Skip to content

Ulrichovo namesti Traditional Cache

Hidden : 1/23/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Z kalendáře pro rok 2018:

Parkovací místa na Ulrichově náměstí jsou v současné době prakticky do posledního místa obsazená. Na ploše náměstí se pořádají různé akce, které alespoň oživují dnes jinak poměrně klidné místo. Ještě před čtvrt stoletím zde panoval čilý ruch. Obchody prosperovaly, lidé chodili „Na Baštu“ na pivo, na rychlý oběd nebo se jen tak občerstvit. Na druhé straně náměstí se chodilo do mléčného baru na chlebíčky, mléčné koktejly, zmrzliny nebo posedět u zákusku. Do „Vzoru“ se šlo pro domácí potřeby, do drogerie nebo do potravin. Celé roky zde sídlila i pobočka Státní pojišťovny, kam se chodily řešit škodní události, nebo jen platit u pokladny za pojistku, která nebyla v lepším případě ani využitá. Lidé víc chodili pěšky, aut bylo méně, ale budovy v té době chátraly.

V současné době jsou domy opět opravené a mnohdy slouží k jiným účelům. Budova bývalého ředitelství státních drah sloužila v poválečném období v levé části městskému a okresnímu národnímu výboru. Přízemí pak využíval majitel budovy, ČSD. Ve druhé polovině sídlila krajská správa veřejné bezpečnosti. Dnes je ředitelství policie v celé budově. Severní strana náměstí dnes slouží především bankovní sféře. Na rohu Ulrichova náměstí stojí dům, kde se za první republiky prodávaly vozy Škoda. V době reálného socializmu zde byla v Autosalonu národního podniku Mototechna vystavovaná vozidla, která byla tehdy ke koupi. Na to ale bylo nutné vystát frontu na pořadník. V posledních letech se zde vystřídali další prodejci aut. Dnes (I/2018) je zde Second hand.

Mohutná budova na současné fotografii skrytá za vzrostlými stromy byla postavena podle projektu architekta Otakara Novotného jako administrativně obytný palác pana Rudolfa Steintského Sehnoutky v letech 1928 až 1929. Dnes má budovu pronajatou ČSOB. Celkovou koncepci náměstí navrhl architekt Josef Gočár.

 

https://www.turistika.cz/mista/hradec-kralove-ulrichovo-namesti/detail

Dnešní Ulrichovo náměstí nese označení po významné postavě dějin Hradce Králové, bývalém starostovi JUDr. Františku Ulrichovy, který od r. 1895 stál u budování moderního Hradce. Jedním z těchto prvků je i toto náměstí. Severní straně náměstí dominuje budova dnešní ČSOB, původně reprezentativní sídlo textilní firmy Steinský- Sehnoutka, která byla postavena dle projektu O. Novotného v letech 1928-29. Protilehlé straně po celé délce dominuje budova bývalého Ředitelství státních drah z let 1929-32 dle návrhu Josefa Gočára, dnes je zde sídlo magistrátu města a krajského policejního ředitelství. Doba , kdy ve východní straně náměstí „strašila“ socha Klementa Gottwalda už je naštěstí pryč…..

 

http://www.hradeckymkrajem.cz/kraj/hk/ulrichovo-namesti

Urbanistický projekt Josefa Gočára z roku 1924 s architektonicky významnými budovami. Náměstí má tvar obdélníku, jehož delší strany tvoří bývalý palác Steinského-Sehnoutky a bývalé sídlo ředitelství státních drah. Kratší strany ohraničuje zástavba zakončená nárožními budovami lemujícími Gočárovu třídu. Třída protíná severní část náměstí, jižní část tvoří plocha pokrytá kamennými deskami, po stranách oživená ostrůvky se záhony a fontánami. V době socialistického režimu až do roku 1989 stála v čele náměstí socha Klementa Gottwalda, po kterém bylo v té době náměstí pojmenováno.

Jižní stranu náměstí vytváří dominantní čtyřpatrová budova bývalého ředitelství státních drah, jejímž autorem je architekt Josef Gočár. Budova byla vybudována v letech 1928-32 ve stylu konstruktivismu a dnes je památkově chráněna. Její hlavní průčelí je symetrické se vstupním portálem uprostřed. Portál je obložen černou leštěnou žulou, nad ním je umístěn reliéf z pískovce od Bedřicha Stefana. Vestibul je vyzdoben skleněnou vitráží od Josefa Kaplického s náměty rozvoje dopravy. Z vestibulu se vchází napravo a nalevo ke schodištím a čtyřpatrovým ochozovým halám s kancelářemi a dalšími místnostmi (v době vzniku jich bylo 405). V provozu je dodnes výtah pater-noster. Ředitelství drah působilo v budově do roku 1949, dnes v ní sídlí magistrát města a policejní ředitelství.

Proti budově ředitelství státních drah byl vystavěn mohutný reprezentativní palác hradeckého továrníka Steinského-Sehnoutky. Stavba probíhala v letech 1928-29 podle návrhu architekta Otakara Novotného. Budova paláce je uprostřed čtyřpatrová s rovnou střechou, po stranách třípatrová se sedlovými střechami. Hlavní průčelí je celé obloženo kamenným obkladem, uprostřed v horní části je umístěn výrazný reliéf s alegorií textilního průmyslu od sochaře Karla Dvořáka. V paláci je nejpůsobivějším prostorem dvoupatrová hala, která je osvětlována balkónovými dveřmi a horními okny s barevnými skly. Dnes budova slouží jako sídlo bankovních a finančních institucí.

 

http://www.hkregion.cz/dr-cs/103476-ulrichovo-namesti.html

V místech, kde Gočárova třída vstupuje do náměstí, stojí čtyři vysoké nárožní budovy o dvě patra převyšující okolní domy, a tvoří tak symbolické brány.

Celou jižní stranu náměstí vyplňuje budova bývalého Ředitelství státních drah od architekta Gočára z let 1928-32, která má 405 místností a je kvalitní ukázkou konstruktivismu. Dnes je to sídlo Policie ČR a mnoha úřadů.

Protější straně dominuje monumentální palác, bývalé reprezentační sídlo továrníka Steinského-Sehnoutky od architekta Novotného z roku 1929, dnes sídlo ČSOB.

Náměstí mělo být původně kulturně-historickým centrem s budovou divadla, avšak Gočár dospěl k závěru, že náměstí, které protíná silnice směrem k nádraží, je pro umístění divadla nevhodná. A tak se náměstí stalo centrem administrativně-obchodním.

*

Odlov keše vyžaduje maximální utajení před mudly!!

Děkuji předem za upozornění na poškozený, chybějící nebo logbook před úplným popsáním.

*

Additional Hints (Decrypt)

I frqr, zntarg 50 pz ilfbxb.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)