Skip to content

Světelský oltář a pramen života Multi-cache

Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte u kešky věnované Kostelu sv.Barbory se Světelským oltářem, Pramenu Světla Matky Boží a Kříži u kostela. 😊

Kostel sv.Barbory v Adamově

Novogotický kostel svaté Barbory v Adamově je farním kostelem farnosti Adamov. Nechal jej postavit kníže Alois z Liechtenštejnu společně s farou (číslo popisné 58), hřbitovem a novou budovou školy (číslo popisné 46). Návrh vypracoval vídeňský architekt Josef Kieser. Stavba začala roku 1855 pod vedením brněnského stavitele Kellnera položením základního kamene před hlavním oltářem nesoucí latinský nápis:

Hic jacet lapis angularis ecclesiae Adamstalensis

V překladu "Zde leží základní kámen adamovského kostela". Kamenické a řezbářské práce prováděli Pilz, Radnický, Schöntaler a Angerler, pozlacovačem byl Heller, kovolitické práce prováděl Kollenbach, štukatérské Bergman, zámečnické Perwanger, tesařské Štancl, truhlářské Roggenhofer a Altmann, malbu oken pak Fliedl.
Celkový náklad na výstavbu kostela a fary, zahrnující v to i dotace pro faráře, učitele a některé menší renty, činil 150 000 zlotých. Veškeré výdaje hradil kníže Alois. Vysvěcen byl 4. prosince 1857 jedovnickým děkanem Václavem Střížem.
Kostel se svojí délkou 26 metrů a šířkou 10 metrů postrádá klasickou věž, která je nahrazena hranolovitou věžičkou s výklenky pro dva menší zvony. Kostel není z venčí omítnutý. Hlavní oltář kostela je zavírací vyřezávaný ze dřeva. Uprostřed je olejomalba svaté Barbory, po stranách pak svatého Josefa a svatého Jana Křtitele. Bočním oltářem je pak oltář znázorňující Nanebevzetí Panny Marie, zvaný Světelský, který pochází z dolnorakouského cisterciáckého kláštera ve Zwettlu. Jedná se o vrcholné dílo pozdní gotiky z let 1516–1525 z lipového dřeva. Oltář je přes 7 metrů vysoký s 59 postavami.
Další vzácnou památkou je obraz představující Narození Páně, nacházející se za hlavním oltářem. Dle odborníků jde o obraz italské školy pocházející z 17. století. Podepsán bohužel není, a tak nelze zjistit jeho autora. Je možné, že obraz věnoval kostelu kníže Alois, který měl v místním loveckém zámečku (číslo popisné 104) umístěnou obrazovou sbírku.
8. listopadu 1969 byl při opravě hlavního oltáře nalezen spis z 26. listopadu 1857 od truhlářů, kteří v té době oltář opravovali.



Světelský oltář

Světelský oltář (německy Zwettleraltar), nacházející se v adamovském kostele svaté Barbory , nese pojmenování po městě, ze kterého původně pocházel. Jde o dolnorakouské město Zwettl (Světlá), ležící nad říčkou Kampou.


Vznik oltáře spadá do 16. století. Klášterní gotický chrám ve Zwettlu byl roku 1427 pobořen husitskými vojsky. Jeho oltáře téměř propadly zkáze a byly nouzově opraveny. V této podobě vydržely do doby, kdy opat kláštera Erasmus von Leisser nechal zhotovit pro kostel nový křídlový oltář, jehož střední částí byl současný oltář "Nanebevzetí Panny Marie" = Světelský oltář. Zprávy týkající se jeho zhotovení jsou však velmi skromné. Práce na oltáři započaly v roce 1516 a zakončeny byly roku 1525. Těchto prací se zúčastnilo 6 řezbářů, jako jediný uváděný Ondřej Morgenstern z Českých Budějovic.
Roku 1702 byl oltář poškozen požárem. Zachována byla pouze střední část, která se po této události přesunula k zadní stěně boční kaple Všech Svatých jako staromódní. Roku 1852 jej opat Augustin Steininger prodal hraběti Samuelu Festeticsovi, od kterého jej následující rok koupil Alexander von Bensa a dopravil jej do Vídně. Ústřední památková komise se obávalo, že by oltář mohl opustit území říše, a tak nařídila, aby se oltář vrátil.
V té době však oltář procházel restaurováním, které vedl Georg Plach.

Náklady nutné s opravou však Steininger nebyl schopný zaplatit a tak oltář dal k dispozici Ústřední památkové komisi, která jej vystavila v kapli svatého Jiří kostela svatého Augustiana ve Vídni. 1 200 zlatých, které byly potřeba k opravě, nakonec uhradil kníže Alois z Lichtenštejna, který se stal jeho novým majitelem. Oltář pak věnoval nově vystavěnému kostelu v Adamově, jehož se stal patronem. Roku 1891 se na knížete Jana z Liechtensteinu obrátil zwettlovský opat Štěpán Rössler s prosbou o navrácení oltáře zpět na jeho původní místo. Kníže rozhodnutí nechal na kostelní správě, která však žádost zamítla s tím, že: "nemůže tuto nejvzácnější ozdobu svého kostela vydati". Tehdejší adamovský farář Jan Straka kromě vyjáždření zaslal do Zwettlu fotografii oltáře, ta je nejstarší fotografií oltáře vůbec .


Historicky první zásah z adamovské strany do oltáře se uskutečnil roku 1897, kdy jej nechal tehdejší farář Vincenc Racek nákladem knížete Jana z Liechtensteinu napustit šelakem.
V roce 1922 byla podána na Památkovém zemském úřadě v Brně tehdejším administrátorem farnosti Jaroslavem Streitem žádost, aby byl oltář odborně prohlédnut. Žádosti bylo vyhověno, a tak do Adamova dorazil přednosta Památkového úřadu architekt inženýr Stanislav Sochor společně s brněnským řezbářem Prosckým. Po prohlídce oltáře konstatovali, že je nutné jej v nejbližší době dáti k opravě.
K opravě však došlo až v roce 1942 kdy byl oltář napuštěn formalinem a úlomky bylo opět připevněny k celku. Celková výše částky dosáhla 5 200 korun. Nejednalo se však o restaurátorský zákrok, ale jen o propagační akce německé okupační správy, která nechala oltář nafotit, které byly následně vystavovány na výstavách.
V roce 1944 Památkový úřad v Brně rozhodl o rozmontování oltáře a jeho bezpečné ukrytí. Krátce na to byl přesunut do krypty poutního kostela ve Vranově. Roku 1947 byl z Vranova převezen k opravě do Brna a v dílně bratří Kotrbů restaurován. Celková suma na opravu dosáhla 176 tisíc korun.
Roku 1970 došlo ke krádeži dvou spodních soch z rámu oltáře. Obě se objevily na aukci uměleckých předmětů v Mnichově, po upozornění Národního muzea v Mnichově byly v roce 1971 vráceny do Adamova.
Restaurátorské práce probíhaly i v roce 1978 vlastními silami adamovských farníků, kteří oltář očistili od prachu, odlomené části řezeb připevnili zpět a červotoči napadená místa injektovali dostupným preparátem.
V roce 2005 při restaurátorském průzkumu oltáře bylo zjištěno, že je dřevořezba masivně napadena červotoči. Následující rok započaly restaurátorské práce, které probíhaly na zámku v Mikulově. Práce na oltáři skončily v následujícím roce.
Vláda České republiky na svém jednání 8. února 2010 schválila třicet osm nových národních kulturních památek, mezi kterými byl i Světelský oltář z adamovského kostela.
Pro turisty byla vydána i turistická známka s motivem Světelského oltáře pod číslem 1565.



 

 

Pramen Světla Matky Boží

Tento pramen byl objeven teprve nedávno, v roce 2017 ho v blízkosti fary objevila skupina místních nadšenců. O pramenu dlouho přemýšlel Miroslav Kučera. Dělníci v 19. století vykopali kvůli potížím se spodní vodou v okolí kostela odvodňovací kanály. Na vodu pak narazili i při nedávné úpravě prostranství před kostelem a při rekonstrukci nedaleké fary. „Na faře teklo do kanálu dost vody, tak jsem na to Miroslava Kučeru upozornil. Věděl jsem, že se o pramen zajímá," řekl bývalý adamovský farář Jiří Kaňa. Název pramene souvisí s nápisem na světelském oltáři, kde se píše o nanebevzetí Panny Marie a střežení tajemství světla a který volně přeložil právě Miroslav Kučera.

Kučera pak s partou přátel na starou odvodňovací štolu, která byla zasypaná. Vyvěrající voda částečně prosakovala pod faru. Pramen vyčistily, udělali drenáž a přivedli vodu až na parkoviště před kostelem. Před vyčištěním prý voda nebyla příliš dobrá, podle rozborů má teď ale kvalitu kojenecké vody. 😊 Můžete tak zkusit ochutnat.

Kříž u kostela

Kříž u kostela zřejmě stává od pradávna, zmiňuje se o něm totiž již mapa z roku 1826. Současný kříž byl ale vybudován až později, je tak pravděpodobné že vystřídal starší kříž. Současný kříž byl vybudován za peníze místních dobrodinců, jak se dočtete i na kříži. V roce 2014, během revitalizace prostranství u kostela, byl kříž přemístěn o několik metrů.

Jak na keš?

Keš se nachází kousek od pramene, jde o běžnou PET keš. Souřadnice jsou:

 

N 49.A
E 016.B


Jaký nápis je nad pramenem?

  1. Od chvíle nanebevzetí Matky boží XII pomocníků holubice ducha svatého zaníceně ochraňuje tajemství světla ve tmě zářícího. A=18.055

  2. Pane, poznali jsme andělské poselství o vtělení Krista, tvého syna; Vlej nám, prosíme, do duše svou milost, ať nás jeho umučení a kříž přivede ke slávě vzkříšení. A=19.876

Z jakého roku pochází současný kříž?

  1. Z roku 1887. B=39.303

  2. Z roku 1924. B=40.985

Šťastný lov! :)


Additional Hints (Decrypt)

Wnxb Crebhgxhi pyáarx - gnxl iyrib qbyr. :) Zntarg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)