Skip to content

KROGI Letterbox Hybrid

Hidden : 3/8/2018
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slēpnis ir veltīts Latvijas seno laiku krogiem, kā arī slēpņotājiem - vēstures, veco mūru un dažādu kartogrāfijas materiālu cienītājiem.

Šīm iespaidīgajām būvēm kādreiz bija visai liela nozīme gan saimnieciskajā, gan kultūras dzīvē. Sākotnēji krogus cēla kā atpūtas vietu ceļotājiem, vēlāk tie ieguva nozīmi arī kā veikali, iedzeršanas vietas, arī kā vietējo iedzīvotāju sapulču un svētku svinēšanas vietas, vietas, kur iegūt jaunāko informāciju. Citiem vārdiem sakot, krogi bija arī pirmās sabiedriskās celtnes lauku apvidos. Parasti krogus cēla lielāku ceļu tuvumā vai krustojumos, apdzīvotās vietās, pie tiltiem un upju pārceltuvēm, pie baznīcām un dzirnavām. Pirmais krogs Latvijas teritorijā rakstos minēts 1384.gadā. Savukārt 1898. gadā Vidzemē vien bija vairāk kā 1200 krogu. Galvenais dzēriens krogos bija alus, degvīnu sāka tirgot jeb „kroģēt” tikai 19.gs. Lielu platību krogu ēkās aizņēma ne tikai pats „restorāns” un istabas viesiem, bet arī stadula – vieta lopu novietošanai.

Kari, revolūcijas, varas un īpašnieku maiņas lielāko daļu krogu nav saudzējušas – to jūs redzēsiet savām acīm!

Vairāk informācijas noteikti atradīsiet interneta resursos zem segvārda „krogs”!

Par slēpni. Jūsu uzdevums ir vienkāršs: veikt ceļojumu pa 19.gs. Rīgas – Ērgļu ceļu, piestāt zemāk minētajos krogos un iegūt tajos 21.gs. atrodamās vērtības.

Ceļš Rīga – Ērgļi ir zināms no Livonijas laika, kad savienoja senās Livonijas ordeņa pilis Suntažos, Ērgļos un arī citas pilis tālāk Alūksnes virzienā. Bet runājot par krogiem – to ir bijis visai prāvs skaits. Kādā avotā minēts, ka 100km garajā ceļā no Rīgas līdz Ērgļiem bijuši 99 krogi. To gan es atļaujos apšaubīt, taču 36 krogus gan man izdevās atrast, un, lai nokļūtu slēpņa finišā, arī jums visi būs jāapmeklē. Te nu tie ir, alfabēta secībā:

Bajārkrogs, Baznīckrogs, Blusu krogs, Briežkrogs, Desu krogs, Diedziņkrogs, Kaķa krogs, Kazkrogs, Kārklu krogs, Kraukļa krogs, Krusta krogs, Kumeļkrogs, Kurmja krogs, Ķoderkrogs, Lielais krogs, Līburkrogs, Mazais Zaķukrogs, Medņa krogs, Nabes krogs, Ogres Līču krogs, Pelnu krogs, Pīsa krogs, Plaužu krogs, Plunču krogs, Silakrogs, Silakrogs, Silakrogs, Skrāģu krogs, Smilgas krogs, Suntažkrogs, Šmīziņkrogs, Taurupes Līču krogs, Vārnas krogs, Vāveres krogs, Vimbas krogs, Zaķukrogs.

Slēpņa gala vieta – atbilstoši pasākuma „noskaņojumam”, taču ne krogā, un no pēdējā kroga Ērgļos prasīs ceļojumu apmēram 10 – 20 kilometru garumā. Bet pēc ieraksta viesu grāmatā – tad nu gan novēlu doties uz kādu šodienas krogu un kārtīgi nosvinēt „krogu tūres” noslēgumu!

Zemāk dotie krogu apraksti ir jauktā secībā (numerācijai nav nozīmes), kas nozīmē, ka, ja vien nevēlaties 150km vietā veikt 1500km, krogu atrašanās vietas vajadzētu atlikt uz kartes jau mājās pie datora. Burts „v” nozīmē „vērtība”, kopā būs 36 vērtības, katram krogam pa vienai. Daļa no vērtībām būs vienkārši atrodamas, bet ar dažām, visticamāk, būs jāpacīnās! Slēpņa ikona kartē nozīmē ceļojuma sākuma vietu.

Nu tad – aiziet!

Krogs1. Labi saglabājies, atrodas vairāki veikali, no kuriem laikam strādā gan tikai viens. Blakus, aiz Padomju laikā būvētas noliktavas, atrodas autentiska saimniecības ēka – durvju skaits pret lielceļu (=v). Otrā pusē ceļam – krogs „viltvārdis”, jo krogs šajā ēkā agrāk nav bijis.

Krogs2. Iespaidīgas drupas. Drupu un pagrabu fotogrāfiem šeit patiks! Meklējiet plāksnīti ar skaitli uz koka pie augstākās sienas (=v).

Krogs3 (foto3). 20.gs. 20-tajos gados šim krogam veikta pārbūve, un tas kalpojis kā pagastmāja. Šobrīd lielākā daļa ēku apdzīvotas. Pavisam netālu no kroga D virzienā atrodas autentisks A-veida telefona sakaru stabs. Metāla kāpšļu skaits uz vertikālā balsta (=v).

Krogs4. Šobrīd dzīvojamā māja. Mājas priekšā aug stādīti: ābeles (v=10), tūjas (v=16), egles (v=19).

Krogs5. Krogs sagrauts 1944.gada kaujās, tagad atrodami vien akmeņi bērzos uzreiz aiz tilta, ceļa labajā pusē. Taču 1908.gadā ēkas augšstāvā šeit bijušas 13 istabas visiem, blakus pakrastē kūts, klēts un stadulas viesu zirgiem un lopiem. Bet 4,7km attālumā (gaisa līnijā) no nopostītā kroga ir atrodamas kādas 2.PK nopostītas skolas drupas. Skolas pagraba dziļākajā telpā ir 1,2,3 vai 4 vienāda platuma nišas (=v)?

Krogs6. Kroga nosaukums ar gastronomisku piegaršu, šodien saglabājušās tikai drupas. Netālu esošā māja ar krogam radniecīgu nosaukumu arī lēnām sabrūk. Skaitlis uz nelielas plāksnītes kroga pagraba stūrī (=v). Kādas apkārtnes iedzīvotāja savās atmiņās liecina, ka krogā bijis arī veikals, kurā viņa par 14 santīmiem pirkusi pašas lētākās konfektes „Krīzes maisījums”, kas tik un tā likušās ļoti gardas!

Krogs7 (foto7). Bijusi arī zirgu pasta stacija. Saglabājusies vien akmeņu čupa un pagrabs, virs kura aizbērtās ieejas vēl ir salasāms divciparu skaitlis - daļa no gada skaitļa (=v).

Krogs8. Apdzīvots, labi saglabājies. Krodzinieki reizēm bijuši arī amatnieki – kalēji, audēji, reizēm pārcēlāji. Iespējams, tāpēc arī šeit esošo māju grupai ir atbilstošs nosaukums. Vienkopus esošo metāla pastkastīšu skaits pie ceļa (=v).

Krogs9 (foto9). Krogs tika uzbūvēts 17.gs. Kangaru kalnu Rīgas pusē, tas sākotnēji ir bijis celts no koka, bet 19.gs. otrajā pusē uzcelta mūra ēka. Nostāsti liecina par šo krogu kā par laupītājkrogu.   1905.gadā revolūcijas laikā bijusi galveno revolucionāru mītiņa vieta. Šodien te ir izveidojusies neliela apdzīvota vieta ar kroga nosaukumu. Noskaidrojiet skaitli ar diviem vienādiem cipariem pie ceļa, kroga teritorijā (=v)!

Krogs10. Sākotnēji krogi tika celti no koka, mūra celtnes vairumā gadījumu sāka parādīties ar 18.gs. otro pusi. Iespējams, tieši tāpēc arī šodien šeit nekas nav saskatāms, vien savādas konfigurācijas ceļu krustojums vedina domāt, ka šeit reiz bijis kas vairāk. Dažsimt metru pirms kroga vietas ceļa kreisajā pusē ir kvartālstigu plāksnīte – skaitlis uz plāksnītes (=v).

Krogs11. Apdzīvots. Labi redzama senās kroga ēkas pārbūve par dzīvojamo māju. Dzeltens „inventāra numurs” uz ēkas stūra (=v).

Krogs12.   Krogs ir saglabājies, daļēji pārbūvēts, apdzīvots. Iespējams, ka laupīšanas tradīcijas Kangaros aizsākušās Poļu – zviedru karā (1600.–1629.) un zviedru valdīšanas  laikā. Nostāsti līdz mūsdienām vēsta, ka 20.gs. 20.gados Kangaru kalnos laupījis arī slavenais laupītājs un slepkava Kaupēns (Ansis Alberts Kaupēns 1895.-1927.). Laupīšanas Kangaru kalnos ik pa brīdim notikušas līdz pat 2.PK. Pavisam netālu no Rīgas-Ērgļu lielceļa, purvā pie Bendes lejas (septītais līkums Kangaros virzienā uz Rīgu), atrodas Burlaku kalniņš. Tajā, pēc vietējo cilvēku nostāstiem, kādreiz mituši lielceļa laupītāji, kuri pa taisno izejot cauri purvam lielceļa virzienā līdz pakalnam, uzglūnējuši un uzbrukuši zemniekiem, kas pa lielceļu zirgu pajūgos pilniem piekrautiem ar mantām, braukuši no Rīgas tirgus uz Vidzemi. Bendes lejā visbiežāk notikusi laupīšana. Slīpi pāri ceļam te novilkta stieple, tā, lai zirgs, piegājis pie tās, gar to noietu no ceļa, un vezums nogāztos gravā. Tad pajūgs parasti esot apgāzies, viss vedums izbiris un burlakiem, laupītājiem ir bijis vieglāk aplaupīt. Jūsu uzdevums – atrast Burlaku kalniņu un noskaidrot, vai tajā atrodas: burlaku štābs (v=7), info plāksne (v=9), transformators (v=11), liela bedre (v=13). Ja gadījumā atrodiet partizānu bunkuru vai tiem veltītu info plāksni, tad ziniet, ka burlaki un partizāni nav viens un tas pats!

Krogs13 (24. krogs pēc kārtas, ceļā no Rīgas). Nekas neliecina, ka šeit reiz bijusi kroga ēka. Taču ir kāda interesanta celtne apmēram 1.8km 123o projekcijā no bijušā kroga vietas. Izbraucot cauri senam muižas ēku kompleksam, lejā no kalna atradīsiet ēku ar ieejām 2. un 3.stāvā, bet ne pirmajā stāvā. Noskaidrojiet logu skaitu šai ēkai (=v)!

Krogs14. Nav saglabājies. Noskaidrojiet, kāds skaitlis ir uz visiem trim elektrības stabiem kroga atrašanās vietā (=v)! Lietpratēji atpazīs arī seno ceļa vietu pie spēkstacijas drupām.

Krogs15. Kroga vietā šobrīd atrodas dzīvojamā māja. Mājas nosaukuma plāksnītes krāsa ir: zaļa (v=22), zila (v=32), brūna (v=42).

Krogs16 (foto16). Šeit bijuši divi krogi. Pirmais nopostīts 1.PK laikā, uz tā pamatiem uzbūvēta jauna ēka, saglabājot vecos kroga pagrabus zem tās. Pamatos iemūrēts akmens ar gada skaitli 1840, kas no ceļa nav redzams. Toties no ceļa labi redzams ir tikpat vecs pagrabs dziļāk sētā. Otrs krogs uzcelts blakus pirmajam, nopostīts 2.PK laikā. Tā vietā šobrīd aug bērzi, taču bezsniega periodā redzamie pakāpieni pret mājas iebraucamo ceļu izskatās kā vakar betonēti. Kādā krāsā ir mājas nosaukuma plāksnīte - brūnā (v=22), zilā (v=32), zaļā (v=42), plāksnītes nav (v=12).

Krogs17 (31. krogs pēc kārtas, ceļā no Rīgas). Puslīdz saglabājies, ir apdzīvots. Plāksnīte ar nosaukumu uz kroga ēkas sienas ir: dzeltena (v=12), zila (v=17), brūna (v=20), plāksnītes nav (v=22).

Krogs18. Kroga vairs nav, taču blakus tam ir senā lielceļa sens mūra tilts! Zem jaunā ceļa esošās caurtekas diametrs ir: 150-170cm (v=160), 170-190cm (v=180), 190-210cm (v=200). 20.gs.30.gados šeit bijusi arī pienotava un veikals.

Krogs19 (foto 19). Senās celtnes drupas labi pamanāmas ceļa malā. Krogs ir ierīkots ar Zviedru valdības rīkojumu 17.gs. beigās.  Krogiem Vidzemē bija arī savs paraugplāns (bilde), pēc kura iespējams būvēts arī  šis krogs. Taču ne mazāk ne mazāk senas ir arī pavisam netālu esošo ūdensdzirnavu drupas. Dzirnavu drupās var ieraudzīt: durvju aili, izvadkanāla arku un turbīnas nodalījumu (v=17), durvju aili un turbīnas nodalījumu (v=20) vai tikai durvju aili (v=23).

Krogs20. Šodien zirgus te vairs nav kur piesiet, toties ir kur piesiet velosipēdus. Sagrauts 2.PK laikā, saglabājies viens pamatu stūris. Dažu krietnu soļu attālumā no stūra atradīsiet plāksnīti ar skaitli (=v). Gandrīz iepretim krogam – senu ūdensdzirnavu drupas ar gandrīz 2km garu derivācijas kanālu, daļu no kanāla lietpratējs atradīs vēl mūsdienās.

Krogs21. Daļēji saglabājies. Izolatoru skaits uz ēkas A sienas (=v).

Krogs22. Neliela ēkas daļa nodega gadus 15 atpakaļ, taču pārējā ēka ir labi saglabājusies, te atrodas gan veikals, gan dzīvokļi. Nostāsts vēsta, ka šāds kroga nosaukums esot tamdēļ, ka celtnieki būvējot ēkas sienā esot iemūrējuši šo dzīvnieku. Uz vienas no kroga sienām atrodas piemiņas plāksne kādam drosmīgam cilvēkam. Noskaidrojiet šī cilvēka dzimšanas gadu! (=v)

Krogs23. Krogs ir saglabājies, un ir apdzīvots. Blakus atradušās dzirnavas, kuru izvadkanāls labi saskatāms no senās tilta vietas. Senā lielceļa tilta vietā šodien ir: gājēju tilts (v=7), veci koka pāļi (v=10), caurteka (v=14), nekas nav saglabājies (v=18).

Krogi 24 – 26. Par šiem krogiem runā tautasdziesma:

„Klausāties, ceļa vīri,

Kā dzied Ērgļu krodzinieki:

Vimba dzied, Līburs velk,

Kaķarags darināja.”

Pirmais no šiem nav saglabājies, vien akmeņi un sīki kociņi, kuros jāatrod plāksnīte ar divciparu skaitli (=v),

otrais ir apdzīvots, dzīvojamās mājas logu aiļu skaits pret ceļu (=v),

trešajam krogam (nav saglabājies, foto26) nosaukums radies tāpēc, ka krogā alu pārdeva īpašas formas stikla krūzē. Pie tam šis krogs atradies īpaši ainaviskā vietā, no kuras fotografējuši daudzi ainavu fotogrāfi. Diemžēl pēdējos gados veiktā ceļa rekonstrukcija ir mazliet pabojājusi īpašo skatu, taču 1.03km 103.5o projekcijā no kroga vietas ir, manuprāt, visainaviskākā šīs apkārtnes skatu vieta. Šeit tad nu saskaitiet izolatorus uz A-veida elektrolīnijas balsta (=v)!

Krogs27. Šī vieta un krogs ir minēti jau 17. gs. kartēs. Sākotnējais krogs bijis celts no koka, bet ap 1865. gadu celta mūra kroga ēka. Mūsdienās ēkā ir veikals, krogs un dzīvokļi. Senajos laikos daļa krodzinieku nomājuši krogu no muižas, maksājot naudā. Piemēram, šī kroga krodzinieks Konrads nomājis krogu un zemi no muižas par 24 Alberta vecdālderiem gadā. Labi, šoreiz nemeklēsim vecdālderu kursu pret eiro, bet netālu esošo, seno muižas stadulu gan jums jāatrod un jāsaskaita logu skaits pirmajā stāvā, ēkas DR (ceļam pretējā) pusē (=v)!

Krogs28 (arī 28. krogs pēc kārtas, ceļā no Rīgas). Nav nekas saglabājies. Pirms kroga vietas ir autobusa pietura un kāda veca ķieģeļu ēka. Logu skaits pret ceļu 1.stāvā (=v).

Krogs29. Pārsvarā drupas, stārķu ligzda skursteņa galā. Viens kroga gals vēl nesen bijis apdzīvots – ēkai ar jumtu aizmūrēto logu skaits sienā otrpus ceļam (=v). Aplūkojot kroga drupas, seno pagrabu cienītāji arī šeit nebūs vīlušies! (Labojums 06.12.2018. Kroga drupas nojauktas, vērtība zudusi. Aizmūrēto logu skaits (vērtība) = 1)

Krogs30. Vislabāk saglabājies ēku komplekss visa ceļa garumā. Bijusi arī zirgu pasta stacija. Uz vienas no ēkām ir pārtikas veikala izkārtne ar numuru (=v). Labojums 07.05.2020. Veikala izkārtnes vairs nav, bet virs vienas garāžas ir uzraksts vecajā drukā. Burtu skaits uzrakstā - 3 = v

Krogs31 (foto 31). Nav saglabājies. Pirms kroga ir tilts, kur jums jāsameklē vertikāls metāla objekts, kuram šeit nebūtu jābūt, labi salasāmo burtu skaits uz tā (=v).

Krogs32. Labi ieraugāmas, „koptas” drupas ceļa malā. Krogam ir pagrabs (v=1) vai nav pagraba (v=0)?

Krogs33. Saglabājis autentisku izskatu, pateicoties, iespējams, visai nolaidīgai attieksmei pret ēku. Durvju skaits ēkas ZR pusē (sānos, pa kreisi no ceļa)(=v).

Krogs34 (5. krogs pēc kārtas, ceļā no Rīgas). Pēdējo, 19.gs būvēto kroga stadulu sabombardēja 2.PK laikā, ap 1961.gadu nojauca pilnībā. Stadula garumā stiepusies līdz pat asfalta ceļam. No pašas kroga ēkas ir saglabājies mazs fragments ar durvīm un logu, kas šobrīd vairāk atgādina piebūvi esošai ēkai, kas uzcelta vēlāk, kroga ZA galā, iespējams 20.gs. sākumā un bijusi kā mežniecības ēka. Burtu skaits mājas nosaukumā (=v).

Krogs35 (foto35). Krogs pārbūvēts līdz nepazīšanai, un atrodas kāda uzņēmuma teritorijā. No senajiem laikiem ir saglabājies zīmējums ar krogus attēlu. Cik logu aiļu pret ceļu ir ēkas 2.stāvā (=v)?

Krogs36 (26. krogs pēc kārtas, ceļā no Rīgas). Krūmos labi noslēpusies dzīvojamā māja. Kāds ir burtu skaits uz tuvumā esošās autobusu pieturas plāksnes (=v)?

 

Slēpņa galavietas aprēķināšana. Saskaitot visas 36 vērtības, iegūsiet četrciparu skaitli. Skaitlī esošos ciparus salieciet augošā secībā, un iegūsiet skaitli ABCD. Slēpnis atrodas sekojošās koordinātēs:

N56o 5(B-2), (C-1)(A-1)9 , E25o A(B-3),(D-4)(C-2)7

 

Domāju, ka ar labi sagatavotu mājasdarbu pasākums ir veicams apmēram 6 stundās. 4x4 piedziņa nav obligāti nepieciešama, ja vien neizvēlaties „kuģot” īpaši ekstremālos laika apstākļos.

Atļaušos arī atgādināt, ka slēpnī esošais zīmogs nav paredzēts līdznešanai! Taču pirmajiem atradējiem līdznešanai ir paredzēta kastīte ar uzrakstu „1”!

Tad nu – veiksmīgu slēpņojienu un, ceru, ka „krogošanas” process jums sagādās tikpat daudz prieka, kā man, gatavojot šo slēpni! Lai veiksme, adrenalīns, visi labie gari un pagrabu sikspārņi ir ar jums!

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

vrxfn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)