Skip to content

Droga Gemmologa #4 - Diament Traditional Geocache

Hidden : 1/10/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Kesz należy do serii "Droga Gemmologa*". Seria składa się z 15 keszy tradycyjnych oraz dodatkowego quizowego kesza finałowego. 
Zdobycie wszystkich skrytek, to szansa na:
-wyrwanie się z domu
-poznanie tej części Jeleniej Góry
-zapoznanie się z kamieniami szlachetnymi (i tymi trochę mniej), których część można znaleźć w Sudetach

 


DIAMENT to bardzo rzadki minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od stgr. ἀδάμας adamas (dopełniacz ἀδάμαντος adamantos, łac. diamentum), co znaczy „niepokonany, niezniszczalny” i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. 
Tworzy zazwyczaj niewielkie kryształy przyjmujące postać ośmiościanu, rzadziej sześcianu. Duża część kryształów ma zaokrąglone kształty oraz wykazuje zbliźniaczenia. W przyrodzie stanowi jedną z sześciu – obok grafitu, fulerenów, nanopianki, nanorurek i grafenu – odmian alotropowych węgla. Przeźroczysty diament zwykle zawiera śladowe ilości azotu, glinu, boru, manganu, krzemu, magnezu, chromu.
Są w nim spotykane różne wrostki mineralne reprezentowane przez: oliwin, granat, pirop, pirotyn, ilmenit, rutyl, grafit, diopsyd, spinel oraz wcześniej wykrystalizowane diamenty. Rodzaj tych inkluzji pozwala na precyzyjne określenie miejsca pochodzenia danego kamienia.
Jego powierzchnię można zarysować tylko przy pomocy innego diamentu. Mimo niezwykłej twardości jest bardzo kruchy.
Główne miejsca występowania diamentów na świecie, to Republika Południowej Afryki, Brazylia, Indie, Australia, Rosja (złoża uralskie i syberyjskie).
Nie znaleziono dotychczas w Polsce diamentów, choć w publikacji autorstwa H.Fiedlera dotyczącej Dolnego Śląska „Die Mineralien Schlesiens mit Berücksichtigung der angrenzeden Länder” wydanej we Wrocławiu (Breslau 1863) pojawia się hasło „diament”. Wspomina się w nim, że kustosz muzeum wrocławskiego (Städtisches Museum Breslau ) znalazł w złotonośnych złotoryjskich piaskach pojedyncze, błyszczące ziarna. Co się z nimi stało – owiane jest tajemnicą. Być może na Dolnym Śląsku nad rzeką Kaczawą uda się odnaleźć polski diament.
Jest to prawdopodobne bowiem w rejonie Pogórza Zachodniosudeckiego w 1869 natrafiono na pierwszy, a w 1927 drugi czeski diament.
Stwierdzono też w Czechach występowanie kominów kimberlitowych. Prawdopodobnie strefa kimberlitowa przedłuża się na teren Polski (rejony Lubania, Jawora i Złotoryji. Są w tych rejonach lokalizacje bazaltu który jest przecież zastygłą lawą. Występują tam też minerały, które w naturze towarzyszą diamentom.
Na terenie Dolnego śląska w trójkącie pomiędzy Jaworem, Złotoryją i Jelenią Górą zlokalizowano 4 wygasłe wulkany: Wilcza Góra, Męcina, Ostrzyca oraz Myslibórz. Ten ostatni pochodzi z tego samego okresu co złoża  w RPA.

 



Kesz:
to mikrus zawierający tylko logbook. Weź coś do pisania. (BYOP).
Proszę zwracać uwagę na dobre zamknięcie pojemnika, oraz o dobre zamaskowanie.
W razie problemów ze znalezieniem, możesz wspomagać się fotopodpowiedzią.

Ważne! W keszu (na logbooku, wieczku i denku) znajdziesz liczbę potrzebną do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zanotować!

* Gemmologia - nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych stosowanych w jubilerstwie i zdobnictwie, zaś sam "Gemmolog" to znawca kamieni szlachetnych :)

Additional Hints (No hints available.)