Skip to content

Stavba ČESKOSLOVENSKO SOVIETSKEHO priateľstva Mystery Cache

Hidden : 2/7/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


K typu kešky a k dôvodom jeho založenia:

 

Pôvodne som chcel vytvoriť jednoduchú multinku (mne srdcu najsympatickejší druh kešky),  ale „musel“ som to zmeniť oficiálne na mysterku, aby to bolo poučné...a zábavné (aspoň pre "historikov"...snáď). Nakoniec to však bude taký malý hybrid (mix mysterky a multinky).

 

 Výsledek obrázku pro geocaching smile

 

Úvodné zamyslenie ownera k monumentálnym historickým stavbám

Mnohé monumentálne stavby z čias komunistického/socialistického Československa na území dnešného Slovenska zmenili natrvalo ráz našej krajiny a pretrvali až dodnes. Výnimkou samozrejme nie je ani hlavné mesto Bratislava. Mnohé stavby sú známe nielen svojou funkcionalitou, ale sú tu aj pamätníky pripomínajúce rôzne historické udalosti. Spomeniem aspoň niektoré notoricky známe (nielen pre obyvateľov hlavného mesta) ako napr.: budova Slovenskej televízie, budova Slovenského rozhlasu, televízny vysielač Kamzík, mosty ponad Dunaj (napr.: most Mládeže známy ako most Lafranconi, Most SNP známy ako Nový most, Most hrdinov Dukly známy ako Prístavný most), Slavín, či Slovenská národná galéria, ale aj Dom odborov známeho tiež ako Istropolis. Nájdu sa možno aj ďalšie zachované monumenty, ktoré ma však momentálne nenapadajú - ak v logu uvediete ďalší mnou zabudnutý a zaujímavý, tak rád doplním do listingu.

Sú však aj menšie či väčšie stavby (samozrejme záleží na uhle pohľadu – veľkosť, význam a pod.) z tohto obdobia, ktoré už boli zrovnané zo zemou v rámci zmeny spoločenského systému a Tie si pripomenúť založenou keškou je trochu problematické (isto mi dáte za pravdu, že neexistujúcu stavbu sa obdivovať veľmi nedá),...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

 

 

 

Zamyslenie ownera: Vďaka GC som si uvedomil, že treba mať „otvorené oči“ a všímať si svoje okolie viac. A možno pritom založiť nejakú hodnotnú kešku (snažím sa :D) a ukázať niečo zaujímavé zo súčasnej Bratislavy.

 

 

 

 

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

...ale chcem Vám však pripomenúť jednu zabudnutú stavbu (objekt) na území hlavného mesta Bratislavy, ktorá ešte existuje a v dobe existencie Československého štátu mala svoj význam (aspoň do roku 1989) v rámci vzájomnej hospodárskej pomoci a Československo Sovietskeho priateľstva. V súčasnosti však už neplní svoj pôvodný účel.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Krátky úvod by sme teda mali za sebou a už by to chcelo niečo aj ku keške, alebo žeby najprv...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

 

 

Zamyslenie ownera: Kto natrafí na prameň (studnicu) histórie a zároveň ju miluje, bude mu za odmenu poskytnuté množstvo zaujímavých fotografií, informácií aj zábavy  z rokov minulých (hodiny/dni/týždne/ mesiace/roky zábavy). A ako owner dúfa, možno aj k založeniu ďalších kešiek (viem trochu trúfalé) zabudnutej minulosti - historických budov (a Bratislava má podobných kešiek už teraz celkom dosť).

 

 

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

...OK, poďme teda konečne na potrebné informácie k dešifrovaniu zdroja informácií zakomponovaného v listingu.

Související obrázek

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

HISTÓRIA STAVBY

Stavba „Technického strediska pre pomoc technickej obsluhy“ bola v Bratislave realizovaná v rokoch 19EF až 19GH (potrebné navštíviť v teréne). Slávnostne otvorená však bola o čosi neskôr (deň.mesiac.rok = A.B.19CD – potrebné nájsť na webe) zrejme z dôvodu vnútornej vybavenosti objektu (ownerova špekulácia). Technické stredisko slúžilo pre pomoc technickej obsluhy pri obsluhe stavebno-cestných strojov, žeriavov, nakladačov atď.

Související obrázek

Táto stavba pred samotným začatím výstavby bola podľa štátom riadenej tlačovej agentúry ČSTK označená ako prvá z troch sovietskych zariadení tohto druhu v Československu (ďalšie mali neskôr pribudnúť v Prahe a Brne).

Na slávnostnom otvorení výstavby sa zúčastnili mnohí pohlavári z Československa, ale aj Sovietskeho zväzu (poklepanie základného kameňa bude vždy v móde, zdá sa :D) ako napr.: vedúci tajomník SUV ZČSSP Karol Šavel, primátor hlavného mesta SSR Bratislavy Ladislav Martinák...atď. Prítomný bol aj generálny konzul Sovietskeho zväzu v Bratislave Nikolaj Andrejevič Gončarov.

Stavba sa budovala na základe československosovietskej obchodnej dohody o zvýšení a rozšírení technických a poradenských služieb pre dovážané stroje. Celková cena stavby pred začatím výstavby bola vyčíslená na cca 60.000.000 Kčs. Technické stredisko poskytovalo obchodno-servisné služby pre cestné a stavebné stroje dovážané do Československa zo Sovietskeho zväzu. Okrem toho ročne vyškolili cez 500 obslúh týchto strojov a zabezpečovali aj garančné opravy strojov.

Pri slávnostnom otvorení strediska sa zúčastnili (ako inak) mnohí pohlavári vtedajšieho režimu nielen z Československa, ale aj Sovietskeho zväzu (tentokrát strihanie pásky :D), pri ktorom nemohli chýbať ani redaktori tlačovej agentúry ČSTK, ktorí o všetkom informovali pracujúci ľud v našej republike. Opäť vymenujem len zopár pohlavárov, aby som Vás veľmi neunavoval - napríklad tajomník ÚV KSS Miloslav Hruškovič, členovia Predsedníctva ÚV KSS - predseda SNR Viliam Šalgovič, predseda SOR Ladislav Abrahám, vedúci tajomník MV KSS v Bratislave Gejza Šlapka ako i delegácia Ministerstva zahraničného obchodu Sovietskeho zväzu, vedená námestníkom ministra Nikolajom Smelakovom.

Stavba to bola síce významná, ale nie dostatočne na to, aby sa pri jej otvorení zúčastnili vtedy najvyšší predstavitelia oboch krajín - za Československo Generálny tajomník ÚV KSČ Gustáv Husák a za Sovietsky zväz Generálny tajomník ÚV KSSZ Leonid Iľjič Brežnev.

Koniec - prameň informácií z internetu vyschol a k tejto stavbe sa mi už bohužiaľ nepodarilo nájsť nič podstatné a žiadnu knižnicu či archív som fyzicky naozaj nenavštívil, lebo vzhľadom k lúšteniu kešky by to nebolo zrovna fér.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Postup riešenia hybridnej mystery-multi kešky:

1. Nájdi na internete „deň.mesiac.rok“ slávnostného otvorenia.

A.B.19CD

2. Spočítaj všetky získané číslice a dostaneš dvojciferné číslo, ktoré bude X.

A+B+C+D=X

3. Toto dvojciferné číslo X a ostatné získané čísla A, B, C a D použi pri výpočte:

N 48° (18-C).(X*37+A+1)

E 17° (4-D).(X*30+B-18)

Na overenie správnosti výpočtu použi radšej CHECKER. Správne súradnice Ťa neprivedú ku keške, ale k pamätnému kameňu priamo pred objekt, kde získaš potrebné údaje o rokoch realizovania stavby. Ak prídete loviť autom, tak prosím využite odporúčaný parking z checkera kvôli nenápadnosti.

4. Rok začiatku a ukončenia stavby (realizácie):

19EF - 19GH

(pozn.: oproti v okne možno práve sedí vrátnik/vrátnička a v noci zrejme aj strážna služba, tak sa tvárte adekvátne k situácii...vymyslite príbeh o čakaní na kamaráta od vedľa a pod....a hlavne v noci neodporúčam loviť čo udávam aj v atribútoch...a už vôbec nie pomocou baterky!...cez týždeň je tu celkom živo, ale cez víkend tu všetko utíchne tak opatrne ;o))...pamätajte, vrátnik/-čka či strážna služba je najzvedavejší tvor ľudstva :D)

Nebojte sa však, keška bude dosť ďaleko od ich zvedavých očí a budete aj dostatočne krytý (v zimných mesiacoch trochu menej, ale to zvládnete).

5. Vypočítaj koordináty pre uloženie kešky (dúfam, že nerátaš všetko odznova :D).

N 48° (18-C).(X*37+A+1+E+F+G+H+5)

E 17° (4-D).(X*30+B-18-E-F-G-H-20)

Ak si chceš byť istý finálnym výpočtom, tak si klikni tu ---> FINÁLNY CHECKER.

 

Prajem Vám úspešné hľadanie informácií a bezproblémový odlov.

 

Související obrázek

 

Pozn.: Popravde neviem aké mám dať D-čko (dám si však od Vás poradiť).

Additional Hints (Decrypt)

Sneroal purpxre cbcvfr hzvrfgaravr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)