Skip to content

Horni Police Mystery Cache

Hidden : 3/8/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Keška je věnována 745. vyročí první zmínky o obci


Rozsáhlý objekt ženského premonstrátského kláštera v Doksanech poblíž Roudnice nad Labem (viz fotogalerie níže) je od obce Horní Police na Českolipsku v severních Čechách vzdálený pětačtyřicet kilometrů, přesto je s historií obce úzce spjatý. Když totiž papež Řehoř X. dne 15. května roku 1273 konfirmoval (písemně potvrdil) práva kláštera, v listině se objevila i dosud první známá zmínka o existenci „villam Palicz“. Obec ve své dlouhé historii několikrát změnila vlastníka (především z rodu Berků - panství českolipské, a Habsburků - panství zákupské), doksanskému klášteru ale musela odvádět rentu až do roku 1849.

Jak to bylo s názvem obce


Na některých starých mapách (viz fotogalerie níže - Müllerova mapa Čech z roku 1720) je obec Horní Police označena původním názvem Palič, čímž se prokazuje její slovanský původ. Název vznikl od slova „páliti“ – základy obce byly budovány na pozemcích vypáleného lesa. Toto jméno bylo poněmčeno v Politz (Ober Politz) a zpětným přijetím do češtiny vzniklo dnešní Police. Přívlastkové určení „Horní“ je na odlišení vsi s kostelem a zámkem od vedlejší vsi Dolní Police (Neider Politz), dnes části města Žandov.

"Mluvící" insignie obce


Historie obce byla pečlivě zkoumána v době přijetí komunální heraldiky do zákona O obcích (1990). Obcím bez statutu města bylo povoleno používat vlajku a znak. Obec Horní Police dosud neužívala žádný znak, dochovala se ale obecní pečeť s vyobrazením doutnajícího milíře s vyšlehujícími plameny (viz fotogalerie níže). Neobvyklý motiv patrně souvisí s původním názvem obce "Palič", je tedy "mluvícím znamením". Další návrhy vycházely ze znaku či pečeti (viz fotogalerie níže) hornopolického arciděkanství (kotva, berla), z faktu, že obec je mariánským poutním místem (Panna Maria symbolizována stříbrnou lilií) a z místních reálií (kamenný most přes Ploučnici, kříž na mostě). Výsledkem byla kombinace některých zmíněných návrhů, jak je patrno z erbu obce v záhlaví listingu.

Katastr obce - rozloha, příroda, pamětihodnosti


Území obce se časem zvětšovalo, připojena byla ves Staupen (Stupno), Biela (Bělá), obě doloženy v pramenech z třináctého stoleti, nově založena část Waldeck (Podlesi) a Dvorsko (Hofberg, vhodné místo pro úkryt naši kešky :-)). Měnila se také příslušnost obce ve správních celcích, radoušovský újezd doksanského kláštera vystřídalo zákupské a pak českolipské panství, pak litoměřický a českolipský okres (viz mapa ve fotogalerii níže), v novodobých dějinách obec dvakrát ztratila samostatnost připojením k městu Žandov.
Z geografickém začlenění obec náleží do Českého středohoří, je obklopena zalesněnými čedičovými vrchy s výhledy a loukami, které v minulosti poskytovaly seno a slámu na vývoz po železnici. Z hlediska fauny a flory se jedná o území zajímavější tím, že obcí protéká řeka Ploučnice. Její podmáčené porosty jsou domovem řady rostlin a vodního ptactva, řeka patří k rybářsky nejcennějším tokům v Čechách, dodnes si zachovala druhové bohatství ryb registrované koncem 19. století.
Na území obce se nacházejí kulturní památky, doklad pozoruhodné regionální historie: zámek, ve kterém nikdy nesídlila šlechta, ale úředníci hornopolického panství, vedle novodobého mostu přes řeku Ploučnici kamenný most, který v roce 1843 nahradil původní most dřevěný (dnes pěší zóna), roubenky na kraji obce u silnice směrem k České Lípě, ale především na vyvýšenině nad obcí nevšední poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie, národní kulturní památka (viz k tomu naše keška Poutní areál v Horní Polici).

Lidé a jejich život v historii obce


Život zdejších obyvatel byl ovlivněný tím, že území vždy náleželo do pohraniční oblasti, kterou v době dávných dějin ovlivnilo osidlování z vůle panovníků, v novější historii pak repatriace nejprve českého a pak německého obyvatelstva. Nejstarší seznam hornopolického panství z 18. století uvádí, že v obci žilo necelých pět set obyvatel, sedláci, zahradníci, drobní držitelé půdy, domkáři. Při sčítání lidu v roce 1880 byla obec označena za farní a školní a jako sídlo panství, kde žilo ve více jak stovce domů přes osm set obyvatel. V meziválečné době hornopolická obec měla přes dvě stě domů a přes tisíc obyvatel, několik desítek české národnosti, ostatní německé národnosti. Žili zde i osobnosti, jejichž ohlas přesáhl hranice regionu, například filantrop, lékař, pedagog a rektor pražské univerzity V. J. Krombholz (1782-1843, viz naše stejnojmenná hornopolická keška).
Obyvatelé se živili rozmanitým zaměstnáním, byli zde zemědělci, pekaři, hostinští, obchodníci, cukráři, obchodníci s textilním zbožím, řezníci, švadleny, truhláři, zaměstnanci školy a železnice. V novodobé historii tu byla výrobna savek do umělých chrupů, opravna zemědělských strojů, kamenolom, továrna Achilles na výrobu jízdních kol, továrna Asman na výrobu sedel a dvanáct hostinců. Zkrátka, bylo tu vždy dost živo :-).

Závěrem


Přijďte se podívat, i naše hornopolické kešky stojí za návštěvu :-).
Použitá literatura
Kol. autorů, Město Žandov a blízké okolí, MÚ Žandov 1998
Strojopisné texty pana Liboslava Havelky, hornopolického rodáka a žandovského kronikáře
Soukromý archiv bývalého mnohaletého starosty obce Horní Police pana Lubomíra Šulce


Ke kešce


Kešku tvoří obal PET, kde by měla být i tužka. Chovejte se obezřetně, bývalá keška, věnovaná historii obce, byla několikrát poničena a nakonec zrušena. Keš je mysterka, abyste ji nalezli, musíte správně doplnit souřadnice úkrytu.

N 50° 42.(x - 1181)' E 014° 24.(384 + y)'

x = odpověď na otázku v listingu naši hornopolické kešky Poutní areál v Horní Polici, v části Ke kešce, skládá se z čtyřčíslí (letopočtu)
y = odpověď na otázku v listingu naší hornopolické kešky V. J. Krombholz, v části Ke kešce, skládá se ze dvou slov, dosaďte počet písmen v těchto slovech

Hodně štěstí v luštění a hledání kešky.





Přehled našich keší a jejich loga



Additional Hints (Decrypt)

Hiavge

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)