Skip to content

Jak se to dela #5 - mikroprocesor Mystery Cache

Hidden : 1/17/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vážené kolegyně a kolegové, dovoluji si Vám předložit k rozlousknutí, ale hlavně k zábavě, pátou z balíčku keší s názvem, který jsem si tak trochu vypůjčil z televizního pořadu „ Jak se to dělá ".
V ověřovači a logbooku každé keše bude vloženo bonusové číslo, které v závěru odhalí souřadnice keše uzavírající celou sérii, proto si je někam zapište.

 

Mikroprocesor - kousek historie:

 

Vynález písma, kola, parního stroje, řadíme k vůbec největším vynálezům lidstva, ale proč se o těchto vynálezech vůbec zmiňuji, co mají společného s tématem této keše ?
V zásadě je to velmi jednoduché, neboť vynález mikroprocesoru je jedním z milníků vývoje novodobé lidské společnosti.
Všichni mikroprocesor v nějaké formě užíváme, dnes je v zásadě všude kolem nás, ať už uvnitř počítačů, navigací, telefonů, automobilů, fotoaparátů, praček, myček a dalších zařízení, jen jej nějak nevnímáme, považujeme jej za samozřejmost.
Nechci zde popisovat technické údaje, typy a druhy jednotlivých mikroprocesorů a to ze dvou důvodů. Jednak je vývoj v této oblasti velmi rychlý a zároveň se necítím být v této oblasti dostatečně erudován. Proto toto téma pojímám jen jako obecnou informaci, pro nás normální uživatele.
Vůbec první mikroprocesor byl na trh uveden dnem 15.listopadu 1971 pod označením Intel 4004. Jeho obrázek jsem Vám přiložil pro představu, jak rychle jde miniaturizace a výkon mikroprocesorů kupředu. U jeho zrodu stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor - inženýři firmy Intel, kteří původně tuto součástku vyvíjeli jako součást kalkulačky. O deset let později si mikroprocesor Intel 8008 nachází cestu do prvního osobního počitače.
Rychlost vývoje v této oblasti predikuje zákon pana Moorea, který říká. „ Každé dva následující roky vývoje, zdvojnásobí hustotu tranzistorů použitých na stejné ploše zařízení dvakrát, přičemž se současně zvýší jejich funkčnost, výkon a sníží náklady na jejich výrobu. " Tempo vývoje je v této oblasti závratné a jakákoliv dnes publikovaná informace je zítra již zastaralá. Podotýkám, že toto konstatování není modifikovanou verzí dříve hodně omílaného názvu knihy Julia Fučíka. Dříve narození znají, pro mladší plný název knihy cituji:
„V zemi, kde zítra již znamená včera. "

 

 

 

A zcela nakonec, mikroprocesor této velikosti třeba ovládá Váš telefon, navigaci, tablet ap.

 

 

Jak se to dělá :

 

Mikroprocesor tvoří jeden, nebo více čipů, chcete-li integrovaných obvodů, jejichž výroba, funkce a velikost je zcela jinou kapitolou tohoto oboru.
Základním prvkem mikroprocesoru je malá keramická destička ( substrát ), na kterou je roboticky montován mikročip, popř. mikročipy. Povrch substrátu se pokrývá tavící pastou, která zde plní funkci lepidla, na které se upevní mikročipy do doby, než jsou k destičce připájeny. Podmínkou kvalitní funkce mikroprocesoru je stoprocentní přesnost montáže, která je zajišťována měřidly na principu infračervených paprsků. Přesnost montáže je namátkově kontrolována pod mikroskopy v rámci mezioperační kontroly.
Dalším krokem výroby je pájení, při kterém dochází za teploty cca 360 °C k upevnění čipu na keramickou destičku. Dále je zde připájen hliníkový kryt, který má za úkol chránit čip a dále pak odvádět teplo, které při provozu čipu vzniká. Tato operace probíhá asi hodinu při teplotě 150°C.
Potřebné propojení mikroprocesoru a základní desky počitače, je zajišťována kousky cínu válcovitého
tvaru - sloupci. Tyto sloupce jsou pomocí kývavého pohybu a sít umístěny do svislé polohy, kde jsou zafixovány lepící - tavící pastou. Na takto zafixované sloupce je umístěn substrát s dříve připájeným a proti poškození zabezpečeným čipem. Alternativně lze místo cínových sloupců využít cínových kuliček a dosáhnout tak vyššího počtu použitelných kontaktů mikroprocesoru.
Předposledním krokem výroby je čištění mikroproceru v čistících lázních s cílem odstranit zbytky tavidla a dalších látek.
Závěrečné testování hotových výrobků v pecích po dobu přibližně 12 hodin a teplotě 140 °C je posledním krokem výroby, před jejich montáží do zařízení, jejichž mozkem se pak stávají.
Máte-li zájem, můžete si tento druh výroby blíže prohlédnout na přiložené webové stránce.

 

Výroba mikroprocesoru

 

Finálové souřadnice :

 

N 49o 45. (A)

 

E 018o 08. (B)

 

Umístění keše :

 

Logické umístění keše by asi bylo u továrny na výrobu tohoto zboží. Tyto výrobky se však v ČR nevyrábějí i když společnost Intel zvažuje výstavbu nového závodu v prostoru Střední Evropy. Vzhledem k tomuto mrzutému faktu, neboť tato výroba by jistě byla ozdobou našeho průmyslu, nezbyla mi jiná možnost, než umístění keše do prostředí hodně podobného předchozím keším této série.

 

Připomínám opište si z logbooku popř. ověřovače bonusové číslo, budete jej ve finále potřebovat.

 

Keš obsahuje běžný logbook, pravda trochu ukrytý, jakékoliv logy mimo tento budou mazány.

 

 

Přeji rychlou myšlenku, bystrý zrak a hlavně dobrou zábavu.

 

Zdroje :

 

1) Wikipedie

 

 

 

Keše série „ Jak se to dělá ":

 

- Jak se to dělá #1 - instantní káva
- Jak se to dělá #2 - toaletní papír
- Jak se to dělá #3 - holínky
- Jak se to dělá #4 - vánoční ozdoby

 

 

Historie keše:
17.1.18 Publikováno
23.1.18 Kontrola keše - bez závad
10.4.18 Kontrola keše - bez závad
16.7.19 Kontrola keše - vyčištění, výměna logbooku, nalepení identifikačních štítků
23.6.2021 Kontrola keše, vyčištění, výměna logbooku, doplnění tužky, mudlokarty, identifikačního štítku

 

Additional Hints (Decrypt)

FVSEN: Zvxebcebprfbe gbzh ebmhzí HZVFGRAV: i birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)