Skip to content

PM #73 Chotesov Mystery Cache

This cache has been archived.

Mira83: Bohužel už není tolik času, diky všem za návštěvu a pěkné logy.

More
Hidden : 4/1/2018
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, foxcpg, Honomichlojc, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.

Obec leží 18 km jihozápadně od Plzně na hlavním silničním tahu Plzeň – Domažlice, v okrese Plzeň-jih. Obec měla k 1.1.2016 celkem 2.784 obyvatel, rozkládá se na ploše 4.166,85 hektarů. Ráz krajiny je rovinatý s polnostmi a lesy, obcí protéká řeka Radbuza a nachází se zde několik významných rybníků. Obcí prochází naučná stezka Stodsko a cyklotrasa č.2166. Po zelené turistické značce, která začíná na železniční zastávce, lze okolo rozhledny na Křížovém vrchu přes Merklín dojít až do Chudenic. Dříve zemědělská obec změnila svůj charakter a nyní převažuje lehký průmysl. 

Dominantou obce je klášter založený blahoslaveným Hroznatou (1202 – 1210). Mezi významné historické stavby se řadí též kostel Narození Panny Marie, fara, bývalá rybárna se třemi rybníky a pivovar. V klášterní zahradě se nachází hřbitov řádových sester a socha Ježíše Krista z bílého mramoru. Další sochy jsou na Náměstí 1.máje, a to socha sv. Jana Nepomuckého a naproti základní škole socha Panny Marie.

Dlouhou tradici (již od roku 1967) mají v obci Staročeské máje pořádané jednou za dva roky. Při této slavnosti obchází král s krojovanou družinou svobodné dívky starší 15-ti let a svobodné mládence starší 30-ti let, potěší je vtipným povídáním, připijí na zdraví, zazpívají a zatančí. Na druhý den slavnost pokračuje v klášterní zahradě, kde májovníci zatancují Chodské kolečko, Špacírku a na úplný závěr Českou besedu. Vše je doprovázeno vtipným povídáním „kecala“ a vystoupením krojovaných.

Historie

Svým původem sahá historie obce Chotěšov hluboko do středověku. První písemná zmínka je z roku 1115. V roce 1202 byl Hroznatou založen ženský premonstrátský klášter. Roku 1278, po smrti Přemysla Otakara II. na Moravském poli, vítězné vojsko klášter úplně vyplenilo. Rozkvět kláštera je zaznamenám až v roce 1284 za vlády krále Václava II. V roce 1406 probošt Sulka zorganizoval vojsko proti vpádu Ruprechta Falckého do Čech. U Hradce se mu podařilo Ruprechta porazit a vyhnat ze země. Roku 1421 klášter vypálil Jan Žižka a zůstaly jen zříceniny. Velitel obránců byl zabedněn do vysmoleného sudu a před klášterní branou při cestě ke Stodu zaživa upálen. Na tomto místě stával dřevěný kříž a od roku 1687 sloup se sochou Panny Marie. V roce 1520 byla obec postižena morem, který si vyžádal mnoho obětí. V roce 1618 po dobytí Plzně knížetem Mansfeldem byl klášter stavovským vojskem obsazen a vypleněn. Klášter byl poté vypleněn ještě čtyřikrát, a to v roce 1620 při vpádu císařských vojsk, roku 1639, 1645 a 1647 Švédskými vojsky. V roce 1648 byl Chotěšov podruhé napaden morem. Roku 1652 navštívil klášter císař Ferdinand III. s císařovnou a synem Ferdinandem IV. V roce 1680 po selských bouřích na Tepelsku byla provedena výměna českých chotěšovských sedláků za německé sedláky tepelské. Roku 1756 byla dokončena stavba konventu podle návrhu J. Augustona ml. V roce 1757 se v Chotěšově za sedmileté války ubytoval pruský vojenský sbor a vyžadoval na klášteru vysokou kontribuci. V letech 1770 až 1771 byla tak velká nouze, že lidé umírali hlady. Kritickým bodem se stal rok 1782, kdy císař Josef II. zrušil klášter a 44 jeptišek muselo klášter opustit. Majetek zrušeného kláštera byl předán nově utvořenému náboženskému fondu. Jeho správou byl pověřen císařský vrchní Karel Lipold. Roku 1822 koupil celé panství kníže Karel Alexandr von Thurn-Taxis z Regensburgu. V roce 1925 mu bylo panství po první pozemkové reformě zabráno a byl mu ponechán jen areál kláštera. V roce 1945 přechází klášter jako součást konfiskátu do majetku československého státu. V roce 1991 jej převzala obec Chotěšov, v jejíž správě je dodnes. S účinností od 1.7.2010 byl klášter Chotěšov uznán za Národní kulturní památku.

Znak obce: Modro-zlatě dělený štít; nahoře v modrém poli osmihrotá stříbrná hvězda, dole ve zlatém poli jelení parohy (2+1). Paroží je přebráno z rodového znaku rodu Hroznatovců; osmihrotá hvězda je symbolem narození Panny Marie; modrá barva symbolizuje řeku Radbuzu, žlutá zlatý štít.

Prapor obce: list tvoří žlutý svislý žerďový pruh rovný jedné třetině délky listu se třemi černými parožími (2+1) a vodorovný horní bílý a dolní modrý pruh. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Významní rodáci: F.X. Margold (1887 – 1967) – významný malíř a architekt, poslední stavitel katedrály sv. Víta v Praze Václav Hataj (1888 – 1954) – řídící učitel (zakladatel české školy v Chotěšově), kronikář

O keši

Keš je velikosti micro a není v ní tužka. Při odlovu dejte prosím pozor, ať na keš neupozorníte.

Klikni pro začátek luštění.

 

Additional Hints (No hints available.)