Skip to content

Velky prelet - D11 / Great Flight - D11 Mystery Cache

Hidden : 4/26/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Výzva kačerům - ownerům.


Akce Velký přelet by si zasloužila mít po cestě volnou sérii několika keší, končící bonusem v místě "přistání". Ale založení, natož údržba, není úkol pro jednoho kačera. Nejde o to vybudovat dva husté powertraily dlouhé několik set km. Jde o sérii pár desítek keší po trasách, rozestupy mohou být klidně desítky km. Všechny by měly být věnovány průletu tím místem a jejich listingy by měly obsahovat fotky z "průletu" okolím keše. Samozřejmě by to měly být pěkné keše a neměly by mít D ani T vyšší jak 4. Bylo by fajn, dokončit to do druhého výročí, tedy do 23. září 2018, resp. 17. prosince 2018.

Pokud se Ti to zdá jako dobrý nápad, tak to prosím šiř mezi kolegy, díky. Máš-li zájem se na tom podílet, tak kontaktuj tým KacikTT.


Velký přelet - / Great Flight -

O keši
English

Velký přelet byla akce party nadšenců, spočívající v rozebrání, přestěhování a opětovném sestavení dvou velkých dopravních letounů. Šlo o letouny TU-154M z bývalé vládní letky. Jeden ze strojů přivezl v únoru 1998 z Nagana zlatou hokejovou reprezentaci. Vysloužil si tak přezdívku Naganský expres, druhý letoun je přezdíván Prezidentský dostavník. Po skončení poměrně krátké aktivní služby, byly oba letouny na několik let odstaveny na vojenské letecké základně v Praze Kbelích. Jak ubývala naděje, že se vrátí do vzduchu, blížila se pravděpodobnost jejich konce ve šrotu. Papíry už byly dávno neplatné a nakonec došlo i k prodeji všech motorů. Před šrotem letouny nakonec zachránilo Letecké muzeum Kunovice a Air Park ve Zruči u Plzně. Jenže nastal problém, jak letouny dopravit do několik set kilometrů vzdálených cílů. Vzduchem to už nešlo. Prodané motory byly skoro nejmenším problémem a navíc v té době byly ještě na svých místech. Ale stejně jako stroje už ani lidé neměli platné potřebné doklady. Obnovení dokladů by i pro výdělečný provoz bylo téměř nereálné, natož pro jeden přelet. A nehledě na takový detail, že ve Kbelích je kde odstartovat, ale v cíli není kde přistát. Alespoň ne beze ztrát na životech a materiálu. Muselo se tedy po zemi, ale to vcelku nešlo a bylo nutno letouny částečně rozebrat. Malým zjednodušením bylo, že po opětovném složení mají sloužit již jen jako exponáty, a nikoliv jako letu schopné stroje. Poté se trup Naganského expresu 23. 9. 2016 vydal na 380 km dlouhou cestu do Kunovic. O necelé tři měsíce později, 17. 12. 2016, se i druhý trup vydal na 200 km dlouhou cestu do Zruče u Plzně. Kromě sponzorských darů byly finance získány i pomocí projektu na serveru Startovač. Podařilo se vybrat třikrát více, než bylo očekáváno, a to dávalo tušit, že samotný transport bude mít mnoho diváků. Což se následně i potvrdilo. Určitě to nebyl největší, nejdelší a nejnáročnější transport, ale určitě šlo o jeden z nejzajímavějších a nejsledovanějších. Tato série keší má za cíl jeho trasy zmapovat.

Trasa každého transportu nadměrného nákladu musí být vždy dobře naplánovana a prakticky nikdy nevede přímo. Nejinak tomu bylo i u Velkého přeletu. Trasu z Prahy Kbel do Kunovic navigace na mapě nakreslí téměř jako přímku o délce 280 km, kterou osobní auto má zvládnout za 3 hodiny, z toho přes 200 km pojede po dálnici. Když se vyhne placeným úsekům, stále to bude téměř přímá cesta, bude o 10 km delší, ale bude trvat o téměř 2 hodiny déle a paliva bude pravděpodobně potřeba o mnoho více. Velký přelet jel 380 km 3 dny a po dálnici se svezl jen pár kilometrů. Většina trasy vedla po silnicích I. a II. třídy, zejména po I/35 od Jičína po Olomouc. Asi každého teď napadne otázka, proč se jelo téměř až do Krkonoš, a na mapě trasa připomína kopii naší severní hranice místo toho, aby se jelo většinu trasy po dálnici D1.

Pro pochopení je třeba si uvědomit co to dálnice vlastně je. Českoslovesko bylo ve třicátých letech 20. století jednou z prvních zemí, kde se začalo se stavbou dálnic. První konkrétní plány vznikly v roce 1935 a se stavbou se začalo o pár let později. Tehdy také štábní kapitán Ing. Karel Chmel navrhl slovo dálnice jako spojení slov dálková silnice. Válečné a poválečné události způsobily, že stavby byly na 20 let zastaveny a poprvé jsme se mohli po dálnici D1 svézt až 12. července 1971. Šlo o 21 km dlouhý úsek z Prahy do Mirošovic, značení na vozovce bylo tehdy žluté a rychlost nebyla nijak omezena.

Jak už bylo v historickém okénku naznačeno, dálnice jsou určeny pro rychlou dálkovou dopravu. Mají více, typicky 2, široké jízdní pruhy v každém směru. Šířka každého pruhu je 3,75 m, výjimečně 3,5 m. Směry jsou oddělené, aby nedocházelo k jízdě v protisměru. Poloměry oblouků jsou velké a i sklon je omezený. Křížení je řešeno mimoúrovňové a pro připojení jsou samostatné pruhy. Minimální podjezdná výška je 5,2 m. Až na výjimky, dané místní úpravou, je maximální povolená rychlost 130 km/h a vjezd není povolen vozidlům, která nejsou schopna dosáhnout rychlosti alespoň 80 km/h. V nejzatíženějších úsecích projede ve špičce 15 000 vozidel za hodinu a i v nočních hodinách zde projede přes 1 000 voz/h, za den je to až 100 000 voz/24h.

Je snaha co nejvíce dopravy vést právě po dálnicich a každé omezení provozu má dopad i na vzdálenější okolí. Stačí sledovat aktuálně probíhající několikaletou rekonstrukci D1 a v době publikace keše i probíhající rekonstrukci D11 u Prahy. Proto získat povolení pro uzavření dálnice a vjezd nadměrného nákladu není snadné. Velký přelet jej získal jen na krátký úsek D11 mezi exity 39 a 42. Krátce před nájezdem přeletu policie dálnici uzavřela. Ihned se utvořila kolona, která rychle rostla. To bylo umocněno tím, že to bylo v pátek kolem druhé hodiny odpolední. Hned po nájezdu musel přelet podjet most se silnicí I/38, po které přijel. Jak je vidět z fotek, bylo to doslova o fous. Cesta po dálnici by tedy sice byla asi o třetinu kratší, ale komplikací by bylo více než užitku.

Jak na keš:


Keš leží mimo dálnici, pro odlov a ani pro zjištění indicií není nutno na dálnici najíždět natož vstupovat!


Na výchozích souřadnicích keš nehledejte, nemusíte je ani navštívit. I když pro pěší přístup k finálce to je jedna z možných cest. Pokud z listingu vyluštíte souřadnice Stage 1 a ověříte je Geocheckem, získáte i souřadnice parkovacího waypointu. Finále je od Stage 1 co by kamenem dohodil. Až na Stage 1 provedete výpočet finále, můžete si jej ověřit vestavěným ověřovačem.

A nyní k samotnému výpočtu. Z listingu získáte několik čísel a ty dosadíte do vzorců Stage 1. Trochu si započítáte, ale to plánovači přeletu museli taky. Čísla dosazujte tak, jak jsou napsána, neprovádějte ciferaci ani jiné úkony, než ty ve vzorcích.

A = délka trasy přeletu ze Kbel do Kunovic.

B = minimální rychlost, kterou musí byt vozidlo schopno dosáhnout, aby mohlo vjet na dálnici.

C = maximalní povolená rychlost na dálnicích v ČR.

D = rok kdy začalo v Českoslovesku konkrétní plánování dálnic.

E = číslo exitu kde přelet NAJEL na D11 (možno zjistit i z mapy okolo výchozích souřadnic nebo průjezdem po dálnici).

F = číslo exitu kde přelet SJEL z D11 (možno zjistit i z mapy okolo výchozích souřadnic nebo průjezdem po dálnici).

Napřed spočtete X, které je pak součástí všech výpočtů. Nadbytečné závorky jsou uvedeny pro zdůraznění priorit výpočtů.

X = ((A + C + F) * 5) + (D * 2) + A - F -7


Nyní vypočítejte a ověřte souřadnice Stage 1. Geocheck prozradí i parkovací waypoint. Poté už musíte do terénu na Stage 1 pro poslední indicii.

Stage 1:   N50° X / 1000      E015° ((7 * B) + X + (2 * C) + E - 28) / 1000




Na Stage 1 najdete na stromě ve výšce cca 3 metry cedulku s dvojciferným číslem. Toto číslo (není to 42 ) je indicie Z, a z té vypočtete finální souřadnice.

Final:   N50° (X + Z + 11) / 1000      E015° ((Z * 30) + X + E - 1) / 1000




A teď už to máte jen kousek k finálce. Je na zemi v mírném svahu a přístup doporučujeme odspoda. Schránku otevírejte tak, aby do ní nenapadalo listí, po odlovu ji zase trochu zamaskujte. Po jejím otevření již jen odšroubujete víčko, logbook je k němu přidělán. Nic dalšího z keše již nevyjímejte! Jen pokud tam napadá listí, tak jej, prosíme, odstraňte, díky.

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo.

Seznam keší této série je zde.

Děkujeme Terimile za poskytnutí fotek. Děkujeme též Malin.cz za korekturu listingu a kontrolu výpočtů.

Listing za tým KačíkTT sepsal Pavel.

English:


This cache is dedicated to great moving operation called „Velky prelet / Great Flight“. Moving of two body part of passenger jet airliner Tupolev TU-154M. Both "flight" was started from 24th Air Transportation Base at Prague - Kbely. First „flight“ was started 23 September, 2016 at 9:30 am, second 17 December, 2016 at 1:00 am. First „flight“ (reg. no. 1016, called Nagansky expres – Nagano Expres) was landed in Kunovice Air Museum three day later. This route was a 380 km long. Second „flight“ (reg. no. 1003, called Prezidentsky dostavnik – President’s Stagecoach) was landed in Air Park Zruc u Plzne three day later. Both airliners in service of Czech Republic government previously.

The route of Great Flight has led mainly along the minor roads. But on the Highway (expressway, motorway, autobahn...) has led a few kilometers only. Concretely between Exits 39 (entrance) a 42 (leave). Why? Because the Highway is road for the high capacity, the speed trafic and the long distance transit.

First seriously planing of the Highways (Czech: Dalnice) in Czechoslovakia (now two independent states Czech Republic and Slovak Republic) started in the 1935. The constructions was began a few year later. But construction was limited due the WWII. And construction was stopped for the 20 years after the Communists coup in February 1948. The first section (21 km) from Prague to Mirosovice was put into operation on July 12, 1971. The Highway system in Czech Republic currently (2018) is 1,250 km long.

Some parameters of The Czech Highways:

  • The maximum allowed speed is 130 km/h.
  • The entrance is permitted for a vehicle with a minimum construction speed of 80 km/h.
  • The typical number of driving lane is 2.
  • The driving lane typical width is 3.75 m.
  • The minimum floor height is 5.2 m.
  • The toll fee for passenger car (gross vehicle weight above 3.5 tons) is 1,500 kc (approx. 60€ or $70) per year (2018).
  • The electronic tolling system per km is applied to all motor vehicles with gross vehicle weight over 3.5 tons.

Cache isn't on posted coordiante. For solution of mystery you need information from listing only.

A = The length of Great Flight route to Kunovice).

B = The minimum design speed of vehicles that are allowed to enter the Highway.

C = The maximum allowed speed on Highways.

D = The year of first seriously plans of Highways.

E = The Exit number of entrance.

F = The Exit number of leave.

Calculate the X at first. The redundant parentheses are for sure priorities of calculations.

X = ((A + C + F) * 5) + (D * 2) + A - F -7


Calculate the coordinates of Stage 1 at now. The Geocheck tell you parking waypoint near the Stage 1 and Final.

Stage 1:   N50° X / 1000      E015° ((7 * B) + X + (2 * C) + E - 28) / 1000




You find black-yellow table with number Z on the Stage 1. This table is on the tree on 3 m high.

Final:   N50° (X + Z + 11) / 1000      E015° ((Z * 30) + X + E - 1) / 1000




Don’t remove any part of the cache. Open the PET container only.

Thanks to Terimila for the photos.


Listing by Pavel from KacikTT team.



Historie keše


Logbook: 1
  • 26. dubna 2018 - uložení keše a odeslání k publikaci.
  • 30. dubna 2018 - publikace keše.
  • 16. května 2021 - oprava keše.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Fgntr - Fgebz f ueorz h xberah, prqhyxn nfv 4 z ilfbxb. Svany - Ir finuh irqyr orgbah, cevfghc mrfcbqn. Ra: Fgntr - Gerr jvgu uhzc ng ebbg, fvta 4 z uvtu. Svany - Ba gur fybcr arne bs gur pbapergr, npprff sebz gur obggbz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)