Skip to content

GO WRO - Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej Traditional Geocache

Hidden : 1/25/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skrzynka jest częścią projektu GO WRO - Geocachingowa Obwodnica Wrocławia, wzdłuż żółtego szlaku dookoła Wrocławia im. dr Bronisława Turonia.


O miejscu

Rzymskokatolicki obecnie kościół w Świętej Katarzynie zbudowany został jako kościół obronny - podczas wznoszenia nadano mu cechy militarne, umożliwiające w razie potrzeby długotrwałą obronę dzięki grubym murom, wyposażeniu w górnych kondygnacjach w strzelnice, niewielkim oknom, które także można było łatwo zamienić w otwory strzelnicze itd. Budowle o tym charakterze występowały zarówno jako uzupełnienie fortyfikacji miast, klasztorów, jak i jako samodzielne punkty oporu. Powstawały od wczesnego średniowiecza aż po XVII - XVIII wiek.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół wzmiankowany w 1257 roku, obecny zbudowany w XIII wieku. Do pożaru w 1720 roku kościół miał odeskowany malowany strop oraz podłogę z cegieł i płyt nagrobnych. Odbudowany w latach 1743-8; wydłużono prezbiterium, dobudowano nad zakrystią lożę kolatorską, nad całym kościołem strop lunetowy, zmieniono wystrój wnętrza na barokowy. Restaurowany z 1902 roku.

Pocztówka z lat 1890-1899

W lutym 1945 roku po wysadzeniu przez wycofującą się armię niemiecką pozostały relikty ścian i uszkodzona wieża. Odbudowany w latach 1949-52. W 1956 intronizowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przywiezionego przez repatriantów z Doliny. W dniu 16.10.1999 roku arcybiskup metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz ustanowił sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
W latach 1552-1654 kościół służył protestantom. Do zakazu przez władze pruskie w 1800 roku odprawiano msze w języku polskim.

Architektura
Kościół późnoromański, orientowany, murowany, jednonawowy z nawą i prezbiterium z XIII wieku, wieża i zakrystia z około 1500 roku. Częściowo zachowane mury kościoła wzniesione z cegły o układzie wendyjskim. W południowej ścianie nawy zachowana baza talerzowa portalu. Na ścianach podokapowe fryzy: nałęczkowy i kratowy.
Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe.

Wewnątrz kościoła:

Wnętrze kościoła
    -obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przywieziony 20.08.1945 roku z kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dolinie (dawna archidiecezja lwowska)
    -obraz Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -obraz Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -rzeźba Jana Chrzciciela w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -rzeźba Jana Ewangelisty w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -rzeźba św. Elżbiety w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -rzeźba św. Jadwigi w ołtarzu głównym (XVIII w.)
    -rzeźba wolnostojąca proroka Zachariasza przeniesiona z kościoła w Lubiążu (ok.1680-90)
    -rzeźba wolnostojąca św.Ignacego przeniesiona z kościoła w Lubiążu (XVIII)

Na zewnątrz kościoła:

    -późnogotycka kapliczka z piaskowca (w filarze muru) ufundowana przez kanonika wrocławskiego Macieja Jana Stephetiusa (1651)
    -mur obronny z otworami strzelniczymi (pocz. XVII w.)
    -barokowa brama główna z trzema przejściówkami zwieńczona figurką św. Katarzyny

Źródło: pl.wikipedia.org, dolny-slask.org.pl

SKRYTKA

Kesz umieszczony na kordach (+/-3m). Przy podejmowaniu proszę uważać na mugoli, zwłaszcza w niedzielę przed i po mszach o 8:00 i 13:00. Proszę o staranne odkładanie pojemnika. Zabierz ze sobą coś do pisania.

POWODZENIA!

Additional Hints (No hints available.)