Skip to content

Vanocni punc II Event Cache

This cache has been archived.
Hidden : Sunday, December 17, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Popis kešky

Nic nezahřeje tak dobře jako punč. Kromě příjemného zahřátí však umí punč i  navodit skvělou vánoční atmosféru. Přijďte na náš druhý event, kde si můžete vybrat z několika druhů vánočního punče, ať už s alkoholem nebo bez (třeba s gumovými medvídky) a v klidu si jej vychutnat.

 


Tentokrát se sejdeme třetí adventní neděli.

Slovo advent pochází z latinského adventus (příchod). Advent je vlastně doba čekání na příchod Ježíše Krista. Začátky slavení adventu se objevují v jižní Galilei a Španělsku na konci 4. století. Advent začíná první adventní nedělí. Datum tohoto dne je pohyblivé. První neděle se nazývá železná, poté bronzovástříbrná a poslední je neděle zlatá. Vrchol adventního období přichází 24. 12. na Štědrý den. Adventní období je chápáno křesťany jako doba zklidnění, sebezpytování a čekání na oslavy narození Ježíše Krista. Období mezi první adventní nedělí a Vánocemi je plné starých a krásných tradic a zvyků.

 

Adventní věnec

Společně s první adventní nedělí zapalujeme také na adventním věnci první svíci. Dřevěné věnce se zdobily živými větvičkami jehličnanů. Jehličnany zde symbolizují věčný život. Také kruhovitý tvar věnce je symbolem věčnostiSvětlo svíček je označováno za Kristův plamen lásky, který má osvítit každého člověka. 

Adventní kalendář

První adventní kalendář se od toho, který můžeme zakoupit dnes v obchodech, velmi lišil. V minulosti byly adventní kalendáře často umělecká díla, která představovala liturgické výjevy z bible nebo např. vesnice a města s chytře schovanými okénky. Tyto adventní kalendáře byly vyráběny z tvrdého papíru a v okénkách byly ukryty obrázky, verše nebo citace z bible.

 

Vánoční trhy

K adventu také neodmyslitelně patří vánoční trhy, které jsou u nás velmi oblíbené. I v každém menším městě najdeme na náměstí stánky s punčem, medovinou, tradičními výrobky a podobně. Události také bývá rozsvěcování vánočního stromku. Na tyto akce většinou přichází velké množství lidí. Vánoční trhy se tak stávají místem setkání a uvolnění. Najdeme tady také zpívající koledníky a ukázky Betlémů.

 

Čtvrtého prosince Barbora

Barbora se nechala tajně pokřtít, její otec ale křesťany nenáviděl a dal ji zavřít do vězení. Soudci ji odsoudili k smrti, popravu provedl sám její otec, uťal jí hlavu. Cestou na popravu Barbora utrhla větvičku, která uprostřed zimy rozkvetla.

Je patronkou dělostřelců, hasičů, hutníků, slévačů, stavebních dělníků, tesařů, pokrývačů a hlavně horníků.

Barborky – jsou větvičky třešní (jabloní, trnky, zlatého deště, …), které utrhnou svobodné dívky. Jestli rozkvetla přesně na štědrý den, mohla se v příštím roce chystat svatba. Pokud jich dívka natrhala víc, dala každé z nich jméno některého chlapce. Na které větvičce se květ objevil nejdříve, ten, jemuž patřila, byl budoucím ženichem.  Dnes je trhají i vdané ženy, jsou totiž nádhernou vánoční dekorací. (uříznuté větvičky by měl přejít mráz, seřízneme je co nejšikměji, ponoříme je na chvíli do 60 C vody, do vázy dáme vlažnou vodu a čajovou lžičku cukru, vázu necháme na světlém místě, třikrát týdně vyměňujeme vodu a opět lehce seřízneme konce větviček)

 

Pranostiky          Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bývá až do Vánoc.

                Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude hodně trávy.

                Je-li na stromech hodně jinovatky, bude hodně ovoce.

 

Šestého prosince Mikuláš

Svatý Mikuláš byl velmi zbožný a dobrotivý. Po smrti rodičů rozdal svůj majetek chudým lidem a vydal se do Palestiny. Stal se biskupem. Musel vytrpět mučení a věznění, své víry se ale nevzdal. Pro jeho štědrost ho milovaly také děti. Stal se jejich ochránce před nemocemi a neštěstím. V předvečer jeho svátku se již po mnoho generací těší na jeho štědré nadělování.

Mikulášská nadílka

Mikuláš bývá většinou oděn v červené roucho, přes které má přehozenu bílou halenu s křížem. Na hlavě mívá špičatou biskupskou čepici s křížem a v ruce drží biskupskou hůl. Většinou mu nechybí bílý plnovous. Nosí nůši s dárky pro děti.

Doprovází jej pomocník Anděl v dlouhých bílých šatech. Na hlavě má čelenku s hvězdou a hlavní znak – křídla.

Čert má huňatý kožich, na hlavě rohy, dlouhý vypláznutý jazyk, začerněné tváře, ocas, řetěz, někdy metlu nebo trojzubé vidle a samozřejmě pytel na „zlobivce“. Čert řádí a straší děti. Hodné děti mají v nadílce sladkosti, ovoce, ořechy a drobné dárky, zlobivé v nadílce našly i brambory, řepu nebo uhlí a musely slíbit, že se polepší a že už budou hodnější. Ať zlobivé nebo hodné, musely děti přeříkat před Mikulášem modlitbičku, dnes básničku nebo písničku.

 

Pranostiky          Prší-li nebo sněží na Mikuláše, bude hodně hrachu.

                Na svatého Mikuláše, už je zima celá naše.

                Když na Mikuláše prší, zima hodně lidí zkruší.

 

 

Třináctého prosince Svatá Lucie

Od dětství byla velice zbožná a nechtěla se vdát, chtěla patřit Bohu. Rodiče s ní měli jiné plány, chtěli ji provdat za bohatého člověka bez vyznání. Byla uvrhnuta do vězení a krutě mučena, své víry se však nevzdala. Její život ukončil kat bodnutím dýky do hrdla.

Je patronkou švadlen, krejčích a kočích. Je ochránkyni zraku a pomocnici proti očním nemocem.

V tento den chodily „Lucky“ oděny od hlavy po paty do bílých plachet a na obličeji měly bílou masku se zobákem nebo zamoučený obličej. Chodily do domu a kontrolovaly hospodyňky, jestli už mají uklizeno. V ruce držely peroutky z husích brk či metlu nebo štětku a ometaly všechny kouty, vymetaly prach, ale i všechno zlé.

 

Pranostiky          Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

                Jaké jsou dni o svaté Lucii do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku      (12 dní = 12 měsíců) sledovalo se počasí a věštilo se, jaké bude počasí v dvanácti      měsících následujícího roku. 

                Na svatou Lucii jasný den – urodí se konopí a len.

 

 

Adventem Vánoce teprve začínají a vrcholí Štědrým dnem a vánočními svátky. Advent trvá až do 2. února – do Hromnic.

 

Zapomeňme na vánoční shon, zastavme se společně a vychutnejme si vánoční atmosféru s punčem v ruce.

 

K logu můžete připsat, jaké adventní zvyky a tradice dodržujete a inspirovat tak ostatní.

 

Kde: N 49°40.514 E 18°20.467 (místecké náměstí)

Kdy: 17. 12. 2017 od 17:00 do 17:30 (minimálně)

CWG objednány 

 

Additional Hints (No hints available.)