. Jednou v noci zahlédnete na obloze zvláštní zelené světlo. Jste zvědavý a vydáte se za jeho zdrojem. Najdete dům, ze kterého světlo vychází a zkoumavě se rozhlížíte po okolí. Vaše počínání a Vaše obrovská krosna zaujmou staršího muže, který vyjde z domu a dá se s Vámi do řeči. Představí se Vám jako George a zdá se, že ani on dnes nikam nespěchá. Zmíníte se mu, že jste již rok putoval po světě, ale že již začínáte být trochu unavený a že brzy máte v plánu vyrazit nejkratší cestou domů. Tato zdánlivě nevinná informace muže pobídne k delšímu monologu, který Vás ujistí v domněnce, že mluvíte s místním vědcem.

Meeting Point

George nahlas uvažuje: ,,Nejkratší cestou? Já vím, že se to tak často říká, ale zamyslel jste se někdy, jaká cesta je opravdu ta nejkratší? No žádné zelené světlo Vás po ní tentokrát nepovede... Světlo, co jste viděl, to byla přímka. To je nejkratší spojnice dvou bodů, nicméně v rovině. Ale na to už se "nedávno" v antickém Řecku přišlo, že Země placka asi nebude. Takže tím to máme trošku složitější. Na povrchu koule je nejkratší spojnice dvou bodů hlavní kružnice, které se říká ortodroma. Tu byste vypočítal pomocí vztahů sférické trigonometrie. Sinová věta tam platí tak, jak jste zvyklý, ale kosinová věta existuje jedna pro stranu a jiná pro úhel. A říká Vám něco třeba sinuskosinová věta? Ortodroma sice má nulovou geodetickou křivost, ale bohužel azimut ortodromy se průběžně mění. Historicky tak bylo (a někdy stále je) praktičtější se navigovat podle jiné křivky na sféře. Té se říká loxodroma. Sice není vždy nejkratší, protože její geodetická křivost obvykle nulová není, ale právě ten azimut konstantní je. A dokonce se v konformním neboli úhlojevném Merkatorově zobrazení, které se využívalo pro historické námořní mapy, zakresluje jako obyčejná přímka."

George se na chvilku řečnicky odmlčí, nechá Váš mozek zpracovat nové informace, ale pak pokračuje jako rozený pedagog: ,,Ale víte co? Země bohužel ve skutečnosti není ani ta krásná dokonalá sféra, její komplikovaný tvar je bližší spíše rotačnímu elipsoidu neboli sféroidu, který je zploštěn v oblasti pólů. Žádné speciální jméno pro nejkratší spojnici na elipsoidu se nepoužívá. A tak se dostáváme k obecnému a relativně málo známému názvu nejkratší spojnice dvou bodů na libovolné zakřivené ploše, což je geodetická křivka nebo zkráceně geodetika. Kontrolní otázka, jestli mě ještě posloucháte... Je ortodroma geodetika? Jasně, to přece je. Je loxodroma geodetika? Neee. Geodetiku na elipsoidu už na papíře a s kalkulačkou asi nespočítáte. Buď Vám to dá hooodně práce na počítači, a nebo... no co kdybyste šel dál, já se Vám na to podívám u sebe v kanceláři. Kam že jste to říkal, že máte namířeno - do Prahy?"

Geodesic Problem

A protože čas máte, tak jdete. A s Georgem strávíte příjemný večer, který plynule přejde v noc. Ukáže se, že v kanceláři se najde i nemálo tekutin určených ke konzumaci, které by na vědecké pracoviště asi patřit neměly. Když se ráno probudíte s hlavou opřenou o velký historický glóbus, uvědomíte si, že si toho z noci moc nepamatujete. Ale co se Vaší nejkratší cesty domů týče, George si kupodivu vybavuje vše. Vy jste mu sice dal souřadnice svého domova v Praze, on si je však trochu upravil. George se natolik dobře bavil, že kontaktoval svou bývalou stážistku Veroniku, která nyní pracuje na ČVUT v Praze. Společně pro Vás vymysleli malé překvapení. George Vám ve svém softwaru nespočítal geodetiku k Vám domů, ale do malé skrýše, kterou navrhla a v nejbližších dnech také přichystá Veronika. George Vás ujistil, že pokud budete v jen o trochu lepším stavu než dnes ráno, tak od skrýše domů byste již měl bez problémů trefit. A nebo si prý máte spočítat loxodromu, protože na krátkou vzdálenost bude diference od geodetiky zanedbatelná. Všechno bezstarostné ale jednou končí a George musí začít trochu pracovat. Při vřelém loučení jste od Vašeho nového přítele dostali na cestu malý poznámkový lístek s rukou psaným textem.

Možná sám sebe za vědce nepovažujete, ale blázen nejste. Docela dobře chápete Georgův potutelný úsměv, když Vám přeje šťastnou cestu. Pro zajímavost se sice po geodetice zkusíte vydat prvních pár desítek nebo stovek metrů a u srdce Vás v tu chvíli hřeje pocit, že jdete nejkratší cestou, ale zároveň je Vám samozřejmě předem jasné, že takhle to dál nepůjde. Jednak kvůli samotnému terénu, jednak kvůli proměnlivému azimutu geodetiky. Souřadnice mezilehlých bodů na křivce Vám George jaksi pozapomněl předat a ani s sebou nemáte IT vybavení, abyste je počítali numerickou integrací podle Runge-Kuttovy aproximační metody. Alespoň tak nějak Vám to totiž George v kanceláři se zapálením líčil. Už se Vám to trochu všechno začíná vybavovat. A tak lístek z náhlého pocitu bezmoci roztrháte a kousky papíru strčíte do zadní kapsy u kalhot...

Note from George

Georgem zorganizované překvapení v podobě skrýše v Praze Vám však nedá klidně spát. Po pár dnech se k lístku vrátíte, sednete si do trávy a pokusíte se ho složit. Uvědomíte si, že ke skrýši se přece jenom můžete dostat, když si dokážete spočítat její souřadnice a budete ji v Praze hledat přímo. A tak si najdete nejbližší internetovou kavárnu, a dáte se do toho. Do samostatného programování se asi nepustíte, to by se Vám návštěva kavárny trochu moc prodražila. A navíc Runge-Kuttova metoda by stejně na tomto starším PC s Windows 7 asi moc svižně neběžela. A tak zkusíte pohledat, jestli byste náhodou nemohli zneužít práci jiných. Ale máte se na pozoru, protože Georgovo geodetické poučky, které si v noci prozpěvoval, asi nikdy nezapomenete: ,,jedno měření = žádné měření, jeden výpočet = žádný výpočet". Záhy totiž poznáte, že ne každý zdroj na internetu Vás správně a s dostatečnou přesností dovede k cíli, protože výsledky se mezi online programy liší. Ale zjistíte si, že např. algoritmy podle Vincentyho a Karneyho by fungovat měly. A tak když si chcete být jisti, spustíte Matlab nebo Octave, stáhnete a zavoláte příslušnou funkci. A konečně... jdete lovit! :-)

Tipy k luštění

Čtěte, jen když Vás zajímají.

  • Svůj symbolický význam mají i virtuální souřadnice - viz ortofotomapa.
  • Zelené světlo si nepředstavujte jako aurora borealis ani aurora australis.
  • Jméno vědce je zvoleno symbolicky s ohledem na přesné místo setkání.
  • E není W. Sféra není elipsoid. Není elipsoid jako elipsoid. Není výpočet jako výpočet.
  • V případě problémů či dotazů mi prosím napište soukromou zprávu. Vyřešíme to.
  • Zkontrolujte Vaše řešení. Tolerance polohy 10 m se zobrazením přesných souřadnic!
  • Úspěšná kontrola souřadnic Vám také poodhalí některé další souvislosti z příběhu.
GeoCheck.org

Tipy k lovení

Čtěte, i když Vás nezajímají! :)

  • Pro ty, kdo počítali před 27. 3. 2018: Posun skrýše o 15 m směrem na sever a nová nápověda.
  • Keš není v budově, i když se to z některých chybných mapových podkladů může zdát.
  • Přineste si prosím vlastní psací potřebu nebo razítko na zalogování. (BYOP)
  • Při logování poodejděte, nevzbuzujte pozornost. Kamera Vás snad neukousne.
  • Raději se vyvarujte hledání keše kolem poledního, kdy hrozí velké riziko mudlodálnice.
  • Nikdo by dlouhodoběji neměl parkovat v okolí skrýše. Pokud ano, lov může být podstatně těžší.
  • Terén je 1,5 *, ale keš je teoreticky odlovitelná i flexibilnějším vozíčkářem.
  • Zásadně nepoužívejte k odlovu žádnou sílu ani nástroje, použijte nápovědu!
  • Schránku důkladně vracejte. Neusnadňujte dalším hledání či krádež keše.
FTF

English info

Čtěte, jen když umíte anglicky. Read only if you understand English. :D

  • Please, do not look for the cache at the virtual coordinates. It is not there.
  • The cache is dedicated to Geodesy and Cartography at CTU in Prague, FCE.
  • It is not necessary to understand the czech text above in order to solve the cache.
  • If you are curious about the story, try a translator. It should give you a rough picture.
  • Find out the meeting point and examine the note from George (see pictures).
  • Compute the coordinates of the final point of the specified geodesic curve.
  • The cashe is not placed inside a building, no matter what.
  • A camera si nearby. Please, log inconspicuously and put back the cache safely.
  • Please, bring your own pen or stamp! (BYOP)
  • Contact me if you have problems or questions. We will deal with it.
  • Check your solution. In Czech, 10 m tolerance, display of correct coordinates!
Rod

Additional Hints (Decrypt)

[CZ - Georgeova rada]: YBY, Trbetr wfgr mn abp PM aranhpvyv, gnxmr cbhmr RA! [EN - George's advice]: Jung n oynpx ubyr pbafhzrf, bayl n zntargvp gbby (uvqqra arneol be hfr lbhef) erirnyf.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)